dalykų integracija. integruotų pamokų pavyzdžiai · integruota technologijų – dailės ugdymo...
TRANSCRIPT
Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai
Ingos Hokušienės, technologijų ir dailės mokytojos internetinis dienoraštis
http://hokusiene.wordpress.com
Puslapis apie kuriančius Radviliškio krašto žmones http://tautodaile.wordpress.com
Dalykų integracija. Integruotų programų
pavyzdžiai Jūratė Kygienė
Dailės mokytoja-metodininkė Druskininkų „Atgimimo“ vidurinė mokykla
Dalykų integracija
1.Nuo integruotų pamokų prie integruotų programų.
2.Tikslai, uždaviniai.
3.Programos struktūra.
4.Pavyzdžiai.
5.Sėkmės rodikliai.
Integruota technologijų – dailės ugdymo programa
• Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis
programomis
2008-2009 m.m. “Atgimimo” vidurinėje
mokykloje buvo parengtos ir pradėtos
įgyvendinti integruotos technologijų-dailės
ugdymo programos 6 ir 7 klasėms.
Programos tikslas
• Pagrindinis programos tikslas – mokymosi krūvių mažinimas.
Kiti veiksniai įtakoję programos atsiradimą:
• kūrybiškumas (mokinių ir mokytojų);
• noras bendrauti ir bendradarbiauti;
• mokymo susiejimas su gyvenimiška patirtimi;
• estetinis auklėjimas;
• racionalus laiko panaudojimas.
Programos tikslas
• Plėtoti bendrąsias, technologines ir menines kompetencijas.
• Įgytų žinių ir supratimo, gebėjimų ir nuostatų visumą, padedančią mokiniui įgyti technologinio raštingumo ir kultūrinės kompetencijos pagrindus.
Programos uždaviniai
kad mokiniai:
• atrastų savo meninės prigimties ypatumus, plėtotų meninius interesus, individualumą;
• patirtų meninius išgyvenimus ir plėtotų bendruosius gebėjimus išreikšdami savo sumanymus, mintis ir jausmus meno ir technologinėmis priemonėmis;
• naudotųsi kūrybinės raiškos gebėjimais ir žiniomis kasdieniame gyvenime ar rinkdamiesi profesiją.
Nuo ko pradėti?
Žmogiški veiksniai įtakojantys sėkmingą darbo pradžią:
bendri interesai; geranoriškumas; tolerancija; optimizmas; tikėjimas sėkme.
Programos struktūra
• Rengiant integruotą technologijų-dailės ugdymo programą buvo laikomasi 6-7 klasių technologijų ir dailės Bendrųjų programų ir išsilavinimo standartų.
• Programos struktūrą sudaro įvadinė dalis, tikslai ir uždaviniai, ugdomos kompetencijos, ugdymo turinys, mokymo ir mokymosi metodai, mokymo priemonės, informacinių technologijų taikymas ir vertinimas.
Ugdymo turinys
Metai,
mėnuo,
savaitė
Kurso turinys Val.
skaičius
temai
Metodai ir būdai/priemonės Individualios
mokinio
pažangos
vertinimas
Pastabos
Dailė Technologijos D. T. Dailė Technologijos
2008-
09
01-05
Mokinių supažindinimas su integruota
dailės-technologijų programa, temų ir
priemonių aptarimas. Saugaus darbo
instruktažas.
1 1 Aiškinimas, vaizdinių priemonių ir
pavyzdžių demonstravimas. Formuojamasis
2008-
09
01-05
2008-
09
22-26
Floristinis lango dekoras.
Projekto kūrimas lango
dekorui iš medžio šakelių
ir pritaikant nertas
detales.
Saulės nėriniai.
Eskizo
ruošimas ir
gaminio pagal
eskizą
atlikimas.
1 6 Aiškinimas,
vaizdinės
medžiagos
demonstravimas.
Popierius,
pieštukai.
Demonstravimas,
aiškinimas,
praktinis
darbas.Siūlas,
vašelis, adata,
rėmelis, žirklės,
kompiuteris,
multimedia,
metodinė medž.
paruošta Power
Point programa.
Diagnostinis
Vertinama
kiekvieno
mokinio
sugebėjimas
sukurti lango
dekoro projektą
popieriuje (dailė)
ir natūroje
(technologijos).
MITYBA 8 KL. Eil.
Nr. Data Kurso turinys Valandų
skaičius Integracija Pasta
bos Technologijos Dailė
Interjeras-eksterjeras
1. 2009 – 11 III–
IV sav.
2010 – 04 III–
IV sav.
1 Saugaus darbo taisyklės. Darbo
virtuvėje higiena. virtuvės ergonomika
interjeras ir eksterjeras.
Konservavimas namų sąlygomis,
konservuotų produktų laikymas,
naudojimas. Konservavimo būdai.
Senosios ir šiuolaikinės architektūros
formų skirtumai, detalių ypatumai. Perspektyvos pradmenys. Virtuvės interjero projektavimas.
