Download - Rancangan pelajaran harian 2
Rancangan Pelajaran Harian 2
Tarikh : 06.10.2011
Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi
Tahun : 6F
Bilangan Murid : 42 orang
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
a) Kesan
ii. Pencemaran
Air
Bunyi
Udara
Tanah
Pendekatan : Pembelajaran Konstruktivisme
Kaedah : Penggunaan Teknologi
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
1) Menyatakan punca berlakunya pencemaran akibat daripada
kegiatan ekonomi.
2) Mengenal pasti kesan pencemaran terhadap tumbuhan, hidupan
laut, haiwan dan manusia dalam kumpulan.
Pengabung jalinan kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
5.4 (1)
Menyatakan punca berlakunya pencemaran
akibat daripada kegiatan ekonomi.
5.4 (3)
Menghubungkaitkan kesan pencemaran
terhadap tumbuhan, hidupan laut, haiwan
dan manusia.
5.4.1
Berdasarkan gambar, menjelaskan
pencemaran yang berlaku.
5.4.2
Mengenal pasti kesan pencemaran dalam
kumpulan.
5.4.3
Memberikan rangsangan yang baru terhadap
alam sekitar.
Pengetahuan Sedia Ada :
1) Murid mengetahui pencemaran yang berlaku daripada media massa kini.
2) Murid pernah melihat dan mendengar kesan pencemaran.
Unsur Patriotisme : Menjaga alam sekitar merupakan tanggungjawab
bersama.
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :
1) Kemahiran Berfikir : Membanding beza, mencirikan, mengelaskan, mengumpul
dan mengelaskan, menganalisis dan membuat kesimpulan.
2) Pembelajaran Konstruktivisme : Murid mendapat pengetahuan yang baru
daripada punca dan kesan pencemaran.
Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :
1) Gelas
2) Air
3) Dakwat
4) Slaid PP
5) Kotak
6) Gambar
7) Radio
8) Sampul surat
9) Kad tajuk
10) Tayangan video
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Air jernih
1. Guru membuat
demonstrasi : satu
gelas air yang bersih
dititikkan beberapa
titik dakwat.
2. Guru menyoalkan
soalan :
a) Mengapakah air
berubah warna?
b) Adakah anda boleh
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menjawab
soalan :
a) Titik dakwat
yang mengubahi
warna air.
b) Tidak boleh.
ABM :
Gelas, Air,
Dakwat
KBKK :
Membanding
Air yang telah
dititik dakwat
minum air yang telah
berubah warna?
3. Guru
memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini :
Pencemaran
beza
Langkah 1
( 15 minit )
Pencemaran Air
Punca :
a) Pembuangan
sisa toksik dan
sampah sarap.
b) Bahan
buangan
daripada
kegiatan
melombong
bijih timah.
c) Kegiatan
melombong
petroleum.
d) Tumpahan
minyak ke laut.
1. Guru menayang
pelbagai jenis
pencemaran seperti
pencemaran air,
pencemaran bunyi,
pencemaran udara dan
pencemaran tanah.
2. Guru menyoalkan
soalan :
a) Apakah yang
dapat dilihat daripada
gambar ini?
b) Apakah
pencemaran yang
berlaku?
c) Mengapakah
pencemaran ini
berlaku?
1. Murid
memerhatikan
gambar.
2. Murid
menjawab dan
memberi respon.
Nilai :
Menjaga alam
sekitar
merukan
tanggungjawa
b bersama.
ABM :
Slaid PP
KBKK :
Mencirikan
Pencemaran
Bunyi
Punca :
A ) Bunyi
jentera
perkilangan dan
pembinaan.
B) Bunyi
kenderaan
bermotor.
Pencemaran
Udara
Punca :
a) Kegiatan
pemecahan batu
di kuari.
b) Pengeluaran
asap daripada
kegiatan
industri.
c) Pembakaran
terbuka.
d) Asap
kenderaan
Pencemaran
Tanah
Punca :
a) Bahan-bahan
toksik daripada
semburan.
b) Penyemburan
racun ke
tumbuhan.
Langkah 2
( 10 minit )
Gambar-gambar
did ala kotak,
sila rujuk
lampiran 1.
1. Guru bersedia
sebuah kotak dan
beberapa keping
gambar di letak ke
dalam kotak.
2. Guru member
arahan kepada murid.
1. Murid
menjalankan
satu permainan.
2. Murid
bergilir-gilir
menghantar
kotak bersama
iringan muzik.
3. Apabila
muzik berhenti,
murid yang
sedang
memegang
kotak akan
mencabut
sekeping
gambar dan
menyatakan
jenis
ABM :
Gambar,
Kotak, Radio
KBKK :
Mengelaskan
pencemaran.
4. Permainan
ini diteruskan
sehingga semua
gambar dijawab.
Langkah 3
( 15 minit )
Murid duduk
dalam kumpulan
dan berbincang
kesan-kesan
jenis
pencemaran
a) Air
b) Bunyi
c) Udara
d) Tanah
1. Guru
membahagikan murid
kepada 4 kumpulan.
