Download - Proiect Mate Inmultirea
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 1/20
PROIECT DIDACTIC
Data: Unitatea de învăţare:Clasa: a III – aPropunător:
Aria curricular ă: Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: MatematicăUnitatea de învăţare: ÎnmulţireaSubiectul lecţiei: “Înmulţirea numerelor naturale”Tipul lecţiei: Consolidare
Obiective cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
Dezvoltarea capacităţii de eplorare!investi"are şi rezolvare de pro#leme; $ormarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utiliz%nd lim#a&ul matematic; Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii 'n
contete variate(
Obiective de reerinţă: )(*( +ă efectueze operaţii de 'nmulţire şi de 'mpărţire cu numere naturale mai mici
dec%t ),,; -(.( +ă eploreze modalităţi de efectuare a 'nmulţirii sau 'mpărţirii 'n , – ),,,
folosind diferite tipuri de "rupări şi reprezentări; * ) +ă if t i iţi ti ă ' t dif it it ţii ' t t t ti
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 2/20
* ) +ă if t i iţi ti ă ' t dif it it ţii ' t t t ti
14- – să fie capa#ili să se autoevalueze;psi"o # $otorii
15M) – să0şi coordoneze mo#ilizarea m%inilor şi a corpului 'n funcţie de solicitări;
15M- – să coordoneze actul manevrării instrumentelor de scris;15M. – să adopte o poziţie corectă 'n timpul lucrului/ 'n #ancă/ 'n faţa clasei(
Strate!ii didactice:
Resurse procedurale: 0 conversaţia 0 eplicaţia
0 pro#lematizarea 0 o#servaţia diri&ată 0 eerciţiul 0 metoda eplozia stelară 0 metoda ciorc6inelui 0 munca independentă(
Resurse $ateriale: 0 planşe 0 fişe 0 fişă de evaluare 0 carioci 0 manual 0 caiete 0 creioane
%or$a de or!ani&are: 0 frontal 0 individual 0 pe "rupe(
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 3/20
<umele >>>>>>>>>>>>>>>>> Data >>>>>>>>>>>
$işă de evaluare?( Î( Înmulţirea 0 Înmulţirea numerelor naturale
) )( +crie 'nmul irile reprezentate 'n următoarele desene/ prin adunare repetată/ şiț
'nmulţire :2
a (((((((((((((((((((((((((((((((((((( # >>>>>>>>>>>> c >>>>>>>>>>>
a (((((((((((((((((((((((((((((((((((( # >>>>>>>>>>>> c >>>>>>>>>>>
) -( +crieţi/ ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repetate de termeni e"ali(-a - @ - A ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
# 7 @ 7 @ 7 @ 7 A (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
c 3 @ 3 @ 3 @3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 A (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
3 .( Bezolvaţi 'nmulţirile prin adunare repetată de termeni e"ali:
a * - A >>>(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 4/20
c <umărul de - ori mai mare dec%t .( >>>>>>>>>>>>>>(((((((((((((((((((((((
Data
?nitatea de 'nvăţare: Înmulţirea+u#iectul: Înmulţirea numerelor naturaleDescriptori de performanţă
Itemi $oarte #ine Fine +ufocient) +crie i rezolvă corectș
toate cele trei opera ii deț
'nmul ire;ț
+crie i rezolvă corect douăș
opera ii de 'nmul ire;ț ț
+crie i rezolvă corectș
o opera ie de 'nmul ire;ț ț
- +crie i rezolvă corectș
toate cele trei opera ii deț
'nmul ire;ț
+crie i rezolvă corect douăș
opera ii de 'nmul ire;ț ț
+crie i rezolvă corectș
o opera ie de 'nmul ire;ț ț
. +crie i rezolvă corectș
toate cele trei opera ii deț
'nmul ire;ț
+crie i rezolvă corect douăș
opera ii de 'nmul ire;ț ț
+crie i rezolvă corectș
două opera ii deț
'nmul ire;ț
* +crie i rezolvă corectștoate cele trei opera ii deț
'nmul ire;ț
+crie i rezolvă corect douășopera ii de 'nmul ire;ț ț
+crie i rezolvă corectșdouă opera ii deț
'nmul ire;ț
3 Completează corect toatecele . situaţii;
Completează corect -situaţii;
Completează corect osituaţie;
<B(
CBE
<?M9G9 8I 5B9<?M9G9
9G9H?G?I
Calificativ
I) I- I. I* I3 Calificativul final)-.
