Download - priprema VRSTE SAOBRAĆAJA
PREDMET : PREDAVA : ASISTENT : STUDENT :
Metode i modeli instrukcije u obrazovanju II
dr. sc. Medina Vanti - Tanji , doc. ass.Amila Mujezinovi Hrusto Dini
Izvjetaj sa vjeBI VjeBA I
OPTI PODACI
KOLA:
J.U. Zavod za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihikom i tjelesnom razvoju
PREDMET:
Moja okolina
DATUM:
07.03.2012 god.
RAZRED:
PREDAVA:
MJESTO ODRAVANJA ASA:
Uionica
OPTI METODIKI PODACI
TEMA: NASTAVNA JEDINICA: TIP ASA:
Vrste saobraaja Prevozna sredstva Obrada novog gradiva
NASTAVNE METODE:
Metoda pokazivanja, metoda razgovora,
demonstraciona metoda,
NASTAVNA SREDSTVA: OBLIK RADA:
Nastavni listii, boje, slike, Frontalni, individualni
CILJ ASA: Usvojiti sposobnost razlikovanja vrsta saobraaja i usvojiti sposobnost odreivanja kojoj vrsti saobraaja odgovara koje prevozno sredstvo.
ZADACI
OBRAZOVNI:
definisati vrste saobraaja opisati nain i mjesti kretanja saobraajnih sredstava identificirati prijevozno sredstvo u odnosu na vrstu saobraaja nabrojati vrste saobraaja i prijevoznih sredstava
ODGOJNI: povezati ranije steena znanja o saobraaju uoiti praktinost i svrhu pojedine vrste saobraaja za neki zaviaj
FUNKCIONALNI: zakljuiti zato je vana razvijenost saobraaja u zaviaju proiriti znanja
TOK ASA
UVODNI DIO:
Pozdraviti u uenike na poetku i pitati ih jesu li se naspavali? Pitat u ih kako su proveli jueranji dan. Nakon to djeca koju ja nasumino odabirem, odgovore,pitati u ih kako oni dolaze u kolu. Da li neko putuje automobilom, autobusom ili nekim drugim prevoznim sredstvom?
GLAVNI DIO:
Na uvodni dio u nastaviti glavni dio pitanjem, kako se zove saobraaj kada ljudi putuju kopnom? Ako ne dobijem odgovor, ja u uenicim objasniti kako se zove i zbog ega se zove (KOPNENI ILI DRUMSKI). Zatim u se nadovezati na prethodno pitanje drugim pitanjem a to je, koje jo najee vrste saobraaja poznaju? Ponovno ja uenicima zcatim odbjanjavam koju se vrste saobraaja postoje i njihove karakteristike. Zatim u ponovno zamoliti uenike da ponove bitne odlike od svake vrste saobraaja pojedinano. Kada utvrdim da djeca razumiju koje sve vrste saobraaja postoje, onda u ih pitati, koja prevozna sredstva se koriste za drumski, zrani, vodeni i eljezniki saobraaj?
Smatram da bi uenici trebali znati navesti bar po jedan primjer a ako to ne bude sluaj, ja u im nuditi prevozna sredstva, a oni e pojedinano odgovarati u koju vrstu saobraaja spada ponueno prevozno sredstvo. Nakon toga u prei na interesantniji dio za uenike. Na tabli u okaiti etiri slike koje odgovaraju pojedinoj vrsti saobraaja, a na stolu u poredati slike sa prevoznim sredstvima: Zadatak uenika jeste da svaku sliku sa prevoznim sredstvom stave ispod one slike koja odgovara vrsti saobraaja. Ako bude mogue, podijeliti u razred u 2 grupe te za svaki taan odgovor grupa dobiva po jedan bod a za svaki negativan grupi se oduzima jedan bod. Grupa koja osvoji najvie bodova, jeste pobjeknik.
ZAVRNI DIO:
Na kraju u pohvaliti uenike i za domai zadatak im zadati da nacrtaju najdrae prevozno sredstvo ili ono prevozno sredstvo kojim bi voljeli putovati.