Download - Rph MicroT Sains
-
7/30/2019 Rph MicroT Sains
1/6
RANCANGAN MENGAJAR DUNIA SAINS TAHUN 3
Matapelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Elemen Sains
Tahun : 3
Masa : 30 minit
Bidang / Tema : Sains Fizikal
Tajuk : Magnet
Standard Kandungan : 5.1 Menganalisis pengetahuan tentang tindakan magnet.
Standard Pembelajaran : 5.1.2 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan
penyiasatan.
5.1.3 Mengelas objek berdasarkan tindakan magnet ke atasnya.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat,
1. Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek
2. Mengelas objek berdasarkan tindakan objek
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah bermain dengan magnet.
Bahan bantu mengajar : Magnet, bekas minuman, sudu, syiling, paku, klip kertas, pemadam, pembaris, pensel,
-
7/30/2019 Rph MicroT Sains
2/6
klip baju, kunci, tupperware berisi kepingan kertas.
Unsur Terapi : Pengamatan dan terapi sentuhan
Nilai : Menghargai
EMK : Kreativiti dan inovasi
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mencirikan
Kemahiran Proses Sains : Memerhati, meramal, membuat inferens, mengitlak mengeksperimen, berkomunikasi
Langkah Aktiviti BBM Catatan
Set induksi
(5 minit)
Persembahan silap mata
1. Guru menggerakkan bekas minuman
menggunakan magnet
2. Murid memerhatikan silap mata
3. Guru bersoal jawab dengan murid
Soalan:
Bagaimana bekas minuman itu boleh
bergerak?
Jangkaan jawapan:
Adanya magnet
Magnet
Bekas minuman
Video
KPS:
Memerhati
Meramal
Komunikasi
-
7/30/2019 Rph MicroT Sains
3/6
Langkah 1
(5 minit)
Guru mencungkil pengetahuan sedia ada
murid dengan bersoal jawab
Soalan:
1. Kalau cikgu letak kunci
sebelah magnet, apa yang
akan terjadi?
2. Kalau cikgu letakkan
pemadam di sebelah magnet
apa akan terjadi?
Jangkaan jawapan:
Kunci tertarik oleh magnet
Pemadam tidak tertarik oleh
magnet
KPS:
Komunikasi
KBKK:
Menghubungkait
Langkah 2
(8 minit)
Aktiviti Eksplorasi Magnet
1. Guru memperkenalkan bahaneksperimen kepada murid.
2. Guru meminta murid mencampurkan
semua bahan ke dalam bekas
tupperware berisi kepingan kertas.
3. Kemudian, guru meminta murid
Magnet
Tupperwareberisi polistrine
Klip kertas
Sudu
Syiling
Paku
KPS:
MemerhatiKomunikasi
KBKK:
Menghubungkait
-
7/30/2019 Rph MicroT Sains
4/6
meletak magnet dia atas permukaan
bekas tupperware tersebut.
4. Murid memerhatikan objek yang
ditarik oleh magnet dan mengisi
lembaran kerja yang disediakan.
(rujuk lampiran)
5. Kemudian, guru membina konsep
bahan yang ditarik oleh magnet
dengan bahan yang tidak ditarik oleh
magnet.
Pemadam
Pembaris
Pensel,
Klip baju
Kunci,
Langkah 3
(7 minit)
1. Guru memberikan jadual bergambar
kepada murid
2. Murid dikehendaki melekatkan
gambar objek yang ditarik dan tidak
ditarik oleh magnet di bahagian yang
berkenaan.
ABM jadual
bergambar
KPS:
Memerhati
Mentafsirkan data
KBKK:
MengitlakMenghubungkaitkan
Mencirikan
Penutup
(5 minit)
1. Murid membuat kesimpulan
berdasarkan pemerhatian
2. Murid membuat lembaran kerja
Lembaran kerja
-
7/30/2019 Rph MicroT Sains
5/6
Lampiran 1
Tandakan (/) bagi gambar yang berkaitan
BAHAN Ditarik Oleh Magnet Tidak Ditarik Oleh Magnet
Klip kertas
Sudu
Syiling
Paku
Pemadam
Pembaris
Pensel
Klip baju
Kunci
-
7/30/2019 Rph MicroT Sains
6/6
Tuliskan perkataan dibawah
magnet magnet
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _