Download - Proiec didactic5 Adjectivul
-
1.
coala GimnazialDimitrie Ghica Comneti, judeul Bacu
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Vrreanu Teofana-Lavinia Disciplina: Limba i literatura roman Clasa: a V-a
Data: 13 martie 2014
Subiectul leciei: Adjectivul Tipul leciei: mixt ( formare de priceperi i deprinderi, consolidare, comunicare)
Competene generale: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat; Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse; Competene specifice:
2. 3. - alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3. 4. - sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate.
VALORI I ATITUDINI:
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural.
Obiectivele operaionale:
A. Cognitive:
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor ti:
OC1: de identificare
OC1. 1- s recunoasc adjectivele din textele date;
OC1. 2s identifice tipurile de adjective n contextele date;
Nivel minimal: numirea adjectivelor;
-
2.
Nivel mediu: identificarea adjectivelor i precizarea felului celor nvate;
Nivel maximal: indicarea unui argument care s demonstreze felul adjectivelor identificare.
OC2: de analiz/descriere
OC2. 1. s deosebeasc adjectivele variabile de cele invariabile;
OC2. 2. s analizeze sintactic i morfologic adjectivele din contextele date.
Nivel minimal: deosebirea adjectivelor variabile de cele invariabile;
Nivel mediu: identificarea formelor flexionare ale adjectivelor;
Nivel maximal: analiza morfosintactic a adjectivelor identificate.
OC3: de creaie
OC3. 1. s creeze enunuri n care s includ adjectivul, respectnd anumite cerine;
OC3. 2. s indice diferite valori stilistice pe care le pot avea adjectivele.
Nivel minimal: realizarea de enunuri respectnd acordul adjectivelor cu substantivul;
Nivel mediu: s alctuiasc enunuri n care adjectivele s ndeplineasc funciile nvate (atribut adjectival, nume predicativ).
Nivel maximal: s construiasc enunuri n care adjectivul are valoare stilistic de epitet, epitet personificator, epitet cromatic, epitet
n inversiune.
B. Afective: Elevii:
OA1. (+): vor aprecia rolul adjectivului n comunicare; OA2. (): vor lua atitudine fa de nclcarea normelor de exprimare oral i scris.
C. Motrice Pe parcursul leciei, elevii vor deveni capabili: OM1. (+): s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de profesori; OM2. (): s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei.
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE
-
3.
A. 1. OFICIALE: Curriculum Naional , Programele colare pentru clasele a V-a a VIII-a, Aria curricular Limba i comunicare,
Bucureti, 2005, . 18-22.
A. 2. METODICE: Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura Polirom, 1999, .24-
66, 67-85.
A. 3. DIDACTICE: Crian, Alexandru; Dobra, Sofia, Smihaian, Florentina, Manual pentru clasa a V-a, Bucureti, Editura
Humanitas, 2005, . 136-141;
Ioni, Florin (coord.), Caietul inteligent, Bucureti, Editura Art, 2012, pp. 100-104.
A. 4. TIINIFICE Bejan, Dumitru , Gramatica limbii romne. Compendiu, Cluj, Editura Echinox, 1995;
Dnil, Ioan, Limba romnalgoritmii analizei gramaticale, Bacu, Editura Egal, 2001, . 25-31;
Dobra,Sofia, Limba romn n gimnaziu, Bucureti, Editura Humanitas Educaional, 2004;
Trofin, Eliza-Mara (coord.), Gramatic. Fie de lucru, Piteti, Editura Paralela 45- Educaional, 2012, pp. 76-87.
B. METODOLOGICE: a) METODE I PROCEDEE: ice breaking, prezentare power point, lucrul pe echipe, metoda Bingo!, cubul, analiza
gramatical, conversaia euristic i catihetic. b) MIJLOACE DE NVMNT: flip-chart, fie de lucru, fia de evaluare, culegeri, videoproiectorul, computerul. c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
C. TEMPORALE: 50 de minute
Locul leciei n modul: Unitatea 6 - lecia a VI-a (din 6): Determinanii substantivului
1. Lecia I: Adjective propriu-zise i adjective provenite din verbe la participiu; 2. Lecia a II-a: Adjective variabile (forme flexionare) i invariabile; 3. Lecia a III-a: Acordul cu substantivul n gen, numr, caz; 4. Lecia a IV-a: Funcii sintactice: atribut, nume predicativ;
-
4.
