PROIECT DIDACTICGimnaziul “ Pavel Bechet” satul Vadul-Leca, raionul Teleneşti, Republica Moldova.Profesor: Costandoi Lilia
Disciplina de învăţămînt : Matematica – algebra
Clasa : a V-a
Data:
Durata lecţiei: 45 minute
Capitolul : Fracţii zecimale.
Subiectul lecţiei: Exerciţii şi probleme recapitulative.Tipul lecţiei: de recapitulare şi evaluare a cunoştinţelor;
Subcompetenţele lecţiei:
2.5 Utilizarea de algoritmi relevanţi pentru optimizarea calculelor cu fracţii zecimale 2.6 Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu fracţii zecimale; 2.8 Efectuarea calculelor cu numere zecimale finite prin utilizarea operaţiilor şi a ordinii efectuării
operaţiilor.
Obiective operaţionale: La sfîrşitul orei elevii vor fi capabili:
a) cognitive
OC1 : Să opereze corect cu numere zecimale (adunare, scadere, înmulţire, ridicare la putere);
OC2 : Să identifice ordinul fiecărei operaţii;
OC3 : Să aplice corect ordinea efectuării operaţiilor în rezolvarea exerciţiilor;
OC4 : Să transpună o problemă într-un exercitiu;
OC5 : Să expună clar, coerent şi concis soluţia unei probleme;
b) afective
OA1. - să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse.;
OA2. - să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune;
c) psiho-motorii
OP1. - să aşeze corect în pagină
OP2. - să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
Stategii didactice:
a) metode şi procedee folosite:
-conversaţia; -explicaţia; -exerciţiul;
- munca independentă; b) mijloace de realizare:
- fişe de exerciţii; - manualul; - tabla,creta; - planşe didactice.
c) forma de organizare:
- frontală; - individuală; - grupe de elevi
Evaluarea:
a) Forme ,metode , tehnici de evaluare: observarea, aprecierea verbală ( de tipul “bine”, “ foarte bine”),
chestionarea orală.
Desfăşurarea lecţiei
Nr. crit.
Secvenţele ecţiei
Timp Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, procedee
Evaluarea
I. EVOCAREA
1 I. Moment organizatoric
1 min - salut elevii- se asigură condiţiile necesare desfăşurării lecţiei şi se notează absenţii.
- salută profesorul- prezintă elevii absenţi- se pregătesc pentru lecţie .
Conversaţia
2. Evaluarea îndeplinirii temei pentru acasă.
4min OC1
OC2OC3OA1
OA2
OP2.
Include rapid toţi elevii în discuţia temei pentru acasă. Pentru determinarea gradului de îndeplinire al sarcinilor propuse, efectuez un control frontal, iar în cazul în care nu s-au putut rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă la tablă.
Elevii citesc tema cu atenţie, corectează unde au greşit sau completează.
Conversaţia. Explicaţia.
Aprecieri verbale
3. Captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor
5 min OA1
OA2
Se rezolvă la tablă un careu matematic ( anexa 1) în rezultatul căruia elevii vor stabili subiectul lecţieiExerciţii şi probleme recapitulative.
Elevii sînt atenţiConversaţieexplicaţia
4 Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
10 min
OC1
OC2OC3OA1
OA2
OP2
OP1
Se recapitulează cunostinţele dobîndite în orele precedente: adunarea, scăderea, înmulţirea şi ridicarea la putere a fracţiilor zecimale finite, operaţii cu rapoarte.Se rezolva exercitii care au ca scop efectuarea corectă a acestor operaţii. (Anexa 2)
Elevii rezolvă şi enunţă rezultatele obţinute.
Conversaţia euristică.Exerciţiul
Observare sistematică a atentieiAnaliza răspunsurilorApreciere verbală
II. REALIZAREA SENSULUI
5Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor
20 min
OC1
OC2OC3OC4OA1
OA2
OP2
OP1
Se realizează prin intermediul unei fişe de lucru cu exerciţiiGhidez activitatea elevilor, dau indicaţiile necesare(Anexa 3)
Elevi, căutînd să resolve situaţia pusă în faţa lor, vor aplica toate forţele intelectuale, ingeniozitatea, spiritual de observaţie, capacitatea de muncă independentă.
