Download - 0 Adp Cerc Valentina Proiect Pus Pe Didactic
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE : Valentina_MuscaUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.P.NR. 3” Dumbrava Minunata”NIVEL: I TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLATEMA PROIECTULUI: “ Toamna harnica toamna darnica”TEMA SAPTAMANII: “ Bogatia toamnei”ADP:-Intalnirea de dimineata-“Bogatia toamnei”-povestiri ale copiilor
Salutul copiilor; Prezenta copiilor; Stabilirea responsabilitatilor;
Completarea Calendarului naturii;Tranziţii: „Toamna toamna harnica”-cantec
„Bate vantul frunzele” –joc muzical ”La vie ” –joc text si cant „Ploaia”-exercitii ritmice Poezii de toamna -elemente ludice specifice temei
Rutine: „Pot sa fiu ordonat” (exersarea unor deprinderi de ordine) SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea unităţii şi coeziunii grupului de copii prin utilizarea jocurilor şi activităţilor specifice .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să utilizeze formule de salut specifice; - să răspundă la salut printr-un comportament adecvat creand o atmosfera prietenoasa; - să completeze corect Calendarul naturii cu imaginea corespunzatoare si sa descrie caracteristicile zilei; - să realizeze legătura dintre fenomenele naturii şi stările exprimate prin mimica feţei; -sa valorifice cunostintele anterioare pe tot parcursul activitatii imbogatindu-si experienta cognitiva,psiho-motrica,sociala; -sa execute miscari cordonandu-si segmentele corpului in functie de limbajul verbal.
1
SRATEGII DIDACTICE: a)METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă,munca in perechi, brainstorming-ul ,metoda interactivă de grup ,, PING-PONGUL VERBAL ”. b)ELEMENTE DE JOC: surpriza, mişcarea, mânuirea materialelor, aplauzele ,stimularea. c)RESURSE MATERIALE:- Calendarul naturii,panoul cu prezenta copiilor, şabloane reprezentând diferite stări sufleteşti,Responsabilitati,ecusoane(fructe,legume,flori ,frunze ,etc.)frunze de diferite forme si culori, stelute. d)FORME DE ORGANIZARE: frontal ,pe grupuri mici, individual.DURATA: 40 minuteBIBLIOGRAFIE: -Curriculum pentru invăţământul preşcolar M.E.C.I. 2009;
-Activităţi bazate pe inteligenţe multiple ed. Reprograph 2007;-Metode interactive de grup - ghid metodic - ed. ARVES 2008;
2
SCENARIUL ACTIVITĂŢIICopiii intră in sala de grupă şi se aşează pe scăunele în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.După sunetul clopoţelului rostesc următoarele versuri:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.” Ei poarta in piept ecusoane ce reprezinta fructe ,legume,frunze,flori. . .Activitatea debuteaza cu salutul copiilor ca forma de cunoastere prin folosirea unor noi formule de salut la sugestia educatoarei. Va propun sa va salutati spunand o insusire a fructului, legumei , florii, frunzei de langa voi .(intrebuintare , mod de consum etc ).Educatoarea saluta primul copil : ,, Buna dimineata , strugure zemos !” Se saluta pe rând toţi copiii. “buna dimineata mar dulce ”,”buna dimineata morcov gustos”,”buna dimineata frunza ruginie”,buna dimineata crizantema galbena”,etc.Momentul surpriza al activitatii il reprezinta “Zana Toamna “-o fetita costumata in anotimpul toamna -care va aduce un cosulet cu “surprize” (jetoane cu aspecte de toamna, frunze, stelute....), Se prezinta recitand versurile urmatoare:Permiteti-mi sa ma prezint:Zana Toamna, ma numesc Copacii ii impodobescIntr-un strai galben,regesc.Prin livezi daca te duciGasesti multe fructe dulci,In gradina daca mergiMulte legume culegi,Rosii, varza, patrunjeiSa faci o supa cu ei.Palaria colorataMi-a luat-o vantul ,iata!Si-a adus-o azi la voiCu surprize indesataCa sunt mandra si bogata.
3
Pentru ca astazi o sarbatorim pe Zana Toamna hai s-o salutati fiecare cum vreti voi.Dupa ce o saluta, saluta si musafirii Solicit copiii sa joace un joc . Tranzitie :Joc cu text si cant“Bate vantul frunzele”. Prezenţa se face de către fiecare copil pe rând prin alegerea unui ecuson cu un chip care sa exprime starea lor sufletească din ziua respectivă(veseli, trişti, miraţi,) si asezarea lor pe “copacul toamnei “ sub frunzele cu fotografiile lor Vor numara fetele si vom aseza cifra corespunzatoare pe panoul de prezenta, vom numara baietii si vom scrie cifra corespunzatoare Se numără copii prezenţi (băieţi, fete) şi se observă câţi copii sunt absenţi prin lipsa chipului de pe şablon.Tranzitie:PloaiaCalendarul naturii( Se folosesc jetoane si imagini )
Ce zi este astazi ?Ce zi a fost ieri ? Dar maine ?
Ce data este ?In ce luna suntem ?
In ce an suntem?Cum este vremea ?
Cum sunt oamenii imbracati ?In ce anotimp suntem ?