5. Lecia a V-a: Topica adjectivului;
6. Lecia a VI-a: Adjectivul. Consolidare.
D. UMANE: Colectivul este format din 17 de elevi, de 10-11 ani din care:
Nivel minimal: 3 elevi
Nivel mediu: 10 elevi
Nivel maximal: 5 elevi
Evaluarea
Se distribuie elevilor fie de lucru i fie de evaluare care vor fi completate pe parcursul demersului didactic i care vor urmri
implicarea elevilor i modul de aplicare a cunotinelor, ct i folosirea tehnicilor de lucru specifice.
Adjectivul
Suport informativ
Adjectivul este partea de vorbire care exprim nsuirea unui obiect. El se folosete pentru a descrie sau pentru a exprima o prere despre cineva sau despre ceva. Adjectivul determin un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume sau numeral). Clasificarea adjectivelor
Adjectivele sunt: - propriu-zise
- provenite din alte pri de vorbire
Adjectivele sunt: - variabile - cnd i modific forma n vorbire. - invariabile - cnd nu i modific forma n vorbire
Acordul adjectivului
-
5.
Adjectivul se acord n gen, numr i caz cu substantivul determinat. Funcia sintactic - Atribut adjectival
- Nume predicativ
Topica adjectivului
Adjectivul poate sta nainte sau dup substantivul determinat. Cnd adjectivul st naintea substantivului, preia de la acesta articolul hotrt.
-
6.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr
Cr
t
Evenimentele
Leciei / Timpul
Obiectiv
e Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode i procedee
Mijloace de
nvmnt Forme de
organizare Evaluare
1. Captarea ateniei (1 minut)
OM1.
OA1.
Momentul de captare a ateniei se va realiza sub forma unui
joc.
Profesorul i elevii se prezint spunndu-i prenumele i caracterizndu-se cu un adjectiv care ncepe cu aceeai liter cu care ncepe prenumele, motivndu-i alegerea.
Ataeaz prenumelui un
adjectiv potrivit
Ice breaking
Frontal
Individual
Frontal
Chestionarea
oral
2. Enunarea temei i a obiectivelor (2 minute)
OM1.
Anun tema leciei pe care o voi discuta n aceast or: Adjectivul.
Prezint obiectivele leciei care sunt special formulate pentru
elevi.
Urmresc cu atenie i noteaz n caiete
Explicaia Conversaia
Plane cu obiective
Flipchart
Caietele elevilor
Frontal Observarea sistematic a elevului
-
7.
4. Prezentarea
coninutului nvrii (2 minute)
OM. 1
OA. 1
Profesorul detaliaz obiectivele i
propune elevilor planul de lucru
rezultat din detalierea acestora:
Elevii primesc cte o fi cu exerciii pe care le vor lucra att oral, ct i n scris. Li se prezint elevilor resursele
(bibliografice, metodice) i se
face prezena.
Elevii se pregtesc pentru a lucra
exerciiile individual, frontal
sau n perechi
Exerciiul
Fie de lucru Caietele
elevilor
Pe grupe,
individual
Observarea
comporta-
mentelor
elevilor
3. Actualizarea
cunotinelor nvate anterior
(2+3 minute)
OC1. 2
OC2. 1
OC2. 2
OM. 1
Verific tema pentru acas, apoi elevii vor extrage biletele i vor rspunde la urmtoarele ntrebri: 1) Ce este adjectivul?
2) Cum putem clasifica
adjectivul?
3) Precizeaz tipul adjectivului din enunul: Copiii istei nva bine.
4) Indic numrul de forme flexionare pentru adjectivul
asculttor. 5) Ofer trei exemple de adjective invariabile.
6) Indic numrul, genul, i cazul pentru adjectivele din
enunul: Venea amurgul cu suave unde de rcoare. 7) Precizeaz funcia sintactic pe care o are adjectivul n enunul: Luna este argintie. 8) Precizeaz alte funcii sintactice pe care le pot avea
adjectivele.
Elevii rspund pe rnd la ntrebri
Jocul didactic
Coul cu bilete explicaia conversaia
Explicaia Conversaia
Jocul didactic
Frontal
Analiza
rspunsurilor elevilor
Chestionare
oral
-
8.
