ejemplo unidad didáctica del programa peahs (catalá)
DESCRIPTION
Programa Educativo sobre Alimentación y Hábitos Saludables.TRANSCRIPT
1Coneix el TIX i la LOY
per la
teva sa
lut
Energia per créixer
Sessió 1Coneix
el TIX i la LOYGUIA DEL DOCENT
per la
teva
salut
SESSIÓ 1
2
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
Programa Educatiu sobre Alimentació
i Hàbits Saludables promogut per:
Energia per créixer
SESSIÓ 1
3
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
1Coneix el TIX i la LOY
per l
a teva
salut
Energia per créixer
SESSIÓ 1
4
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
FITXA TÈCNICA
OBJECTIUS> Conèixer el Tix i la Loy.> Conèixer els hàbits de vida dels
alumnes.
TEMPORALITZACIÓ30 MINUTS: presentació dels personatges.25 MINUTS: qüestionari.
AGRUPAMENT> Treball en grup/individual.
ESPAIS> Aula ordinària.
RECURSOS> Quadern de l’alumne, còmic,
qüestionari.
ACTIVITATS> Presentació dels personatges: els
alumnes llegiran el còmic del Tix i la Loy i posaran en comú les seves impressions.
> Qüestionari. Avaluació inicial. A continuació, els alumnes respondran a un qüestionari relacionat amb el tema que cal treballar. Finalment, es posaran en comú les seves respostes i opinions.
SESSIÓ 1
5
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
1/ INTRODUCCIÓPer facilitar l’inici d’aquesta unitat didàctica, és recomanable que el docent expliqui uns dies abans la tasca que realitzaran:
El professor també explicarà als alumnes en què consisteix el programa. D’una banda, consta de 5 sessions a l’aula ordinària i d’una sisena sessió per visitar un supermercat i demostrar al llarg del matí tot el que han après a l’aula. Finalment, es realitzarà el wiki a l’aula d’informàtica.
Finalment, també es podrà comentar als alumnes que, durant les dues darreres sessions, treballaran en grup per realitzar un wiki a la sala d’informàtica i que podran participar amb els wikis realitzats en un concurs interescolar.
El professor introduirà els personatges Tix i Loy, que al llarg de 8 sessions explicaran hàbits d’alimentació i de vida saludables. Amb ells, tractaran diversos temes i realitzaran divertides activitats per conscienciar-los sobre la importància d’aplicar en la vida diària el que els seus nous amics els han ensenyat.
Començarem amb la lectura del còmic amb els personatges Tix i Loy, que trobaran al quadern de l’alumne. El llegiran seguint la dinàmica que es consideri adient: individualment, per grups, en veu alta alternant el lector, etc. Quan acabin la lectura del còmic, posaran en comú les seves impressions.
Finalment, se’ls demanarà que responguin a un qüestionari sobre els seus hàbits d’alimentació i d’oci. Proposem que aquests qüestionaris es remetin, de forma anònima (indicant únicament l’edat i el nom del centre educatiu), a la Secretaria Tècnica del Programa (T: 94 607 28 41 | 9:00-18:00) per elaborar un estudi sobre la situació dels nens i nenes de la regió. Les conclusions de l’estudi es compartiran amb el centre.
3
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOY
TIX & LOY – Energia per créixer
Hola, sóc el Tix! Tinc 11 anys i vull aprendre amb tu la importància d’una alimentació saludable i d’una dieta equilibrada.
Hola, sóc la Loy! Tinc 11 anys i us vull demostrar que fer exercici físic és indispensable per assolir uns hàbits saludables.
SESSIÓ 1
6
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
4
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOYTIX & LOY – Energia per créixer
El campionat interescolarper la
teva sa
lut
SESSIÓ 1
7
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
5
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOY
TIX & LOY – Energia per créixer
L’equip escolar
per l
a teva
salut
SESSIÓ 1
8
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
2/ PRESENTACIÓ DELS PERSONATGES
Tix i LoyEl Tix i la Loy són uns nois joves i esportistes que s’entrenen en la pràctica d’una alimentació saludable. El Tix i la Loy ens serviran de guia a través d’aquesta unitat didàctica per tractar les claus d’una alimentació equilibrada i els beneficis d’uns hàbits saludables.
