1 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
„Nu vă mândriţi cu predarea unui mare număr de cunoştinţe. Stârniţi numai
curiozitatea. Mulţumiţi-vă să deschideţi minţile, nu le supraîncărcaţi. Puneţi în
ele scânteia”.( Anatole France)
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Economic Administrativ Iaşi
DISCIPLINA: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
CLASA: a XI-a E
DATA: 30 mai 2012
CADRU DIDACTIC: Pădurariu Emanuela-Tatiana
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel
TEMA LECṬIEI: Functii financiare - Partea a II-a
Functii pentru obiective financiare
Functii pentru previziuni
TIPUL LECTIEI : - Lectie de asimilare si dobandire de noi cunostinte
VARIANTA: Mixta
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de laborator
UNITATEA DE COMPETENŢE (din componenţa Standardului de pregătire profesională / SPP)
Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei
COMPETENŢE GENERALE:
Organizează şi prelucrează informaţia.
COMPETENŢE SPECIFICE:
Prelucreaza informatia cu ajutorul functiilor financiare Excel
COMPETENTE DERIVATE:
Recunoaşterea situaţiilor în care este necesară utilizarea functiilor financiare Excel;
Cunoaste sintaxa functiilor financiare si le aplica corect in aplicatiile specifice domeniului de
activitate;
Identifica avantajele si dezavantajele functiilor financiare in aplicatiile specifice domeniului
de activitate;
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI:
Colectiv eterogen
Capacitatea de învăţare a elevilor: înaltă – 15 elevi; medie – 8 elevi; mică –1 elevi;
2 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse.
Resurse
Timp: 50 minute
Materiale: cretă, tablă, manual, calculator, Fişa de reflectie/Jurnal de invatare, prezentare
PowerPoint, Fişe de lucru, http://it-teacher11.blogspot.com/; Yahoo.mail; blog-jurnal de
invatare;
Procedurale:
- Metode de comunicare orală: expunerea, conversaţia;
- Metode de acţiune: exerciţiul, analiza problemei, invăţarea prin descoperire;
- Procedee de instruire: explicaţia în etapa de comunicare, invăţarea prin descoperire
prin rezolvarea de aplicaţii, conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor;
- Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor sau prin materiale didactice; grupe
2 elevi, frontală;
- Metode de evaluare: observarea şi aprecierea verbală; chestionare orală; set de
aplicaţii practice.
Bibliografie
- Manual “Tehnologia informatiei si a comunicatiilor”, clasa a XI-a , Mariana
Milosescu.
- Suport de curs http://it-teacher11.blogspot.com/
- “Modele de aplicatii practice Excel” culegere de aplicatii, Ed.SedcomLibris, Dinu
Airinei s.a.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
a. Moment organizatoric :
Pregătirea lecţiei
o întocmirea proiectului didactic;
o intocmirea unitatii de invatare;
o intocmirea prezentarii multimedia/
o publicarea materialelor: http://it-teacher11.blogspot.com/;
o pregatirea fiselor de lucru;
o pregătirea setului de aplicaţii demonstrative.
3 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
b. Structura lecţiei
Nr.
Crt.
Etapele lectiei Timp Continut instructiv -
educativ
Strategii didactice Evaluare
Metode si
procedee
Mijloace de
invatamant
Mod de
organizare
1. Organizarea şi
pregătirea clasei
2 min Verificarea calculatoarelor, a
conexiunii la Internet:
http://it-
teacher11.blogspot.com/
Verificarea prezenţei;
Verificarea existenţei
resurselor materiale.
Crearea unei atmosphere
propice invatarii
Conversatia Calculatoare Individual Observatia
2. Reactualizarea
cunostintelor
5 min Profesorul propune elevilor
sa completeze fisa de
verificare
Cere elevilor sa completeze
si folia de flipchart cu
sintaxa functiilor studiate in
ora anterioara (anexa1)
Conversatia
Exercitiu
Fisa
verificare
cunostinte
Colectiv
Obsevatia
Chestionare
orala
3. Captarea atenţiei clasei
1 min Profesorul adreseaza elevilor
intrebarea esentiala a lectie:
Microsoft Excel
ofera utilizatorului functii
pentru obiective financiare
si pentru previziuni?
Impreuna cu acestia
construiesc intrebarile
derivate:
Care sunt functiile pentru
obiective financiare?
Care sunt functiile pentru
previziuni? (anexa nr.2)
Conversatia Prezentare
multimedia
Power Point
sau
http://it-
teacher11.bl
ogspot.com/
Colectiv Chestionare
orala
4 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Nr.
Crt.
Etapele lectiei Timp Continut instructiv -
educativ
Strategii didactice Evaluare
Metode si
procedee
Mijloace de
invatamant
Mod de
organizare
4. Dobandire de noi
cunostinte
15 min Profesorul prezinta:
Functii pentru obiective
financiare:
Functia RATE
Functia NPER
Functii pentru previziuni:
Functia NPV
Functia IRR
Profesorul prezinta pentru
fiecare tip de functie sintaxa,
rezultat intors.
