civica

18
PROIECT DIDACTIC DATA: 19.05.2015 CLASA: a IV-a INVATATOARE: Todirasc Ioana-Andreea ARIA CURRICULARĂ: Om si societate DISCIPLINA: Educatie civica UNITATEA DE INVATARE: Drepturile copilului TIPUL LECTIEI: Recapitulare SUBIECTUL: Respectarea și încălcarea drepturilor copilului DURATA: 50min SCOPUL ACTIVITĂŢII : Stimularea reflecţiei asupra respectării drepturilor și îndatoririlor copilului în cadrul grupului; Înţelegerea legăturii dintre drepturi și obligaţii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să găsească cuvinte cu înţeles opus pentru cele propuse în joc; - să identifice drepturi și îndatoriri ale copilului; - să recunoască situaţii diferite în care drepturile copilului nu sunt respectate, pe baza unor texte suport , propunând situaţii de rezolvare; - să stabilească legătura dintre drepturi și obligaţii; - să evidenţieze importanţa respectării drepturilor și obligaţiilor în contexte variate de viaţă; STRATEGII DIDACTICE: 1. Resurse procedurale: Metode si procedee: conversatia, explicatia. Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe. 2. Resurse materiale: - texte- suport, flip-chart, planșe , fișe de lucru în grup, 3. Forme de organizare: frontală , individuală și pe echipe; 4. Foeme de evaluare: observarea sistematică, , evaluare orală, evaluare scrisă. 5. resurse temporale: 45 minute; 6. resurse umane : 8 elevi şi educatorul. 7. 1 Resurse spatiale: sala de clasă. BIBLIOGRAFIE: 1 1

Upload: cojocaruabel

Post on 18-Dec-2015

3 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ed civica

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora VasluiProiect DIDACTIC

DATA: 19.05.2015CLASA: a IV-aINVATATOARE: Todirasc Ioana-AndreeaARIA CURRICULAR: Om si societateDISCIPLINA: Educatie civicaUNITATEA DE INVATARE: Drepturile copiluluiTIPUL LECTIEI: RecapitulareSUBIECTUL: Respectarea i nclcarea drepturilor copilului DURATA: 50min

SCOPUL ACTIVITII : Stimularea refleciei asupra respectrii drepturilor i ndatoririlor copilului n cadrul grupului; nelegerea legturii dintre drepturi i obligaii.

OBIECTIVE OPERAIONALE: - s gseasc cuvinte cu neles opus pentru cele propuse n joc; - s identifice drepturi i ndatoriri ale copilului; - s recunoasc situaii diferite n care drepturile copilului nu sunt respectate, pe baza unor texte suport , propunnd situaii de rezolvare; - s stabileasc legtura dintre drepturi i obligaii; - s evidenieze importana respectrii drepturilor i obligaiilor n contexte variate de via;

STRATEGII DIDACTICE:1. Resurse procedurale:Metode si procedee: conversatia, explicatia.Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.2. Resurse materiale: - texte- suport, flip-chart, plane , fie de lucru n grup, 3. Forme de organizare: frontal , individual i pe echipe;4. Foeme de evaluare: observarea sistematic, , evaluare oral, evaluare scris.5. resurse temporale: 45 minute;6. resurse umane : 8 elevi i educatorul.7. [footnoteRef:1]Resurse spatiale: sala de clas. [1: ]

BIBLIOGRAFIE: Convenia cu privire la drepturile copilului, Bucureti, 2006;

11

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitiiConinutul activitiiResurseForme de evaluare

Activitatea educatoruluiActivitatea elevilorMetodeMijloaceForme de organizare

1. Moment organizatoric. Asigur climatul psihopedagogic adecvat pentru buna desfurare a activitii; Pregtesc materialele necesare.

2. Captarea ateniei

Pentru a descoperi subiectul activitii organizez jocul: Ascult i m contraziceZgrcit DarnicDes - RarNeeducat- EducatSlab - PuternicMoale TareGreu UorCald RecePermite - Interzice (Anexa 1)

Elevii gsesc cuvintele cu neles opus pentru cele propuse n joc.

Conversaia, explicaiaExerciiul-joc

Plana cu jocul

Frontalindividual

Apreciere verbal

3. Anunarea temei i a obiectivelor Anun tema,,Drepturile i ndatoriririle copiluluiprecum i obiectivele activitii pe nelesul elevilor.

Elevii asculta cu atenie.

Conversaia,

Frontal

4.Reactualizarea cunotinelor

Cer elevilor s enumere tipurile de grupuri din care pot face parte. Solicit elevilor s completeze n dreptul fiecrui enun scris pe plana expus, cu A n dreptul celor adevrate i F n dreptul celor false:a) Omul este o fiin ce poate tri izolat. b) Orice copil are dreptul la o familie. c ) Relaiile din cadrul grupului de joac se bazeaz pe ajutor reciproc, respect i colaborare. d) Orice persoan care face parte dintr-un grup are att drepturi ct i ndatoriri. (anexa 2)Elevii enumer tipuri de grupuri din care pot face parte.