Lucrul în perechi, Explicaţia,
Observare sistematică a atentiei
Apreciere verbală
Analiza răspunsurilor
III. REFLECŢIA
6
Efectuarea bilanţului lecţiei
3 minOC1
OC2OC3OC4OC5
Prin intermediul unui dialog cu elevii se stabilesc obiectivele atinse pe parcursul orei şi se enunţă momentele esenţiale. Se va face o scurtă recapitulare a noţiunilor dobîndite
Notez activitatea elevilor , în dependenţă de obiectivele atinse.elevii care s-au remarcat în timpul lecţiei vor primi cîte un premiu special ,care va fi anexat portofoliului elevului.Activitate transcurriculară-Elevii vor primi o fişă de evaluare a lectiei:„Ce secvenţă a lecţiei v-a plăcut mai mult? De ce?
Elevii răspund la întrebările puse de profesor
Conversaţia. Probe orale Analiza răspunsurilor.
autoevaluarea şi notareaApreciere verbală
7Precizarea şi explicarea temei pentru acasă
2 minAnunţ tema pentru acasă.Recapitulare „ Fracţii zecimale”Ex. rămase de pe fişa de lucru.(anexa 4)Pregătire către evaluare sumativă. ( testele din manual)
Elevii notează tema. Conversaţia.
OC1 : Să opereze corect cu numere zecimale
(adunare, scadere, înmulţire, ridicare la putere);
OC2 : Să identifice ordinul fiecărei operaţii;
OC3 : Să aplice corect ordinea efectuării
operaţiilor în rezolvarea exerciţiilor;
OC4 : Să transpună o problemă într-un exercitiu;
OC5 : Să expună clar, coerent şi concis soluţia
unei probleme;
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7,4 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 8:4 = 12:20 = 3,2:25=
Anexa 1
1. Operaţie care nu are sens dacǎ al doilea numǎr este 0.2. Rezultatul înmulţirii, dar şi scrierea a b. 3. Numere care se înmulţesc.4. Verificarea unei operaţii.5. Poate fi mintal, oral sau în scris.6. Şi scrierea a – b se numeşte astfel, nu numai rezultatul scǎderii.7. Rezultatul adunǎrii.8. Orice scriere a : b, dar şi rezultatul împǎrţirii.
Anexa 3 Fişă de lucru1. Cine calculează mai repede
= ?
- 8,5
+ 17,9
1,8
100 24,7
2. Calculaţi pentru x= 13,25 şi x = 11,04 .Comparaţi rezultatele între ele.
+ -12,6
+ - 10 +5,07 >10 =10 -0,7
< 10 -8,12
+
3. 10 m de satin costă 125,2 lei. Care este preţul unui metru de satin?4. Preţul unui litru de combustibil este 7,5 lei. Cît ve costa 100 litri de combustibil?5. Calculaţi şi rotunjiţi pînă la
1) Zecimi. 144,253+7,008-15,211=2) Sutimi, 754,184+8,001-24,113=3) Miimi, 18,3∙3 +27,375=4) 5∙7,89∙2=5) 25∙0,44∙8= . Ordonaţi crescător rezultatele primite.
x dacă
6. George a plecat la piaţă cu 100 lei. El a cumparat 12 kg de varză cu 3,4 lei kilogramul si 4 kg cartofi cu 5,8 lei kilogramul. Ştiind că de restul banilor cumpară 5 mărţişoare, aflaţi:a) Ce sumă plăteste George varza? b) Ce sumă plăteste George pentru cartofi? c) Cît costă un marţişor ? d) Scrieţi rezolvarea problemei de la punctul c) într-o singură expresie.7.. Bunica face dulceata de vişine. Cîta dulceaţă îi iese dacă foloseşte 2,5 kg vişine din care 0,257kg sînt sîmburi, 1,5 kg zahăr, 0,250 kg coaja de lamîie
8 . Scrieţi raportul numerelor x şi y , calculaţi şi apoi rotunjiţi valoarea acestui raport pînă la sutimi dacă:
a. x=0,40,3 b) x = 7,16 – 4,615 y = 10 y= 100
9. Scrieţi trei rapoarte a căror valoare este egală cu
a) b) 0,345
Anexa 4 1* Calculaţi:a) 3,5 – 0,6 + 2,83 =b) 3,2 (4,6 – 2,8) =c) (2,1 + 2,6)2 = d) (11,84 + 5,16) : 4 = 2* Se dau numerele x = 4,6 si y = 10,4. Calculaţi 2x + y ; x2 – y ; (x + y) : 2. 3* O persoană a plecat la cumpărături cu 200 lei. Ea a cumpărat 10 kg de cartofi cu 6,2 lei kilogramul, 5 kg de roşii cu 21,5 lei kilogramul şi de restul banilor cumpără 5 ciocolate.Aflaţi: a)Ce sumă a plătit persoana pentru cartofi? b)Ce sumă a plătit persoana pentru roşii? c)Cît costă o ciocolată? d)Scrieţi rezolvarea problemei de la punctul c) într-o singură expresie.