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 5/20
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 6/20
Beactualizarea cunoştinţelor prin eplozia stelară
0 Cum se numesc numerele care se adunăL0 Cum se numeşte rezultatul adunăriiL0 Cum se numeşte numărul din care scădemL0 Cum se numeşte numărul pe care 'l scădemL0 Cum se numeşte rezultatul scădereiiL
0 Cum se numesc numerele care se 'nmulţescL0 Cum se numeşte rezultatul 'nmulţiriiL0 Cum aflăm du#lul unui numărL
Ter$eni Su$ă(Total)
Descă&ut
Scă&ăt
or
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 7/20
Beactualizarea cunoştinţelor prin metoda ciorc6inelui
4flaţi suma numerelor:. @ . @ . A 73 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 A -3
4flaţi produsul numerelor - şi ./ - şi 3/ - şi (
4flaţi numărul de - ori mai mare decat -/ * şi =(
+ ,
- .
= 0
12
0
1/
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 8/20
4ctivitate pe "rupe
rupa I( Calculaţi prin adunare repetată: @ @ A ((((((((((((((((((((((((((((((((
7 @ 7 @ 7 A ((((((((((((((((((((((((((((((( * @ * @ * @ * A ((((((((((((((((((((((((((((((( - @ - @ - @ - @ - A (((((((((((((((((((((((((((((() @ ) @ ) @ ) @ ) @ ) @ ) @ ) A (((((((((((((((((((((((((((((), @ ), @ ), @ ), @ ), @ ), A (((((((((((((((((((((((((((((
rupa II: Calculaţi ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repatate: * @ * @ * A (((((((((((( J (((((((((((((((( A @ @ A ((((((((((((( J (((((((((((((((( A @ @ A (((((((((((((( J (((((((((((((((( A 3 @ 3 @ 3 @ 3 A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A
. @ . @ . @ . @ . A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A= @ = @ = @ = @ = @ =A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 9/20
4ctivitate pe "rupe
rupa I( Calculaţi prin adunare repetată:
@ @ A (((((((((((((((((((((
7 @ 7 @ 7 A ((((((((((((((((((((
* @ * @ * @ * A ((((((((((((((((((((
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 10/20
), ) -= ,1 4 M E < 4
4ctivitate pe "rupe
rupa II: Calculaţi ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repatate:
* @ * @ * A (((((((((((( J (((((((((( A (((((((((((((((
@ @ A (((((((((((( J (((((((((( A (((((((((((((((
@ @ A (((((((((((( J (((((((((( A (((((((((((((((
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 11/20
)- -* )3 -, *- )M 9 9 M B
4ctivitate pe "rupe
rupa III: Bezolvaţi 'nmulţirile prin adunare repetată:
* J * A ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
* J ), A ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
. J A (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 12/20
) *, -* ., )* -, C N 4 G 8 1
4ctivitate frontală
5ro#lemă Într0o ladă sunt 3 Oilo"rame de mere(C%te Oilo"rame de mere sunt 'n * lăzi identiceL Dar 'n L
foloseşte adunarea repetată(
Bezovare:
)( C%te Oilo"rame de mere sunt 'n * lăzi L
3 @ 3 @ 3 @ 3 A * J 3 A -, O"( mere
-( C%te Oilo"rame de mere sunt 'n lăziL3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 A J 3 A *, O"( mere
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 13/20
