RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYUMATA PELAJARAN TAHUN HARI TARIKH MASA BILANGAN MURID TEMA TAJUK : : : : : : : : Bahasa Melayu 4 Selasih Rabu 21 September 2011 8.40 9.40 pagi (60 minit) 24 orang (L : 8 orang ; P : 16) Keluarga Bahagia Sayangilah Keluarga Kita (Membina Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk)
Hasil Pembelajaran Fokus Utama : 2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami Aras 3 i. Menceritakan cerita yang didengar atau ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul ii. Mengisahkan sesuatu perkara yang dialami dengan menggunakan bahasa yang betul.
Fokus Sampingan
: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 1 i. Memahami perkataan, frasa dan ayat
Aras 2 ii. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 3 i. Menggunakan pelbagai jenis dan ragam ayat untuk membina teks berkaitan sesuatu tajuk
Objektif Eksplisit
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : i. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima peranan dan
tanggungjawab bagi setiap ahli dalam keluarga ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat tunggal dan tiga daripada lima ayat majmuk secara lisan yang berkaitan dengan Keluarga Bahagia. iii. Sekurang-kurangnya 60 % daripada murid boleh membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. iv. Menyatakan tiga daripada lima aktiviti bagi mengeratkan lagi tali
persaudaraan dalam sesebuah keluarga.
Pengisian Kurikulum (i) Sistem Bahasa a) b) Kosa kata : tegas, bapa, ibu, bahagia, kasih sayang Ayat tunggal dan ayat majmuk
Tatabahasa :
(ii)
Kemahiran Bernilai Tambah a) Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, Intrapersonal, Interpersonal, Naturalis, Emosi, Linguistik, Muzik b) c) Strategi Pengajaran Kemahiran Generik : : Koperatif dan Kolaboratif, Pemerhatian, Metakognitif Kemahiran Belajar, Kemahiran Berfikir, Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
(iii)
Penekanan Konsep 5P a) b) Penggabungjalinan Kemahiran Penyerapan : : Membaca dan menulis, mendengar dan bertutur. Nilai : menghayati, bertolak ansur, bekerjasama, menghargai, kasih sayang, hormat menghormati Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Moral, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik c) Pemulihan : Tentukan sama ada ayat di bawah merupakan ayat tunggal atau ayat majmuk.
d) Pengayaan
:
Pilih seorang idola daripada ahli keluarga kamu. Kemudian, bina lima ayat majmuk bagi menerangkan sebab kamu memilihnya sebagai idola.
e) Penilaian
:
Aktiviti bacaan, aktiviti perbincangan berkumpulan.
Bahan Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran (BSPP) a) Bahan Elektronik / Bahan Bercetak / Bahan Autentik dan Multimedia : Potret keluarga, komputer riba, LCD, lirik lagu skrip dialog, kad Imbasan, rakaman video, bahan maujud ( kain batik, kopiah, replika misai, cermin mata ) b) c) d) Kad Tugasan Templat Pelajar Borang Penilaian Aktiviti P&P : : : Kad arahan kerja kumpulan Lembaran kerja Borang penilaian bacaan, borang penilaian hasil perbincangan kumpulan.
Pengetahuan Perlu Ada :
Murid-murid mengaitkan pengalaman kendiri ketika bersama dengan ahli keluarga.
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN ( PPP) BAHASA MELAYU
Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Induksi Set 8.40-8.45 pg. ( 5 minit )
Pengenalan tajuk Tema : Keluarga Bahagia
1. Guru menunjukkan tiga buah Kemahiran Generik potret keluarga bahagia i. Kemahiran Belajar menganalisis maklumat,
(Melayu, Cina, India ) kepada Potret murid-murid. 2. Murid melihat ketiga-tiga buah potret yang telah ditunjukkan oleh guru. 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai perkara yang dilihat berdasarkan tiga buah potret yang telah ditunjukkan. 4. Murid memberikan pendapat ( Keluarga Melayu ) dan pandangan mengenai ii.
mentafsir maklumat Kemahiran Berfikir gambaran mental, memproses maklumat, meneliti bahagian dan keseluruhan
Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kontekstual Mengaplikasi
potret yang telah ditunjukkan.