Exemplifica prin exercitii
demonstrative modul de
aplicare a acestora in diferite
aplicatii practice asigurand
principiul progresului gradat
al performanţei; (anexa nr.3)
Explicatia
Conversatia
Analiza
problemei
Observatia
Fisa de
aplicatii
demo
Aplicatii
rezolvate in
Excel
Colectiv
Aprecierea
verbala
5. Formare si consolidare
de noi deprinderi
25 min Profesorul imparte clasa in
grupe de cate 2 elevi la
fiecare statie de lucru si
distribuie fisele cu aplicatii,
numerotand din 3 in trei
echipele. Solicita elevilor
parcurgerea fiselor si
incadrarea in timpul acordat.
Invăţarea prin
descoperire
prin
rezolvarea de
aplicaţii,
Fise de
lucru listate
cat si pe
platforma
profesorului
Grupe de 2
elevi
Chestionare
orala
5 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Nr.
Crt.
Etapele lectiei Timp Continut instructiv -
educativ
Strategii didactice Evaluare
Metode si
procedee
Mijloace de
invatamant
Mod de
organizare
(anexa4)
Profesorul urmareste
activitatea elevilor furnizand
explicatii/ajutor acolo unde
este necesar.
Solicita elevilor numiti prin
sondaj sa isi prezinte
colegilor solutiile
corespunzatoare variantei
primite.
Conversaţia
în etapa de
fixare a
cunoştinţelor
Yahoo.mail
Aplicatii
rezolvate
Colectiv
Individual
Set aplicatii
practice
Aprecierea
verbala
6. Temă pentru acasă,
discutii, intrebari
2 min Profesorul prezinta tema
pentru acasa si ofera
indicatii (anexa 5)
Solicita elevilor sa
completeze jurnalul de
invatare din sectiunea
comentarii http://it-
teacher11.blogspot.com/
(anexa 5)
Ce am invatat azi?
Cum m-am simtit?
Cum am invatat?
Profesorul distribuie si
Jurnalul de reflectie pe
care elevii il vor completa ca
tema pentru acasa (anexa6)
Conversatia
Blog- jurnal
de invatare
Jurnal de
reflectie
Individual
6 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Anexa nr.1- Reactualizarea cunostintelor
7 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Anexa nr.2 – Captarea atentiei
8 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Anexa nr.3- Dobandire de noi cunostinte
9 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Anexa nr. 4 –Formare de priceperi si deprinderi
Fisa de lucru nr.1
UNITATEA DE INVATARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel
TEMA LECTIEI: Functii financiare - Partea a II-a
Functii pentru obiective financiare
Functii pentru previziuni
1. Rezolvati aplicatiile urmatoare:
Aplicatia nr.1 - Functia RATE: Pentru cumpararea unui utilaj se imprumuta de la
banca suma de 2.500 $. Stiind ca valoarea platii este de 130 $/luna si perioada de 2
ani sa se determine rata lunara a dobanzii, precum si rata anuala a dobanzii.
Aplicatia nr.2 - Functia NPER: Dacă s-au împrumutat 3 000.000 lei cu o dobândă
de 20% pe an şi se restituie lunar 200.000 lei, se cere să se determine în câte plăţi se
va restitui suma împrumutată.
Aplicatia nr.3 – Functia NPV: Pentru o investitie trebuie platiti 10 000 $ timp de 1
an. În urmatorii trei ani se obtin venituri anuale de 3 000 $, 4 200 $ si 6 800 $.
Dobânda anuala este de 10%. Sa se calculeze valoarea neta actualizata a investitiei.
Aplicatia nr.4 - Functia IRR: O persoana vrea sa faca o afacere. Pentru inceperea
afacerii are nevoie de 70 000 $. Veniturile estimate din primii cinci ani sunt: 12000,
15000, 18000, 21000 si 26000 de dolari. Calculati rata interna de rentabilitate a
investitiei.
2. Trimite aplicatiile pe adresa de e-mail a profesorului.
3. Discuta cu colegii si profesorul solutiile propuse (prezentate la videoproiector).
4. Vezi indicatii: http://it-teacher11.blogspot.com/2012/05/activitatea-nr16-27052012-
01062012.html
SUCCES!
Mod de lucru: grupe 2 elevi
Timp de lucru: 25 min (5 min/aplicatie, 5 min prezentare)
10 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Fisa de lucru nr.2
UNITATEA DE INVATARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel
TEMA LECTIEI: Functii financiare - Partea a II-a
Functii pentru obiective financiare
Functii pentru previziuni
1. Rezolva aplicatiile urmatoare:
Aplicatia nr.1 - Functia RATE: Sa se calculeze dobanda care se percepe la un
imprumut de 30.000 lei acordat pe o perioada de 5 ani, daca se doreste ca
rambursarile lunare sa fie de 1000 lei.