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 14/20
Etapele lecţiei Ob3op3
Activitatea Strate!ii didactice Evaluarecadrului didactic elevilor 4etode *i
procedee4i5loacedidactice
%or$a deor!ani&are
4o$entor!ani&atoric
16 # +6
4si"ur condiţiileoptime pentru
desfăşurarea lecţiei(
+e pre"ătescpentru ora de
matematică(
Conversaţia Materialnecesar
$rontal5e "rupe
7eriicareate$ei+6 # -6
Herific calitativ şicantitativ tema(
9levii pre"ătesccaietele de temă(
Conversaţia
Captareaatenţiei+6 # -6
5rezint elevilor oplanşă pe care se aflăurmătorul desen:a
* @ * A - J * A #
@ A - J A )- K )-Cerinţă:
<umăraţi steluţele şi"rupaţi0le ca o adunarerepetată/ iar apoitransformaţi 'n 'nmulţire( 5rocedaţi lafel şi cu fi"urilez%m#itoare( Comparaţi rezultatea
9levii sunt atenţi laplanşă şi ascultăcerinţa(
Bezolvă pe planşăeerciţiile prinadunare repetată/apoi prin 'nmulţire şipe urmă comparărezultatele(
Conversaţia
9plicaţia
9erciţiul
4ctivitatefrontală
5lanşă
Carioci
$rontal
$ormativăorală şiscrisă prinaprecierea
ver#ală arezolvărilor
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 15/20
o#ţinute la cele douăvariante(
Reactuali&areacuno*tinţelor
86
4dresez elevilor 'ntre#ări pentruverificarea noţiunilor teoretice referitoare laoperaţia de adunare/scădere şi 'nmulţire/folosind metodaeploziei stelare:0 Cum se numescnumerele care seadunăL0 Cum se numeştenumărul din carescădemL0 Cum se numeşterezultatul adunăriiL0 Cum se numeştenumărul pe care 'lscădemL0 Cum se numeşterezultatul scădereiiL02Cum se numescnumerele care se 'nmulţescL0 Cum se numeşterezultatul 'nmulţiriiL0 Cum aflăm du#lulunui numărL5ropun spre rezolvarec%teva eerciţii orale(
4flaţi suma numerelor . @ . @ .3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3
9levii răspund la 'ntre#ări(
0 termeni
0 descăzut
0 sumă
0 scăzător
0 diferenţă
0 factor
0 produs
0 prin 'nmulţire
Bezolvă oraleerciţiile(
Conversaţia
9erciţiul
Metodaciorc6inelui
9erciţiul
5lanşe cu 'ntre#ările(5lanşă
5lanşă
$rontal !individual
$rontal !
1#servaţiesistematică
$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arăspunsuri0lor laintre#ări şieerciţii
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 16/20
4flaţi produsulnumerelor - şi ./ - şi 3/- şi ( 4flaţi numărul de - orimai mare decat -/ * şi=(
Bezolvă oral
eerciţiile iar rezultatele vor fitrecute pe planşă(
Metodaeplozieistelare
individual
Anunţareasubiectului *ia obiectivelor
lecţiei+6 # -6
4nunţ tema şio#iectivele lecţiei( 4stăzi la ora dematematică vomconsolida 2Înmulţireanumerelor naturale”(Erec titlul lecţiei peta#lă/ iar elevii 'ncaiete(
4scultă tema şio#iectivele lecţiei( +criu titlul lecţiei 'ncaiete(
Conversaţia
9plicaţia
9erciţiul
Ea#lă
Caiete
$rontal
Diri5area învăţării1.6 # 186
4stăzi la matematicăvom lucra pe . "rupe( 1r"anizezi colectivulclasei 'n trei "rupee"ale ca număr pentruprimul eerciţiu(
$iecare "rupă vaetra"e un #ilet pe caresunt scrise at%teaeerciţii c%ţi copii sunt 'n aceea "rupă( Gaselevii să se uite pe #iletşi să rezolvă 'n "rupeerciţiile(
