Download - 0 Proiect Cerc CLR BUNNN
LICEUL TEHNOLOGIC”TUDOR VLADIMIRESCU”
Proiect de lectieCLASA PREGATITOARE
PROPUNATOARE:INV.IONITA NICOLETA OLGUTA
INV.POPA PANSELUTA
11 MAI 2013
DATA :24 aprilie 2013
ŞCOALA: Liceul Tehnologic „Tudor Vladimirescu”
CLASA: Pregătitoare
UNITATEA TEMATICĂ: Sarbatori Pascale
ARIA CURRICULARĂ: Limbă si comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
DOMENII INTEGRATE: Comunicare in limba romana,Matematica si explorarea
mediului Muzica si miscare,Arte vizuale si lucru manual;
TEMA LECTIEI:”Primavara in cuvinte”
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul și literele f si F de tipar
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea și sistematizarea cunoștinţelorDURATA: 45minute(35min. act. de invatare+10min.act.recreative)
COMPETENTE SPECIFICE:
Comunicare in limba romana
1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte,rostite clar și rar;1.4 Identificarea silabelor și a sunetului iniţial și final în cuvinte clar rostite;2.1.Articularea de enunţuri folosind accentul și intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;4.1 Reproducerea unor mesaje simple în contexte uzuale de comunicare.
Matematica si explorarea mediului
3.1. Manifestarea interesului pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în concentrul0-10, prin explorarea unor contexte concrete;5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10, cu ajutorul obiectelor;
Arte vizuale si lucru manual
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;
Muzica si miscare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-sa participe la activitatile specifice “Intalnirii de dimineata”;O2-sa denumească corect elementele specifice anotimpului de primăvară prezentate în imagine;O3-sa rezolve probleme dupa imagini;O4-sa ordoneze silabe pentru a obtine cuvinte;O5-sa identifice cuvinte dintr-un careu,folosindu-se de imagini;O6-sa ordoneze cuvinte pentru a obtine propozitii;O7-sa realizeze un fluturas prin lipire;
O8-sa cante in colectiv asociind miscarea sugerata de text.
STRATEGII DIDACTICEMetode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,jocul didactic,munca independenta,demonstratia,instructajul verbal,turul galeriei,aprecierea verbala;Mijloace de invatamant:plansa cu imagini de primavara,jetoane cu elemente specifice primaverii,probleme ilustrate,flori din carton cu silabe,planse-careuri de cuvinte,propozitii-puzzle din carton,fise de lucru,parti component ale fluturelui din carton,paiuri,patafix,lipici,carioci,stimulente;
Forme de organizare:frontal,pe grupe,individual
Forme de evaluare:observarea sistematica,fisa de evaluare,stimulente.
BIBLIOGRAFIE:- Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului – Programa scolară pentru Clasa pregătitoare, 2012
-Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la școlarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar.
NR.CRT.
ETAPELE LECTIEI TIMP OB.OP
CONTINUTUL INFORMATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUAREACT.PROPUNATOAREI ACT.ELEVILOR PROCEDU
RALEMATERI
ALEORGANIZA
TORICE1 MOMENT
ORGANIZATORIC
1’ Asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei;Stabileste grupele si numele fiecareia;
Se pregatesc pentru inceperea lectiei;
Instructajul verbal
Frontal
Pe grupe2 INTALNIREA DE
DIMINEATA5’ O1 Ofera cate o floare de
primavara(narcise,allele,papadii,zambile) fiecarui elev;Saluta elevii:”Buna dimineata,florilor!”
Propune un joc de miscare si spargere a ghetii:”Cand voi rosti un nume de floare,toti copiii care au acea floare in mana vor forma repede un cerc pe mijlocul covorului.”Dirijeaza completarea “Calendarului naturii” prin discutii despre ziua,luna,anul , anotimpul in care
Isi pun floricica de prezenta,primesc florile si formeaza un semicerc pe covor;Raspund la salut,apoi se saluta fiecare dupa numele florii pe care o au in mana;
Participa activ la joc;
Stabilesc data,repeta anotimpurilesi lunile acestora.Prezinta cateva
Conversatia
Jocul didactic
Conversatia
Flori naturale
Calendarul naturii
Frontal
Individual
Frontal
frontal
suntem si vreme.
Solicita elevilor sa mearga la locurile lor;
caracteristici ale vremii din ziua respectiva;Se asaza in banci;
3 CAPTAREA ATENTIEI
2’ Spune o ghicitoare despre anotimpul de primavara;La auzul raspunsului elevilor ,in clasa intra Zana Primavara,care are in cosul ei materialele necesare lectiei;Aceasta ii saluta pe copii si le spune ca va asista la intreaga lectie;
Ghicesc raspunsul:”Primavara”
O saluta pe Zana si o intampina cu aplauze.