2 Dailė,
Chemija,
IT
Konditerijos gaminiai. Jų puošyba panaudojant geometrinius ir augalinius
motyvus
2. 2009 – 12 I –
II sav.
2010 – 05 I –
II sav.
Konditerijoje naudojami produktai.
Tešlų rūšys, jų sudėtis, gaminio
technologiniai ypatumai, darbo
priemonės. Tešlų pusgaminiai,
pakuotės, vartojimo terminai.
Ornamentinių piešinių ir reljefų kūrimas,
vartojant augalinius, gyvūninius ir
antropomorfinius motyvus, atskirai ir
sumaniai jungiant juos tarpusavyje, kuriant
arabeskas.
Trafareto torto puošybai gaminimas.
2 Chemija,
matematika
IT
Taikomoji dekoratyvinė dailė ir jos pritaikymas buityje. Etika estetika
3. 2009 12 III – sausis
2010 – 05 III –
birželio I sav.
Konditerinių gaminių receptūros,
technologiniai procesai, gaminimas ir
jų patiekimas, šventinio stalo
serviravimas.
Siluetas. Lengvumas, vertikalė. Sukurti
dekoratyvinę kompoziciją, panaudojant
įvairius gotikinės architektūros bei dekoro
elementus.
Dekoratyvinių stalo papuošimų gaminimas
įvairioms šventėms ir progoms.
4 Etninė
kultūra, IT
Viso: 8 val.
Vertinamos mokinių praktinės užduotys. Numatoma dalyvauti mokyklos renginiuose.
TEKSTILĖ – DAILĖ – KONSTRUKCINĖS MEDŽIAGOS
8 kl.
Eil.
Nr. Data Tema Val.
sk. Mokinių pasiekimai Integracija Pastabos
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Technologijos Dailė Konstrukcinės
medžiagos Rasti informaciją
apie darbo
priemones, įrangą,
naudojamą
gaminant gaminius
iš sintetinių tekstilės
medžiagų. Ją
analizuoti, atrinkti ir
panaudoti gaminant
pavyzdėlius.
D. Suvoks, kad
vizualinių idėjų
galima rasti savo
artimiausioje
aplinkoje, praeities
ir dabarties dailės
kūriniuose (1.1.).
Informacinės
technologijos,
užsienio
kalba.
Dailė
7 klasėje mokiniai
jau susipažinę su
pagrindinėmis
tekstilėje
naudojamomis darbo
priemonėmis, todėl
pagrindinis dėmesys
skiriamas gebėjimui
jas panaudoti dirbant
su sintetinėmis
tekstilės
medžiagomis,
gebėjimui panaudoti
šiluminį drėgninį
tokių audinių
apdirbimą.
Vietinio paveldo ir tautos tradicijų išsaugojimo svarba. 2
2009
rugsėjo
I-II sav.
10
vasario
I-II sav.
1.Sintetiniai
pluoštai.
2.Rankdarbio iš
sintetinių audinių
ir pluoštų eskizo
ruošimas.
Informacijos
paieška ir
sisteminimas.
1.Vietinio
paveldo ir tautos
tradicijų
išsaugojimo
svarba.
Pasaulio medžio
įvaizdis.
1.Pasirinkti su
daiktine aplinka
susijusią
asmeniškai
aktualią praktinę
problemą ir rasti
jos sprendimo
idėją.
2
2009
rugsėjo
III –
spalio I
sav.201
0
vasario III – kovo I
sav.
1.Gaminiai iš
sintetini
ų
audinių.
1.Kūrybinių
darbų ir projektų
kūrimas
(pasirinkto
kolorito
perteikimas,
konstravimas iš
įvairių
medžiagų,
skirtingų
medžiagų
jungimo būdai).
1. Rankšluostinės
projektas. Brėžinių
braižymas,
piešinio kūrimas.
6 Panaudoti pasirinkto
ir kuriamo tekstilės
gaminio projekte
surastą, atrinktą ir
išanalizuotą
informaciją apie
tekstilės gaminius iš
sintetinių audinių.
D. Perteiks kilusias
idėjas pasirinkta
dailės technika
(1.2.)
Informacinės
technologijos,
užsienio
kalba,
chemija.
Mokinys pasirenka,
kokio asortimento
gaminį norės
pagaminti, ieško
idėjų, kaip jis
atrodys, kaip galima
bus gaminti, kuria
gaminio projektą.
Sėkmės rodiklis - planavimas
• Kuriant ir įgyvendinant
integruotą ugdymo
programą, svarbiausia
technologijų ir dailės
mokytojų veikla tampa
planavimas – kuo
tiksliau ir detaliau
suplanuota pamoka,
tuo paprasčiau
organizuoti aktyvią
mokinių veiklą.
Pamokos planavimas
Svarbu:
atsižvelgti į
konkrečios grupės
mokinių gebėjimų
lygį, interesus,
polinkius.
