contoh rph pendidikan sivik dan kewarganegaraan kbsr
DESCRIPTION
RPHTRANSCRIPT
Contoh RPH Pendidikan Sivik dan KewarganegaraanRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran:Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas:6 Bestari
Bil. Murid:40 orang
Masa:9.00 pagi 10.00 pagi
Tarikh:25 April 2008
Tema:Hidup Bersama di Sekolah Dan Masyarakat
TopikPemeliharaan Kebersihan dan Keceriaan Persekitaran
Subtopikb)Alam Sekitar Terjaga, Kehidupan Bahagia
Hasil Pembelajaran:Pada akhir aktiviti ini, murid-murid dapat
1. Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran
2. Menjaga alam sekitar dengan bertanggungjawab
3. Menghargai alam sekitar
Isi Kandungan:1.Menerangkan kepentingan menjaga alam sekitar2.Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran
Penerapan Nilai:1. Bekerjasama
2. Bertanggungjawab3. Menghargai
Penyerapan Ilmu:1. Kemahiran mendengar2. Kemahiran membaca3. Kemahiran bertutur
Unsur Patriotisme:-1.Menyedari perlunya memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran
2.Bersama bertanggungjawab dalam menjaga alam persekitaran
Pengetahuan Sedia Ada:1.Murid-muridpernah melihat melalui televisyen atau membaca surat khabar tentang bahaya demam denggi yang disebabkan oleh nyamuk aedes.
Bahan Bantu Belajar
BilSumberKuantiti
01.02.03.04.05.0607Lap top & LCDKertas SebakPen markerGambar Slaid power pointPlastisinKad arahan bewarnaSampul surat
Satu4 helai4batang
1 kotak4 keping4 keping
Kemahiran Generik:1.Inkuiri penemuan2.Kemahiran belajar3.Kecerdasan pelbagai: verbal linguistik4.Kajian masa depan
Pembelajaran Koperatif:Round table
Pendekatan Konstruktivisme
Prosedur Pelaksanaan P&P
Elemen pengurusan pembelajaran bestari / kemahiran generikCatatan
Set Induksi ( 5 minit )1. Murid diminta melihat pertunjukkan slaid bergambar yang menunjukkan gambar-gambarkeadaan alam sekitar yang bersih dan alam sekitar yang kotor sambil membuat pemerhatian secara terperinci tentang gambar-gambar tersebut.2. Guru meminta murid membuat perbandingan tentang gambar tersebut.3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
KB:Menghubung kait, membandingbeza. mengklasifikasikan
Kecerdasan pelbagai:Ruang / visual interpersonalVerbal linguistik Interpersonal
KBF:menjana idea kemahiranbelajar
Nilai murni:Menghargai alam sekitar
BBB:LCD & Laptop
Langkah 1 ( 15 minit )1. Guru memainkan tayangan video tentang penjagaan alam sekitar kepada murid-murid dan meminta murid menghayati tayangan video itu.2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tayangan video;a)watak apa yang terdapat dalam video tersebut? (jawapan: abang, adik, ibu, ulat besar)b)Apa yang dibuat oleh watak dalam video itu? (jawapan: membuang sampah, tanam pokok, tidak memberi kerjasama)c)Sikap yang terdapat dalam video tersebut? (jawapan: tidak mahu bekerjasama, tidak menjaga kebersihan, tidak mendengar nasihat)3. Guru merumuskanjawapan murid berdasarkan tayangan video kepada murid.
KP :Visual ruang linguistikInterpersonalVerbal linguistik
KB:Memerhati,berfikir, menghubungkait, memperolehi maklumat, menyampaikan maklumat
Nilai:Menghargai
BBB:LCD & laptop, bahan catatan
Langkah 2 ( 15 minit)1. Guru mengedarkan kad arahan berwarna kepada setiap murid , iaitu kad warna merah, kuning, hijau dan oren untuk membentuk 4 kumpulan mengikut warna kad yang diperolehi.Kumpulan merah: Jenis-jenispencemaranKumpulan kuning : Kesan pencemaranKumpulan hijau: Kepentingan menjagaAlam sekitarKumpulan Oren: Cara menjaga alamsekitar
2. Guru menyediakan 4 keping kertas sebak dan 4 pen marker yang berlainan warna kepada setiap kumpulan.3. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan hasil yang telah dibuat bersama tersebut di atas kertas sebak dalam bentuk peta minda.
KBF:Meneroka idea, merancang dan mengurus aktiviti pemikiran.
Pembelajaran koperatif dan kolaboratif
Nilai:kerjasama
BBB:Kad arahan bewarnaKertas sebakpen marker
Langkah 3 ( 20 minit )1. Wakil setiap kumpulan diminta membentangkan hasil tugasan yang telah dihasilkan di hadapan kelas2. Guru akan membantu murid menjelaskan lagi pembentangan yang diberikan.
Pembelajaran koperatif dan kolaboratif
KP:verbal linguistik
Nilai:kerjasama
Penutup ( 5 minit )1. Guru membuat rumusan tentang hasil pembelajaran dengan memberi dorongan kepada murid supaya sentiasa peka dan mengambil berat terhadap aspek kebersihan dalam kehidupan.2. Guru meminta murid membuat rumusan tentang kepentingan menjaga kebersihan dan keceriaan kawasan persekitaran.
Tugasan lanjutan:
Guru meminta murid menyediakankaranganaktiviti kebersihan dan keceriaan yang pernah disertai oleh mereka di tempat yang berikut:a)Rumahb)Sekolahc)Tempat ibadat
KBKK:Membuat kesimpulan
Disediakan oleh:1.Noor Akmal bt Mohamad Razi2.Mazni bt. Anuar