contoh rph tahun 1 matematik

Upload: pei9318

Post on 09-Jan-2016

361 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Contoh RPH Tahun 1

Rancangan Pengajaran Makro Matematik Tahun 1Rancangan Pengajaran Harian 1:Mata pelajaran : MatematikKelas : Tahun 1 ArifTarikh : 10 November 2011Masa : 11.30 pagi 12.10 tgh (40 minit)Bilangan murid : 20 orangBidang pelajaran : Nombor Bulat (0-9)Objektif pembelajaran : Menama dan menentukan nilai.

Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:A: Menguasai isi kandungan pelajaran1.Menentukan kuantiti bagi nombor yang disebut menggunakan objek dan memadankan kumpulan objek dengan nombor.2.Membandingkan dua nombor dan menyatakan hubungan lebih daripada dan kurang daripada3.Menyusun kumpulan objek mengikut urutan tertib menaik dan menurun B: Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir 1. Memadankan kuantiti nombor dalam kumpulan.2. Menyusun nombor mengikut turutan menaik dan menurun berselang seli. C: Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni 1. Melibatkan diri secara aktif berkumpulan. 2. Menjalankan aktiviti dengan tertib dan bekerjasama di dalam kumpulan.Konsep/prinsip/hukum/teori:1. Nombor, bilangan, membilang, banyak, sedikit,satu, dua, tiga, empat lima, enam, tujuh lapan, sembilan, sepuluh urutan, tertib, menaik, menurun.2. Menamakan nombora.Membilang objekb.Menamakan nombor

Bahan, peralatan dan bahan sumber:1.Kad nombor ( 1 hingga 9)2.Kad gambar ( 1 hingga 9)3.Garisan nombor (berskala tanpa nombor)4.Lembaran kerja

Bagi aktiviti pengukuhan:1. Kad nombor (1 hingga 9)2. Gam3. Kertas manila kad4. Penmarker

Langkah berjaga-jaga:Memastikan alatan yang dibilang tidak mengandungi bahan toksik atau tajam dan merbahaya kepada keselamatan.

Pengetahuan sedia ada:Murid telah mengenal angka dari pengalaman melihat nombor yang ada di persekitaran.Murid telah mempelajari konsep 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 menggunakan gambar dan sebagainya juga telah menguasai konsep perbandingan banyak dan sedikit.

FasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranNota

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Permulaan/Mencungkil idea(5 min)Membezakan kumpulan objek banyak dan sedikit

Guru bernyanyi bersama murid lagu Anak Ayam.Murid membilang daun yang kering pada kertas manila kad.Guru bersoal jawab dengan murid mengenai kumpulan objek banyak dan sedikit.

Murid memberi respon dengan bernyanyi bersama-sama dengan penuh semangat sambil bertepuk tangan.Strategi/Teknik:Penyoalan seluruh kelas.Menyanyi.

Menstruktur/ Menstruktur semula(20 min)Menyusun nombor secara tertib menaik dan menurun

Guru melekatkan kad nombor di papan putih. Guru memperkenalkan garis nombor kepada murid. Guru meminta murid membilang satu- satu mengikut urutan menaik dan urutan menurun.AKTIVITI PEMULIHAN:Murid menyusun kad nombor mengikut urutan menaik dan urutan menurun.

AKTIVITI PENGUKUHAN

Minta murid melekatkan kad nombor dengan kemas dan cantik di atas kertas manila kad serta mengunting nombor mengikut turutan menial dan menurun. Pamerkan hasil kerja murid di papan kenyataan.DebriefingTaksir kefahaman secara lisan Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi, manakala murid yang tidak dapat menguasai, diberi bimbingan berterusan oleh guru dalam kumpulan yang sama dan diberi penerangan yang jelas.

Murid membilang objek mengikut urutan menaik dan menurun

Aktviti Pemulihan: murid menyusun nombor mengikut urutan menaik di dalam kumpulan kecil.Strategi/Teknik:Aktiviti inkuiri dalam kumpulan

Sikap saintifik dan nilai murni:Penglibatan aktifMenghargai masa

Aplikasi Idea(10 min)

Tulis nombor dan minta murid membilang satu-satu secara tertib menaik dan menurun. (lampiran 1)

Murid-murid menulis nombor mengikut urutan menaik dan menurunStrategi:Perbincangan kumpulan danSumber pengajaran: lembaran kerja

Refleksi/Penutup(5 min)

Taksir kefahaman murid dengan memberi bimbingan membuat generalisasi pengajaran guru berdasarkan lembaran kerja yang diberikan.Murid menyiapkan lembaran kerja (lampiran 2)Murid menyiapkan lembaran kerjaStrategi:Penyoalan keseluruhan kelas

Sumber pengajaran:Lembaran kerja