5. Guru
memberikan
maklum
ii.
Teori kecerdasan pelbagai intrapersonal, interpersonal, linguistik, visual
balas terhadap pendapat dan pandangan murid.
Nilai : ( Keluarga India ) kasih sayang, tolong- menolong, yakin, bersatu padu konsep 1 Malaysia
Ilmu : Pendidikan Moral
BSPP: Tiga buah potret (Melayu, Cina ( Keluarga Cina ) dan India)
Contoh-contoh soalan : 1. Apa yang dapat kamu lihat daripada potret ini ? (ciri-ciri fizikal dan sebagainya)
Langkah 1 8.45-9.00 pg. ( 15 minit )
Persembahan Powerpoint Keluarga Bahagia
Slaid 1. Guru
menerangkan
konsep Objektif : (i) dan ( ii)
Keluarga Bahagia kepada murid-murid mengaplikasikan dengan
penggunaan Kemahiran Generik: i. ahli Kemahiran memberikan perhatian ii. Kemahiran Berfikirmencirikan,menjana idea,membanding dan membezakan, mengumpul dan mengelas Belajarsepenuh
Penerangan penting
konsep
slaid powerpoint. 2. Guru dalam dengan memperkenalkan sesebuah bantuan
Konsep penting berkaitan dengan dibincangkan murid-murid. keluarga bersama
keluarga potret
keluarga yang telah disediakan. 3. Guru menyenaraikan kata
adjektif yang terdapat dalam diri setiap ahli keluarga
Kosa kata :
4. Kemudian, guru meminta murid Kemahiran Bernilai Tambah membina ayat tunggal atau i. Konstruktivisme membuat huraian dan menjelaskan ii. Belajar cara belajarmemahami dan mengingat iii. Teori kecerdasan pelbagai Kinestetik, intrapersonal, Interpersonal,linguistik iv. Teknologi maklumat dan komunikasi slaid powerpoint
1. emak 2. ayah 3. kakak 4. abang 5. adik lelaki 6. adik perempuan
ayat
majmuk
secara
lisan
berdasarkan kata adjektif yang telah diberi. 5. Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk secara lisan berdasarkan kata adjektif yang telah diterangkan oleh guru.
Kata Adjektif : Emak Penyanyang Rajin mengemas
6. Guru balas
memberikan dan
maklum
penambahbaikan
terhadap ayat yang telah dibina oleh murid.
Ayah Tegas Penyanyang Rajin bekerja untuk mencari nafkah
Nilai bekerjasama,memberikan sepenuh perhatian,kasih sayang, mengenang jasa ibu bapa
Contoh ayat :
Ilmu Pendidikan Moral
1. Emak
saya
suka BSPP Potret Keluarga, Komputer riba, LCD, slaid powerpoint
mengemas rumah. ( Ayat Tunggal ) 2. Ayah saya seorang yang tegas tetapi
penyanyang. ( Ayat Majmuk )
Langkah 2 9.00-9.10 pg ( 10 minit )
Latihan 1 : Latihan Pemahaman Melengkapkan skrip dialog
1. Guru
membahagikan
murid Objektif : (ii) dan ( iii)
kepada lima kumpulan kecil. 2. Murid dalam masing. 3. Kemudian,guru skrip dialog mengedarkan kepada setiap diminta untuk duduk
kumpulan
masing- Kemahiran Generik: i. Kemahiran BelajarKolaborasi antara ahli kumpulan
kumpulan dan meminta muridmurid membacanya dengan
intonasi dan sebutan yang betul
Contoh skrip Ayah : Ani, mari ke sini sebentar. Ani kan sudah besar, pergilah tolong ibu di dapur.
