Download - урок3 лосинець
![Page 1: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/1.jpg)
![Page 2: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/2.jpg)
Яка святиня – мамина любовУрок-практикум із застосуванням
мультимедійних технологій Тема уроку: Правопис сполучників
Мета уроку: розширити знання учнів про прості, складні та складені
сполучники, їх написання; розвивати творчі вміння
розмежовувати складні сполучники й співзвучні з ними слова,
удосконалювати орфографічні вміння й навички; використовувати
вивчене на практиці, вміло використовувати сполучники різні за
написанням в усному та писемному мовленні; розвивати творчу
уяву, самостійність мислення, доводити власну думку на основі
набутих знань; виховувати повагу, любов до батьків,
взаєморозуміння, толерантність, уміння аналізувати свої вчинки,
усвідомлення того, що своїм життям завдячую батькам.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: стіл з вишитою скатертиною, вишитий рушничок, чорнобривці з
колосками жита, мультимедійні засоби, презентація до даного
уроку, опорні схеми, карки-заготовки «Храм любові й доброти»,
«Телеграма від вашої мами», вислови про матір.
Соціокультурна лінія: Мати – Берегиня роду.
Методи та прийоми: групова робота, методи «Вернісаж думок», «Асоціативний
дощ», «Намисто», «Творча особистість поряд», «Навчаючи –
учусь», гра «Подаруй мене», «Мисливці за помилками», «Мовні
спотиканки», «Сенкан», «Нитка Аріадни», рекламний ролик.
.
![Page 3: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/3.jpg)
Епіграф урокуМама!Найдорожче слово в світі,
Де б не був ти, що б ти не робив,
Назавжди вона твій шлях освітить
Ніжним серцем відданим тобі
В.Підпалий
![Page 4: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/4.jpg)
Початок демонстрації слайдів. Демонстрація слайду №1 з епіграфом уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення емоційно-позитивного фону.
(Звучить «Пісня про рушник» А.Малишка, на мультимедійній дошці
демонструється слайд з крилатими висловами про матір). Демонстрація слайду №2 з анімацією та музичним супроводом
– Прислухайтесь… Зосередьтесь... Які емоції викликає ця пісня? Напевне,
ви подумки полинули до рідної домівки, до рідної неньки, де панують любов,
злагода і доброта.
![Page 5: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/5.jpg)
А тепер зберемо все необхідне для уроку – настрій, емоції, почуття,
відчуймо своїми долоньками гаряче материнське серце, пригорнімо його до своїх
сердець – і ви відчуєте ласку і ніжність своєї матусі.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів з теми.
Мобілізуюча інтелектуальна хвилинка
«Згадай! Подумай! Повтори!»
– А зараз сконцентруйте увагу на епіграфі уроку
(демонструється на слайді), прочитайте його і за допомогою
своїх емоцій, вражень і почуттів побудуйте храм «Берегиня
роду», випишіть туди прислів’я про маму, в яких вжиті
сполучники сурядності і підрядності. (Увага на мультимедійну
дошку). «Шпаргалка» допомоги (на випадок, якщо учні не
зможуть повністю побудувати храм).
Демонстрація слайду №2 в 2 етапи: 1. поява епіграфу уроку; 2. поява шпаргалки допомоги.
![Page 6: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/6.jpg)
![Page 7: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/7.jpg)
Рекламний ролик.– Берегиня. Яке поетичне, яке точне наймення! Та, що береже оселю,
оберігає від необережного кроку, від недуг, напасті та лиха. Та, що ніколи не
вимагає від нас жодних жертв, а сама задля нас жертвує всім – навіть своїм життям.
Ім’я цій богині – Мати!
Демонстрація слайду №4 в один етап з анімацією
![Page 8: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/8.jpg)
«Мовні спотиканки» Творче конструювання
Демонстрація слайду №5 в один етап з анімацією
ІІІ. Настановчо-мотиваційний етап.
«Асоціативний дощ»Прогностичне пошукове завдання.
Робота в групах
Зібрати срібні краплинки «дощу» і скласти найкраще намисто своїй мамі.
Найкраще – це означає правильно виписати сполучники-краплинки за будовою.
Обов’язково згадайте, які бувають прийменники за будовою. І дослідіть, як
пишуться прості, складні і складені сполучники.
![Page 9: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/9.jpg)
І група ІІ група ІІІ група
Прості сполучники Складні сполучники Складені сполучникиДемонстрація слайду №6 в один етап з анімацією.
ІV. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.(Учні списують тему з мультимедійної дошки під коментар вчителя).
Демонстрація слайду №7 в 9 етапів: 1. поява слайду з темою; 2-9. почергова поява завдань уроку
![Page 10: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/10.jpg)
Картка - контроль. Орієнтована відповідь учнів.
«Намисто»Демонстрація слайду №8 в 1 етап з анімацією
Метод «Навчаючись учусь»Наукові консультанти з’ясовують за асоціаціями та опорною таблицею про
написання сполучників. Демонстрація слайду №9 в один етап
![Page 11: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/11.jpg)
Експрес-висновки учнів
За будовою розрізняють сполучники: прості, складні і складені, а тому і
різні за написанням: складні пишуться разом або через дефіс; складені – окремо.
