Download - 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 1/15
Proiect de lecţie
• DATA: 3.02.2012
• CLASA: a X-a;
• DISCIPLINA: Limba şi literatura română
• SUBIECTUL LECŢIEI: O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale – tipuri de comic
• TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 2/15
OBIECTIVE CADRU:
- dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
- dezvoltarea capacităţii de receptare / redare a mesajului scris.
OBIECTIVE DE REFERINŢÃ:
- definirea speciei „comedie” şi prezentarea trăsăturilor ei;- să îmbine corect elementele verbale cu cele nonverbale în cadrul mesajului oral;
- să interpreteze un text literar, făcând corelaţii între nivelurile fonetic, lexical, morfologic, semantic.
COMPETENŢE SPECIFICE LECŢIEI / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să cunoască subiectul piesei O scrisoare pierdută;
- recunoaşterea tipurilor de comic din piesa O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale;
- ilustrarea fiecărui tip de comic cu exemple din text;
- sesizarea intenţiei moralizatoare a autorului, cu scopul îndreptării greşelilor.
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, învăţarea prin descoperire, brainstormingul -> ciorchine.
2. Mijloace de învăţare : fişe de lucru, filmul, videoproiectorul – material PPT, volumul Teatru de I.L.Caragiale.
3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
4. Resurse: umane – elevii clasei (colectiv eterogen), de timp – 50 minute, de loc: sala de clasă.
Material bibliografic:
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 3/15
Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, pentru studenţii Facultăţilor de Litere şi pentru pregătirea examenelor de titularizare,
definitivat, grade didactice, ediţia a IV-a, Editura StudIS, Iaşi, 2008;
Limba şi literatura română –Manual pentru clasa a X-a, Marin Iancu, Rodica Lăzărescu, Editura Corint;
Teatru, I.L.Caragiale, Editura Litera Internaţional (colecţia BPT), Bucureşti,2010
Compendiu de teorie şi critică literară , Camelia Gavrilă, Mihaela Doboş, Editura Polirom, Iaşi, 2003
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 4/15
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
lecţiei
Activitatea Strategii didactice Metode/
instrumente
de evaluare
Profesor Elevi Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
1 min
Notează absenţii şi
organizează clasa pentru
lecţie; sunt verificate
materialele didactice.
Îşi pregătesc
manualele, caietele şi
instrumentele de scris.
Conversaţia Frontal
2. Captarea
atenţiei5 min
Profesorul propune
elevilor o secvenţă de film
care surprinde momentulcând Zaharia Trahanache îi
citeşte lui Ştefan Tipătescu
scrisoarea compromiţătoare.
Î : Ce moment al subiectului
este surprins în secvenţa
prezentată ?
Vizionează secvenţa de
film.
R: Intriga
Conversaţia Filmuldidactic Frontal
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 5/15
3. Actualizarea
cunoştinţelor
5 min
Profesorul porneşte o
discuţie despre genul
dramatic.
Enumeraţi câteva specii ale
genului dramatic.
Ce este comedia?
Ce este comicul?
Speciile genului
dramatic sunt comedia,
tragedia, drama,vodevilul, pantomima,
farsa, tragicomedia.
Comedia este o
specie a genului
dramatic în proză sau în
versuri care provoacă
râsul prin satirizarea
moravurilor, a tipurilor
umane sau prin
înlănţuirea unor situaţii
neprevăzute având final
fericit şi deseori unul
moralizator .
Comicul este o categorie
estetică care cuprinde
actele, situaţiile,
personajele care stârnesc
Conversaţia
euristică
Conversaţia
Frontal
Individual
Frontal
Observare
sistematică
Răspunsurile
elevilor
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 6/15
Care sunt sursele
comicului?
râsul.
Sursele comicului sunt
contrastul dintre
aparenţă şi esenţă,
pretenţii şi realitate,aşteptări şi rezultate,
ceea ce este şi ceea ce
vrea să pară personajul.
Conversaţia Frontal
Observare
sistematică
Răspunsurile
elevilor
4.Anunţarea
lecţiei noi şi a
obiectivelor
2 min
Profesorul anunţă
subiectul lecţiei şi scrie
titlul pe tablă: O scrisoare
pierdută de I.L.Caragiale şi
apoi explică elevilor
competenţele propuse.
Receptează informaţia
transmisă de către
profesor; îşi notează
titlul pe caiete
Expunerea Tabla
Caietele
elevilor
Frontal
5. Dirijarea
procesului de
învăţare
33 min
Ce ştiţi despre Ion LucaCaragiale?
