contoh rph kh
TRANSCRIPT
CONTOH
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Kemahiran Hidup)
Subjek : Kemahiran Hidup
1
Bil Tajuk Muka surat1 Kemahiran Hidup
Tahun 6Baikpulih dan Penyenggaraan
2
2 Kemahiran HidupTahun 4Tanaman Hiasan
7
3 Kemahiran HidupTahun 4Tanaman HiasanPenjagaan Tanaman Hiasan
11
4 Kemahiran HidupTahun 6Mempromosi JualanMempromosi Katalog
15
5 Kemahiran HidupTahun 4Perniagaan dan KeusahawananMempromosi Jualan
20
Tarikh : 5 April 2010 (Isnin)
Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi (1 jam)
Kelas : 6 Harmoni
Bilangan Murid : 35/35 orang
Topik : (1.5) Baikpulih dan Penyenggaraan
Sub Topik : (b) Penyenggaraan dan Membaiki Kerosakan Pada Mesin Mudah
Kemahiran : Aras 1
Menyenggara dan baik pulih pam basikal dan bahagian basikal seperti loceng dan brek basikal serta mengetahui alatan tangan yang diperlukan dalam proses penyenggaraan.
Pengetahuan Sedia Ada :Murid-murid pernah menunggang basikal dan mengetahui setiap komponen basikal.
Hasil Pembelajaran Umum :Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat mengenalpasti setiap bahagian yang perlu dibaikpulih dan memilih alatan tangan yang sesuai untuk kerja baik pulih.
Hasil Pembelajaran Khusus : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) menyenaraikan 5 daripada 9 komponen penting yang terdapat pada basikal dengan betul.
2) menyatakan 2 daripada 4 bahagian basikal yang perlu dibaik pulih dengan betul.
3) menyenaraikan 4 daripada 6 alatan tangan yang digunakan untuk kerja baik pulih basikal dengan betul setelah mendengar penjelasan daripada guru.
4) menyatakan 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan menggantikan komponen yang rosak dengan betul selepas mendengar penerangan daripada guru.
Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat rumusan.
Kemahiran Pelbagai : 1) Kemahiran Belajar Cara Belajar
2) Pembelajaran secara kontekstual
3) Pembelajaran Masteri
2
Bahan Bantu Mengajar : video, power point, LCD kad gambar, model basikal, alatan tangan separa maujud
Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.
Penyerapan Ilmu : Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin
Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif, Kontekstual, Konstruktif, Komunikatif, Soal jawab, dan Tunjuk cara.
Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah /Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi(5 minit)
1. Guru menunjukkan klip video animasi kanak-kanak sedang bermain basikal.
Baik pulih n penyenggaraan.pptx
2. Guru bersoal jawab dengan murid:
- Siapakah diantara kamu yang mempunyai basikal ?.
Jawapan :Hampir semua murid mengaku mempunyai basikal.
- Jika basikal kamu rosak, apakah yang kamu akan lakukan ?.
Jawapan :Membaiki basikal tersebut.
1. Guru menayangkan animasi kanak-kanak sedang bermain basikal.
2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang video yang ditayangkan.
3. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini “Penyenggaraan dan Membaiki Kerosakan Pada Mesin Mudah”
BBM:Klip video,
KBKK:Membuat inferens, menjana idea.
Nilai-nilai murni:Perhatian, kerjasama, taat.
Strategi:Konstruktivisme, soal jawab.
3
Langkah /Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Langkah 1(10 minit)
Paparan slaid:
1. Kompone-komponen basikal:- Jari-jari- Hendal- Tempat duduk- Rim- Rantai- Engkol
2. Alatan tangan:- Playar gabung- Sepana- Tukul- Pengumpil tayar.
3. Bahagian basikal yang dibaik pulih:- Pedal- Rantai- Brek- Tiub
1. Guru menunjukkan paparan slaid kepada murid.
2. Guru memberikan penerangan pada setiap paparan slaid.
3. Murid-murid diminta menyelesaikan beberapa soalan yang terdapat dalam slaid.
Penilaian:
Murid-murid dapat menyenaraikan 2 daripada 3 elemen pelajaran yang terdapat dalam slaid dengan betul setelah mendengar penerangan guru.
BBM:Paparan slaid, LCD.
KBKK:Mengenal pasti dan membeza.
Nilai-nilai murni:Perhatian, tekun.
Strategi:Penerangan, induktif.
