configuratiile electronice ale atomilor elementelor perioadelor iiv clasa a 10
DESCRIPTION
configuratiiTRANSCRIPT
Proiect didactic
la chimie în clasa a IX-aSubiectul:
Configurațiile electronice ale atomilor elementelor perioadelor I-IV ale SP, valențele și
gradele de oxidare posibile.
Profesoare:
Proiect didactic
Data : 20.10.15
Clasa : X-a
Obiectul : chimie
Subiectul : Configurațiile electronice ale atomilor elementelor perioadelor I-IV al SP , valenţele şi gradele de oxidare posibile .
Tipul lecţiei : mixtă
Timp alocat : 90 min
Locul desfășurării : sala de clase
Competențe specifice:
1. De a dobîndi cunoștințe fundamentale , abilități și valori din domeniul chimiei
2. De a comunica în limbaj specific chimiei
3. De a rezolva probleme/situații de problemă .
Subcompetențe :
1. Să deducă din configurația electronică valențele posibile și gradele de oxidare posibile ale elementelor din subgrupele principale.
2. Să coreleze numărul nivelului energetic cu tipul subnivelelor ,orbitalelor și forma lor (s,p,d).3. Să diferențieze elementele din subgrupele principale și secundare pe baza configurației
electronice.
Obiective operaționale :
1. Să determine valențele posibile ale elementelor chimice .
2. Să .deducă configurația electronica a elementelor pe nivele, subnivele, orbitali .
3. Să recunoască elementele din grupa principală de cea secundară
Metode și procedee didactice : conversația dirijată , algoritmizarea , explicația , exercițiul, clestoring ,lucrul cu manualul, descrierea , graficul T , situații de problemă .
Forme de evaluare: scrisă , frontală , individuală .
Resurse educaționale : manualul , postere, tabla, creta,cariocele ,fișe ,caietul .
Etapele lecției
obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și procedee
Evocarea Se verifică prezenţa, pregătirea elevilor pentru lecţie, ţinuta. Mottou:"Orice muncă este goală fără dragoste .. Să muncești cu dragoste înseamnă să pui în toate lucrurile pe care le faci o fărîmă din suflet " K. GibranPentru acasă ați avut de învățat tema :
Test
Scrieţi formulele electronice ale elementelor : Al,Ca, Br, Ge, Zn.
Elevul de serviciu prezintă situaţia prezenţei elevilor; Elevii se pregătesc de lecţie. Elevii asultă mottoul și își expun părerea- Structura învelişurilor electronice ale atomilor elementelor perioadelor I-IV ale SP pe nivele energetice ,subnivele , orbitali.
- elevii rezolvă exerciţiile .
Al- 1s22s22p63s23p1 Ca-1s22s22p63s23p64s2 Br-1s22s22p63s23p63d104s24p5 Ge-1s22s22p63s23p63d104s24p2 Zn-1s22s22p63s23p63d104s2
Mottou
Evaluare scrisă
exercițiul
Realizarea sensului Astăzi la lecție vom studia tema : Configurațiile
electronice ale atomilor elementelor perioadelor
I-IV al SP , valenţele şi gradele de oxidare posibile Anunțarea obiectivelor :1. Să definească noțiunile : fenomene chimice și
fizice , reacția chimică și semnele chimice .2. Să enumere fenomene fizice .3. Să determine semnele reacției chimice.4. Să compare fenomenele chimice cu cele Cu ce este egal numarul de niveluri energetice ?Valența corespund cu :
Pe baza repartizării electronilor pe niveluri energetice vom determina valențele posibile ale elementelor din perioada a I-IV .Exemplu : Elementul P
1. Scriem repartizarea electronilor pe niveluri energetice.P +15 ) ) ) 2e- 8e-5e-
2. Repartizăm electronii pe subnivele .1s22s22p63s23p3
3. Repartizăm electronii pe orbitali .Anexa 14. Cîţi spini electronici necuplaţi sunt ?5. Valenţa elementului fosfor o sa fie = 36. Cunoaşteţi ca pe nivelul energetic 3 se
găsesc şi subnivelul d.Spinii electronici cuplaţi (de pe ultimul nivel ) se
Elevii notează tema în caiet
Elevii ascultă obiectivele .
- Nr perioadei.- Nr grupei
Elevii notează schema în caiet
Elevii ascultă
Elevii notează algoritmul
Conversația dirijată
Clestoring
Algoritmizarea
valența
Superioară= nr grupei
Inferioară= 8-nr grupei
deplasează pe un spin electronic din subnivelul s pe subnivelul d . Anexa 2 Starea în care se deplasează electronii se pe alt orbital se numește stare excitantă.
7. Care o să fie valenţa fosforului ?Valenţa posibilă a unui element este egală cu nr electronilor necuplaţi .Invit la tablă un elev .Ceilalți elevi sunt atenți la tablă și scriu în caiețel . Determină valența posibilă a Mg .
1. Scriem repartizarea electronilor pe niveluri energetice.Mg +12 ) ) ) 2e- 8e-2e-
2. Repartizăm electronii pe subnivele .1s22s22p63s23p0
3. Repartizăm electronii pe orbitali .Anexa 34. Cîţi spini electronici necuplaţi sunt ?5. Spinii electronici cuplaţi (de pe ultimul
nivel ) se deplasează pe un spin electronic din subnivelul s pe subnivelul p . Anexa 4
6. Care o să fie valenţa magneziului ?Cunoașteți că grupele sunt formate din subgrupe ?Arătați care sunt elementele din subgrupele principale și care sunt din secundare?Invit cîte un elev la tablă și rezolvă celelante elemente Be,Ca,Zn,N,V,As
- 3
Elevii notează în caiet
- 5
Elevii ascultă
Elevii notează
- 0(zero)
Elevii studiaza schema
- 2(doi)
Principale(notate A) și secundare (notate B)
Elevii arată la SPElevii lucreaza la tablă ceilalți individual.
Explicația
Conversația
Algoritmizarea
Demonstrația
Lucrul cu planșele
Reflecția Impart fiecărui elev fișele : Determină valențele posibile ale elementelor din Gr. I, III,IV, VI ,VII ,VIII.
Selecteaza doar fișele ce reprezinta repartizarea electronilor pe nivele,subnivele a elementului . (K,Al,Ti,N,S,Br,Ne) Anexa 5 aranjeazale în așa fel ca să obții un strugure de poamă.Scrie elementele care au valența I,II,III,IV,V,VI anexa 6
Elevii determină valențele elementelor din gr aleasa
Schițe
Strugurile de poamă
Soarele
Extensia Pentru acasă aveți de învățat tema Exercițiile ...
Elevii notează tema în caiet
Anexa 1. Repartizarea electronilor pe orbitali a elementului fosfor.
↑↓ ↑ ↑ ↑
↑↓ ↑↓ ↑↓ ↑↓ 3s2 3p3
↑↓ 2s2 2p6
1s2
Anexa 2 . deplasarea spinului electronic↑ ↑ ↑ ↑ ↑
↑↓ ↑↓
↑↓ ↑↓ 3s1 3p3 3d1
↑↓ 2s2 2p6
1s2
Anexa 3. Repartizarea electronilor pe orbitali a elementului magneziu .
↑↓
↑↓ ↑↓ ↑↓ ↑↓ 3s2 3p0
↑↓ 2s2 2p6
1s2
Anexa 4 . deplasarea spinului electronic
↑ ↑
↑↓ ↑↓
↑↓ ↑↓ 3s1 3p1
↑↓ 2s2 2p6
1s2
Anexa