contoh rph seni art
TRANSCRIPT
-
8/16/2019 Contoh RPH SENI ART
1/5
CONTOH RANCANGAN PENGAJARANPENDIDIKAN SENI VISUAL
Tarikh : 17 Februari 2015Hari : SelasaWaktu : 2 waktuMasa : 1 jam 20 minitMata pelajaran : Pendidikan Seni VisualTingkatan : 2 CemerlangBilangan pelajar : 40 orangBidang : Seni HalusUnit pembelajaran : Arca (Teknik luakan)Tajuk/tema : Bentuk-bentuk asas
Objektif Hasil Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Kognitif : menerangkan secara lisan jenis-jenis arca luakan danproses-proses penghasilan arca luakan.
Psikomotor : menghasilkan sebuah karya arca berdasarkan teknikluakan dengan menggunakan bahan spon bunga yangbertemakan bentuk-bentuk asas
Afektif : memastikan karya arca dengan kemas mengikutarahan yang ditetapkan.
PERNYATAAN STANDARD PBS: TAJUK BAND DISKRIPTOR
Seni Halus:Arca 2 Menerangkan hubung kait sejarah dengan idea,penggunaan peralatan, bahan serta prosespenghasilan karya seni halus secara asas.
3 Menghasilkan lakaran idea asas karya senihalus dengan mengaplikasikan asas seni rekamelalui ekperimentasi dan penerokaanmenggunakan pelbagai media dan teknikdengan baik, dan betul.
4 Menterjemah hasil daripada ekperimentasi danpenerokaan untuk mencipta lakaran idea sertamenghasilkan karya dengan mengaplikasikan
asas seni reka, imaginasi, olahan media, teknik,proses dan prosedur yang baik dan betul dantepat
-
8/16/2019 Contoh RPH SENI ART
2/5
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid pernah membuat kolaj dan asemblaj dalam pembelajaran PendidikanSeni Visual pada sekolah rendah dan tingkatan 1.
2. Murid mempunyai kemahiran melukis bentuk-bentuk asas di tingkatan 1.
3. Murid mempunyai pengalaman pengetahuan asas mengenai bentuk-bentukasas.
Penggabungjalinan Kemahiran :
1. Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran hidup.
2. Mengetahui bentuk-bentuk asas dalam mata pelajaran Matematik.
KBKK: Kemahiran menghubung kait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan.
Nilai : Keyakinan, berdikari, tanggungjawab.
Alat/Bahan: Span, pisau, karya, Slides (power point)
Rujukan : 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Sculpture
2. Buku sumber Guru PSV
LANGKAH ISIPELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARANDAN PEMBELAJARAN
CATATAN
SETINDUKSI(5 minit)
Permainan ‘puzzle’
A R C A
L U A K A N
Murid mencari ‘puzzle’ dibawah kerusi dan
menyusun tajuk pengajaran.
Murid berfikir dan menjawab jawapan ‘puzzle’ .
- Strategimain sambil
belajar
- TKP :Kecerdasanverbal linguistik
- ABM:Kad ‘puzzle’
LANGKAH1
(10 minit)
Aras 1:
Pemahaman yang
jelas tentang
konsep, fungsi dan
penghayatan
Menerangkan
Konsep dan
Proses-proses,
Murid memberi tumpuan
dan membuat catatan nota
tentang maklumat yang
diberikan oleh guru.
Murid melihat dan
menghayati contoh-contoh
gambar arca (proses
luahkan) yang ditayangkan
- DBAE : Sejarah seni
- ABM: Contoh-contohkarya, slides
http://en.wikipedia.org/wiki/Sculpturehttp://en.wikipedia.org/wiki/Sculpturehttp://en.wikipedia.org/wiki/Sculpturehttp://en.wikipedia.org/wiki/Sculpture
-
8/16/2019 Contoh RPH SENI ART
3/5
arca
- Definisi
- Jenis-jenis arca
- Teknik arca
- Proses Arca
Arca luakan
oleh guru.
Murid menjawab konsep
arca luakan dan teknik
membuat arca luakan
setelah guru bertanya.
show .
LANGKAH2
(15 minit)
Aras 2:
Penggunaan alat,
bahan dan teknik
untuk penghasilankarya
Demontrasi
penghasilan karya
arca dengan
menggunakan teknik
luakan
menggunakan
bahan spon bunga.
Proses penghasilan
* Keselamatan
menggunakan
alatan dan media
Murid mendengar guru
menghuraikan proses-
proses menghasilkan karya
arca.
Murid melihat guru
membuat demonstrasi cara
menghasilkan sebuah karya
arca yang menggunakan
bahan spon bunga.
Murid menjawab soalan
yang dikemukakan oleh
guru.
Murid diminta menerangkan
jenis-jenis arca dan teknik
menghasilkan arca luakan.
Murid mendengar nasihat
keselamatan penggunaan
alat dari guru.
- DBAE : Menghasilkanproduk seni
- Pendekatanmemusatkanguru - KaedahPenerangan
danDemonstrasi
- ABM :Span bunga,Pisau dan contoh-contoh karya
-
8/16/2019 Contoh RPH SENI ART
4/5
LANGKAH3
(40 minit)
Aras 2:
Penggunaan alat,
bahan dan teknik
untuk penghasilankarya
Proses penghasilan
karya Arca dengan
mengaplikasikan
teknik luakan
Murid mendengar arahan
guru sebelum proses
penghasilan karya dibuat
Murid mengaplikasikan
teknik luahkan dalam
proses penghasilan karya.
Murid bertanya soalan
apabila menghadapi
masalah proses
penghasilan.
Murid menghasilkan karya
arca dengan bantuan dan
bimbingan guru.
- DBAE :Menghasilkanproduk seni
-Pendekatanmemusatkanpelajar
- Konstruktivisme
-TKP :KecerdasanInterpersonal
- ABM :Span bunga,pisau, kertas suratkhabar.
PENUTUP(10 minit)
Aras 3 :
Proses membuat
penilaian dan
kritikan
- Penutup
- Penilaian- Apresiasi
- Kritikan, dan
- Rumusan
Murid berhenti proses
penghasilan karya dan
mendengar arahan guru.
Murid menukar karya antara
pelajar dan membuat
apresiasi karya.
Murid menjawab soalan
yang dikemukakan oleh
guru tentang jenis dan
proses arca luakan.
Murid membuat apresiasi
melalui kritikan.
- DBAE :Estetika,kritikan seni
- Kemahiranmemperkukuh
- KaedahPerbincangan
- TKP :KecerdasanInterpersonal
- ABM :Contoh-contohsoalan
Refleksi :
Ulasan Pensyarah, Guru Pembimbing:
LAMPIRAN A
-
8/16/2019 Contoh RPH SENI ART
5/5
Arca (Teknik Luahkan)