Langkah 2 ( 15 minit)
1. Memadankan komponen basikal.- Hendal- Tempat duduk- Brek- Rantai
2. Fungsi setiap alatan tangan:- Sepana- Playar gabung- Tukul- Pengumpil tayar
1. Guru menunjukkan gambar basikal dan melekatkannya pada papan putih.
2. Guru menyediakan beberapa keping kad jawapan yang menunjukkan nama komponen beserta fungsi.
3. Guru memilih murid secara rawak untuk memadankan kad tersebut pada gambar yang dilekatkan.
4. Guru menunjukkan bahan separa maujud iaitu alatan tangan kepada murid-murid.
5. Guru memilih murid secara
BBM:Gambar basikal,Kad jawapan, Alatan tangan (bahan separa maujud).
KBKK:Membuat inferens, mengenalpasti, membeza.
Nilai-nilai murni:Perhatian, taat, kerjasama.
Strategi:Soal jawab, deduktif.
4
Langkah /Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
rambang untuk bangun dan menyatakan fungsi alatan yang ditunjukkan.
6. Guru memberikan gula-gula kepada murid yang dapat menjawab sebagai ganjaran.
Penilaian:
Murid-murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 komponen basikal dan 3 fungsi alatan tangan setelah menjalankan aktiviti tersebut.
Langkah 3 ( 15 minit)
Baik pulih bahagian basikal secara amali.
- Membaiki rantai
1. Guru membahagikan murid kepada 3 atau 4 kumpulan.
2. Guru memberikan satu model basikal kepada setiap kumpulan.
3. Murid-murid diminta membaik pulih setiap bahagian yang rosak pada basikal tersebut.
4. Guru memaparkan paparan slaid yang menunjukkan langkah-langkah membaik pulih sebagai panduan murid-murid.
5. Guru membimbing murid-murid untuk membaik pulih.
Penilaian:
Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan menggantikan komponen yang rosak.
BBM:Model basikal,paparan slaid
KBKK:Menjana idea
Nilai-nilai murni:Kerjasama, perhatian, tekun.
Strategi:Tunjuk cara, konstruktif.
5
Langkah /Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Pengukuhan (10 minit)
Guru menguji kefahaman murid-murid berkaitan mata pelajaran yang diajar pada hari ini.
(sila rujuk lampiran)
1. Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid-murid tentang komponen basikal.
2. Murid-murid di minta menjawab dan mengisi tempat kosong pada kertas soalan yang diberikan.
3. Guru memberi peluang kepada pelajar untuk mengemukakan soalan atau menyuarakan pendapat.
BBM:Kertas soalan.
KBKK:Membuat kesimpulan.
Nilai-nilai murni:Tekun, perhatian.
Strategi:Menjana idea, mengingat kembali.
Penutup (5 minit)
Rumusan:
1. Bahagian-bahagian basikal dan kegunaanya.
2. Alatan tangan yang digunakan untuk baikpulih.
3. Langkah-langkah membaik pulih
1. Murid membuat refleksi tentang pelajaran pada hari ini.
2. Kemudian, guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini kepada murid-murid.
Aktiviti susulan:
Murid-murid diminta menjawab kertas soalan yang diberikan oleh guru sebagai latihan di rumah
BBM:Kertas soalan
KBKK:Membuat rumusan.
Nilai-nilai murni:Perhatian, kerjasama.
Strategi:Perbincangan, Sumbang saran.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
6
Kelas : 4 Intan
Tarikh : 10 januari 2010
Masa : 10.45 – 11.45 (1 Jam)
Bil. Murid : __ / 20 orang
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Tajuk : Tanaman Hiasan
Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat tinggalnya dan sekolah.
Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.2. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang
disediakan.3. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.
Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar
Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan membuat rumusan.
Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.
Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan sampingan.
7
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Set Induksi(5 Minit)
Bersoal jawab tentang dua jenis tanaman hiasan yang dibawa oleh guru dan di tayangkan oleh guru ( slaid powerpoint)
Contoh Tumbuhan Hiasan
1. Bunga raya2. Mawar3. Orkid
Guru bertanya apakah nama dua jenis tanaman hiasan tersebut.
Di mana biasanya pokok ini didapati.
Siapa yang menanam pokok ini di rumah.Jadikan ia sebagai hobi.
BBM: power point, Bunga Raya, Mawar, Orkid.