Rspund la ntrebri i completeaz csuele

Conversaia,

Conversaia,explicaia

Exerciiul

plan

Frontal

Frontal

Apreciere verbal

Apreciere verbal

5. Desfurarea activitiiScriu la tabla titlul lectiei Drepturile si indatoririlr copiilor iar elevii scriu pe caiete. Definesc noiunile de drepturi i ndatoririDrepturi = prioriti, beneficii ndatorire = Datorie de a face ceva; sarcin obligatorie; obligaie. mpart clasa n trei grupe.Fiecare grup primete un text.Elevii vor citi textul, vor recunoate drepturile care s-au nclcat i vor gsi rezolvri ale situaiei respective. ( anexa 3 )

Ascult explicaiile

Rspund la ntrebriElevii citesc, recunosc ce drepturi au fost nclcate, gsesc situaii de rezolvare.

Conversaia, explicaia

Exerciiul

ProblematizareaStudiul de cazConversaia

tabla

Fie de lucru pe echipe

Frontal

Pe echipe

Frontal

Apreciere verbal

Apreciere verbal

Apreciere verbal

6. Obinerea performanei Joc didactic: Gsete-mi perechea! mpart elevilor bileele pe care sunt scrise drepturi i ndatoriri ale copilului , apoi i solicit s completeze tabelul, cu drepturile i ndatoririle corespunztoare. Elevii extrag bileelele din coule, le citesc, apoi le aeaz n tabelExerciiul-joc

Conversaia,

Plana cu tabelul;Coule cu bileeleFlipchart

Frontal

Apreciere verbal

7. Evaluare

Impart elevilor fie i le voi explica cum le vor rezolva. .(Anexa 4) Verific, oral, modul cum au completat fiele.Elevii rezolv sarcinile fielor.

Conversaia, explicaia

Fie de evaluare

individualEvaluarea scris

8. ncheierea activitii

Fac aprecieri generale i individuale asupra modului de desfurare a activitii i a participrii elevilor. Solicit elevii s- i prezinte starea emoional dup desfurarea acestei activiti.

Elevii ascult.

Conversaia,

frontal

Anexa1Ascult i m contrazice

Zgrcit - Des - Needucat- Slab - Moale - Greu - Cald - Permite -

Anexa 2Completeaz cu A n dreptul enunurilor adevrate i F n dreptul celor false:a) Omul este o fiin ce poate tri izolat. b) Orice copil are dreptul la o familie. c ) Relaiile din cadrul grupului de joac se bazeaz pe ajutor reciproc, respect i colaborare. d) ntre membrii grupului colar nu exist relaii de respingere i competiie. e)Orice persoan care face parte dintr-un grup are att drepturi ct i ndatoriri. Grupa 1

Citii , cu atenie, textul i rspundei la urmtoarele ntrebri: Ce drepturi s-au nclcat? Gsii o rezolvare situaiei din text !

,, Un coleg de-al tu vine la coal din ce n ce mai rar. El i motiveaz de fiecare dat doamnei nvtoare c a fost bolnav. Observi c este nengrijit i cu vnti pe corp.

Grupa 2

Citii , cu atenie, textul i rspundei la urmtoarele ntrebri: Ce drepturi s-au nclcat? Gsii o rezolvare situaiei din text !

,, Un copil, vecin cu tine este inut nemncat, nchis n cas. Este bolnav i nu este dus la doctor.

Grupa 3

Citii , cu atenie, textul i rspundei la urmtoarele ntrebri: Ce drepturi s-au nclcat? Gsii o rezolvare situaiei din text !

,, Karla este o feti care a venit la noi n clas de curnd. Este o feti de culoare. n pauze st trist. Nici unul din colegii mei nu discut cu ea.

Anexa 4Nume: Data:

Fi de lucru

1. Enumer trei drepturi ale copilului:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. ncercuiete numai ndatoririle copilului:

teme, spat, igien, clcat rufe, citit

3. Completeaz ciorchinele cu ndatoririle care reies din drepturile prezentate:

Grupul colar

Drepturindatoriri

S primeti manuale gratuite.

S mprumui cri de la biblioteca colii.

S beneficiezi de explicaiile profesorului.

GRUP DE JOACGrupul colar

NDATORIRI

DREPTURI

-dreptul de a fi ascultai... .

-dreptul de a nu fi discriminai...

dreptul de a fi respectai

GRUPFAMILIAL

NDATORIRI

DREPTURI

- la dragoste, i protecie...

.

- de a beneficia de ngrijire medical

de a fi iubii i respectai...

drepturiindatoriri

-dreptul la un mediu curat, acas, la coal sau oriunde s-ar afla...

- de a pstra curenia i de a proteja mediul nconjurtor.

-dreptul de a avea o familie

- de a-i asculta i respecta pe prini.

-dreptul la educatie

- de a nva ct mai mult i de a-i ajuta i pe alii s nvee.

-dreptul de a imprumuta o carte de la bibliotec S restitui crile mprumutate de la biblioteca colii n bun stare.

-dreptul de a nu fi discriminai...

de a nu-i discrimina pe ceilali.

-dreptul la dragoste, nelegere i protecie...

de a se purta frumos cu cei din jur, de a nu fi agresivi

-dreptul la libertatea de gndire, de contiin i religie...

de a respecta modul de gndire i religia altor persoane.

-dreptul de a fi ascultai...

de a-i asculta pe ceilali.

-dreptul de a beneficia de ngrijire medical adecvat..- de a avea grij de sntatea lor.

GSETE-MI PERECHEA!