Conversatia
“Zana Primavara
”Cosul cu
materiale
Frontal
4 REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
3’ O2 Propune elevilor sa observe o plansa cu anotimpul de primavara si sa formuleze enunturi despre elementele specific e acestui anotimp; Solicita elevilor sa gaseasca cuvinte care
Observa imaginea si formuleaza enunturi despre flori,fluturi,copaci infloriti etc
Spun cat mai multe cuvinte
Observatia
Conversatia
Exercitiul
Plansa cu peisaj de
primavaraFrontal
Observarea sistematica
cuntin sunetu “f” in pozitie initiala,mediana si finala;
dupa criteriile mentionate;
5 ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE
1’ Anunta elevii ca in aceasta lectie vor face exercitii si jocuri,sub forma unui concurs cu patru probe, care ii vor ajuta sa invete mai bine sunetul si literele”f” si “F”La sfarsit va fi declarata echipa castigatoare
Asculta cu atentie
Explicatia Frontal
4 CONSOLIDAREA CUNOSTINTE
LOR
19’ O31.”SOARELE…PROBLEMATIC”Zana Primavara distribuie la fiecare grupa cate un soare pe care sunt aplicate probleme de scadere si adunare cu una/doua unitati cu elemente specific primaverii:randunele,flori,fluturi si albine;Dupa rezolvarea problemei,un elev de la fiecare grupa va trebui sa lipeasca pe plansa cu peisajul de primavara tot atatea elemente cate au obtinut ca rezultat.
Primesc materialele si asculta cu atentie explicatiile sarcinilor de lucru;
Compun si rezolva problemele illustrate;
Lipesc pe plansa elementele corespunzatoare:albine,fluturi,flori,randunele;
Sunt atenti la
Explicatia
Exercitiul
Problematizarea
Soare din carton colorat
Pe grupe
Observarea sistematica
O4
O5
Va verifica compunerea si rezolvarea fiecarei probleme ;Puncteaza in tabel echipa castigatoare;2”FLORILE BUCLUCASE”Zana imparte la fiecare grupa cate o floare pe ale caror petale sunt silabele amestecate ale cate unui cuvant;Explica elevilor ca vor trebui sa aranjeze silabele pentru a forma cuvintele corecte,pe care le vor scrie apoi pe spatiul liniat;Afiseaza florile la tabla si verifica cuvintele formate;Puncteaza echipa castigatoare ;3”CAREUL INCURCAT”Zana imparte cate o plansa la fiecare grupa,pe care sunt careuri ce contin cate trei cuvinte si imaginile obiectelor pe care le denumesc;Explica elevilor ca vor trebui sa gaseasca si sa coloreze cuvintele care denumesc obiectele din
verificarea problemelor;
Primesc materialele si asculta explicatiile oferite;Formeaza si scriu cuvintele pe flori:Florentina,furculita,fermecata si farfurie;
Sunt atenti la verificarea cuvintelor;
Primesc materialele si asculta explicatiile oferite;
Identifica si coloreaza cuvintele:furnica,
Explicatia
Exercitiul
Explicatia
Exercitiul
Flori din carton coloratCarioci
Planse cu careuri de
cuvinteCreioane colorate
Frontal
Pe grupe
Frontal
Pe grupe
Observarea sistematica
O6
imaginile din afara careului;Solicita elevilor sa treaca pe la fiecare grupa si sa verifice daca au identificat corect cuvintele;Puncteaza echipa castigatoare;
4.”UN PUZZLE CU…PROPOZITII”Zana imparte la fiecare grupa cate o propozitie cu cuvintele decupate;Explica elevilor ca vor trebui sa imbine cuvintele ca la un puzzle pentru a forma o propozitie ;Solicita unui elev de la fiecare grupa sa citeasca propozitia formata pentru a verifica rezolvarea corecta a sarcinii;Puncteaza echipa castigatoare si declara concursul incheiat;Calculeaza punctajul fiecarei grupe si declara echipa castigatoare
fum,furca,floare etc.
verifica daca celelete echipe au rezolvat corect sarcina;
Primesc materialele si asculta explicatiile oferite;Imbina cuvintele si citesc propozitia formata;
Asculta cu atentie;Felicita castigatorii;
Turul galeriei
Explicatia
Exercitiul
Aprecierea verbala
Cuvinte decupate din carton
colorat
Tabel de punctaj
Pe grupe
Frontal
Pe grupe
frontal
Observarea sistematica
5 EVALUARE 3’ Distribuie fisele de Primesc Explicatia Fise de Frontal Fisa de
evaluare;Explica elevilor ca vor trebui sa coloreze doar florile care au in mijloc literele “f” si “F”;
materialele si asculta explicatiile;Coloreaza florile ce contin literele “f” si “F”
Exercitiul
evaluare
Individual
evaluare
6 ACTIVITATE IN COMPLETARE
10’ O7
O8
Zana imparte fiecarui elev materialele necesare asamblarii unui fluture din carton colorat,prin lipire;Explica si demonstreaza modalitatea de realizare a fluturelui;prezinta un model realizat ;Solicita elevilor sa formeze un cerc in jurul Zanei Primavara,cu futurasii in mana, si sa intoneze cantecul “Fluturasul”;
Primesc materialele si asculta explicatiile;
Realizeaza fluturele;
Canta si se misca liber;
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Frontal
Individual
Frontal
Observarea sistematica
7 INCHEIEREA LECTIEI
1’ Face aprecieri generale si individuale asupra participării elevilor la lectie, precum si asupra comportamentului lor pe parcursul orei.Zana ii recompenseaza pe copii cu bomboane.
Primesc aprecierile si bomboanele de la Zana Primavara. Aprecierea
verbalBomboa
neFrontal