comunicare - proiect de lectie(1)

15
GRUPUL ŞCOLAR „C. BRĂTESCU” ISACCEA JUDETUL TULCEA. P R O I E C T D I D A C T I C DATA: 25 mai 2010 CLASA: a IX-a PROPUNĂTOR: Mihail Dorina Adriana OBIECTUL : Consiliere şi Orientare SUBIECTUL: Atitudinea-pasivă, agresivă, asertivă. Cum comunicăm? TIPUL.: predare-învăţare-evaluare POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Comunicare şi abilităţi sociale a) Competente specifice (din programa): 2.1. Exersarea comunicării eficiente 2.2. Aplicarea tehnicilor de autocontrol emoţional b) Obiective operaţionale: O1 – să definească cele trei concepte de comunicare O2 – să explice aspectele negative în comunicare O3 – să compare corect cele trei moduri de comunicare O4 – să formuleze drepturile asertive; O5 – să interpreteze corect situaţiile FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: integratoare, b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

Upload: sunny-day

Post on 03-Oct-2015

294 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

ANTETELE

GRUPUL COLAR C. BRTESCU ISACCEA

JUDETUL TULCEA.

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 25 mai 2010

CLASA: a IX-aPROPUNTOR: Mihail Dorina Adriana

OBIECTUL : Consiliere i OrientareSUBIECTUL: Atitudinea-pasiv, agresiv, asertiv. Cum comunicm?TIPUL.: predare-nvare-evaluare

POZIIA LECIEI N MODUL: Comunicare i abiliti socialea) Competente specifice (din programa):

2.1. Exersarea comunicrii eficiente

2.2. Aplicarea tehnicilor de autocontrol emoionalb) Obiective operaionale:O1 s defineasc cele trei concepte de comunicare

O2 s explice aspectele negative n comunicare

O3 s compare corect cele trei moduri de comunicare

O4 s formuleze drepturile asertive;

O5 s interpreteze corect situaiileFORME DE ORGANIZARE

a) a coninuturilor: integratoare,

b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici

TIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; TIPURI, FORME,

STRATEGII

I INSTRUMENTE

DE EVALUARE :formativ, oral i scris, individual i n grup,

autoevaluare,

RESURSE:

a) pedagogice (metode i procedee): conversaia, brainstorming-ul, activitatea pe grupe, jocul de rol, Metoda ciorchineluib) materiale : fie de lucru individuale i pe grupe, videoproiector specifice disciplinei : Jocul de-a viaa: exerciii pentru orele de dirigenie, autori: Veronica Bogorin, Ruxandra Tudose, Editura Eikon, Cluj Napoca, 2007;

c) bibliografice:

metodice: Modul 7 - Valori comportamentale i reducerea violenei n coal, autori: Marcela Claudia Clineci, Otilia tefania Pcurari, Daniela Stoicescu, Educaia 2000+, Bucureti, 2009;

d) temporale: 50 minuteD E S F U R A R E A L E C I E I

ETAPELE LECIEIOB.RESURSE PROCEDURALEEVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de coninutde timpforme de organizaremetode i procedeemijloace didactice

1. Captarea ateniei Se face printr-un exerciiu de nclzire. Elevii vor primi cte o coal de hrtie A4. Vor primi instruciuni, fr s comunice ntre ei sau sa pun ntrebri:

-Indoii coala de hrtie n dou;

-Rupei colul din dreapta sus;

-ndoii, din nou, coala de hrtie;

-Acum, rupei colul din stnga;

-ndoii nc o dat foaia;

-Rupei colul din dreapta jos.

