Download - clorul
COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a VIII-aNR. ORE/ SĂPT.: 2 ore/săpt.DATA: 31.10.2008OBIECTUL: CHIMIEPROFESOR: AXINTE MIHAELATEMA: NEMETALETITLUL LECŢIEI: CLORULTIPUL LECŢIEI: Comunicare de noi cunoştinţe, folosind programul AEL..
OBIECTIVE DIDACTICE:Obiectiv Detaliere
Obiective de referinţăOR1 Utilizarea corectă a terminologiei ştiinţifice şi a simbolisticii.OR2 Descrierea proceselor fizice şi chimice ce stau la baza experimentelor
virtuale realizate.OR3 Realizarea unor probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante
demonstrând raţionamente deductive şi inductive.OR4 Formularea concluziilor ca urmare a experimentelor şi raţionamentelor
efectuate.OR5 Aplicarea cunoştinţelor dobândite în diferite contexte.
Obiective operaţionaleOP1 Să reprezinte starea naturală a clorului şi efectele pe care le are asupra
organismului.OP2 Să prezinte metoda de obţinere în laborator a clorului.OP3 Să descopere caracteristicile fizice ale clorului.OP4 Să evidenţieze experimental aplicaţiile clorului.OP5 Să descrie proprietăţile chimice ale clorului.OP6 Să modeleze ecuaţiile reacţiilor ce descriu comportamentul chimic al
clorului.OP7 Să aplice noţiunile dobândite pentru rezolvarea unor situaţii problemă.OP8 Să generalizeze noţiunile dobândite pentru rezolvarea unor situaţii
particulare.
BIBLIOGRAFIE:Fătu, S. – Metodica predării chimiei , Editura Corint, Bucureşti, 1998Cozma, D., Pui, A. – Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iaşi,
2003Manuale de chimie, în vigoare.
Prof. MIHAELA AXINTE
1
COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ
METODE DIDACTICE UTILIZATE: descoperirea dirijată, observaţia independentă, modelarea, algoritmizarea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea , jocul didactic.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: computerele conectate la Programul AEL; CD-2 profesor cu Manualul profesorului din Programul AEL; Sistem Periodic ( planşă).
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Moment organizatoric: verificarea prezenţei şi a repartizării elevilor la calculatoare.
Captarea atenţiei: Elevii sunt rugaţi să-şi amintească titlul lecţiei pregătite pentru astăzi.
Profesorul realizează împreună cu elevii o discuţie legată de nemetale şi îi anunţă ca astăzi vor studia clorul.
Enunţarea obiectivelor: La sfârşitul acestei ore va trebui să cunoaşteţi proprietăţile clorului şi să aplicaţi
noţiunile dobândite pentru rezolvarea unor situaţii problemă.
Parcurgerea secvenţelor AEL:Profesorul prezintă împreună cu elevii structura, poziţia în sistemul periodic şi
starea naturală a clorului, după care se trece la parcurgerea secvenţelor AEL.
M1- Obţinerea clorului în laborator şi studiul proprietăţilor fiziceObiective didactice OP1, OP2, OP3Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, descoperirea dirijată, experimentul, conversaţia
euristică.Descriere Sunt prezentate starea naturală, efectele biologice şi o
metodă de obţinere a clorului în laborator.
M2- Reacţia clorului cu hidrogenul
Prof. MIHAELA AXINTE
2
COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ
Obiective didactice OP5, OP6Timp de predare 5 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, observaţia independentă, experimentul,
modelarea.Descriere Prin parcurgerea acestui modul elevii vor obţine acid
clorhidric din clor pe care îl vor pune în evidenţă cu ajutorul unei hârtii de turnesol.
M3- Reacţia clorului cu metaleleObiective didactice OP5, OP6Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, descoperirea dirijată, observaţia
independentă.Descriere Elevii vor efectua experimental reacţiile clorului cu
sodiul, respectiv cu fierul şi vor modela ecuaţiile reacţiilor chimice.
M4- Reacţia apei de clor cu bromurile şi iodurileObiective didactice OP5, OP6Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, descoperirea dirijată, observaţia
independentă.Descriere Elevii vor efectua experimental reacţiile apei de clor
cu bromurile, respectiv cu iodurile şi vor modela ecuaţiile reacţiilor chimice.
M5- Utilizările cloruluiObiective didactice OP4, OP6Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, observaţia independentă, experimentul,
modelarea.Descriere Prin parcurgerea acestui modul elevii vor descoperi
pe cale experimentală una dintre utilizările de bază ale clorului- agent decolorant.
Probă de fixare a cunoştinţelorObiective didactice OP7, OP8Timp de predare 5 minTip de interacţiune cu elevii Problematizarea, jocul didactic.Descriere Elevii vor completa un rebus ce se bazează pe
noţiunile noi, dobândite prin parcurgerea modulelor anterioare.
Prof. MIHAELA AXINTE
3
COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ
Concluzie:„Dragonul verde” mă numesc,Şi pe oricine otrăvesc,Dar oamenilor deseori,Le dau o mână de-ajutor.
TEMA PENTRU ACASĂ:Exerciţiile din manual.
Prof. MIHAELA AXINTE
4