Робота з підручником (перебіг параграфа в підручнику).
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.
Гра «Попелюшка»Завдання з лінгвістичним ключем.Розподіліть за принципом «Попелюшки» сполучники у три колонки за їх написанням: 1 – разом, 2 – окремо, 3 – через дефіс.Правильність виконання даного завдання ви зможете перевірити за допомогою ключових слів, підкресливши другу літеру.
Притім, ніби, у міру того, однак, дарма що, аніж, отже ж, начебто, тим-то. Ключ: рідна мати.
«Мисливці за помилками»Орфографічна діагностика.Знайти «четвертого зайвого» серед сполучників у
кожному ряду відповідно до їх написання: Щоб, нібито, аніж, тим то; Проте, немов би, хоч би, якщо; Тільки но, з тим щоб, після того як, тому що; Отож-бо, тому-то, якби-то, тоб-то;
![Page 12: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/12.jpg)
Причому, якби, тількищо, неначебто; Незважаючи на те що, поки що, дармо що, що б.
Демонстрація слайду №10 в один етап
«Нитка Аріадни»Прийми правильне рішення щодо написання
сполучників та однозвучних слів. Обґрунтуйте свої рішення за допомогою сигнальних карток «Світлофор»: червоне кільце – правильно, жовте – невпевнений, зелене – неправильно.
(Речення на мультимедійній дошці з’являються по черзі. Один учень читає і обґрунтовує своє рішення, інші всі піднімають сигнальні картки для підтвердження свого
рішення.)Демонстрація слайду №11 в 8 етапів: 1 поява слайду; 2-8 поява речень.
![Page 13: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/13.jpg)
«Вернісаж думок» Проблемне питання
Як розрізнити складні сполучники теж, тож, притому,
причому, які пишуться разом, від однозвучних слів то ж, те ж, при
тому, при чому?
(Демонстрація слайду «Довідкове бюро» з орієнтовною відповіддю учнів).
Демонстрація слайду №12 в 1 етап
![Page 14: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/14.jpg)
Експрес-висновки
Сполучники можна замінити синонімами; вони не відповідають ні на яке питання; членом речення не бувають. Однозвучні слова: займенники з частками та прийменниками замінити не можна, до них можна поставити запитання, в реченні виступають членом речення.
«Творча особистість поряд»Диференційоване завдання.Учні середнього рівня: списують з
мультимедійної дошки речення, замінюючи прості і складні сполучники складеними. Розставляють розділові знаки й обґрунтовують їх.
Учні достатнього рівня: складають 5 речень з складними і складеними сполучниками, пояснюють їх написання.
Ключові слова: ласкава, мов сонечко, подарувала життя і сонце, строга але лагідна, не тільки ростила, а й.
Учні вищого рівня: складають твір-мініатюру на тему «Найдорожча в світі», вживаючи різні за написанням сполучники та однозвучні слова.
Демонстрація слайду №13 в 1 етап, для учнів середнього рівня
![Page 15: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/15.jpg)
«Подаруй мене»Кодовий самодиктант.– Оскільки парне число квітів не дарують, вам необхідно вибрати три
ромашки з правильними пелюстками сполучників і подарувати цей букет своїй матусі. Відповіді закодуйте відповідно нумерації ромашок. Код:123
Демонстрація слайду №14 в 1 етап з анімацією появи квіток
![Page 16: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/16.jpg)
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія знань «Телеграма від вашої мами»
– Мама турбується увесь вік за свою дитину, проймається її болем, клопотами. І сьогодні вона поряд з вами, клопочеться, як ви засвоїли знання про сполучник як службову частину мови. Ваші мами надіслали вам телеграму із завданнями, на які ви повинні дати відповідь: «Знаю! Невпевнений! Не знаю!».
У кожного із вас на парті є картка-телеграма із запитаннями. Відповіді проставляєте «+». (Тихо звучить пісня «Чорнобривці», а учні заповнюють таблицю).
Демонстрація слайду №15 в 1 етап з музичним супроводом
![Page 17: урок3 лосинець](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022030205/58aa040c1a28abec248b67b7/html5/thumbnails/17.jpg)
Сенкан «Моя мама»– В знак подяки за телеграму, за гарячу материнську любов складіть
сенкан. (Учні складають і зачитують сенкан).
Демонстрація слайду №16 в 1 етап з анімацією
– Бережіть своїх матерів, подаруйте їм сонце своїх добрих вчинків, свою ласку і турботу. Робіть це кожного дня, не чекаючи нагоди. Адже матері не вічні!
VІІ. Домашнє завдання.1. Скласти «Кола Вена», з метою з’ясування такого питання: «Що
спільного, а що відмінного є у сполучника і прийменника?»
2. За поданим зразком у підручнику розібрати три сполучники із вправи
за вибором.