Pamokos planavimas
• Mokymasis patraukliomis ir
dominančiomis formomis (projektai,
mokomosios ekskursijos, bandymai ir kt.) ;
Pamokos planavimas
• Aktyviųjų mokymo metodų taikymas,
• IKT taikymas.
Mokymo ir mokymosi metodai
• Užsiėmimų metu pagrindine mokytojo veikla tampa:
• skatinimas mokinius naudoti įvairius informacijos paieškos būdus ir naujas medžiagas, pasirinkti įvairias darbo priemones ir reikmenis;
• taikyti netradicinius kūrybos būdus ir technikas.
• Keičiasi mokytojo ir mokinių santykiai - jie daugiau bendrauja, tariasi, kartu planuoja savo veiklą ir pan.
• Svarbu, kad dirbant pagal integruotą technologijų –dailės programą užduotis galima vykdyti ir pristatyti netradicinėmis formomis (organizuojant akcijas, įdomius renginius, šventes) ir taikant IKT.
Informacinių technologijų taikymas
• Informacinių technologijų naudojimas mokymo ir mokymosi procese gali palengvinti ir paįvairinti kūrybinį procesą.
• IKT gali padėti mokiniams gilinti žinias apie šiuolaikinius menus, ir kūrimo būdus.
• Atskleisti naujus informacijos šaltinius, formuoti darbo su naujomis IKT įgūdžius.
• Keistis kūrybiniais rezultatais, dokumentuoti (fotografuoti, filmuoti) visą kūrybos ir technologinį procesą, kurti mokyklos vizualinę informaciją.
Refleksija
• Refleksija – savo mokymosi patirties ir rezultatų
apmąstymas – vienas svarbiausių mokymosi
pažangos veiksnių.
• Todėl siekiama, kad mokiniai apmąstytų ir
pasirinkta forma išreikštų savo pastebėjimus apie
savo individualių savybių raidą, išsiaiškintų
mokymosi sėkmes ar sunkumus ir numatytų
tobulinimosi būdus.
Refleksija Integruota dailės – technologijų, etninės kultūros pamoka 7 d klasėje
Kalendorinės šventės. Velykos.
Pasidalinkite atsakomybės sritis (kas kuriai temai skirsite daugiau dėmesio)
Klausydami mokytojų aiškinimo, atlikite užduotis:
parašykite simbolių reikšmes,
pabaikite sakinius,
pamokos pabaigoje užpildykite lentelę
1. Kalendorinės šventės būna:
2. Velykos švenčiamos:
3. Velykų simboliai:
4. Velykos prasideda.....
5. Margučių marginimo būdai:
6. Simbolių reikšmės:
7. Būdingiausios margučių spalvos:
8. Spalvų reikšmės:
9. Velykiniai papročiai:
10. Velykiniai patiekalai:
Vertinimas
• Vertinimas taikomas mokinių pasiekimų pažangai skatinti. Technologijų ir dailės mokytojai vertina ne gabumus, o individualią kiekvieno mokinio pažangą.
• Dirbant pagal integruotas technologijų - dailės programas vyrauja formuojamasis bei kaupiamasis vertinimas.
• Labai svarbu, kad mokiniai, prieš pradėdami darbą, kartu su mokytoju aptartų vertinimo kriterijus, mokytųsi juos taikyti įsivertinimui bei vertinimui.
Kalendorinės šventės. Velykos. 1 pamoka
Pamokos eiga:
Laikas Mokytojo veikla Mokinio veikla Užduotys mokiniams
Metodai, darbo formos
1 pamoka
10 min. Technologijų mokytoja
demonstruodama pateiktis
PowerPoint programa
pristato pamokų temą,
tikslus, pateikia informaciją
apie 2 pamokų darbo eigą.
Supažindina mokinius su
užduotimis ,vertinimo
kriterijus, pateikia
informaciją apie Velykas.
Išklauso informaciją. Aptaria
vertinimo kriterijus.
Aiškinimas,
demonstravimas, aptarimas
Pliusai
• Krūvių mažinimas.
• Laiko sąnaudos pamokos pasiruošimui.
• Bendradarbiavimas.
• Pagrindinis dėmesys kompetencijų (bendrųjų ir dalykinių) ugdymui praktinėje veikloje.
• Užduočių pritaikymas gyvenime.
• Galimybė pasidalinti metodine patirtimi su kolegomis.
• Išliekamoji vertė (sukurta metodinė medžiaga bei praktinės veiklos produktai panaudojami kitų klasių mokinių ugdymui).
Minusai
• Laiko sąnaudos planavimui.
• Laiko stoka technologinių užduočių atlikimui.
• Nepatogumai sudarant tvarkaraštį.
Pabaigai Fermeris negali priversti želmens
augti ir dygti iš sėklos. Jis tik gali sudaryti palankias sąlygas, kad sėkla atskleistų slypinčias joje galimybes.
C. Rogers.