asistenta 7 recapitulare sistem circulator
DESCRIPTION
SISTEM CIRCULATORTRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE
PROIECT DE LECTIE
DATA:12.05.2015
CLASA: a VII a
ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii
DISCIPLINA: Anatomie
SUBIECTUL: RECAPITULARE SISTEMUL CIRCULATOR
TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE CUNOSTINTE
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa stabileasca componentele sistemului circulator
Sa cunoasca toate componentele sistemului circulator
Sa identifice rolul inimii
Sa identifice rolul componentelor sistemului circulator
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia
MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fise de lucru.
MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential
FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.
FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa.
COMPETENE GENERALE I SPECIFICE
1. Receptarea informaiilor din lumea vie.
1.1 Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman.
2. Explorarea sistemelor biologice
2.1.Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
4.Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei.
4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.
4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.
COMPETENE DERIVATE VIZATE
La sfritul leciei, elevii trebuie:
c.d. 1. S identifice componentele mediului intern.
c.d. 2. S descrie componentele sistemului circulator.
c.d. 3. S identifice componentele sistemului circulator.
c.d. 4. S descrie componentele sistemului circulator
c.d.5. S stabileasc modul in care inima ii desfoar activitatea.
c.d.6. S explice corect circulaia sngelui in organismul uman .Resurse procedurale: conversaia euristic, dialogul, observaia, problematizarea, deomonstraia, explicaia,.
Resurese materiale: manual, fie de lucru, atlas anatomic.
Forma de activitate: frontal, pe grupe, individual.
Evaluare: formativ prin completarea rebusului, chestionare oral i fie de lucru.
Resurse informaionale:
Programa colar.
Manual , clasa a VII a , Florica ibea, Editura didactic i Pedagogic , Bucureti, 2007.
Biologie, clasa a VII a, Zoe Partin, Luminia Logoftu, Cezar Th. Niculescu, Editura Corint, Bucureti.
Metodica predrii biologiei, Naela Costic, Editura Graphys, Iai, 2008.
Metodica predrii invrii biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura Corson, Iai, 2001.
Lecia la disciplina biologie, Viorel Lazr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.
BIBLIOGRAFIE: Lazr, V., Cprrin, D., 2008, Metode didactice utilizate n predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;
Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova;ibea, F., 2009, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
DURATA:50 MIN.DESFASURAREA LECTIEI
Continutul informationalStrategia didactica
Momentele lectieiO.OActivitatea profesoruluiActivitatea
elevuluiMetode si
mijloace
de Forma de
Organizare Procedee organizare de invatareEvaluare
12345678
1. Moment organizatoricse pregatesc materialele pentru inceperea orei
se verifica prezenta elevilor la ora- Ii pregtesc caietul de biologie, manualul, atlasul i obiectele de scris.conversatiaMulaj
Atlas anatomieFrontala
individualaorala
2. Captarea si orientarea atentieiElevii au fost anunai de la ora precedent in legtur cu defurarea unei lecii de recapitulare in cadrul careia se va imbina recapitularea oral cu utilizarae fielor de lucru- Au recapitulat leciile legate anatomia i fiziologia sistemului circulator uman i sunt pregtii pentru a rspunde la intrebri i pentru a rezolva cerinele din fiele de lucru.
- Ascult informaiile prezentate de profesor.conversatiamulajFrontala
Individuala
Pe grupeorala
3. Reactualizarea cunostintelor
insusite anterior
4.Anuntarea temei si a obiectivelorSistemul circulator
Anun c vor realiza recapitularea noiunilor despre Anatomia i fiziologia sistemului circulator uman- Recapitualre conform planului de recapitulare prezentat din ora precedent.
Noteaz la tabl titlul leciei ce urmeaz s fie recapitulat:
- Prezint obiectivele care exprim ceea ce trebuie s cunoasc elevii la terminarea leciei.Noteaz in caiete titlul leciei i ascult obiectivele.
- Ascult explicaiile profesorului.conversatiamulajFrontala
individualaorala
5.Desfasurarea lectiei
Verificarea cunotinelor
(40 minute)OO1
OO2
OO3
OO4Imparte elevii in 3 grupe i solicit fiecrei grupe sa-i aleag un lider.
- Prin chestionare oral definete sistemul circulator i componentele acestuia .
-Distribuie fiecrei grupe cte o fi de lucru cu rebusul de completat.(ANEXA 1- FIA DE LUCRU NR.1)
- Solicit elevilor s complete cerinele din fiele de lucru.
- Anun c va fi ctigtoare echipa care va rezolva cel mai repede fia de lucru i va lucra corect. VERIFICA DACA TOTI ELEVII AU COMPLETAT REBUSUL
-Solicit elevilor s colaboreze cu membrii echipei i s completeze corect fia 2(ANEXA 2)
- Anun c va fi ctigtoare echipa care va rezolva cel mai repede fia de lucru i va lucra corect.
- Fiecare echipa va prezenta unul din cele doua tipuri de circulatie in care sangele ii desfoar activitatea .
Profesorul deseneaza pe tabla sistemul circulator ANEXA 4Se grupeaz in cele 3 echipe i prin consultare intre membrii echipei stabilesc liderul care sa- i reprezinte.
-Noteaz pe fise completand rebusul..
Stabilesc cele dou etape ale circulaiei:
circulaia mare;
circulaia mic,
-Explic desenul i modul in care se desfoar circulaia mare i circulia mic.
- Elevii citesc intrebrile, se gndesc, comunic i rezolv cerinele din fia de lucru.
-Liderul grupei catigtoare prezint primul in faa colegilor rezolvarea fiei de lucru iar celelalte dou echipe vor asculta atent daca informaiile prezentate sunt corecte.
- Ascult, gndesc i rspund la intrebrile adresate de profesor.
- Noteaz in caiete schia de pe tabl.
- Ascult intrebrile, gndesc, rspund. Explic componentele sistemului ciculator cu ajutorul desenului de pe tabla realizat de profesor,in care este reprezentat sistemul circulator.
Completeaz in caiete schema realizat de profesor pe tabl.conversatiaFise de lucru
Mulaj
Planse
ManualFrontala
individualaorala
6.Asigurarea
conexiunii
inverse( feed-
back)-Impreun cu elevii completeaz ANEXA 3Elevii citesc propozitiile,se gndesc, comunic i rezolv cerinele din fia de lucru.
- Ascult informaiile prezentate de fiecare echip i stabilesc corectitudinea informaiilor prezentate de fiecare echip.
- Fiecare echip prezint cum a rezolvat cerintele de la Anexa 3fia de lucru completat impreun cu membrii echipei.
-Ascult informaiile prezentate de profesor.conversatiaFise de lucru (ANEXA 3)
Mulaj
Manual
ATLASFrontala
individualaorala
7. Incheierea lectieise fac aprecieri verbale colective,individuale referitoare la modul de desfasurare a lectiei
se noteaza elevii activiPrezint carnetul de note.Conversatia
explicatiaFise de lucru
Mulaj
Manual
AtlasFrontala
individualaAprecieri verbale
ANEXA 4
SCHITA TABLEIAnatomia i fiziologia sistemului circulator uman- Recapitualre