consolidarea sunetelor si literelor a, a, m, m, n, n, u, u, i, i
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIEDISCIPLINA:Limba şi literatura română
CLASA I
TEMA LECŢIEI: Consolidarea sunetelor şi literelor învăţate
(a, A, m, M, n, N, u, U, i, I)
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOPUL:
Consolidarea sunetelor şi literelor învăţate
Formarea deprinderii de a citi corect, în ritm propriu
Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului elevilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să pronunţe corect sunetele învăţate;
O2. Să citască corect şi cursiv, în ritm propriu, silabe, cuvinte, propoziţii;
O3. Să recunoască literele mici şi mari de tipar, făcând conexiune între literă şi sunet;
O4. Să formeze cuvinte cu literele învăţate;
O5. Să alcătuiască şi să scrie propoziţii cu cuvinte date.
MOTIVAŢIA: această lecţie dezvoltă gândirea, creativitatea, imaginaţia, deprinderea de a
citi corect, cursiv; elevii îşi vor îmbogăţi şi activiza vocabularul.
CONDIŢII PREALABILE: elevii vor exersa formarea silabelor, cuvintelor, propoziţiilor şi
scrierea acestora, utilizând literele învăţate.
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda fonetică analitico-
sintetică, jocul didactic, tehnica ciorchinelui, tehnica cadranelor;
RESURSE UMANE- 18 elevi implicaţi în activităţi: individuale, frontale, în perechi şi pe
grupe.
RESURSE MATERIALE: alfabetare, planşe cu literele învăţate, fişe de muncă
independentă, plicuri cu silabe, cosulete cu cuvinte, videoproiector
RESURSE TEMPORALE: 50 de minute.
INVATATOARE: prof. inv. primar Victoria Negoita
Nr.
Crt.
MOMENTELE
LECŢIEI
ELEMENTE DE CONŢINUT METODE ŞI
PROCEDEE
MIJLOACE DE
ÎNVĂŢARE
EVALUARE
1. Moment
organizatoric
Pregătirea elevilor pentru lecţie
- pregătirea obiectelor necesare pentru lecţie;
- se asigură climatul afectiv;
- se formează grupele de lucru;
- se stabileste liderul grupului;
Conversaţia
explicatia
2. Captarea atenţiei Se prezinta mai multe ghicitori a caror dezlegari sunt
urmatoarele cuvinte :arici, albina , morcov, maimuta,
urzica, ursul, iepurele,ninsoarea si numaratoarea.Dupa
fiecare raspuns se noteaza pe o plansa fiecare litera cu
care incepe raspunsul, stabilindu-se astfel trecerea la
anuntarea temei si a obiectivelor
conversatia Colectiv dirijat Evaluare formativa
3. Anunţarea temei şi
a obiectivelor
Astăzi vom recapitula toate sunetele (literele) învăţate .
(se expun oral obiectivele urmărite)
Explicaţia
Colectiv dirijat
.
4. Actualizarea
cunoştinţelor
EVOCAREA
1. Verificarea lecţiei prin:
Recunoastera literelor invatate;
Recunoastera catorva silabe;
Alcatuirea cu silabele respective a catorva cuvinte
Fornarea unei prpozitii cu cuvintele alcatuite
Observaţia dirijată
Explicaţia
Activitate frontală
videoproictor
Obsevarea
sistematică
5. Dirijarea învăţării
-
Exemple de cuvinte care să înceapă cu I (nume
diferite); motivarea folosirii literei iniţiale mari în
exemplele date. Exemple de cuvinte care să înceapă
cu toate literele învăţate.(fiecare grupa va primi o
litera
REALIZAREA SENSULUI
2. Scrierea la stelaj a cuvintelor: Ina, Nina, Nana, Mimi,
Ana, Nini, Ani.
Analiza cuvintelor:
-despărţirea cuvintelor în silabe;
-precizarea numărului de silabe din fiecare cuvânt;
-componenţa silabelor (sunete şi litere).
Alcătuirea de propoziţii cu fiecare dintre cuvintele
scrise la stelaj.
Exerciţiu- joc-,,silabele surpriza,,
Formulati cuvinte cu silabele date (pe grup) cuvintele se
citesc de fiecare grupa si sunt trecute si pe plansa dar si
pe caiete
Joc: ,, Cosuletul cu cuvinte,,
Se prezintă elevilor câte un cosulet in care se afla mai
multe cuvinte pe care ei trebuie sa le ordoneze intr-o
propozitie (Fiecare grupa alta propozitie)
Analiza şi sinteza
Exerciţiul
Analiza si sinteza
Jocul didactic
Stelajul şi literele
din alfabetar
Plicuri cu silabe
Jocul
cosulete,stelaj
Observarea
sistematică
Evaluare frontală
I4.-Alcătuieşte
propoziţii cu
cuvinte date.
Evaluare frontala
Se citesc propozitiile de catre fiecare grupa ,se scriu de
mana pe plansa si in caiete.
3. Exrciţiu –joc - concurs
Se vor distribui fiecarei grupe fise de lucru cu
umatoarea sarcina:
Inlocuiti cifrele cu literele corespunzatoare.
Explicaţia
Analiza şi sinteza
Eplicatia
Fise de lucru
Litere din alfabet
stelaj
Observarea
sistemetică
Evaluare frontală
6. Obţinerea
performanţei
4.,, Incercuieste litera,,
Fiecare grupa va primi cate o fisa ce va contine un scurt
te xt.Textele vor fi diferite,iar fiecare grupa va trebui sa
incercuiasca alta litera
Se vor numara literele gasite mari si mici de tipar intr-un
timp fixat
Explicaţia
Jocul didactic
Activitate pe grupe
Fisa de lucru cu
texte ce contin
literele invatate.
Evaluare frontala
Observare
sistematică
Verificare fiselor
8. Asigurarea feed-
back-ului
REFLECŢIA
Se citesc propozitiile formate la concursul-joc.
Se despart in silabe cuvintele ce le alcatuiesc.
Explicaţia Evaluare frontală
9. Încheierea
activităţii Se fac aprecieri asupra lecţiei şi se notează anumiţi
elevi.
Se fixează tema pentru acasă.
Lecţia se poate încheia cu un cântecel ce pune accent pe
sunete învăţate.
Fisa de lucru
pentru acasa