contoh lesson plan bagi sekolah amanah

4
RANCANGAN PELAJARAN Kelas 4B Tarikh 22 April 2014 Tajuk/ Tema Tamadun Awal Di Asia Tenggara Masa 0800-0900 Subjek Sejarah Rujuk RP Buku teks Sejarah Tingkatan 4 Objektif umum/pe!etahua a"al  : Bentuk dan ciri-ciri Tamadun Awal ##M$ ujukan !uku teks Sejarah Tingkatan 4" gra#ik $rgani%er " kad s$alan" &em!aran kerja" 'ad pu%%le"  !ahan dari sum!er int ernet Objektif P % P & 'as il P embelajara ( $ (urid akan diajar untuk: Searai Semak P % P    S   $   a    l    j   a   w   a    !    )   e   r    !    i   n   *   a   n   g   a   n    k   e    l   a   s    &   a    t    i    h   a   n    B   e   r    t   u    l    i   s    )   e   n    i    l   a    i   a   n   s   e    !   a   +   a    &   a    t    i    h   a   n    !   e   r   p   a   s   a   n   g   a   n       e    #    l   e    k   s    i    )    ,     )    l   e   p   a   s    &   a    i   n      l   a    i   n (engetahui !entuk dan *iri-*iri kerajaan Agraria dan (aritim       )sur Patri*tisme: Ber!angga dengan aset negara )sur Ti!kah Laku$ (eman#aatkan kurniaan Tuhan Kriteria Keja+aa :  Pembelajaran & P engajaran ini ber jaya sekiranya pela jar dapat: Aras : 1. (en+enaraikan *iri / *iri kerajaan Agraria d an (aritim 2. (em!anding *iri / *iri kerajaan Agraria dan (aritim Akti,iti Pembelajara % Pe!ajara (asa Pe-aftara % pe!eala uru menerima lap$ran kehadiran murid. uru mengingatkan rutin harian kepada pelajar. )elajar telah di!ahagikan kepada kumpulan dengan 2 tahap per!e%aan ke*erdasan iaitu A&3S dan S5D56A7A. 'umpulan 1 , merupakan pelajar sederhana manakal kumpulan 2""4 dan adalah  pelajar A&3S Akti,iti Pemula &Set .-uksi( )ermainan igsaw )u%%le digunakan. Setiap pelajar akan di!erikan 4 keratan pu%%le dan seterusn+a men*ari *e!isan pu%%le +ang !etul diga!ung !ersama-sama dengan rakan kelas +ang lain. 'umpulan +ang paling *epat siap akan di!erikan reward ;

Upload: muhammad-khawar-hezazy-uthman

Post on 16-Oct-2015

255 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Berikut adalah contoh lesson plan bagi sekolah amanah. tidak banak beza dengan apa yang kita buat di maktab dan juga disekolah ini.

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN

Kelas4B Tarikh22 April 2014Tajuk/ TemaTamadun Awal Di Asia Tenggara

Masa0800-0900SubjekSejarahRujuk RPBuku teks Sejarah Tingkatan 4

Objektif umum/pengetahuan awal : Bentuk dan ciri-ciri Tamadun AwalBBM: Rujukan buku teks Sejarah Tingkatan 4, grafik organizer , kad soalan, Lembaran kerja, Kad puzzle, bahan dari sumber internet

Objektif P & P ( Hasil Pembelajaran ):Murid akan diajar untuk:Senarai Semak P & P

Soaljawab

Perbincangan kelasLatihan BertulisPenilaiansebayaLatihanberpasanganRefleksi P & P lepas

Lain-lain

Mengetahui bentuk dan ciri-ciri kerajaan Agraria dan Maritim(((((

Unsur Patriotisme:Berbangga dengan aset negaraUnsur Tingkah Laku:Memanfaatkan kurniaan Tuhan

Kriteria Kejayaan : Pembelajaran & Pengajaran ini berjaya sekiranya pelajar dapat:

Aras I:

1. Menyenaraikan ciri ciri kerajaan Agraria dan Maritim

2. Membanding ciri ciri kerajaan Agraria dan Maritim

Aktiviti Pembelajaran & PengajaranMasa

Pendaftaran & pengenalan

Guru menerima laporan kehadiran murid.Guru mengingatkan rutin harian kepada pelajar.Pelajar telah dibahagikan kepada 6 kumpulan dengan 2 tahap perbezaan kecerdasan iaitu GALUS dan SEDERHANA. Kumpulan 1 & 6 merupakan pelajar sederhana manakal kumpulan 2,3,4 dan 5 adalah pelajar GALUS3

Aktiviti Pemula(Set Induksi)

Permainan Jigsaw Puzzle digunakan. Setiap pelajar akan diberikan 4 keratan puzzle dan seterusnya mencari cebisan puzzle yang betul digabung bersama-sama dengan rakan kelas yang lain. Kumpulan yang paling cepat siap akan diberikan reward7