Profesorul cere
Ion Luca Caragiale este
un prozator şi
dramaturg. A scris
nuvele În vreme de
război, La hanul lui
Mânjoală , Momente şi
schiţe şi comedii: O
noapte furtunoasă, O
scrisoare pierdută.
Conversaţia Frontal Observare
sistematică
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 7/15
elevilor să prezinte opera O
scrisoare pierdută de
I.L.Caragiale, cu referire la:
titlu, temă, compoziţie,
relaţii temporale şi spaţiale,
conflicte, momentelesubiectului.
Pentru a observa
tipurile de comic, se
formează cinci grupe de
elevi, care vor primi fişe de
lucru. Fişele conţin sarcini
de lucru corespunzătoare
diferitelor tipuri de comic:
de nume, de situaţie, de
moravuri, de caracter şi de
limbaj (Anexa1).
Fiecare grupă are timp
de lucru 10 minute, după
care îşi prezintă activitatea.
Profesorul monitorizează
permanent activitatea
elevilor, îi îndrumă pentru a
se asigura că s-au transmis
corect informaţiile.
Conversaţia
euristică
Învăţarea prin
descoperire
Prezentarea
produselor de
grup
Fişa de lucru
Caietele
elevilor
Individual
Frontal
Aprecieri
verbale
Observare
sistematică
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 8/15
După prezentările
elevilor, profesorul, cu
ajutorul unui material Power
Point, completează, îndrumă
şi corectează, la nevoie,
răspunsurile elevilor.Apoi, împreună cu toată
clasa, se discută despre
comicul de intenţii.
Î: În ce constă comicul de
intenţii în opera lui
Caragiale?
Care este atitudinea
scriitorului faţă de
persoanjele sale?
R: Comicul de intenţii
reiese din atitudinea
scriitorului faţă de
evenimente şi personaje.
R: Caragiale îşi
priveşte personajele cu
îngăduinţă, dar, cu toate
acestea, critică
trăsăturile care le fac
ridicole.
Conversaţia
Videoproiector
Caietele
elevilor
Aprecieri
verbale
Observare
sistematică
6.Obţinerea
performanţei şi
asigurarea feed-
backului
5 min
În final, se discută cu
elevii despre mesajul pe
care doreşte să-l transmită
dramaturgul.
Î: Ce doreşte să reliefeze
Caragiale prin această R: - prostia omenească;
Conversaţia
euristică
Frontal
Individual
Evaluare
orală
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 9/15
operă, ţinând cont de cele
studiate astăzi?
Astfel se verifică înţelegerea
şi însuşirea cunoştinţelor de
către elevi.
Profesorul face aprecieriverbale pe tot parcursul
lecţiei, vizând participarea
elevilor, calitatea
exemplelor şi a
argumentaţiei, calitatea şi
corectitudinea exprimării.
- parvenitismul;
- adulterul;
- trădarea;
- demagogia.
Conversaţia
Frontal
7. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
2 min
La sfârşit de lecţie serelizează brainstormingul :
se recapitulează
informaţiile acumulate şi se
realizează ciorchinele.
Apoi se dă tema : realizaţi,
pornind de la activitatea
din clasă, un portofoliu
care să conţină fişe
detaliate, mai complexe, cu
tipurile de comic din text.
• Se fac observaţii şi
aprecieri privind activitatea
elevilor.
Ascultă şi îşi notează în
caiete. Clarifică
probleme.
Expunerea
Explicaţia
Caietele
elevilor
Individual
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 10/15
Anexa 1
Fişă de lucru
Grupa nr.1: COMICUL DE SITUAŢIE
Citiţi fragmentele de mai jos:
Actul IV
TIPĂTESCU, TRAHANACHE
TRAHANACHE: Am citit-o de zece ori poate: o ştiu pe din-afară! ascultă: „Scumpa mea Zoe, venerabilul (adică eu) merge deseară la
întrunire (întrunirea de alaltăieri seara). — Eu (adică tu) trebuie să stau acasă, pentru că aştept depeşi de la Bucureşti, la care trebuie să răspunz pe dată; poate chiar să mă cheme ministrul la telegraf. Nu mă aştepta, prin urmare, şi vino tu (adică nevastă-mea, Joiţica), la cocoşelul tău(adică tu) care te adoră, ca totdeauna, şi te sărută de o mie de ori, Fănică..." (priveşte lung pe Tipătescu, care e în culmea agitaţiei)
TIPĂTESCU (primblându-se înfuriat): Nu se poate! O să-i rup oasele mizerabilului!... Nu se poate!