KBKK: membuat inferens, menjana idea
Nilai: menyayangi alam sekitar, bertanggunjawab.
8
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Langkah 1(10 minit)
Tujuan menjaga tanaman hiasan
1. Mengindahkan ruang tempat kediaman’.
2. Menghayati keindahan alam sekitar.
3. Memberikan ketenangan perasaan.
4. Menyemai perasaan sayangkan tanaman peliharaan
5. Menambahkan pengetahuan berkaitan alam semulajadi.
- Guru meminta murid menyatakan beberapa tujuan penjagaan tanaman hiasan.
- Murid memberi beberapa jawapan yang berbeza.
- Guru mencatat jawapan di papan tulis.
- Murid dan guru bersama membanding jawapan yang disediakan oleh guru di skrin Power Point
BBM: Power Point
KBKK: membuat gambaran mental
Nilai: estetika, member perhatian
Langkah 2(15 minit)
Aktiviti penjagaan tanaman hiasan:- Membaja- Menggembur- Menyiram- merumput
- Guru menayangkan gambar penjagaan tanaman hiasan pada skrin power point.
- Murid dipilih secara rawak untuk menjawab soalan pada skrin powerpoint.
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat gambaran mental, membanding beza
Nilai: berfikiran terbuka
9
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
- Murid membandingkan jawapan yang diberikan dengan jawapan yang disediakan oleh guru.
- Murid membetulkan semula jawapan yang salah.
Langkah 3(10 Minit)
Menamakan 5 jenis peralatan berkebun
1. Cangkul2. Sudip tangan3. Serampang4. Sketeur5. Penapis6. Penyiram
- Murid dikehendaki menyenaraikan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa dilihat.
- Guru menayangkan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa digunakan.
- Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru dalam bentuk power point
BBM: Powerpoint, alatan berkebun.
KBKK: mengingat kembali
Nilai: bekerjasama,memberi perhatian
Penutup(5 minit)
Rumusan:
1. Tujuan menjaga pokok hiasan.
- Murid dibimbing untuk membuat rumusan.
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat rumusan, mengingat
10
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
2. Aktiviti yang biasa dilakukan untuk menjaga pokok hiasan.
3. Alatan yang digunakan
- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai hasil kerja yang telah mereka hasilkan.
- Murid diberi tugasan dan diminta menghantarnya pada minggu depan.
kembali.
Nilai: Bekerjasama, tanggungjawab
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas : 4 Intan
Tarikh : 10 januari 2010
Masa : 10.45 – 11.45 (1 Jam)
Bil. Murid : __ / 20 orang
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Tajuk : Tanaman Hiasan
11
Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat tinggalnya dan sekolah.
Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:
4. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.5. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang
disediakan.6. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.
Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar
Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan membuat rumusan.
Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.
Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan sampingan.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Set Induksi(5 Minit)
Bersoal jawab tentang dua jenis tanaman hiasan yang dibawa oleh guru dan di tayangkan oleh guru ( slaid powerpoint)
Contoh Tumbuhan Hiasan
4. Bunga raya5. Mawar
Guru bertanya apakah nama dua jenis tanaman hiasan tersebut.
Di mana biasanya pokok ini didapati.
Siapa yang menanam pokok ini di rumah.
BBM: power point, Bunga Raya, Mawar, Orkid.
KBKK: membuat inferens, menjana idea
Nilai: menyayangi alam sekitar,
12
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
6. Orkid Jadikan ia sebagai hobi.
bertanggunjawab.
Langkah 1(10 minit)
Tujuan menjaga tanaman hiasan
6. Mengindahkan ruang tempat kediaman’.
7. Menghayati keindahan alam sekitar.
8. Memberikan ketenangan perasaan.
9. Menyemai perasaan sayangkan tanaman peliharaan
10. Menambahkan pengetahuan berkaitan alam semulajadi.
- Guru meminta murid menyatakan beberapa tujuan penjagaan tanaman hiasan.
- Murid memberi beberapa jawapan yang berbeza.
- Guru mencatat jawapan di papan tulis.
- Murid dan guru bersama membanding jawapan yang disediakan oleh guru di skrin Power Point
BBM: Power Point
KBKK: membuat gambaran mental
Nilai: estetika, member perhatian
Langkah 2(15 minit)
Aktiviti penjagaan tanaman hiasan:- Membaja- Menggembur- Menyiram- merumput
- Guru menayangkan gambar penjagaan tanaman hiasan pada skrin power point.