2. Guru memberi
setiap kumpulan satu
sampul surat.
3. Guru meminta
murid keluarkan tajuk
masing-masing dan
berbincang.
4. Guru
membimbing.
5. Guru meminta
ketua kumpulan
membentang
maklumat.
1. Murid duduk
mengikut
kumpulan
masing-masing.
2. Murid
mendapat
sampul surat.
3. Murid
keluarkan bahan
yang terdapat
dalam sampul
surat itu.
4. Murid
berbincang.
5. Ketua
kumpulan
membentang
maklumat.
Nilai :
Bekerjasama,
Kesyukuran
ABM :
Sampul surat,
Kad Tajuk
KBKK :
Mengumpul
dan
mengelaskan
Langkah 4
( 10 minit )
Laman web untuk tayangan video daripada “Youtube ” http://www.youtube.com/watch?v=71iswpZHdWQ&feature=related
1. Guru
menayangkan video
yang mengenai “
Cintai Alam Sekitar ”.
2. Guru menyoalkan
soalan :
a) Mengapakah
keadaan ini berlaku?
b) Apakah perasaan
anda selepas
1. Murid
memerhatikan
video.
2. Murid
menjawab
soalan dengan
pendapat
masing-masing.
3) Murid
membuat
Nilai :
Menjaga
Alam Sekitar
ABM :
Tayangan
Video
menonton video ini?
c) Apakah yang anda
perlu lakukan sebagai
salah seorang warga
bumi?
perbincangan
keseluruhan
kelas.
KBKK :
Menganalisis
Penutup
( 5 minit )
Soalan kuiz
spontan :
1. Jenis
pencemaran
Air
Bunyi
Udara
Tanah
2. Punca
berlaku
pencemaran
3. Kesan
daripada
pencemaran
1. Guru menjalankan
kuiz spontan.
2. Guru menyeru
murid-murid
bertanggungjawab
dengan keadaan bumi
untuk mengelakkan
pencemaran.
1. Murid
menjawab
soalan kuiz.
KBKK :
Membuat
kesimpulan
Nilai :
Menjaga alam
sekitar
merupakan
tanggungjawa
b bersama.
Lampiran 1
Gambar-gambar di dalam kotak
Pencemaran Udara Pencemaran Air
Pencemaran Tanah Pencemaran Bunyi
Pencemaran Udara Pencemaran Bunyi
REFLEKSI RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2
Perkara Yang Boleh Saya Pembaikan
Saya perasan bahawa contoh gambar jenis pencemaran yang diberi itu berkurangan,
semasa saya merancang P&P ini, saya rasa contoh gambar tersebut adalah mencukupi.
Kemungkinan murid-murid minat terhadap gambar-gambar yang diberi.
Saya dapati pembahagian murid kepada 4 kumpulan kurang memuaskan. Ini adalah
kerana lebih daripada 10 orang murid dalam satu kumpulan. Apabila mereka berkumpulan,
suara mereka semakin besar dan tidak terkawal. Selain itu, sebahagian murid pula berdiam
diri dan langsung tidak memberi pendapatnya.
Bisikan hati / Emosi / Perasaan
Saya berasa seronok dalam pengajaran dan pembelajaran ini. Murid-murid
menonjolkan minat pembelajaran yang tinggi. Mereka berminat dalam langkah 2, iaitu
menghantar kotak bersama iringan muzik. Saya telah memilih muzik yang bersesuaian
dengan murid-murid dan saya dapati semua murid pun melibatkan diri dalam aktiviti ini.
Oleh itu, aktiviti ini dijalankan dengan lancar dan berjaya.
Saya merangsang murid-murid kurang menonton filem dokumentari. Apabila saya
menayangkan video “ Cintai Alam Sekitar ”, suasana menjadi diam kerana murid-murid
menumpukan perhatian pada isi kandungan video. Saya rasa murid-murid akan lebih
merangsang terhadap alam sekitar selepas ini.
Kefahaman Baru / Kesedaran
Saya sedar bahawa memahami semua rumus dan mengajarkannya dengan cara yang
menarik dan berkesan adalah satu cabaran kepada saya. Melalui pengajaran dan pembelajaran
ini, saya sedar bahawa murid-murid lebih berminat dalam pengajaran melalui teknologi.
Cadangan
Saya ingin meningkatkan pengetahuan terhadap penggunaan teknologi supaya
menambah ilmu dan berpeluang lagi menjalankan pengajaran saya melalui teknologi dengan
sewajarnya. Selain itu, Saya juga boleh menonton video dokumentari pada masa lapang,
maka boleh memperkenalkan dan menayangkan tajuk video yang sesuai kepada murid-murid.
Tindakan
Saya akan melayari internet supaya mendapat maklumat terkini yang boleh
menerapkan dalam pengajaran dan pembelajaran saya. Selain itu, saya juga boleh menambah
ilmu dalam penggunaan teknologi dengan bertanya kepada guru ICT sekolah saya. Selepas
itu, maklumat yang saya kumpulkan dan ilmu pengetahuan ini akan digunakan pada
pengajaran yang akan datang.