Se completeaza Calendarul naturii si panoul responsabilitatilor.Astazi in grupa noastra nu suntcopiii sarbatoriti ,dar in schimb avem ziua toamnei si –i vom oferi ei florile si vom canta cu totii un cantec : Numesc omul zilei “Zana Toamna”si propun mesajul zilei “TOAMNA HARNICA, TOAMNA DARNICA”“Toamna toamna harnica”-cantecActivitatea de grup:Joc “Zana Toamna”Copiii se impart in trei echipe:-prima echipa are in cos jetoane cu legume;-a doua echipa are in cos jetoane cu fructe ;-a treia echipa are in cos jetoane cu flori;Fiecare echipa va alege din cosul lor numai legumele\fructele\florile de toamna pe care le vor aseza in cosul”Zanei Toamna” Aceasta va acorda cate o leguma\ fruct\ floare, echipei care a ales corect roadele toamnei.Echipa care va pierde va primi o pedeapsa.Tranzitie: ”La vie”-joc cu tet si cantPropun un alt joc un joc interactiv: “PING-PONGUL VERBAL”. Acesta se organizeaza in semicerc ,cu jucatori asezati fata in fata, restul grupului formand multimea arbitrilor. Din traistuta cu jetoane care sugereaza tematica meciului ,unul dintre arbitri va extrage pe rand cate o imagine (Mana oarba)si va anunta tema.Jucatorii numesc pe rand elementele care fac parte
4
din categoria anuntata de arbitru,Copiii arbitri sunt atenti daca afirmatiile “jucatorilor” sunt corecte. “Meciul” este castigat de copilul care a formulat mai multe raspunsuri in functie de tema propusa:pasari calatoare flori,fenomene.Dupa epuizarea jetoanelor se face o sinteza , accentuandu-se ca toate acestea ,reamintite prin joc constituie aspecte caracteristice anotimpului toamna? Sugerandu-le sa prezinte –“De ce iti place toamna?” Fiecare copil va raspunde printr-un enunt scurt fara a respecta o ordine stabilita si fara a repeta raspunsurile colegilor.Corul toamnei-tranzitiePropun copiilor sa imite onomatopee sugerate de picaturile de ploaie,vant,ciori. La semnalul sonor(clopotel) copiii reproduc in cor onomatopeele stabilite si miscarile specifice si tot la semnalul sonor se opresc.Activitatea se incheie printr-un dialog intre copii si “Zanei Toamna”.Copiii: Toamna de ce vii la noiSi ne lasi copacii goi?Cantaretii ni-i alungi...Noptile ni le faci lungi.Toamna:Am venit sa va aduc Roade multe si ma duc,Dar sa stiti ca-n urma mea,Vine iarna si mai grea.Voi face aprecieri colective privind comportamentul si participarea la activitate.
5
Nr. crt.
Etapele activităţii
Conţinutul ştiinţific
Strategii didacticeMetode şi procedee
Mijloace de învăţamant
Elemente de joc
1
2.
Salutul
Noutatea zilei
Copiii se vor saluta cu formule de salut dupa modelulul prezentat de educatoare.(„Buna dimineata crizantema gingasa”)Experienţa cognitivă este solicitată prin dialogul cu Zana ToamnaAvem musafiri
conversaţiaexerciţiul
Ecusoane(flori,frunze,fructe,legume,etc.)
cosul cu surprize
miscare
3. Prezenţa Se realizează prin exprimarea stării psihofizice din ziua respectiva.Sub fotografia frunza se aseaza chipul (vesel,trist, mirat)Se fac scurte referiri la ziua, data, anul. Aprofundarea cunoştiţelor matematice cu privire la cantitate, la efectuarea unor operaţii de numarare, comparare şi de apreciere a cantităţii, de a determina diferenţa în relaţia dintre două grupe comparate şi de a asocia numărul la
Conversaţia examinatoare
exerciţiulobservaţiaproblemati-zarea
-copacul grupei- simboluri- tabla magnetica-cifre- litere
-miscare-manuirea materialelor
joc
6
cantitatea corespunzătoare. Tranziţie – „Ploaia”-joc muzical
4. Calendarul naturii
Exersarea abilităţii de a stabili pe plan mintal racorduri ce dau structuri complexe prin:- recunoaşterea imaginilor;- selectarea imaginilor potrivite referitoare la starea vremii şi la îmbrăcămintea adecvată;
- stabilirea ,,Omului zilei” – Zana ToamnaTranziţie – „Toamna,toamna harnica „-cantec
observaţia
exerciţiul
imagini cu simboluri
panou-Calendarul naturii
-miscare-manuirea materialelor
5. Mesajul zilei
„Toamna harnica,toamna darnica”
exerciţiul
6. Intalnirea de grup
Aprofundarea cunoştinţelor referitoarela anotimpul toamnaprin jocul”Ping-pongul verbal”Tranziţie - ,,Corul toamnei”
exerciţiul
exerciţiul
-traistuta toamnei-jetoane-minge
-joc inter-activ
-grupare-regrupare
7
7. Incheierea activitatii
Fac aprecieri cu ajutorul „soarelui zambitor”, Copiii vor iesi din clasa cantand„ La vie”
-paleta „Soare zambitor'
8