5.
Dirijarea
nvrii (15 minute)
OC1. 1
OM1
OC1. 1
OC1. 2
OC2. 1
Ex. 1.
Gsete n horoscopul alturat adjectivele prin care sunt
descrise caracteristicile zodiei.
Petii 19 februarie 20 martie
Este ovitor, nehotrt n actele lui. Este un tip milos i darnic. Este sincer i afectuos, dar uneori are un
comportament agresiv.
Cteodat este lene i mincinos. n munca lui, este ingenios. n relaiile cu ceilali, este timid. Ex. 2.
Completeaz spaiile libere cu adjectivele potrivite din
coloana din stnga:
Civa norierau pe cerul primvratic. O dat cu primele raze de soare,
..copii ncep. lor jocuri. Veselia.vrstei i face s uite de sfaturileale prinilor.
Ex. 3
Identific adjectivele din textul de mai jos i stabilete genul i numrul acestora: Printre ramuri, am vzut un ghem de blni de culoarea flcrii, cu coada stufoas lipit pe spinare i cu un cpor minuscul.
Elevii citesc textele
i rezolv cerinele.
Elevii vor realiza
cerinele exerciiilor
Exerciiul
Exerciiul
Bingo!
Analiza
gramatical
Fie de lucru
Tabla
Caietele
Frontal
Pe grupe
Analiza
rspun-surilor
elevilor
-
9.
OC2. 2
OC1. 2
OC3. 1
Ex. 4
Completeaz tabelul de mai jos cu formele potrivite ale
urmtoarelor adjective: simplu, adnc, cuminte, crem, detept, roz, nou, blnd.
Ex. 5
Formeaz adjective cu prefixele i sufixele indicate: ne- ; str- ; -cios ; -ui.
Ex. 6
Alctuiete propoziii n care adjectivul luminos s aib funcie sintactic de: Atribut adjectival
Nume predicativ
Pe parcursul acestui moment
profesorul sau chiar elevii atrag
atenia asupra ndeplinirii obiectivelor prezentate la
nceput.
Problema-
tizarea
Analiza
gramatical
Exerciiul
Fie de lucru
Tabla
Portofoliu
Frontal
Individual
6. Obinerea performanelor (8 minute)
OC3. 1
OM1
OA2
Prin metoda Cubul elevii au de
rezolvat, pe grupe, o serie de
exerciii. (Anexa 2) Grupa 1: Descrie Arat felul urmtoarelor adjective: bej, cuminte, kaki,
verde, strlucitor. Grupa 2: Compar Rescrie textul de mai jos
trecnd adjectivele naintea
Elevii rezolv cerinele n colaborare, apoi le
comunic profesorului.
Exerciiul
Fie de lucru
Pe grupe
Analiza
rspunsurilor elevilor
-
10.
substantivelor determinate. Ce
observi?
n rocile din epoci ndeprtate, cercettorii au descoperit scheletele uriae ale unor dinozauri. Animalele enorme
au devenit eroi imaginari ai
unor filme S.F.
Grupa 3: Asociaz Completeaz spaiile libere cu adjective potrivite, fcnd acordul cu substantivul.
Eu oaspetele. L-am tratat cu lapte.. i, pentru c era .. L-am botezat Arpagic. Adj: important, cald, mic Grupa 4: Analizeaz Identific funcia sintactic a adjectivului i explic de ce ai ajuns la aceast concluzie: Luna este argintie.
Grupa 5: Aplic Formeaz cu ajutorul sufixelor adjective de la substantivele de
mai jos: bab, ciolan, femeie, viin, sptmn. Grupa 6: Argumenteaz Indic genul, numrul i cazul adjectivelor subliniate:
n curtea larg, cocoii frumoi se nfruntau mereu.
Cubul
Exerciiul creativ
Fie de lucru
Pe grupe
Analiza
rspunsurilor
7. Feedbackul
(3 minute)
OM2
OA1
OC3. 2
Li se cere elevilor s precizeze valorile stilistice pe care le au
adjectivele n textul: (Anexa 3) Ardeau ca nite facle vii, n vrf de firave tulpini.
Elevii vor pricepe
valoarea de epitet a
adjectivului.