- Murid dipilih secara rawak
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat gambaran mental, membanding beza
Nilai: berfikiran terbuka
13
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
untuk menjawab soalan pada skrin powerpoint.
- Murid membandingkan jawapan yang diberikan dengan jawapan yang disediakan oleh guru.
- Murid membetulkan semula jawapan yang salah.
Langkah 3(10 Minit)
Menamakan 5 jenis peralatan berkebun
7. Cangkul8. Sudip tangan9. Serampang10. Sketeur11. Penapis12. Penyiram
- Murid dikehendaki menyenaraikan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa dilihat.
- Guru menayangkan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa digunakan.
- Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru dalam bentuk power point
BBM: Powerpoint, alatan berkebun.
KBKK: mengingat kembali
Nilai: bekerjasama,memberi perhatian
Penutup Rumusan: - Murid dibimbing BBM: Powerpoint
14
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
(5 minit)4. Tujuan menjaga
pokok hiasan.
5. Aktiviti yang biasa dilakukan untuk menjaga pokok hiasan.
6. Alatan yang digunakan
untuk membuat rumusan.
- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai hasil kerja yang telah mereka hasilkan.
- Murid diberi tugasan dan diminta menghantarnya pada minggu depan.
KBKK: membuat rumusan, mengingat kembali.
Nilai: Bekerjasama, tanggungjawab
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas: 6 Anggun
Tarikh : 19 Ogos 2009 (Jumaat)
Masa : 10.00 -11.00 Pagi
Bilangan Pelajar : 36/36
Tajuk : 2.3 Mempromosi Jualan
15
Subtopik : A. Mempromosi Katalog
Kemahiran : Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan betul dan baik.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara promosi jualan cara promosi jualan melalui poster.
Hasil pembelajaran umum: murid dapat mempelajari tentang kandungan katalog di samping menghasilkan katalog yang menarik.
Hasil pembelajaran khusus : di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu dalam katalog dengan betul setelah mendengar penerangan guru.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya lima ciri katalog yang baik selepas mendengar penerangan dari guru.
3. Mereka dan menghasilkan katalog mudah bagi barang yang hendak dijual dengan kemas setelah dibimbing oleh guru.
Penerapan nilai murni : memberi perhatian, kerjasama, tekun, ketelitian, kebersihan.Kemahiran berfikir : Mereka cipta menciri, membanding beza, menilai, menyenarai, menyelesai masalahBahan bantu mengajar :power point, katalog, kad manila, pensil warna, gunting, gam, kertas warna, lembaran soalan, nota ringkas. Penyerapan ilmu : pendidikan seni visualStrategi dan kaedah: soal jawab, deduktif, induktif, membuat rumusan
Perlaksanaan p&P :
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set induksi(5minit)
Gambar katalog :1. Katalog yang
manakah lebih menarik?
2. Mengapakah katalog ini menarik?
Contoh jawapan :1. Katalog A2. Kerana ia
mempunyai gambar warna-warni.
1. Guru menunjukkan beberapa jenis katalog.
2. Guru bersoal jawab dengan murid.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk hasil pemeblajaran hari ini iaitu “mempromosi melalui katalog”.
BBM: gambar katalog
Kemahiran berfikir:Membanding beza, menilai
Nilai murni :Tekun, ketelitian
Strategi :Soal jawab, induktif
Langkah 1 Kandungan yang perlu ada dalam katalog :
1. Jenama2. Jenis barang3. Spesifikasi
1. Guru menayangkan power point mengenai kandungan yang perlu ada dalam katalog.
2. Guru menayangkan contoh
BBM :Power point, katalog
Kemahiran
16
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
barang iaitu ukuran dan warna
4. Gambar barang5. Maklumat
pengeluar
catalog yang mengikut kandungan katalog yang betul.
3. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai kandungan dalam katalog.
Penilaian:Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu ada dalam katalog dengan betul setelah mendengar penerangan guru.
berfikir:Menciri
Nilai murni :Tekun
Strategi :Soal jawab, deduktif
Langkah 2 Ciri-ciri katalog yang baik :
1. Perkataan yang digunakan mudah difaham oleh orang ramai.
2. Gambar barang jualan terang dan jelas.
3. Mempunyai kombinasi warna yang menarik.
4. Saiz huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca.
5. Maklumat yang tepat dan jelas.
1. Guru menyoal murid secara rambang tentang ciri-ciri katalog yang baik.
2. Guru menayangkan power point mengenai ciri-ciri katalog yang baik.
Penilaian:Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya lima ciri-ciri katalog yang baik selepas mendengan penerangan oleh guru.
