docenten handleiding wetenswaardig
DESCRIPTION
ÂTRANSCRIPT
wEtenswaardigdocentenjuni 2013
Deze les voor leerlingen informeert over voeding en de rol van de voedingsindustrie, met speciale aandacht voor kaasvervangers op diepvriespizza’s.
De lessen bestaan uit:Twee klassikale lessen en een huiswerkopdracht
Benodigdheden:Voor je deze leerzame, interactieve les kunt gaan geven, is het raadzaam om een aantal zaken voor te bereiden, namelijk:• EenEdmodo-accountaanmakenvoorjeklasviawww.edmodo.comwaarjeallebenodigdelinksenfilmpjes
kunt klaarzetten zodat je alles tijdens de les binnen handbereik hebt. Het gaat om: • Filmfragmentenuit:http://keuringsdienstvanwaarde.kro.nl/seizoenen/2008/afleveringen/28-08-2008 • Defilmpjesop: • http://www.youtube.com/watch?v=kYM54V3ZO_8 • http://www.youtube.com/watch?v=miyZw3NQJ8M • http://www.youtube.com/watch?v=_AmXZ2UKqzg(deuitlegvoorhethuiswerkpizza’sbakken) • www.wetenswaardig.info(shortlinknaardefilmpjesvanfooddata?) • Linksnaar: • http://www.wetenswaardig.info/lessen/pizzas-bakken/antwoorden/(shortlinknaardeantwoordenop
vraag1en2vanles1) • http://www.wetenswaardig.info/lessen/pizzas-bakken/geschiedenis/(shortlinknaargeschiedenisvanpizza) • www.facebook.com/wetenswaardig(omdefoto’sbijdehuiswerkopdrachtteuploaden) • www.youtube.com/wetenswaardig(omdefilmpjesbijdehuiswerkopdrachtteuploaden) • Erisveelsocialemediainteractiemogelijk.WatisallemaaluitgelegdopdepaginaGebruikSociale
Media(http://www.wetenswaardig.info/het-project/gebruik-sociale-media/)• Hetselecterenvaneenofmeerderefilmfragmentenvaneenpaarminutenvoorles1uit:
http://keuringsdienstvanwaarde.kro.nl/seizoenen/2008/afleveringen/28-08-2008(dezeaflevering duurt24minuten)
• Tijdensdeleshebjeinternetnodig:smartphones(vandeleerlingen),hetdigiboardmetlaptopofeen beamer met laptop.
• VoordehuiswerkopdrachtishetnodigdatleerlingenhunbevindingeninvullenviadeappSocrative, teinstallerenviawww.socrative.com.Alsleerlingengeensmartphoneoftablethebben,kunjeookeenformulier downloaden, via www.wetenswaardig.info, waarop de resultaten ingevuld kunnen worden.
Vervolg op volgende pagina >>>
RepliPizza over pizza’s en kaas
wEtenswaardigjuni 2013
Lesduur:Delesduurt2keer45minuten.
Leerdoelen:• Deleerlingleertdatmensen,dierenenplanteninwisselwerkingstaanmetelkaarenhunomgeving(milieu)
en dat technologische en natuurwetenschappelijke toepassingen de duurzame kwaliteit daarvan zowel positief alsnegatiefkunnenbeïnvloeden(aansluitingbijkerndoelonderbouwVOnr.30,doorlopendeleerlijnSLO)
• Leerlingeninformerenovergezondevoedingenhetprocesindevoedingsindustrie• Hetpositiefindemarktzettenvanvoeding
RepliPizza over pizza’s en kaas
docenten
wEtenswaardigdocentenjuni 2013
RepliPizza over pizza’s en kaas: Les 1Leerlingen mogen tijdens deze les gebruikmaken van hun telefoons, laptop of tablet.
Introductie • 5 minutenVertel de klas over het belang van gezonde voeding en de rol van de voedingsindustrie. Vertel dat jullie aan de hand van een aantal vragen gaan uitzoeken wat de basisingrediënten van een pizza zijn en hoe ze bereid worden. Daarnaast onderzoeken jullie tijdens deze lessen hoe het gebruik van die verschillende ingrediënten de smaak van pizza kan beïnvloeden.
Tijdens deze lessen en de huiswerkopdracht werken de leerlingen in groepjes van twee samen!
Vragen stellen • 10 minutenStel de volgende vragen aan de leerlingen: 1. Waaromwordtdeenebodemdiktijdenshetbakkenendeandereniet?2. Istomatensausgezond?Watmaaktdesausgezondenwatmaakthetongezond?3. Hoegezondisdekaas?Enwatzijndeverschillentussenverschillendesoortenkaas?