Exerciiul Fie de lucru Frontal Analiza rspun-surilor elevilor
-
11.
i nlau rznd zglobii Obrazul rou dintre spini. I-am adunat cu mini avare, am rtcit n seara blnd, umplndu-mi braele de floare nvpiat i plpnd. (Magda Isanos, Macii)
8. Evaluarea
performanei (1+8+1 minute)
OC1. 1
OC3. 1
OA1
OA2
OM2
Li se cere elevilor s rezolve exerciiile propuse n fia de evaluare. Explic elevilor ce au de fcut. (Anexa 4)
Elevii vor ndeplini sarcina de lucru
Exerciiul Caietele Frontal Evaluare final
9. Retenia (1 minut)
OC1. 2
OC2. 1
OM1
Se face o recapitulare oral, sintetic, a tuturor informaiilor consolidate n lecie.
Elevii rspund la ntrebri
Munc independent
Frontal
10. Transferul
(3 minute)
OC2. 2
OA1.
OM1.
A. Intern
A1. Retroactiv
Elevii vor avea de rezolvat ca
tem ex. 1 i 2 de la pag. 101, din Caietul inteligent. A2. Proiectiv
Elevii vor avea de alctuit o descriere de 6-8 rnduri n care s foloseasc trei adjective cu valoare de epitet, trei adjective
ntr-o enumeraie. B. Extern
Elevii sunt ndrumai s identifice i n alte texte studiate la clas valorile stilistice ale adjectivului, de
exemplu n poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri.
Elevii i noteaz tema pentru acas.
Expunerea Frontal
-
12.
Axa leciei
C E A P D O F E R T
OM1 OM1 OC1. 2 OM1 OC1. 1 OC3. 1 OC3. 2 OC1. 1 OC1. 2 OC2. 2
OA1 OC2. 1 OA1 OC1. 2 OM1 OA1 OC3. 1 OC2. 1 OA1
OC2. 2 OC2. 1 OA2 OM2 OA1 OM1 OM1
OM1 OC2. 2 OA2
OC3. 1 OM2
OM1
-
13.
SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC
O S I E
OBIECTIVE SARCINI DIDACTICE INSTRUMENTAR EVALUARE OC1 - s identifice adjectivele din textele date.
S1OC1 - numirea adjectivelor din
textele date.
S1OC2 - identificarea adjectivelor
i precizarea felurilor nvate. S3OC3 - identificarea unui
argument care s demonstreze felul adjectivelor identificate.
Metode i procedee: ,,Spargerea gheii, analiza gramatical (sintactic i morfologic), gndii - lucrai n perechi comunicai, jocul didactic, exerciiul, conversaia, Bingo!, cubul.
Evaluare formativ oral I1OC1 - numii adjectivele din textele date.
I2OC2 - identificai adjectivele i precizai felul lor. I3OC3 - indicai un argument care s demonstreze felul adjectivelor identificate.
OC2 - s analizeze/descrie sintactic i morfologic adjectivele din contextele date.
S1OC2 - deosebirea adjectivelor
variabile de cele invariabile.
S2OC2 - identificarea formelor
flexionare ale adjectivelor.
S3OC3 - analiza morfosintactic a adjectivelor identificate
Catehetic, expunerea, munca independent. Mijloace de nvmnt: Caietele elevilor, manual, fie de lucru, fie de evaluare, dicionare explicative.
Evaluarea format oral sau scris I1OC2 - deosebii adjectivele variabile de cele invariabile;
I2OC2 - identificai formele flexionare ale adjectivelor;
I3OC2 - analizai morfosintactic adjectivele identificate.
OC3 - s creeze enunuri n care s includ adjectivele respectnd anumite cerine.
S1OC3 - realizarea de enunuri respectnd acordul adjectivului cu substantivul;
S2OC3 - alctuirea de anunuri n care adjectivele s ndeplineasc funciile sintactice nvate; S3OC3 - s construiasc enunuri n care adjectivul s aib valoarea stilistic de epitet personificator, epitet cromatic, epitet n inversiune.
I1OC3 - realizai enunuri respectnd acordul adjectivului cu substantivul.
I2OC3 - construii enunuri n care adjectivul s aib valoare stilistic de epitet personificator, epitet
cromatic, epitet n inversiune.
-
14.
