Download - Rph Azura
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tahun : 4 Al Bukhari 2012
Tarikh/Masa : 27 Julai 2012 / 7.40 – 8.40 pagi
Bilangan Murid : 33 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Yang Baik Jadikan Teladan
Tajuk : Monyet Yang Pintar
Fokus Utama : 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat
dan tersirat.
Aras : Aras 2
i. Membaca ayat yang diberikan
ii. Menjelaskan maksud ayat yang diberikan
Fokus Sampingan : 11.2 Menjelaskan mesej dan nilai yang terdapat dalam teks.
Aras : Aras 2(i)
i. Menyatakan mesej dan nilai murni yang boleh dijadikan teladan dalam
kehidupan seharian.
ii. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
i. Membaca dan menjelaskan maksud yang tersirat dalam petikan cerita
yang dibaca.
ii. Menyatakan nilai murni yang terdapat dalam petikan cerita.
Kemahiran Bahasa : i) Bacaan
ii) Lisan
iii) Tulisan
Sistem Bahasa : i) Kosa Kata
ii) Simpulan Bahasa
Pengisian Kurikulum : i) Ilmu : Pendidikan Moral
ii) Nilai Murni :
iii) Peraturan Sosiobudaya: Kesantunan bahasa dalam pertuturan
Kemahiran Bernilai
Tambah : Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Berfikir, Konteksual
Bahan Bantu Mengajar : Petikan cerita, Borang Pengurusan Grafik , video cerita-cerita haiwan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar atau membaca cerita-cerita haiwan.
Langkah
/Masa Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran Catatan
Set
Induksi
(5 minit)
Bercerita mengenai
binatang
Soalan:
a.Apakah bunyi yang
kamu
dengar?
b.Menamakan haiwan
berdasarkan gambar.
a. Murid diperdengarkan bunyi-
bunyi binatang?
b. Murid meneka bunyi binatang
c. Murid menamakan haiwan
yang dipamerkan
BCB :
- Mendengar aktif
BBB:
- Audio bunyi
binatang
- Gambar binatang
Langkah
1
(10 minit)
Tayangan video cerita
Sang Kancil dan Buaya.
a. Guru meminta murid
menyatakan tajuk cerita
haiwan yang diketahui oleh
mereka.Contohnya cerita
Sang Kancil.
b. Murid menonton video cerita
haiwan yang bertajuk,”Sang
Kancil dan Buaya”.
c. Murid bercerita mengenai
cerita yang ditonton dengan
menggunakan ayat sendiri.
d. Beberapa orang murid
menyenaraikan nilai murni
yang terdapat dalam cerita
secara lisan.
Video
KBCB:
- Meneliti
- Bacaan mekanis
Langkah
2
(20 minit)
Petikan teks cerita
“Monyet Yang Pintar”
Simpulan Bahasa
a. cari jalan
b. naik darah
c. beri muka
d. ada hati
e. ada jalan
a. Guru meminta beberapa
orang murid membaca petikan
cerita dengan intonasi yang
betul.
b. Guru membahagikan murid
kepada beberapa kumpulan
Setiap kumpulan diberi
Sistem Bahasa:
- Simpulan Bahasa
- Perkataan Seerti
Penilaian
Formatif:
- Penilaian secara
pemerhatian
f. panas hati
Contoh Perkataan
a. berkorban
b. berapi-api
c. riang
d. pura-pura
e. perigi
f. bengis
tugasan untuk menyenaraikan
nilai murni yang terdapat
dalam petikan dan memberi
makna perkataan sukar.
c. Murid juga diminta mencari
makna simpulan bahasa yang
terdapat dalam petikan.
c. Setiap ahli kumpulan
dikehendaki membentangkan
tugasan yang diberikan.
KBCB:
- Memberi ulasan
Langkah
3
(10 minit)
Aktiviti Kotak Beracun
Contoh soalan:
a.Apakah watak-watak
yang terdapat dalam
petikan cerita tersebut?
b.Mengapakah
binatang-binatang kecil
di hutan tidak senang
hati dengan kehadiran
singa?
c.Apakah perkara
utama yang ingin
disampaikan dalam
cerita?
a. Guru mengadakan aktiviti
Kotak Beracun dengan
memilih beberapa orang murid
untuk menjawab soalan.
b. Guru memainkan muzik dan
apabila muzik berhenti, murid
yang terpilih dikehendaki
menjawab soalan.
c. Murid lain akan
mengemukakan beberapa
soalan berdasarkan petikan.
Kemahiran
Berfikir:
- Menjana Idea
Langkah
4
(10 minit)
Mengisi borang grafik
Nilai-nilai positif dan
nilai-nilai negatif yang
terdapat dalam petikan
cerita.
a. Guru mengedarkan borang
tugasan kepada setiap
kumpulan untuk mengisi
borang pengurusan grafik
tentang nilai-nilai positif dan
Borang
Pengurusan
Grafik:
- Watak dan
perwatakan
nilai negatif yang terdapat
dalam petikan cerita.
b. Murid berbincang dalam
kumpulan dan ketua kumpulan
dikehendaki membentang
hasil dapatan.
c. Guru membuat rumusan hasil
perbentangan hasil tugasan.
Penilaian Formatif:
- Penilaian formatif
dijalankan secara
pemerhatian
Penutup
(5minit)
Penutup Kognitif:
Contoh Soalan:
a.Apakah yang kamu
telah pelajari pada hari
ini?
b. Mengapakah kita
tidak boleh menganiaya
orang lain?
c. Apakah balasan
kepada orang yang
selalu menganiaya
orang lain?
a. Guru menyoal murid tentang
apa yang dipelajari pada hari
ini.
b. Guru memberi pujian atas
penglibatan murid dalam
aktiviti yang dijalankan dan
memberi pengajaran supaya
mengamalkan nilai murni yang
baik.
Penutup Kognitif:
- Membuat
rumusan isi
pelajaran
Penutup Sosial:
- Memberi pujian
dan motivasi