Download - Proiect Hiv Sida
Proiect de lecţie
ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 3, OlteniţaPROFESOR: Iordache Ramona NicoletaDATA: 16 martie 2005CLASA: a VIII - a A
SUBIECT: Informare şi sensibilizare HIV/SIDA TIP DE LECŢIE achiziţionare de informaţii
SCOP Incurajarea unei conduite responsabile în ceea ce priveşte viaţa sexuală, urmărindu-se dezvoltarea personală.
OBIECTIVE GENERALE:1. dotarea elevilor cu instrumente psiho-intelectuale pentru fixarea informaţiei ;2. dezvoltarea comunicării între elevi3. schimbarea prejudecăţilor în ceea ce priveşte căile de transmitere.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:1. să definească termenii HIV/SIDA2. să explice diferenţa dintre cei doi termeni deja definiţi3. să precizeze ce indică testul HIV4. să definească termenul de fereastră imunologică5. să enumere căile de transmitere a virusului HIV6. să enumere căile prin care NU se transmite virusul HIV7. să sublinieze comportamentele de risc dintr-un set propus8. să identifice dintr-un set propus care sunt mijloacele de protecţie împotriva
virusului HIVRESURSE:
1) pliante ;2) tablă şi cretă (albă, colorată)3) timp 50 minutes.
STRATEGIE DIDACTICĂ:1) metode:
a) explicaţia ;b) K-W-Lc) brainstorming d) dialogul dirijat ;e) conversaţia;f) problematizarea.
2) echipamenta) pliante ;b) fişă de lucru.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi echipament
Evaluare Timp
Organizarea clasei - salut, appel, conversaţie situaţională
conversaţie 1 min.
Enunţarea planului lecţiei şi a
obiectivelor
-scrierea pe tablă a titlului şi a etapelor urmărite în timpul lecţiei-enunţarea obiectivelor
2 min.
Desfăşurarea conţinutului
►Se va împărţi tabla în trei coloane (Ce ştiu? Ce vreau să ştiu ? Ce am învăţat ?)►Se va împărţi clasa în trei mari grupe de elevi. Se cere elevilor: -să-şi împartă în acelaşi fel foaia de lucru- să noteze tot ce ştiu despre HIV (căi de transmitere, mijloace de prevenire)- se desemnează câte un reprezentant al grupei de elevi ce va strânge fişele şi le va analiza
►Informaţia însumată va fi notată pe tablă în prima coloană. ►Se împart pliante. ►Se definesc cele două concepte, cu diferenţele dintre ele, se enumeră căile de transmitere şi metodele de prevenire. Se cere elevilor:-să completeze a 2-a rubrică ►Se poartă discuţii libere despre problemele prezentate şi eventualele nelămuriri.
Se cere elevilor- să completeze şi ultima rubrică
►Tema rămâne deschisă pentru noi abordări de tipul Comportamente vizavi de bolnavul de SIDA în familie şi în şcoală …
conversation
K-W-L
brainstorming
expunere
dialog dirijat
conversaţia
problematizarea
dialog dirijat
formativă
1 min.
5 min.
5 min.
1 min.
15 min
10 min
5 min.
5 min.