ANEXA 1 - FI DE LUCRU
I. Gsete n horoscopul alturat adjectivele prin care sunt descrise caracteristicile zodiei. Trebuie apoi s treci textul la plural:
II. Completeaz spaiile libere cu adjectivele potrivite din coloana din stnga:
III. Identific adjectivele din textul de mai jos i stabilete genul i numrul acestora: Printre ramuri, am vzut un ghem de blni de culoarea flcrii, cu coada stufoas lipit pe spinare i cu un cpor minuscul.
IV. Completeaz tabelul de mai jos cu formele potrivite ale urmtoarelor adjective: simplu, adnc, cuminte, crem, detept, roz, nou, blnd.
SINGULAR PLURAL TOTAL FORME
MASCULIN FEMININ MASCULIN FEMININ
V. Formeaz adjective cu prefixele i sufixele indicate : ne-. ..-ui
str-.. ..................-cios
VI. Alctuiete propoziii n care adjectivul luminos s aib funcie sintactic de:
Atribut adjectival.
Nume predicativ..
Petii 19 februarie 20 martie
Este ovitor, nehotrt n actele lui. Este un tip milos i darnic. Este sincer i afectuos, dar uneori are un comportament agresiv. Cteodat este lene i mincinos. n munca lui, este ingenios. n relaiile cu ceilali, este timid.
Civa norierau pe cerul primvratic. O dat cu primele
raze de soare, ..copii ncep..lor jocuri.
Veselia.vrstei i face s uite de sfaturile..ale
prinilor.
zglobiu, hazliu
cenuiu, grijuliu
propriu
-
15.
ANEXA 2 - FIA CUBUL
Arat felul
urmtoarelor
adjective:
- bej - cuminte - kaki - verde - strlucitor
Rescrie textul de mai jos
trecnd adjectivele
naintea substantivelor
determinate. Ce observi?
n rocile din epoci
ndeprtate, cercettorii au
descoperit scheletele uriae
ale unor dinozauri.
Animalele enorme au devenit
eroi imaginari ai unor filme
S.F.
Completeaz spaiile libere cu
adjective potrivite, fcnd acordul cu
substantivul.
Eu oaspetele.
L-am tratat cu lapte..
i, pentru c era ..
L-am botezat Arpagic.
Adj: important, cald, mic
Indic genul, numrul i cazul
adjectivelor subliniate:
n curtea larg, cocoii frumoi se
nfruntau mereu.
Formeaz cu ajutorul
sufixelor adjective de la
substantivele de mai jos:
bab ciolan femeie viin sptmn
Identific funcia sintactic
a adjectivului i explic de
ce ai ajuns la aceast
concluzie:
Luna este argintie.
DESCRIE COMPAR
ASOCIAZ
ANALIZEAZ
APLIC
ARGUMENTEAZ
-
16.
ANEXA 3 - FI DE LUCRU
Precizai valorile stilistice pe care le au adjectivele subliniate n textul:
Ardeau ca nite facle vii, n vrf de firave tulpini.
i nlau rznd zglobii
Obrazul rou dintre spini.
I-am adunat cu mini avare,
am rtcit n seara blnd,
umplndu-mi braele de floare
nvpiat i plpnd. (Magda Isanos, Macii)
-
17.
ANEXA 4
Numele
TEST DE EVALUARE
Se d textul:
Strada era pustie i lumea prea adormit, fiindc lmpile de prin case erau stinse sau ascunse n
mari globuri de sticl mat. Strada avea un aspect bizar. Nicio cas nu era foarte nalt. Mrimea
neobinuit a ferestrelor fcea din strada bucuretean o caricatur n moloz a unei strzi italice.
1. Identific i rescrie 4 adjective din text.
2. Scrie din text un adjectiv propriu-zis cu 4 forme flexionare i un adjectiv 3 forme flexionare.
3. Atat cum s-au format adjectivele bucuretean i neobinuit.
4. Arat ce funcia sintactic are adjectivul pustie; scrie cuvntul pe care l determin.
5. Analizeaz morfologic i sintactic adjectivele (prea) adormit i (aspect) bizar.
Astzi m-am simit:
Vesel Trist Nu tiu (mi-e indiferent)
Cel mai mult mi-a plcut c ___________________________________________________ Cel mai mult nu mi-a plcut s ___________________________________________________ Recomand profesorului s ___________________________________________________
-
18.