Fiecare elev i va desface coala i o va arta ntregului grup. Discuiile care vor urma se vor baza pe idea c, dei toi au auzit aceleai instruciuni, fiecare le-a pus n aplicare n alt mod, obinnd rezultate diferite.5 min.Activitate frontalConversaia

Exerciiul jocColi de hartieFia de lucru,

Gradul de atenie al elevilor

2. Anunarea obiectivelorSe prezint elevilor obiectivele pe care trebuie s le cunoasc la sfritul leciei i se scrie pe flipchart tema.3 min.Activitate frontalConversaia, ExplicaiaFlipchart,

MarkerObservarea sistematic a elevilor

3. Dirijarea invatarii

a)Prezentarea coninutului ce urmeaz a fi predat, recapitulat, sistematizat i evaluat b) prelegere interactivaO.O1

Atitudinea pe care o adoptm n unele situaii poate fi pasiv (atunci cnd nu ne exprimm opiniile sau sentimentele dar exagerm importana opiniilor sau sentimentele celorlali), agresiv (atunci cnd sunt exprime opiniile sau sentimentele fr respect fa de ceilali) sau asertiv (ne exprimm opiniile sau sentimentele pstrnd respect pentru ale celorlali)Asertivitatea este:

-abilitatea de a comunica emoiile, nevoile, opiniile n aa fel nct nu ncalc drepturile celorlali;

-o abilitate care se poate nva;

-o modalitate a te comporta i de a comunica care te va ajuta s ai mai mult ncredere n tine i va demonstra c ai respect fa de cei din jur. Anexa 15 min.

10 min.Activitate frontal

Activitate pe grupeExplicaia,

Conversaia

Problematizarea

Demonstraia

Explicaia

Flipchart,

Marker

Fie de lucruEvaluare oral

Evaluare practic

d) organizarea pentru activitatea de grup-O.O2

Elevii sunt mpriti in patru grupe, fiecare grup primete o fi de lucru.

Anexa 25 min.Activitate pe grupeMetoda ciorchineluiFlipchart, foi de lucru, markerEvaluare oral

Evaluare practic

Autoevaluare

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniial, cu solicitarea elevilorO.O3Profesorul intervine cu ntrebri pentru a verifica modul n care s-au atins obiectivele propuse5 min.Activitate frontalProblematizarea, ConversaiaEvaluare oral

Autoevaluare

5) Obtinerea performantelorSe vor analiza mai multe imagini din care elevii trebuie s recunoasc tipurile de comunicare. Anexa 35 min.Activitate frontalObservaia,

Conversaia,

ExplicaiaCalculator, videoproiector imagini Evaluare oral

6)Asigurarea reteniei i transferul de cunotineO.O5Joc de rol. Anexa 410 min.Activitate pe grupeConversaia,

Demonstraia,

ExplicaiaEvaluare oral

Observarea sistematic a elevilor

7) ncheierea lecieiSe fac aprecieri individuale i colective2 min.Activitate frontalConversaiaEvaluare formativ

ANEXA 1

GRUPUL COLAR C. BRTESCU

Loc. ISACCEA Jud. TULCEA

Drepturile asertive am dreptul:- s fiu respectat pentru cine sunt i pentru ceea ce fac;

-s decid care sunt prioritile mele;

-s am propriile valori, credine;

-s le spun celorlali cum doresc s fiu tratat;

-s greesc fr s fiu ridiculizat;

-s am relaii sociale pozitive n care s m simt n siguran i respectat;

-s spun NU, s refuz ceva atunci cnd tiu c nu mi se potrivete fr s m simt vinovat;

-s cer informaii atunci cnd m intereseaz ceva;

-s fiu ascultat i luat n serios;

- s fiu fericit.ANEXA 2

GRUPUL COLAR C. BRTESCU

Loc. ISACCEA Jud. TULCEA

FI DE LUCRU

1. Care sunt tipurile de agresivitate?2. Care sunt dezavantajele acestei forme de manifestare?3. Cnd devenim agresivi?ANEXA 3

GRUPUL COLAR CONSTANTIN BRTESCU

LOC. ISACCEA JUD. TULCEA

ANEXA 4

GRUPUL COLAR CONSTANTIN BRTESCU

LOC. ISACCEA JUD. TULCEA

JOC DE ROL

Trei elevi i propun s chiuleasc de la o or pentru a merge la furat ciree. Acetia le propun i altor trei colegi s-i nsoeasc. Pe rnd, elevii trebuie s simuleze comportamentul pasiv, agresiv i asertiv.