Download - RPH 6 -Rantai Makanan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 25 Feb 2013
Mata pelajaran : Sains
Masa : 08.15 – 09.15 (60 minit)
Kelas : Tahun 5 Cemerlang
Tema : Menyiasat benda hidup
Tajuk : Rantai makanan
Hasil Pembelajaran : 3.1 Memahami Rantai Makanan sebagai hubungan
makanan antara hidupan
Objektif Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Membina sekurang-kurangnya dua contoh rantai makanan.
2. Menyatakan dua contoh pengeluar, pengguna premier, skunder dan tertiar.
Kemahiran Saintifik : Memerhati, Membezakan,Komunikasi, Mengaitkan,
Menyusun mengikut urutan.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat kesimpulan, Menganalisis
Nilai : Kerjasama, Rasional, berdaya saing, menghargai alam.
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks tahun 5, kad imbasan bergambar, file modul
pembelajaran luar kelas (food chain trip).
Pengetahuan sedia ada : 1. Murid tahu tabiat makan haiwan herbivor, karnivor
dan omnivor.
2. Murid tahu bahawa tumbuhan hijau boleh membina
makanannya sendiri.
Kaedah mengajar : Penerangan, perbincangan, pertanyaan soalan,
gerak kerja kumpulan, dan lembaran kerja.
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Set induksi
(5 minit)
Keperihatinan:
Guru peka keadaan
kelas, dan
bertanyakan siapa
yang tdak hadir.
Pengenalan kepada
tajuk:
#Penyoalan (teka
teki) tentang
pembelajaran lepas
(Maksud rantai
makanan)
Memastikan kesediaan pelajar
(bersoal jawab)
Guru mencungkil idea murid dengan
mengajukan soalan teka teki. (yang
dilekatkan dibawah kerusi murid)
#Apakah yang dimaksudkan dengan
rantai makanan?
#Berapakah tabiat makanan haiwan
yang ada..?
Minta murid ajukan soalan berikut
dan minta mereka menjawabnya
beramai-ramai.
Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini.
#Pembinaan rantai makanan.
#Awak semua akan tahu apa itu
maksud Herbivor, Karnivor, dan
Omnivor.
Strategi P&P: Soal
jawab
Alat:Kad soalan
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai: Hormat
menghormati, berani
mencuba.
Pencetusan
idea (15
minit)
#Penerangan Tabiat
makanan yang
terlibat dalam
Rantai Makanan.
#Tabiat makanan
haiwan.
#Mengkategorikan haiwan dalam ranyai makanan.
Guru timbulkan persoalan:
#Tabiat makanan haiwan apakah
yang akan terlibat dalam rantai
makanan?
Strategi P&P:
Penerangan
Alat: kad imbasan
dank ad soalan.
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif &
mengkategorikan.
Nilai:
Yakin Diri, berani
mencuba, berdaya
saing.
-Guru menerangkan tantang tabiat
makanan haiwan iaitu: herbivore,
omnivore, karnivor.
Minta murid pula melekatkan
penerangan tentang maksud tabiat
makanan tersebut.(kad imbasan
yang diletakkan dibawah kesrusi
mereka)
#(Murid telah mengetahui maksud
tabiat makanan berikut)
-Guru menerangkan cara
pembinaan rantai makanan.
#Guru melekatkan kad imbasan di
papan hitam. (pengeluar, pengguna
primer, sekunder, tertiar).
Minta murid pula melekatkan
penerangan tentang kategori dalam
rantai makanan (kad imbasan yang
diletakkan dibawah kesrusi mereka)
#(Murid telah mengetahui tentang
kategori dalam siratan makanan
berikut)
#Guru menyemak jawapan bersama
pelajar.
Penstruktur
an idea (25
minit)
Aplikasi(10 minit)
Memberi maksud
rantai makanan dan
Membina rantai
makanan dalam
Modul pembelajran
luar (Food chain
trip)
Murid menyiapkan lembaran kerja ringkas yang terkandung dalam sampul tugasan.
Melakukan perbincangan jawapan. (capaian objektif)
Arahkan murid berada dalam
kumpulan yang ditetapkan.
Guru menjelaskan arahan terlebih
dahulu kepada semua murid.
Mengagihkan fail tugasan untuk
mereka siapkan dalamsetiap
kumpulan semasa ‘field trip’.
Dalam fail terkandung;
- Arahan tugasan- Kad gambar- Anak panah- Lembaran kerja (yang akan
dilengkapkan semasa pembentangan).
-Murid bergerak mengikut kumpulan
ke taman sains dan menjalankan
pembelajaran luar kelas dalam
kumpulan. (dalam kawalan guru)
-Selepas 20 minit, mereka
diarahkan masuk untuk
pembentangan.
Murid melekatkan hasil kerja
kumpulan di stesen kumpulan
masing-masing.
Pembentangan kumpulan (stesen).
Murid melengkapkan isi lembaran
kerja semasa melihat hasil
kumpulan lain. (bergerak mengikut
kumpulan).
Meminta murid menyemak lembaran kerja yang dilakukan
Strategi P&P:
Pembelajaran luar bilik
darjah.
Teknik : penerangan,
perbincangan, dan
gerak kerja kumpulan
(berpusatkan murid)
Alat: (food chain trip)
Kad imbasan
bergambar, manila
kad, markerpen, gam.
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif &
mengkategorikan.
Nilai:
Hormat-menghormati,
berani mencuba, yakin
diri dan bekerjasama.
Strategi; perbincangan dan interaksi dua hala.
Alat:lembaran kerja
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif & mengkategorikan.
Nilai: Hormat-menghormati, berani mencuba, yakin diri.
Penutup #guru merumuskan
sesi pengajaran.
Menekankan nilai
kepentingan
hubungan makanan
antara haiwan.
#Soalan kepada murid.
Apakah yang berlaku jika spesies
herbivore pupus?
Ataupun jika spesies karnivor
pupus?
Ataupun tumbuhan mati?
#Hendaklah meghargai alam
sekeliling kita.
Strategi P&P:
Soal jawab dan
perbincangan
Teknik :
Perbincangan
Bimbingan
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:
Menghargai alam
sekitar.