BBM :Power point
Kemahiran berfikir :Menciri
Nilai murni :Tekun
Strategi :Soal jawab, deduktif
Langkah 3 AMALI :Mereka cipta dan menghasilkan katalog mudah untuk barang yang hendak dijual.
1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan.
2. Guru mengedarkan kad manila, kertas warna, pensil warna, gunting dan gam kepada setiap kumpulan.
3. Guru meminta murid mereka cipta dan menghasilkan katalog mudah.
BBM :Kad manila, kertas warna, pensil warna, gunting dan gam
Kemahiran berfikir :Mereka cipta, menyelesai masalah
17
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Penilaian :Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan kemas selepas dibimbing oleh guru.
Nilai murni :Tekun, kerjasama, kebersihan
Strategi :Konstruktif
Pengukuhan Pengukuhan / penilaian(rujuk Lembaran Kerja 1)
1. Guru mengedarkan Lembaran Kerja 1 kepada murid.
2. Muri menjawab Lembaran Kerja 1 yang berkaitan dengan maksud catalog, kandungan dalam catalog dan ciri-ciri katalog yang baik.
BBM:Lembaran soalan
Kemahiran berfikir :Menyelesai masalah
Nilai:Member perhatian, ketelitian
Strategi:Soal jawab
Penutup Rumusan isi pelajaran1. Kandungan
dalam katalog2. Ciri-ciri
katalog yang baik
1. Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini kepada murid.
2. Guru meminta murid merumus isi pelajaran.
BBM:
Kemahiran berfikir:
Nilai:Member perhatian
Strategi :Membuat rumusan
Lembaran Kerja 1
1. Berikan maksud katalog.
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
18
…………………………………………………………………………………………………
……………………
2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul
3. Nyatakan ciri-ciri katalog yang baik.i. …………………………………………………………………………………
…..ii. …………………………………………………………………………………
…..iii. …………………………………………………………………………………
…..iv. …………………………………………………………………………………
…..v. …………………………………………………………………………………
…..
Jawapan bagi Lembaran Kerja 1
1. Berikan maksud katalog.
Katalog merupakan dokumen atau buku yang mengandungi gambar foto berwarna
tentang sesuatu barang yang hendak diiklankan.
19
Kandungan dalam katalog
2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul
3. Nyatakan ciri-ciri catalog yang baik.i. Perkataan yang digunakan mudah difahami oleh orang ramai ii. Gambar jualan terang dan jelas iii. Mempunyai kombinasi yang menarik iv. Saiz dan huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca v. Maklumat yang tepat dan jelas.
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Sekolah Rendah
Hari : Selasa
Tarikh : 04 Ogos 2010
Masa : 9.00 – 10.00 Pagi (1 Jam)
Kelas : 4 Amanah
20
Maklumat pengeluar
Jenama
Gambar barang
Spesifikasi barang iaitu ukuran dan
warna
Jenis barang
Kandungan dalam katalog
Bil. Murid : 40 orang
Tajuk : Perniagaan Dan Keusahawanan
Sub-Tajuk : Mempromosi Jualan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mengetahui maksud perniagaan dan kumpulan sasaran yang dipelajari dalam topik sebelumnya.
Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1. Menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepat selepas melihat slide show yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat selepas melihat tayangan video dan penerangan guru.
3. Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuan promosi selepas mendengar penerangan dari guru.
4. Murid dapat membanding beza bungkusan mana yang lebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.
Kemahiran Berfikir : Membandingbeza, mencirikan, menilai
Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point, Video, kit bungkusan, plastik bungkusan makanan.
Nilai-nilai murni : Tekun, teliti,kerjasama, yakin diri, berdikari.
Strategi/Kaedah : Strategi mediatif, deduktif, induktif, konstektual dan komunikatif, PBL, KMD.
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran :
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Set induksi
( 5 minit)
Guru mengimbas kembali pelajaran yang lepas
Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai pelajaran yang lepas.
- Guru memberi beberapa contoh bungkusan makanan kepada murid dan bersoal jawab dengan murid.
- Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini iaitu promosi jualan.
ABM :
Plastik bungkusan makanan.
21
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Langkah 1
(10 minit)
Langkah 2
(10 minit)
.
Mengenal maksud dan tujuan promosi.
Promosi ialah satu kaedah atau cara untuk memberitahu dan mempengaruhi pengguna untuk membeli sesuatu barang.
Tujuan promosi ialah:
Menyebarkan maklumat barang
Menimbulkan minat terhadap barang
Mengingatkan pelanggan tentang barang
Meluaskan pasaran barangan.
Perniaga boleh mempromosikan sesuatu barang jualan melalui kaedah pembungkusan. Pembungkusan yang cantik akan menarik perhatian pelanggan.
- Guru menunjukkan slideshow PowerPoint berkaitan dengan maksud dan tujuan promosi sesuatu jualan.
- Guru menerangkan kaedah pembungkusan adalah satu cara yang digunakan untuk menarik pelanggan.
- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tajuk yang dibincangkan. Murid diarahkan merujuk ke halaman 109 di dalam buku teks.
Penilaian :
Murid dapat menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepat selepas melihat slideshow yang ditunjukkan oleh guru.
- Guru menayangkan video mengenai ciri-ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi.
- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai ciri-ciri pembungkusan yang menarik.
ABM :
Komputer riba & LCD, buku teks
KBKK :
Mencirikan dan berfikir
Nilai Murni :
Tekun
Strategi :
Deduktif dan Soal Jawab.
ABM :
Buku Teks, video. LCD, komputer riba.
KBKK :
22
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Langkah 3
(20 minit)
Ciri-ciri pembungkusan yang baik.
Pembungkusan dapat dilakukan dengan menggunakan botol, tin, kotak dan plastic. Ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi adalah seperti:
Bentuk dan rupa yang menarik
Sesuai dengan jenis barang
Warna Tahan lama Mudah dibawa.
Promosi melalui pembungkusan
Tujuan promosi
Penilaian :
Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat selepas melihat tayangan video dan penerangan guru..
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki menjalankan aktiviti membungkus barang jualan untuk tujuan promosi. Setiap kumpulan perlu juga membungkus barang jualan yang berlainan jenis.
- Guru menyemak dan membantu hasil kerja setiap kumpulan.
Penilaian :
Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuan promosi selepas mendegar penerangan dari guru
Banding beza dan mengkategori
Nilai murni :
Teliti
Strategi :
Kontekstual dan komunikatif.
ABM:
Buku Teks, kit bungkusan gula-gula.
KBKK :
Mengkategori dan menyelesaikan masalah.
Nilai Murni :
Kerjasama
23
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Langkah 4
(10minit)
melalui pembungkusan barang adalah seperti :
Supaya barang yang dijual kelihatan lebih menarik
Pembungkusan bertindak sebagai cara pengiklanan
Menarik perhatian pelanggan untuk membeli.
Membandingkan beza bungkusan yang menarik dengan bungkusan yang kurang menarik.
Aktiviti Pengukuhan
- Hasil dari setiap kumpulan tadi dikumpulkan. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai bungkusan mana yang lebih menarik untuk dipromosikan.
- Murid menjawab soalan guru dengan menunjukkan hasil bungkusan yang kemas dan lebih menarik.
- Murid diminta menjawab soalan kuiz di paparan slaid
i. Kuiz 1 ii. Kuiz 2 iii. Kuiz 3
- Murid diberi borang banding beza pembungkusan.
Penilaian:
Murid dapat membanding beza bungkusan mana yang lebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.
Strategi :
Konstruktif, PBL, KMD
ABM :
Microsoft Office Word Lembaran kerja
Strategi :
Soal jawab, kemahiran, kreativiti.
24
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
(Rujuk lampiran)
Penutup
( 5 minit)
Rumusan isi pelajaran :
- Membincangkan kembali mengenai maksud dan tujuan promosi
- Membincangkan mengenai apakah cirri bungkusan yang menarik untuk tujuan promosi.
- Membincangkan tujuan promosi melalui pembungkusan..
- Menyanyi lagu rasa sayang.
- Guru meminta murid membuat refleksi berkaitan proses pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut.
Aktiviti Susulan :
Meminta murid mencari bungkusan-bungkusan yang menarik dirumah mereka.
Refleksi Pelatih :
a) Sebelum pengajaran
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
b) Selepas pengajaran
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
25
Komen Pensyarah :
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________
26