4. Murid
diminta skrip
untuk dialog menjadi yang
ii.
Kemahiran Berfikirmengsintesis, mencirikan,menjana idea,membanding dan membezakan,
melengkapkan tersebut sebuah lengkap. 5. Guru balas
supaya jalan cerita
memberikan dan
maklum
mengumpul dan mengelas
penambahbaikan
Ani
: Tetapi ayah.....
terhadap hasil kerja murid. 6. Murid-murid yang lemah akan Kemahiran Bernilai Tambah Konstruktivisme membina skrip dialog ii. 7. Guru bertindak membimbing lemah iii. Belajar cara belajarmenganalisis maklumat Teori kecerdasan pelbagaikinestetik, intrapersonal, interpersonal, linguistik
Ayah : Tidak bolehlah begitu Ani. Sebagai seorang anak, kita mestilah sentiasa menolong ibu bapa kita.
diberi aktiviti pemulihan dan i. dilaksanakan secara individu.
murid-murid
yang
menyelesaikan aktiviti tersebut. 8. Murid-murid yang skrip telah dialog aktiviti
Ani : ............................
melengkapkan akan
diberikan
pengayaan dan secara individu mereka akan menyelesaikan tugasan tersebut.
Latihan 2 : Pemulihan Tentukan sama ada ayat di bawah merupakan ayat tunggal atau ayat majmuk.
Nilai bekerjasama, bertolak ansur,saling memahami, patuh kepada arahan guru, menghargai jasa ibu bapa
1. Emak saya bernama Zubaidah. ( )
Ilmu Pendidikan Moral
2. Kakak dan abang sentiasa membantu Amira membuat kerja rumah . ( )
BSPP: Skrip dialog, lembaran kerja
3. Ayah saya seorang yang tegas. ( ).
4. Emak sedang memasak di dapur manakala ayah sedang berkebun. ( ).
Latihan 3 : Pengayaan Pilih daripada seorang ahli idola keluarga
kamu. Kemudian, bina lima ayat majmuk bagi
menerangkan sebab kamu memilihnya sebagai idola.
Langkah 3 9.10-9.20 pg. ( 10 minit )
Tatabahasa : Ayat tunggal dan ayat majmuk
1. Murid
diminta
melakonkan Objektif :
situasi berdasarkan skrip yang (iii) telah dilengkapkan oleh Kemahiran Generik: i. Kemahiran BelajarKolaborasi antara ahli kumpulan , sumbang saran ii. Kemahiran Berfikirmenjana idea, memberikan maklum menghubungkaitkan, membuat inferens, memproses maklumat
Latihan 4 : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk
kumpulan masing-masing. 2. Murid bahan akan maujud replika dan menggunakan seperti misai, kain
Membaca
skrip
dialog
batik, mata
cermin bagi
yang mangandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan
sebagainya watak
memainkan masing. 3. Guru
masing-
intonasi yang betul.
balas terhadap lakonan murid.
Contoh skrip dialog yang 4. Murid-murid lain diminta untuk Kemahiran Bernilai Tambah lengkap : memberikan pendapat atau i. Konstruktivisme Melakonkan situasi bertemakan Keluarga Bahagia ii. Belajar cara belajarmengingat iii. Teori kecerdasan pelbagaiAni : Tetapi ayah..... kinestetik, intrapersonal, interpersonal, linguistik Ayah : Tidak bolehlah begitu Ani. Sebagai seorang anak, kita mestilah sentiasa menolong ibu bapa kita. Ilmu Ani : Baiklah ayah. Maafkan Ani. Mulai sekarang Ani Pendidikan Moral Nilai bekerjasama, bertolak ansur,saling memahami, patuh kepada arahan guru, menghargai jasa ibu bapa
pandangan terhadap lakonan Ayah : Ani, mari ke sini sebentar. Ani kan sudah besar, pergilah tolong ibu di dapur. rakan-rakan mereka yang lain.
berjanji akan menjadi seorang anak yang baik dan sentiasa patuh kepada arahan ibu dan ayah. BSPP: Skrip dialog, Bahan maujud ( kain batik , replika misai, kopiah, cermin mata, tanda nama bagi setiap watak)
Beberapa minit kemudian...
