Download - Rancangan Pengajaran Harian P.Islam
KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIM JOHOR
TAHUN 2011
PENDIDIKAN ISLAM
RANCANGAN MENGAJAR
DISEDIAKAN OLEH:
MASKURIA BINTI OSMAN
KPLI j- QAF PENDIDIKAN ISLAM
KUMPULAN 1
DISEMAK OLEH:
TN. HJ. AHMAD PUAAD BIN ABD. RAHMAN
MAKLUMAT PELAJAR
NAMA : Maskuria Binti Osman
NO. K/P : 860712-23-5124
OPSYEN : j-QAF (Pendidikan Islam 01)
ALAMAT : No. 63 B Kg. Bumbun, H/P :
Pekan Jabi,
85000 Segamat,
Johor Darul Ta’zim.
IJAZAH : Ijazah SarjanaMuda Pengajian Islam Syariah
SEKOLAH : SK Sepinang
ALAMAT : Kg Sepinang,
85000 Segamat,
Johor Darul Ta’zim.
NO.TEL : 07-9319157
TUTOR : En. Mohd Hilmi bin Rozali
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
MATAPELAJARAN : Pemulihan Jawi
KELAS : 1
TARIKH : 22/06/2011
MASA : 9.00 pg - 10.00 pg (1 Jam)
BILANGAN MURID : 5
TAJUK : Suku Kata Terbuka
KEMAHIRAN :Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid-murid telah mempelajari suku kata terbuka huruf Jim dan dal.
OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN:
Di akhir pembelajaran pelajar dapat :
1. Mengenal suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.
2. Menyebut suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.
3. Menulis suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1 Menjana minda
2. Menyenaraikan dan mengelaskan.
3. Membentuk suku kata terbuka.
PENERAPAN NILAI:
1. Bekerjasama dalam membentuk suku kata terbuka.
BAHAN BANTU MENGAJAR:
1. Kad Imbasan
2. Kad Gambar
3. Lembaran Kerja
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Membaca doa sebelum
belajar.1. Guru meminta murid-
murid membaca doa
belajar.
2. Guru dan murid membaca
doa belajar bersama-
sama.
Murid:
mengangkat dan
menadah tangan.
Set Induksi
(3 minit)
Guru menunjukkan
gambar rama-rama dan
susu
1. Guru menunjukkan
gambar rama-rama dan
susu.
2. Guru meminta murid-
murid melihat dengan teliti
dan mencari perkaitan di
antara gambar tersebut.
ABM:
Kad gambar
Amira :
menunjukkan rasa
ingin tahu lalu
3. Guru mengaitkan gambar
tersebut dengan
pengajaran hari ini.
tersenyum.
Langkah 1
(20 minit)
Suku kata terbuka
huruf ra & Sin.1. Guru memberi penjelasan
tentang suku kata terbuka
ra dan sin.
2. Guru meminta murid-
murid mengeja suku kata
tersebut dengan jelas
mengikut gambar yang
dipaparkan.
ABM:
Kad Gambar
Arief:
mengangguk-
anggukkan kepala
(tanda faham).
Langkah 2
(15 minit)
Mengeja, mencantum
dan membaca suku
kata terbuka menjadi
perkataan.
- Permainan
sampul
beracun.
1. Guru mempamerkan carta
belajar suku kata terbuka
ra dan sin kepada murid
dan menjelaskannya.
2. Murid-murid dikehendaki
membaca secara latih tubi
secara individu, kumpulan
dan kelas.
3. Guru membuat aktiviti
permainan ‘Sampul
Beracun’ mengiringi
muzik.
4. Cara permainan sampul
beracun. Mana-mana
murid yang memegang
Guru: gerakan
tangan ketika
menjelaskan
sesuatu.
Farizah dan Haizat:
mengangkat
tangan ketika ingin
menjawab soalan
guru.
sampul semasa lagu
diberhentikan, maka murid
itulah yang akan disoal
mengenai suku kata di
dalam sampul tersebut.
