ed muzicala

10

Click here to load reader

Upload: ramona-cristina

Post on 01-Dec-2015

42 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ed Muzicala

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: GRUPA: Mare

DATA: CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII: a) “Iarna a sosit in zori”

b) “Bat din palme”

MIJLOC DE REALIZARE: a) cantec

b) joc muzical

TIPUL ACTIVITATII: a) predare

b) repetare

SCOPUL:

Formarea deprinderii de a interpreta corect un cantec; dezvoltarea receptivitatii si

sensibilitatii muzicale; dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si atentiei

voluntare.

Dezvoltarea gustului si a dragostei pentru muzica.

Obiective operationale:

Sa execute corect exercitii de incalzire si de omogenizare a vocii.

Sa reproduca prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus.

Sa-si insuseasca textul si melodia cantecului.

Sa intoneze cantecul cu acompaniament orchestral asigurat de negativ.

Sa participe cu placere si interes la activitati muzicale.

Page 2: Ed Muzicala

Sa-si dezvolte gustul pentru frumos si pentru pastrarea obiceiurilor traditionale.

Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul,

problematizarea .

Material didactic: Casetofon cu C.D, imagini si jetoane reprezentand anotimpul iarna,

recompense constând din jetoane care simbolizează un fulg de nea, fişe de colorat –

“Iarna”.

Forme de organizare:

Frontala

Pe grupe

Individuala

Evaluarea : continua – prin aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul lectiei.

Material bibliografic:

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” – Bucuresti, 2000

“Metodica educatiei muzicale in gradinita de copii” – E. Marinescu, E.D.P. Bucuresti

1971

Durata: 30 – 35 minute

Locul de desfasurare: sala de grupa

DEMERSUL DIDACTIC

Page 3: Ed Muzicala

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Strategiile didactice

Evaluarea

1. Moment

organizatoric

Aerisirea salii de grupa, aranjarea

mobilierului, pregatirea materialului

didactic.

2. Captarea

atentiei

Se va realiza prin prezentarea unei

ghicitori :

“A venit baba din munţi,

Peste râuri făcând punţi

Şi a prins spunând poveşti,

Flori de gheaţă la fereşti!”

(Iarna)

Prezentarea unor imagini reprezentand

anotimpul iarna. Se intuiesc imaginile

si cu sprijinul intrebarilor copiii vor

descrie imaginile observate.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Frontala

Orala

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Anuntarea cantecului ce va fi invatat:

“Iarna a sosit in zori” si a jocului

muzical ce va fi repetat: “Bat din

palme!”.

Enuntarea obiectivelor pe intelesul

copiilor.

Conversatia

Explicatia

Frontala

4. Activitati

muzicale pentru

Exercitii pentru reglarea respiratiei si Conversatia Individuala

Page 4: Ed Muzicala

incalzirea vocii omogenizarea vocii:

- exercitii de respiratie (mirosim

floarea, suflam intr-o papadie);

- exercitii de mobilizare a corzilor

vocale (ca trompeta, ca toba, etc.).

Explicatia

Exercitiul

5. Desfasurarea

activitatii de

predare

Copiii vor fi familiarizati cu continutul

cantecului si li se vor explica noile

cuvinte si expresii.

Se anunta titlul cantecului si se

interpreteaza o data cantecul model de

catre educatoare.

Se va face ritmizarea textului pentru o

mai buna constientizare a acestuia.

Se trece la invatarea cantecului pe

strofe.

Auditia

Demonstratia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Frontala

Individuala

6. Consolidarea Se va realiza folosind urmatoarele

modalitati:

- cantat alternativ educatoare – copii ;

- cantat pe doua grupuri de copii;

- cantat tare – incet;

- cantat individual.

Exercitiul

Problematizarea

Frontala

Individuala

7. Fixarea

cantecului

Educatoarea va relua cantecul “Iarna a

sosit in zori” impreuna cu copiii.

Exercitiul Frontala

8. Desfasurarea C.D. cu melodia “Bat din palme”. Auditia

Page 5: Ed Muzicala

jocului Se repeta o singura data cantecul.

Copiii se asaza in formatie de cerc.

Se reamintesc regulile jocului si se dau

explicatiile necesare:

- batai din palme;

- batai din picioare;

- invartirea corpului;

- prinderea mainilor;

- pasi la stanga si la dreapta.

Se va urmari respectarea etapelor

jocului, a regulilor si indeplinirea

sarcinilor jocului

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Explicatia

Jocul

Evaluarea orala

Executarea

miscarilor

sugerate de text

Frontala

9. Obtinerea

performantei si

realizarea feed-

back-ului

Se mai repeta cantecul “Iarna a sosit in

zori”.

Exercitiul Frontala

10. Incheierea

activitatii

La sfarsitul activitatii educatoarea va

face aprecieri globale si individuale .

Se ofera recompense copiilor care au

cantat corect .

Conversatia Globala

Cantec – predare

Page 6: Ed Muzicala

“Iarna a sosit in zori”

1. Iarna a sosit in zori,

La fereastra ne-a pus flori.

A sosit cu gerul ei,

Cu zapada si polei.

Refren: Cat de veseli suntem noi

Alergam sprinteni, vioi,

Cu zapada ne jucam

Si cu bulgari aruncam.

2. Saniuta da pleca,

Si pe partii va zbura,

Clopoteii vor suna,

Si pe noi ne-or bucura.

Refren: ………………………………

3. Iarna, iarna esti frumoasa

Cand nu esti prea friguroasa.

Ca ne-aduci nameti de nea

Si plimbari cu sania!

Refren: …………………………………….

Joc muzical

“Bat din palme”

Page 7: Ed Muzicala

Bat din palme,

Clap, clap, clap,

Din picioare,

Trap, trap, trap!

Ne-nvartim, ne rasucim

Si cu toti ne veselim!

Ne-nvartim, ne rasucim

Si la hora noi pornim!

Hai la dreapta

Uite-asa!

Si la stanga

Tot asa!

Ne-nvartim, ne rasucim

Si cu toti ne veselim!

Ne-nvartim, ne rasucim

Si cu toti ne veselim!