Aplicatia nr.2 - Functia NPER: Aflati de cati ani este nevoie pentru a obtine o
valoare viitoare de 50.000 lei, in urmatoarele conditii:
Depunerea anuala: 3.500 lei,
Rata anuala a dobanzii: 11,20%
Aplicatia nr.3 - Functia NPV: Pentru o investitie trebuie platiti 10000 lei timp de 2
ani. În urmatorii trei ani se obtin venituri anuale de 3 000 lei, 4 200 lei si 6 800 lei.
Dobânda anuala este de 7%. Sa se calculeze valoarea neta actualizata a investitiei.
Aplicatia nr.4 - Functia IRR: Un intreprinzator realizeaza o investitie initaiala de
250.000 lei. El asteapta sa obtina de pe urma acestei investitii, in urmatorii 4 ani,
urmatoarele venituri: 35.000 lei, 37.500 lei, 25.000 lei si 35.000 lei. Sa se calculeze
rata interna de trebuie introdusa cu semnul “minus”, fiind o plata.
2. Trimite aplicatiile pe adresa de e-mail a profesorului.
3. Discuta cu colegii si profesorul solutiile propuse (prezentate la videoproiector).
4.Vezi indicatii: http://it-teacher11.blogspot.com/2012/05/activitatea-nr16-27052012-
01062012.html
SUCCES!
Mod de lucru: grupe 2 elevi
Timp de lucru: 25 min (5 min/aplicatie, 5 min prezentare)
11 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Fisa de lucru nr.3
UNITATEA DE INVATARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel
TEMA LECTIEI: Functii financiare - Partea a II-a
Functii pentru obiective financiare
Functii pentru previziuni
1. Rezolva aplicatiile urmatoare:
Aplicatia nr.1 - Functia RATE: În cazul în care, se efectuează un împrumut bancar în
valoare de 30.000 lei pe operioadă de 2 ani şi se pot restitui lunar 1.700 lei, se cere să se
determine care ar fi cota dobânzii ce ar putea fi suportată în această perioadă.
Aplicatia nr.2 - Functia NPER: Avem in cont 1500 RON si vrem sa ajungem la
suma de 100.000 RON. Putem depune cate 250 RON pe luna, iar banca acorda o
dobanda de 9%. Cate depuneri lunare trebuie sa facem? Cati ani?
Aplicatia nr.3 - Functia NPV: Se achiziţionează un utilaj cu 43.000.000 lei (cu sumă
împrumutată), iar dobânda de piaţă este de 20% anual. Prin exploatarea utilajului se obţin
următoarele profituri, pe patru ani: 19.000.000 lei, 18.000.000 lei, 17.000.000 lei,
14.000.000 lei. La finele celor patru ani, utilajul este vândut cu suma de 14.500.000 lei.
Se cere să se afle care este valoarea netă actuală a utilajului.
Aplicatia nr.4 - Functia IRR Pe baza datelor din tabelul de mai jos, să se calculeze
varianta optimă pentru investirea unei sume într-o companie publicitară, prin care se
estimează obţinerea veniturilor conform tabelului. Dobânda pe piaţă este de 40% pe an.
2. Trimite aplicatiile pe adresa de e-mail a profesorului.
3. Discuta cu colegii si profesorul solutiile propuse (prezentate la videoproiector).
4. Vezi indicatii: http://it-teacher11.blogspot.com/2012/05/activitatea-nr16-27052012-
01062012.html
SUCCES!
12 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Anexa 5 - Tema pentru acasa/ Jurnal de invatare
13 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
Anexa 6 - Jurnal de reflectie COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV IASI
NUME SI PRENUME ELEV………………………………….. CLASA: a XI-a E
UNITATEA DE INVATARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel
JURNAL DE REFLECTIE Activitatea nr.15
1. Functii pentru obiective financiare
2. Functii pentru previziuni
Compleaza jurnalul urmator raspunzand in zonele indicate:
REFLECTIA… Incep sa studiez despre…………………………………………………………, incepand de la………
Scopul meu este sa ajung sa………………………………………………………………………………….
Ma intereseaza ideea despre…………………………………………………………………………………
Ma documentez
Nu inteleg
Caut informatii despre…………………………………………………………………………………………..
Unde?
Informatiile le gasesc aici
Aplic informatiile in practica…………………………………………………………………………………. Cum?
Informatiile imi sunt necesare………………………………………………………………………………
Astăzi am reuşit să...............................................................................................
Dificultăţile cele mai mari le-am întâmpinat la........................................................
Cum mă simt azi:
Compleaza jurnalul cu alte concluzii si reflectii pe care nu le regasiti in tabel, pentru a va stimula auto-
formarea!
SUCCES!
Functii financiare LA CE MA GANDESC
?