Download - Proiect Didactic Arene
PROIECT DIDACTIC
OBIECTUL: Chimie
PROFESOR: Burtescu Marinela
CLASA: a X -a
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: HIDROCARBURI AROMATICE
TEMA: Hidrocarburi aromatice – generalităţi
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe
OBIECTIVE CADRU:
1.Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei
2. Dezvoltarea capacitǎţii de comunicare, utilizând limbajul specific domeniului chimiei
3. Formarea unor valori şi atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii si a societǎţii
METODE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Conversaţia, problematizarea, modelarea, algoritmizarea, descoperirea dirijată.
MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Fişǎ de lucru, manual;
COMPETENTE SPECIFICE:
Scrierea şi denumirea formulelor arenelor .
Diferenţierea arenelor în funcţie de structura lor
Efectuarea de investigaţii pentru evidenţierea unor caracteristici şi relaţii
Formularea de concluzii care să demonstreze relaţii cauză-efect
Conceperea unei strategii de rezolvare pentru a analiza o situaţie
Formularea unor reguli ,definiţii ,generalizări care să fie utilizate în studiul arenelor
Procesarea informaţiei scrise pentru a fi utilizată în rezolvarea sarcinilor de lucru
Utilizarea sistematică a terminologiei specifice .
SCENARIU DIDACTICEtapele lecţiei Activitǎţi desfǎşurate de profesor Activitǎţile
elevilor
1. Moment organizatoric
Se face prezenţa şi se verificǎ existenţa mijloacelor necesare
desfǎşurǎrii lecţiei
Se capteazǎ atenţia elevilor anunţându-se activitǎţile ce vor fi
desfǎşurate
Dacă până în prezent am studiat hidrocarburile alifatice, astăzi vom
începe studiul unei clase de hidrocarburi deosebit de importante din
punct de vedere practic: Hidrocarburi aromatice.
Elevii se pregǎtesc
pentru lecţie şi se
aşeazǎ la mesele
de lucru.
2. Verificarea
cunoştinţelor acumulate
anterior
Discuţii cu elevii despre celelalte tipuri de hidrocarburi
Solicitǎ definirea hidrocarburilor saturate si nesaturate
Cere amintirea formulelor generale specifice .
Propune enumerarea proprietatilor chimice caracteristice
fiecarei clase de hidrocarburi.
Elevii ascultǎ cu
atenţie şi rǎspund
la întrebǎri.
3. Însuşirea noilor
cunoştinţe
Se anunţǎ tema propusǎ: „Hidrocarburi aromatice” si
obiectivele lectiei: La sfârşitul orei va trebui să scrieţi şi să
denumiţi o serie de hidrocarburi aromatice.
Informaţie: Hidrocarburile aromatice (arene) sunt hidrocarburi care
conţin în molecula lor unul sau mai multe nuclee benzenice.
Fiecare elev
noteazǎ în caiete
titlul noii lecţii .
Structura C6H6
Prima formulă de structură a C6H6 a fost propusă de A. Kekulé în
1865 care ţinând seama de tetravalenţa C şi de monovalenţa H
atribuie pentru hidrocarbura C6H6 o formulă ciclică de tipul:
Structura Ketulé
Ea reprezintă un ciclu de 6 atomi de C, uniţi între ei prin legături
simple şi duble dispuse alternativ. Aceasta a fost prima formulă
ciclică atribuită unui compus organic şi a reprezentat un pas înainte
în dezvoltarea chimiei organice.
Structura Kekulé explică anumite proprietăţi ale benzenului, dar
vine în contradicţie cu celelalte.
Dovezi experimentale care confirmă structura Kekulé:
- raportul 1:1 dintre C şi H;
- cei 6 atomi de H din molecula benzenului sunt echivalenţi între
Elevii
noteazǎ concluziile
şi informaţiile date
de profesor.
ei;
- în condiţii speciale, benzenul participă şi la reacţii de adiţie.
Dovezi experimentale care vin în contradicţie cu structura
Kekulé:
- benzenul participă cu uşurinţă la reacţii de substituţie, asemănător
compuşilor saturaţi;
- dacă molecula benzenului ar fi aşa de nesaturată, ar trebui să
participe cu uşurinţă la reacţii de polimerizare, fapt neconstatat
experimental;
- prevede la derivaţii di-substituiţi existenţa unor izomeri care nu
au fost găsiţi în realitate;
- agenţii oxidanţi caracteristici alchenelor sunt fără acţiune asupra
benzenului, molecula sa fiind stabilă la oxidare;
- ţinând cont de distanţele dintre atomi, în formularea dată de
Kekulé laturile ar trebui să fie inegale; în realitate molecula
benzenului este un hexagon regulat şi plan.
Distanţele interatomice dintre atomii de carbon au fost măsurate cu
exactitate ş s-au dovedit a fi egale ( 1,39Ǻ) şi intermediare între
legătura simplă (1,54Ǻ) şi legătura dublă (1,33Ǻ).
Studiile efectuate au arătat că în realitate are loc o delocalizare a
é din legăturile duble şi dispunerea uniformă pe cele 6 legături C
– C.
Structrura reală
Structura demonstrează:
- delocalizarea é
- echivalenţa celor 6 legături C – C.
Această structură imprimă tuturor compuşilor care au nucleu
benzenic caracter aromatic: preferinţa pentru reacţia de substituţie
în locul celor de adiţie şi oxidare.
Informaţie: Se prezintă clasificarea arenelor după numărul
nucleelor benzenice.
a). mononucleare (un singur nucleu benzenic).
Toluen Etilbenzen Izopropilbenzen (cumen)
Informaţie. Pentru derivaţii disubstituiţi ai C6H6, poziţia
substituenţilor legaţi de nucleul benzenic poate fi indicată cu
ajutorul prefixelor orto(o-), meta (m-) şi para (p-).
1,2 1,3
orto(o-) meta(m-) 1,4 para(p-)
1,6 1,5
Activitate independentă.
Scrieţi structura corespunzătoare denumirilor:
1,2 – dimetil benzen
1,3 – dimetil benzen
1,4 – dimetil benzen
Elevii notează
independent
structurile
corespunzătoare
denumirilor.
Elevii denumesc
compuşii indicaţi.
Informaţie. Pentru derivatii trisubtituiţi poziţia radicalilor se indică
prin cifre.
b). polinucleare.
- cu nuclee condensate
- cu nuclee izolate
Se prezintă radicalii aromatici monovalenţi.─ C6H5 C6H5─CH2─ ─C6H4─CH3
fenil benzil tolil
-divalenti
Elevii notează în
caiete formulele
radicalilor aril
4. Fixarea cunoştinţelor
şi stimularea capacitǎţii
de operare cu
cunostinţele însuşite
Propune elevilor rezolvarea unor exerciţii din fişa de lucru:
1. Scrieţi structurile corespunzătoare denumirilor:
1,2,3,5- tetrametil benzen
1-etil-3-metil benzen
1-metil-naftalina
2. Sunt izomere substanţele:
3. Radicalul C6H5 se numeşte:
a. etil b. fenil c. alil d. vinil e. hexil.
Elevii rezolvǎ
exerciţiile din fişa
de lucru.
5. Tema pentru acasa Propune elevilor tema pentru acasa din manual:
Pag. 85 ex. 1 pct a ,b.
Pag.86 ex. 4.
Elevii noteazǎ
tema pentru acasa.