5. Guru bersoal jawab
dengan murid secara
individu dan kumpulan.
6. Begitulah pusingan
seterusnya.
.
Langkah 3
(5 minit)
Penilaian dan
pemulihan1. Guru mempamerkan carta
suku kata terbuka ra dan
sin.
2. Murid-murid membaca
secara latih tubi suku kata
tersebut secara kelas
sambil guru membetulkan
mana-mana kesalahan.
3. Guru memberikan
lembaran kerja kepada
murid.
4. Guru membincangkan
soalan tersebut bersama
murid.
Muzammil:
mengerutkan dahi
kerana tidak
memahami soalan
yang diberikan oleh
guru.
Penutup
(15 minit)
Pengukuhan, ulangkaji
tajuk pelajaran, kuiz.1. Guru memberi rumusan
mengenai tajuk dan isi
pelajaran.
2. Guru menyediakan kuiz
suku kata terbuka.
Beberapa orang
murid:
mengangguk-
anggukkan kepala
tanda telah
3. Murid-murid menjawab
kuiz secara individu.
memahami
pelajaran.
PENUTUP:
1. Guru menerangkan secara ringkas teknik suku kata terbuka.2. Dua orang murid dikehendaki member cintoh perkataan yang menggunakan
suku kata terbuka ra dan sin.3. Murid memberikan jawapan masing-masing.4. Guru menerima jawapan murid dan merumuskan pembelajaran yang diajar.
TUGASAN:
Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diberi di rumah.
REFLEKSI:
4/5 orang murid menguasai pelajaran iaitu dapat mengenal, menyebut dan menulis
suku kata terbukata ra dan sin dengan betul.
ھارين مڠاجر رانچڠن
ڤالجرن جاوي: مات ڤموليھن
١:کلس
٢٠١١جون ٢٢:تاريخ
ڤاگي١٠- ٩:ماس
موريد ٥: بيالڠن
تربوک: تاجوق کات سوکو
.کماھيرن , تربوک: کات منوليسسوکو دان ممباچ مڠنل
اد سديا .٢موريد: ڤڠتاھوان دال دان جيم حروف تربوک کات سوکو ممڤالجري تلھ
: ڤمبالجرن/ حاصيل اوبجيکتيف
: داڤت ڤالجر ڤمبالجرن اخير د
حروف .1 تربوک کات سوکو .مڠنل سين دان راء2. . حروف تربوک کات سوکو .مڽبوت سين دان راء3. . حروف تربوک کات سوکو .منوليس سين دان راء
: برفيکير کماھيرن
ميندا .1 منجانا2. . مڠلسکن دان مڽنارايکن3.. تربوک کات سوکو ممبنتوق
: نيالي ڤنرڤن
1. . تربوک کات سوکو ممبنتوق دالم بکرجاسام
: مڠاجر بنتو باھن
ايمبسن .1 کدگامبر .2 کدکرجا .3 لمبرن
چاتتن دان ڤڠاجرن يتي ۏاکتي
ڤمبالجرن
ڤالجرن ايسي ماس/ لڠکھ
موريد:
دان مڠڠکت
. تاڠن منادە
موريد .1 ممينتا ٢گورو
بالجر دعاء ممباچ
ممباچ .2 موريد دان گورو
- برساما بالجر دعاء
سام
بالجر سبلوم دعاء ممباچڤندھولوان
)٢ (. مينيت
: م ب ا
گامبر کد
اميرا :
منونجوقکن
تاھو ايڠين راس
. ترسڽوم اللو
موريد .1 ممينتا ٢گورو
دان تليتي دڠن مليھت
د ڤرکاٴيتن منچاري
. ترسبوت گامبر انتارا
گامبر .2 مڠاٴيتکن گورو
ڤڠاجرن دڠن ترسبوت
. اين ھاري
راما گامبر منونجوقکن ٢گورو
. سوسو دان
ايندوکسي سيت
گورو )٣( مينيت
م : ب ا
گامبر کد
عاريف :
ڤنجلسن .1 ممبري گورو
تربوک کات سوکو تنتڠ
سين دان ر
موريد .2 ممينتا ٢گورو
کات سوکو مڠيجا
ر حروف تربوک کات سوکو
سين
١لڠکھ
مينيت )٢٠(
مڠڠگوق-
کڤاال اڠگوقکن
. فھم تندا
جلس دڠن ترسبوت
يڠ گامبر مڠيکوت
دڤاڤرکن.