TRAHANACHE ( placid): Fireşte că nu se poate; dar ţi-ai fi închipuit aşa mişelie... (cu candoare) Bine frate, înţeleg plastografie, până unde se poate, dar până aci nu înţeleg... Ei, Fănică, să vezi imitaţie de scrisoare! să zici şi tu că e a ta, dar să juri, nu altceva, să juri! (oprindu-se şi privind la Tipătescu, care se primblă cu pumnii încleştaţi; cu mirare şi ciudă) Uite-te la el cum se turbură! Lasă, omule, zi-i mişel şi pace! Ce teaprinzi aşa? Aşa e lumea, n-ai ce-i face, n-avem s-o schimbăm noi. Cine-şi poate închipui până unde poate merge mişelia omului!
TIPĂTESCU (acelaşi joc): Mizerabilul!
TRAHANACHE: Măi omule, ai puţintică răbdare, zi-i ce i-am zis eu: „Eşti tare, stimabile, la machiaverlicuri tare, n-am ce să zic; dar nu ţi-aigăsit omul..." Ei, dacă a văzut că nu i se trece cu mine, ştii la ce-a ajuns? Mi-a spus că, dacă nu dau eu importanţă lucrului, o să-i dea publicul, pentru că scrisoarea o să se publice duminică la gazetă şi o să fie pusă în cercevea, ca s-o vază oricine-o pofti.
TIPĂTESCU (turbat): Îl împuşc! îi dau foc! trebuie să mi-l aducă aici numaidecât, viu ori mort, cu scrisoarea. (se răpede în fund) Ghiţă! Ghiţă!Să vie poliţaiul!
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 11/15
TRAHANACHE (după el până în fund): Ai puţintică... (întorcându-se singur în scenă) E iute! n-are cumpăt. Aminteri bun băiat, deştept, cucarte, dar iute, nu face pentru un prefect. Într-o soţietate fără moral şi fără prinţip... trebuie să ai şi puţintică diplomaţie!
TIPĂTESCU (întorcându-se din fund): Infamul! Canalia!
…………………………………………………………………………………………………………………………………………….
TRAHANACHE (mergând spre uşe, condus de Tipătescu) : şi nu te mai turbura, neică, pentru fitece mişelie. Nu vezi tu cum e lumea noastră?Într-o soţietate fără moral şi fără prinţip, nu merge s-o iei cu iuţeală, trebuie să ai (cu fineţă) puţintică răbdare... (iese în fund.)
1. Identificaţi tipul de comic predominant în acest fragment.
2. Daţi exemple şi de alte situaţii care stârnesc râsul.
Grupa nr.2: COMICUL DE CARACTER
1. Comentaţi următorul citat: ,, Caragiale este cel mai mare creator de viaţă din întreaga noastră literatură..., singurul care a făcut
concurenţă stării civile.” G. Ibrăileanu
2. Raportaţi fiecare personaj la o tipologie umană căreia îi aparţine, argumentându-vă părerea:
Tipătescu *încornoratul
Trahanache *prostul fudulDandanache *omul fără personalitate
Pristanda *slugarnicul
Caţavencu *demagogul politic
Cetăţeanul turmentat *naivul
Farfuridi * prostul şiret şi ticălos
Brînzovescu *orgoliosul
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 12/15
Grupa nr.3: COMICUL DE LIMBAJ
Identificaţi comicul de limbaj în replicile de mai jos:
“Vreau ceea cemi se cuvine in
orasul ăsta degogomani unde
sunt celdintâi….”
“Aveţipuţinticărăbdare!”
“Trebuie s-oiscălesti: o damanonima!”
“Familia meade la patuzoptin camera…”
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 13/15
Grupa nr.4: COMICUL DE NUME
1.Căutaţi în dicţionar termenul de la care este derivat numele lui Pristanda. Explicaţi, prin comportarea personajului, ambele
sensuri ale noţiunii. Dar prenumele Ghiţă ce vă sugerează?
2. Există, în comedie, şi un personaj care nu are nume propriu: Cetăţeanul turmentat . De ce credeţi că nu are nume? Pe cine reprezintă el?
Puteţi găsi şi altă semnificaţie pentru turmentat decât cea care sugerează băutura?
3. Etimologia numelui Zoe trimite la înţelesul de viaţă . Interpretaţi, în acest sens, firea, caracterul şi atitudinea Zoei.
4. Ce personaje inseparabile, în comedie, poartă nume derivate de la noţiuni comune înrudite? Cum interpretaţi semnificaţiile respective?
5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 14/15
Grupa nr.5: COMICUL DE MORAVURI
Explicaţi în ce constă comicul de moravuri în opera O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale
OGLINDA TABLEI
O scrisoare pierdută
De I.L.Caragiale
Tipuri de comic:
1. comicul de situaţii
2. comicul de caracter
3. comicul de limbaj