Guru akan cuba mengaitkan gambar tersebut dengan objektif pembelajaran pada hari ini Soalan guru: Apa yang kamu dapat lihat melalui gambar ini?Apakah nama negara yang berkait dengan gambar ini?Bagaimana kamu mentafsir pelajaran hari ini dengan LO & SC kita pada hari ini? Pelajar akan menulis LO dan SC sendiri di papan tulis setelah mendapatkan kedua-duanya dengan bantuan guru Guru menyemak LO dan SC jika terdapat kesalahan, guru akan minta pelajar lain untuk membetulkan.5

Aktiviti utama/isi pelajaranAktiviti I:

Untuk aktiviti ini, pelajar di dalam kumpulan masing-masing akan diberikan tugasan untuk mencirikan kerajaan agraria dan maritim

Setiap kumpulan akan dibekalkan graphic organizer placemat Activity dan mengisi grafik tersebut dengan butiran yang diperlukan. Guru perlu membimbing pelajar dalam kumpulan yang GALUS supaya boleh menyiapkan dalam tempoh yang ditetapkan, manakala pelajar SEDERHANA akan dibantu jika terdapat melakukan kesilapan semasa menyiapkan tugasan ini. Pelajar boleh merujuk buku teks serta nota yang terdapat di dalam kelas semasa menyiapkan tugasan yang diberi. ( Gallery walk ) Setelah selesai dalam tempoh yang diberikan, pelajar dikehendaki untuk melekatkan hasil kerja mereka.

Pada masa ini, pelajar-pelajar akan membuat peer-assesment terhadap hasil kerja kawan-kawan di dalam kelas. Pelajar akan menyemak hasil kerja pelajar lain berdasarkan skema jawapan yang disediakan oleh guru dan meninggalkan komen terhadap hasil kerja rakan mereka. Guru revisit SC yang pertama - Menyenaraikan ciri ciri kerajaan Agraria dan Maritim13

Aktiviti II:

Lampiran kedua akan diedarkan kepada pelajar mengikut kumpulan mula-mula tadi. Pelajar akan melengkapkan ciri-ciri mengikut mula-mula pembelajaran mengikut ciri-ciri sendiri sahaja.

( Kumpulan 1 3 menyenaraikan ciri ciri kerajaan agraria manakala Kumpulan 4 6 menyenaraikan ciri ciri kerajaan maritim ).( Pembezaan isi kandungan ) Setelah selesai, ketua kumpulan dalam setiap kumpulan akan bergerak ke meja kumpulan lain berdasarkan jadual berikut:-Kumpulan 1 ke kumpulan 6-Kumpulan 2 ke kumpulan 5-Kumpulan 3 ke kumpulan 4 Ketua ini akan menjalankan roving ambassador untuk melengkapkan ciri-ciri perbandingan di antara kerajaan agraria dan maritim.

Setelah lengkap, ketua akan kembali ke kumpulan masing-masing dan mempersembahkan kepada ahli di dalam kumpulan masing-masing. Guru revisit SC yang kedua - Membanding ciri ciri kerajaan Agraria dan Maritim12

Aktiviti III:

Latihan diedarkan kepada pelajar mengikut kumpulan GALUS dan SEDERHANA.

Pelajar akan membuat self-assesment terhadap hasil kerja mereka sendiri berdasarkan skema yang disediakan oleh guru. Guru bertanya kepada pelajar jumlah markah yang diperolehi dan soalan yang tidak difahami akan dibincang bersama di dalam kelas. Anchor Activity Pelajar yang sudah siap menjawab soalan latihan yang diberi dengan cepat akan diberi soalan tambahan iaitu soalan teka silang kata.5

Aktiviti Pleno 6 keping kad soalan diedarkan kepada setiap kumpulan. Setiap kumpulan diminta untuk membaca soalan tersebut. Setelah soalan dibaca, pelajar dikehendaki memberikan soalan tersebut mengikut kumpulan pada aktiviti 2 tadi iaitu: Kumpulan 1 6 Kumpulan 2 5 Kumpulan 3 4

Kumpulan yang berjaya menjawab soalan dengan baik akan diberikan reward. Guru revisit LO dan SC :

1. Menyenaraikan ciri ciri kerajaan Agraria dan Maritim

2. Membanding ciri ciri kerajaan Agraria dan Maritim Guru meminta AJK bahan memulangkan bahan yang dipakai kepada guru. Guru meminta pelajar member komen tentang P & P pada hari ini dengan menggunakan Parking Lot. ( AFL )10

Perbezaan Tugasan :

berdasarkan kebolehan pelajar Kumpulan 1 & 6 Kumpulan SEDERHANA manakala Kumpulan 2,3,4 & 5 Kumpulan GALUS

Aktiviti II - pembezaan isi kandungan Kumpulan 1 3 menyenaraikan ciri ciri kerajaan agraria dan Kumpulan 4 6 menyenaraikan ciri ciri kerjaan maritim. pelajar yang SEDERHANA akan diberikan Lampiran I manakala pelajar yang GALUS akan diberikan lampiran II

Mengaplikasi VAK model visual - Starter

Audio Pleno

Kinestetik Aktiviti 1,2,3 dan

Anchor Activity

Penilaian/Refleksi P & P :