Download - RPH Luas - contoh
Rph
(Contoh Rancangan Pengajaran Harian yang lengkap)
Matapelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 4 Arif
Tarikh : 2 November 2011
Masa : 8.30 pagi - 9.00 pagi (30 minit)
Bilangan murid : 28 orang
Bidang pelajaran : Bentuk dan Ruang
Objektif pembelajaran : Mengukur dan merekod perimeter :- Segi empat sama- Segi empat tepat- Segi tiga
Hasil pe mbelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
A Mengu asai isi kandunganMengukur dan merekod perimeter bagi segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi mengukur perimeter bagi segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni bekerjasama dan patuh arahan guru dalam menjalankan aktiviti.
Konsep/prinsip/hukum/teori : Perimeter segi empat sama, perimeter segi empat tepatdan perimeter segi tiga adalah sama dengan jumlahpanjang sisinya.
Bahan, peralatan dan bahan sumber : 1) Batang aiskrim/ lidi - 11 batang2) Pembaris dan tali - 5 set3) Lembaran kerja - 28 helai4) Kotak - 1 buah5) Paparan slaid (lagu)
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari bentuk separa bulatan, segi empat dan segi tiga adalah merupakan bentuk 2 matra .
Fasa Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru Aktiviti MuridPermulaan/Mencungkil
Membina bentuk segi
Buat kaitan dengan
Murid membina
Strategi/Teknik:
idea
(Set induksi)3 minit
empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
pengetahuan sedia ada murid untuk membentuk segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
bentuk segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga dengan menggunakan batang ais krim/ lidi.
Tunjuk cara/ demonstrasi
KBKK:Penyelesaian masalah
Menstruktur/ Menstruktur semula idea
(Langkah 1)8 minit
Mengukur dan merekod perimeter segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
1) Menyatakan contoh mengukur perimeter segiempat sama, segiempat tepat dan segitiga menggunakan tali dan pembaris
Debriefing Taksir kefahaman secara lisan – Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi, manakala murid yang tidak, diberi penerangan kumpulan kecil
Murid memberi perhatian
Aktviti pemulihan: Mendengar penerangan guru dalam kumpulan kecil
KBKK:Mencungkil idea
Strategi/Teknik:Penyoalan seluruh kelas
Aplikasi Idea
(Langkah 2)15 minit
Mengukur dan merekod perimeter segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
Persoalan utama :Berapakah ukuran semua sisi bagi setiap bentuk 2D ?
1)Membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
2)Mengedarkan beberapa bentuk 2D kepada setiap kumpulan murid
3) Taksir kefahaman pelajar dengan memberi lembaran kerja.
Murid memberi respon
Murid menjalankan aktiviti kumpulan(mengukur jumlah panjang sisi bagi setiap bentuk 2D)
Murid menyelesaikan soalan pada lembaraan kerja secara individu
Strategi:Perbincangan kumpulan
Sikap saintifik dan nilai murni:Bekerjasama dan patuh arahan
KBKK:Penyelesaian masalah.
Refleksi
(Penutup)4 minit
Mengukur dan merekod perimeter segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.
1) kuiz melalui permainan ‘Kotak beracun”
2) Membuat kesimpulan isi pelajaran.
Murid menjawab soalan kuiz.
Sikap saintifik dan nilai murni:Yakin diri dan patuh arahan
Subjek : Matematik
Masa : 9.00 Pagi – 10.00 Pagi
Tahun : 2 Bestari ( kelas prestasi tinggi )
Topik : Ruang dan Isipadu
Kemahiran : Menentukan isipadu Kubus,Kuboid dan Segitiga
Pen. Sedia ada : Murid sudah mengetahui bentuk- bentuk Kubus, Kuboid Dan Segitiga
Objektif peng : Pada akhir pembelajaran, murid dapat menentukan isipadu Kubus, Kuboid
dan Segitiga.
Nilai murni : Kerjasama dalam kumpulan dan rajin
BBM : Pelbagai jenis kotak. Bahan maujud dan kad imbasan
langkah Isi pelajaran Aktiviti / kaedah pengajaran Catatan
Induksi( 5 minit )
Fakta asas matematik
- Kubus- Kuboid- Segitiga
Guru perkenalkan konsep - Kubus, Kuboid, Segitiga
Murid menjawab persoalan guru.
Langkah 1( 5 minit )
Pengenalan bentuk
kubus, kuboid dan segitiga
Guru bahagikan murid kepada kumpulan kecil.
Setiap kumpulan menunjukkan kotak yang dibawa oleh mereka masing-masing.
Setiap kumpulan menunjukkan kotak apabila diminta oleh guru sama ada Kubus, Kuboid dan Segitiga
Bahan Maujud
Botol bedak
Alat mainan kanak-kanak.
Langkah 2( 10 minit )
Memperkenalkankonsep segitiga
Setiap kumpulan ditunjukkan contoh botol bedak yang dipegang oleh guru.
Guru meminta murid meneka bentuk pada botol bedak tersebut.
Guru membimbing murid memahami konsep isipadu.
Langkah 3( 15 minit )
Mengira isipadu segitiga
Luas segitiga = ½x tapak x
tinggi
Perimeter = a + b + c
a
b c
ab = 3cm, bc = 4cm, ca = 5cm
Luas = 3cm + 4cm + 5cm = 60cm
Isipadu = ½ x 4cm x 7cm = 14³
Guru membimbing murid memahami konsep isipadu dan luas
Memberi peneguhan setiap konsep agar murid menguasai.
Langkah 4( 10 minit )
Membuat rumus isipadu
Isipadu = panjang x lebar
x tinggi
Luas = panjang x lebar
Guru membuat contoh pengiraan yang melibatkan rumus.
Soal jawab dengan murid berhubung dengan rumus.
Bimbing murid yang tidak memahami konsep dan pengiraan rumus.
Guru mengira isipadu tersebut. Panjang 4cm x lebar 2 cm x tinggi 3 cm
= 24 cm³
NilaiKerjasama
Langkah 5( 10 minit )
Latihan pengiraan.
- Aktiviti kumpulan
Guru mengedarkan kertas aktiviti. Setiap kumpulan menyiapkan aktiviti /
tugasan dalam kumpulan