Ea#la este 'mpărţită 'ntrei/ unde elevii vor ieşişi vor rezolva eerciţiilede pe #ilet($iecare elev din "rupă
9levii identifică
persoanele din"rupa din care facparte(
?n elev din fiecare"rupă etra"e un#ilet(
9levii rezolvă
Conversaţia
9plicaţia$işe
Ea#lăCretăcolorată şial#ă
$rontal$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arăspunsuri0lor laeerciţii
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 17/20
va rezolva un eerciţiu/iar ceilalţi copii vor scrie eerciţiile 'ncaiete( Dacă au rezovatcorect eerciţiile vor descoperii un cuv%nt/pun%nd rezultatele 'nordinea crescătoare( 4neă
rupa I( Calculaţi prinadunare repetată:- @ - @ - @ - @ - A* @ * @ * @ * A @ @ A)@)@)@ )@ )@ )@ )@)A7 @ 7 @ 7 A),@),@),@),@),@),A
), ) ) -= ,E 1 4 M < 4
rupa II: Calculaţi ca 'nmulţiri/următoarele adunărirepatate:* @ * @ * A (((((( J ((((( A @ @ A (((((( J ((((( A.@.@.@.@. A ((((( J((((A3 @ 3 @ 3 @ 3 A(((((J((((A=@=@=@=@=@=A(((J ((((A @ @ A(((((( J (((((( A
)- )3 ) -, -* *- M 9 B 9 M
eerciţiile de pe #iletpe ta#lă(
A ), 1A ) 4A ) MA EA -= <A , 4
A . J * A )- MA . J A -* 9A 3 J . A )3 9A * J 3 A -, A J = A *- MA . J A ) B
9erciţiul
9erciţiul
9erciţiul
Ea#lăCretăCaieteCreioane
Ea#ăCretăCaieteCreioane
5e "rupe
5e "rupe
1#servareasistematică
$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arăspunsuri0lor laintre#ări şieerciţii
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 18/20
rupa III: Bezolvaţi 'nmulţirileprin adunare repetată:* J * A* J ), A. J A3 J A= J - A* J 3 A
)* ) -, -* ., *, 8 C 1 4 G N
9eriţiul următor se varezolva frontal dacămai este timp/ prinieşirea elevilor la ta#lă( 5ro#lemă
Într0o ladă sunt 3 O"de mere( C%te O" demere sunt 'n * lăziidenticeL Dar 'n Lfoloseşte adunarearepetată(
A ) CA *, NA -* 4A ., GA )* 8A -, 1
9levii vor rezolvapro#leva folosindplanul de rezolvare ()( C%te O"( de meresunt 'n * lăzi L3@3@3 @ 3 AA* J 3 A-, O"( mere-( C%te O"( de meresunt 'n lăziL3@3@3@3@3@3@3@3AA J 3 A*, O"( mere
9erciţiul
9erciţiul
Ea#ăCretăCaieteCreioane
Ea#ăCretăCaieteCreioane
5e "rupe
$rontal
1#servareasistematică
$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arezolvărilor/ 'ntre#ărilor şieerciţiilor
Obţinereaperor$anţei
126 # 1.6
Împart elevilor o fişăde evaluareanunţ%ndu0i că vor fievaluaţi individual cucalificative( 4neă
9levii vor tre#ui sărezolve individualeerciţiile de pe fişade evaluare
Conversaţia
9erciţiul
$işă deevaluare
$rontal
Individual
Eemă delucru 'nclasă cuaprecierever#ală amodului delucru şievaluarescrisăfinalizatăprin
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 19/20
calificativ
Evaluare inală+6 9 -6
4duc elevilor aprecieri"enerale şi colective( +e fac aprecieriasupra modului dedesfăşurare a lecţiei( Iar elevii care au fostactivi/ au lucrat corectşi au avut uncomortament deose#itvor primi o fi"urinăz%m#itoare(
9levii sunt atenţi şiascultă aprecierile(
Conversaţia $rontal 4precierever#ală
nc"eierealecţiei16 # +6
Eema pentru acasă vaconsta 'n eerciţiile 3// = de la pa"ina )7 dinmanual(
<otează tema( Conversaţia Manualul $rontal
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 20/20