گورو:
تاڠن گرقن
منجلسکن کتيک
سسواتو.
دان فاريزا
هاٴييزات:
تاڠن مڠڠکت
ايڠين کتيک
سوٴالن منجواب
گورو.
چرتا .1 ممڤاميرکن گورو
کات سوکو بالجر
کڤد سين دان ر تربوک
. منرڠکنڽ دان موريد
دکھندقي ٢موريد .2
التيھ سچارا ممباچ
يدو ايندي سچارا ۏتوبي
. کلس دان
يتي .3 اکتي ممبوات ۏگورو
سامڤول ڤرماٴينن
مڠيريڠي براچون
موزيک.
ڤرماٴينن .4 چارا
. مان براچون سامڤول
ممگڠ ٢ يڠ موريد
الگو سماس سامڤول
موريد, مک دبرھنتيکن
دسوٴال اکن يڠ ايتولھ
د کات سوکو مڠناٴي
سامڤول دالم
ترسيبوت
5. . جواب. برسوٴال گور
سچارا موريد دڠن
. کومڤولن دان يدو ۏايندي
ڤوسيڠن بايگايتلھ
ستروسڽ.
ممباچ, دان منچنتوم مڠيجا
منجادي تربوک کات سوکو
ڤرکاتاٴن.
سامڤول - ڤرماٴينن
براچون.
٢لڠکھ
)١٥( مينيت
.
: م ب ا
کرجا لمبرن
:موزميل
داھي مڠروتکن
تيدق کران
سوٴالن ممھمي
اوليھ دبريکن يڠ
گورو.
چرتا .1 ممڤاميرکن گورو
ر تربوک کات سوکو
سين دان
سچارا ٢موريد .2 ممباچ
کات سوکو توبي التيھ
کلس سچارا ترسبوت
ممبتولکن گورو سمبيل
.٢مان کسالھن
لمبرن .3 ممبريکن گورو
. موريد کڤد کرجا
ممبينچڠکن .4 گورو
ترسبوت سوٴالن
. موريد برسام
ڤموليھن دان ڤنيالين ٣لڠکھ
)٥( مينيت
اورڠ ببراڤ
مڠڠگوق موريد
تلھ تندا کڤاال
. ڤالجرن ممھمي
روموسن .1 ممبري گور
دان تاجوق مڠناٴي
. ڤالجرن ايسي
کوٴيز .2 مڽدياکن گورو
. تربوک کات سوکو
کوٴيز ٢موريد .3 منجواب
. يدو ايندي ۏسچارا
. , کوٴيز, ڤلاجرن تاجوق اولڠکجي ڤڠوکوھن ڤنوتوڤ
)١٥( مينيت
ڤنوتوڤ:
1.. سين دان راء تربوک کات سوکو تيکنيک ريڠکس سچارا منرڠکن گورودان .2 راء تربوک کات سوکو مڠگوناکن يڠ ڤرکاتاٴن چونتوه ممبري دکھندقي موريد اورڠ دوا
سين.ماسيڠ .3 جاوڤن ممبريکن . ٢موريد4. . دأجر يڠ ڤمبالجرن مروموسکن دان موريد جاوڤن منريما گورو
توگسن:
. رومھ د دبري يڠ کرجا لمبرن مڽياڤکن دکھندقي موريد
ريفليکسي:
, ٥درڤد ٤ کات سوکو منوليس دان مڽبوت مڠنل داڤت ياٴيت ڤالجرن مڠواساٴي موريد اورڠ. بتول دڠن سين دان راء تربوک