1* Calculaţi:a) 3,5 – 0,6 + 2,83 =b) 3,2 (4,6 – 2,8) =c) (2,1 + 2,6)2 = d) (11,84 + 5,16) : 4 = 2* Se dau numerele x = 4,6 si y = 10,4. Calculaţi 2x + y ; x2 – y ; (x + y) : 2. 3* O persoană a plecat la cumpărături cu 200 lei. Ea a cumpărat 10 kg de cartofi cu 6,2 lei kilogramul, 5 kg de roşii cu 21,5 lei kilogramul şi de restul banilor cumpără 5 ciocolate.Aflaţi: a)Ce sumă a plătit persoana pentru cartofi? b)Ce sumă a plătit persoana pentru roşii? c)Cît costă o ciocolată? d)Scrieţi rezolvarea problemei de la punctul c) într-o singură expresie.
1* Calculaţi:a) 3,5 – 0,6 + 2,83 =b) 3,2 (4,6 – 2,8) =c) (2,1 + 2,6)2 = d) (11,84 + 5,16) : 4 = 2* Se dau numerele x = 4,6 si y = 10,4. Calculaţi 2x + y ; x2 – y ; (x + y) : 2. 3* O persoană a plecat la cumpărături cu 200 lei. Ea a cumpărat 10 kg de cartofi cu 6,2 lei kilogramul, 5 kg de roşii cu 21,5 lei kilogramul şi de restul banilor cumpără 5 ciocolate.Aflaţi: a)Ce sumă a plătit persoana pentru cartofi? b)Ce sumă a plătit persoana pentru roşii? c)Cît costă o ciocolată? d)Scrieţi rezolvarea problemei de la punctul c) într-o singură expresie.
1* Calculaţi:a) 3,5 – 0,6 + 2,83 =b) 3,2 (4,6 – 2,8) =c) (2,1 + 2,6)2 = d) (11,84 + 5,16) : 4 = 2* Se dau numerele x = 4,6 si y = 10,4. Calculaţi 2x + y ; x2 – y ; (x + y) : 2. 3* O persoană a plecat la cumpărături cu 200 lei. Ea a cumpărat 10 kg de cartofi cu 6,2 lei kilogramul, 5 kg de roşii cu 21,5 lei kilogramul şi de restul banilor cumpără 5 ciocolate.Aflaţi: a)Ce sumă a plătit persoana pentru cartofi? b)Ce sumă a plătit persoana pentru roşii? c)Cît costă o ciocolată? d)Scrieţi rezolvarea problemei de la punctul c) într-o singură expresie
Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce?
Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce?
Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce? Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce? Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce? Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce? Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce? Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce? Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce?
Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce?
Fişă de autoevaluare
„Ce secvenţă a lectiei v-a plăcut mai mult? De ce?
Cine calculează mai repede ?
= ?
- 3,5
+ 45,8
2,3
6,310
Cine calculează mai repede ?
= ?
- 8,5
+ 17,9
1,8
10024,7
SE ACORDĂ ELEVULUI / ELEVEI
………………………………………………………...............................................
DIN CLASA A V- A
PENTRU ACTIVITATEA DEOSEBITĂ DESFĂŞURATĂ LA MATEMATICĂ ÎN CADRUL LECŢIEI “Fracţii zecimale. Exerciţii şi probleme recapitulative”
Profesor : Costandoi Lilia