Ani : Ibu, boleh Ani bantu ibu?
Ibu : Bagus Ani. Ani seorang anak yang sangat baik dan rajin. Mari tolong ibu mengupas bawang ini.
Ani : Baiklah ibu.
Langkah 4 9.20-9.35 pg ( 15 minit )
Latihan 5 : Perbincangan Kumpulan
1. Guru mengedarkan tugasan Objektif kepada murid-murid 2. Murid-murid diminta untuk (iv)
Pada
pendapat
anda,
membincangkan aktiviti yang
aktiviti- Kemahiran Generik: i. Kemahiran BelajarKolaborasi antara ahli kumpulan, perbincangan bersama ahli kumpulan ii. Kemahiran Berfikirmenjana idea, menghubungkaitkan, membuat inferens,
apakah aktiviti yang sesuai untuk bersama dilaksanakan keluarga lagi bagi tali
bersesuaian
berdasarkan soalan yang telah dikemukakan di dalam kumpulan masing-masing. 3. Guru akan bertindak
mengeratkan
persaudaraan antara satu sama lain? Nyatakan
sebagai pemantau semasa murid melaksanakan aktiviti tersebut. 4. Seterusnya, guru akan
empat jenis aktiviti bagi setiap kumpulan.
memproses maklumat Kemahiran Bernilai Tambah i. Konstruktivisme meneroka aktiviti yang bersesuaian bagi mengeratkan hubungan di dalam ahli keluarga
meminta mana-mana murid untuk merumuskan hasil
perbincangan
kumpulan
yang telah dilaksanakan. 5. Guru memberikan maklum balas dan penambahbaikan terhadap murid. hasil tugasan
ii.
Belajar cara belajarperbincangan kumpulan
iii.
Teori kecerdasan pelbagai- intrapersonal, interpersonal, visual, verballinguistik.
Nilai berkeyakinan diri, peka. bekerjasama, berani, menghormati ibu bapa, kasih sayang
Ilmu Pendidikan Moral
BSPP: Soalan tugasan
Penilaian Borang penilaian hasil
perbincangan kumpulan.
Penutup 9.35-9.40 pg ( 5 minit )
Penutup kognitif dan sosial 1. Rumusan isi pelajaran 2. Nyanyian lagu Keluarga Bahagia.
1. Guru bersoal jawab dengan Kemahiran Generik: murid pelajaran tersebut. 2. Guru lagu dan memperdengarkan Keluarga meminta Bahagia murid mengenai pada isi hari iv. iii. Kemahiran Belajarmenilai maklumat Kemahiran Berfikirmembuat kesimpulan Kemahiran Bernilai Tambah iii. Konstruktivisme - menilai (evaluate) iv. Belajar cara belajarSumbang saran iii. Teori kecerdasan pelbagai- intrapersonal, interpersonal, visual, verballinguistik.
Contoh Nilai Murni : i. Menghormati ibu bapa ii. Menyayangi ahli keluarga iii. Saling bantu membantu antara ahli keluarga iv. Mengetahui peranan dan tanggungjawab masing-masing
menyanyikan lagu tersebut bersama-sama. 3. Guru menyatakan nilai-nilai murni dalam lagu yang terdapat di
isi pelajaran dan yang telah
diperdengarkan. 4. Guru kepada kerana menjayakan pengajaran tersebut pada memberikan semua pujian
kumpulan Nilai telah dapat berkeyakinan diri, peka. sesi bekerjasama, berani, menghormati hari ibu bapa, kasih sayang
Ilmu Pendidikan Moral, Pendidikan Muzik
BSPP: Komputer riba, LCD, rakaman video, lirik lagu