Doordezevragentrekjedeaandachtvandeleerlingen.Zezullennadenkenoverwatzealwetenover pizza’s en wat nog niet.
Vervolg op volgende pagina >>>
• Laatleerlingenmethunsmartphoneeenplaatjeopzoekenvanhunfavorietepizza. • Bespreekklassikaalwelkeingrediëntenerbijnaaltijdopeenpizzazitten
(Antwoord:deeg,tomatensausenkaas).• Verteleventueelnogietsoverdegeschiedenisvanpizza(staatop
www.wetenswaardig.info).
Doe-tip:
wEtenswaardigjuni 2013
RepliPizza over pizza’s en kaas
docenten
Aan de slag • 20 minutenDe leerlingen mogen nu zelfstandig deze drie vragen beantwoorden. Indevolgendelesmoetenzijdeantwoordenpresenterenenbesprekenjullieallemogelijkeantwoordenklassikaal.
De antwoorden van vraag 1 en 2 staan op: www.wetenswaardig.info. Laat leerlingen weten dat ze op deze website kunnen zoeken naar het antwoord.
Vraag 3 is te beantwoorden als de leerlingen deze filmpjes bekijken:• http://www.youtube.com/watch?v=kYM54V3ZO_8• http://www.youtube.com/watch?v=miyZw3NQJ8M• http://www.youtube.com/watch?v=_AmXZ2UKqzg
Eventueelkunjedefilmpjesklassikaaltonenviahetdigibordofgeefde link door en laat de leerlingen zelfstandig kijken.
Afsluiten - huiswerk • 10 minutenSluitdelesafmeteentoelichtingopdehuiswerkopdracht.Deeldehuiswerkopdrachtaandeleerlingenuitenlaatzedeinstructievideozien(viawww.wetenswaardig.info).Bespreekdehuiswerkopdrachtenvraagofiedereen snapt wat de bedoeling is. De huiswerkopdracht moeten leerlingen ook weer als duo maken. Deel tot slot de ingrediënten voor de twee pizza’s uit die ze thuis gaan bakken.
Leg duidelijk uit hoe ze de testresultaten kunnen invullen. Maakhiereenkeuzeuithetinvullenviadeapp(www.socrative.com)ofviahetformulier(www.wetenswaardig.info).
Benadrukdatzefoto’soffilmpjesmoetenmakenvanhetbakken,heteindresultaatenhetproeven. Dit beeldmateriaal maakt de presentaties van de volgende les leuk om naar te kijken.
RepliPizza over pizza’s en kaas: Les 1
wEtenswaardigdocentenjuni 2013
RepliPizza over pizza’s en kaas: Les 2
Introductie • 10 minutenBegindelesmeteenterugblikopdevorigeles.Herhaalkortwaterisbesprokenenwatzethuishebbengedaan.Verteldatiederduodezeles2verschillendepresentatieszalgeven.Overdevragendiezehebbenonderzocht in les 1 en over de huiswerkopdracht en het bakken van de pizza’s.
Antwoorden op de vragen uit les 1 • 15 minutenBespreekdeantwoordenopdevragendieindevorigeleszijngesteld.
Dit waren de vragen: 1. Waaromwordtdeenebodemdiktijdenshetbakkenendeandereniet?2. Istomatensausgezond?Watmaaktdesausgezondenwatmaakthetongezond?3. Hoegezondisdekaas?
De vragen stonden op www.wetenswaardig.info en vraag 3 was te beantwoorden na het kijken van de filmpjes op:• http://www.youtube.com/watch?v=kYM54V3ZO_8• http://www.youtube.com/watch?v=miyZw3NQJ8M• http://www.youtube.com/watch?v=_AmXZ2UKqzg
Vraagnaelkepresentatiewelkduoookdezeantwoordenhadgevonden.Zovoorkomjedatelkeduodezelfdepresentatie houdt en dat scheelt tijd. Vat de verschillende antwoorden na alle presentaties nog een keer samen.
Presentatie pizzaproef • 15 minuten Laatdegroepjeshunpizzabevindingenomdebeurtpresenteren.Vraagnaardetestresultaten,maarvraagookwelkedeleerlingenzelfhetlekkerstvonden.Enwelkepizzamakenzedevolgendekeerenwaarom? Alsdeleerlingenhunbevindingenviadeapphebbeningevuldkunjeditsteedsviahetdigibordpresenteren.