Ara ens agradaria conèixer-vos a vosaltres i esbrinar què sabeu
sobre alimentació i hàbits de vida saludables. Per això, us
preguntarem sobre els vostres costums diaris.
Coneguem-nos!
Ja sabeu una mica més sobre nosaltres…
SESSIÓ 1
9
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
3/ AVALUACIÓ INICIAL
Aquest qüestionari correspon a la valoració inicial que ens serveix per identificar el punt de partida dels alumnes en matèria de nutrició, alimentació equilibrada i hàbits d’oci actiu. Proposem que el qüestionari s’empleni a l’escola o a casa amb la família, o de forma individual. Des de la Secretaria Tècnica del Programa (T: 94 607 28 41 | 9:00-18:00), us demanem que ens envieu una còpia dels qüestionaris emplenats de forma anònima, per tal de realitzar un estudi sobre els hàbits d’alimentació i d’oci declarats pels nens i nenes de la regió. Els resultats es compartiran amb el centre educatiu.
Coneguem-nos!
7
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOY
TIX & LOY – Energia per créixer
ACTIVITATS1. Què acostumes a fer en sortir de l’escola? Explica el que fas un dia normal (de dilluns a divendres) després de sortir de classe.
2. Practiques cap esport? Quin? Quants cops per setmana?
3. Estàs apuntat/da a alguna activitat extraescolar que no sigui esportiva? Quina?
4. Quedes amb els companys o amics fora de l’escola?
Si. No. Què acostumeu a fer?
5. Quina és la teva afició preferida?
6. Què acostumes a fer habitualment el cap de setmana?
7. Imagina que avui poguessis menjar el que volguessis... Quin seria el teu menú preferit?
8. Indica els teus 5 aliments preferits:
Dilluns:
Dimarts:
Dimecres:
Dijous:
Divendres:
Primer plat
Segon plat
Postres
1.
2.
3.
4.
5.
act iv i tats
activitats
SESSIÓ 1
10
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
8
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOYTIX & LOY – Energia per créixer
9. Fem memòria... Què vas menjar ahir?
10. Indica 5 aliments que no t’agrada menjar
12. Què beus amb el dinar i el sopar? Beus el mateix a diari i durant el cap de setmana?
13. On dines durant la setmana? Al menjador de l’escola. A casa.
A un altre lloc. On?
11. Quina és la teva beguda preferida?
Desdejuni
Esmorzar
Dinar
Berenar
Sopar
No vaig fer desdejuni
No vaig esmorzar
No vaig dinar
No vaig berenar
No vaig sopar
1.
2.
3.
4.
5.
act iv i tats
activitats
SESSIÓ 1
11
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
9
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOY
TIX & LOY – Energia per créixer
Gaire
bé m
ai
(men
ys d
’un
cop
per s
etm
ana)
Poqu
es ve
gade
s (2
-3 c
ops
per
setm
ana)
Gaire
bé se
mpr
e (c
ada
dia)
Verdura
Carn
Peix
Fruita
Ous
Pa, cereals, pasta, arròs...
Llet, formatge, iogurt...
Dolços, brioixeria...
16. Si t’agraden les llaminadures, quan en menges?
Cada dia.
El cap de setmana.
En dies assenyalats: aniversaris, festes...
Quina mena de llaminadures menges? Pots marcar més d’un quadre.
Bosses de patates fregides i similars.
Caramels.
Brioixeria.
Altres. De quin tipus?
14. Menges sol/a o acompanyat/da? Si menges acompanyat/da, amb qui ho fas?
Indica la teva resposta en cadascun dels moments següents:
- Per dinar:
- Per sopar:
- Durant la setmana:
- Durant el cap de setmana:
15. Assenyala amb una creu la freqüència amb què prens els aliments següents:
activ i ta
ts
activitats
SESSIÓ 1
12
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
10
SESSIÓ 1: Coneix el TIX i la LOY
TIX & LOY – Energia per créixer
17. Ets al·lèrgic/a o tens intolerància a algun aliment? Sí. A quins? No.
18. Què seria per a tu una dieta saludable?
19. Coneixes la piràmide nutricional? Sabries dir per a què serveix?
20. Escriu un menú saludable:
act iv i tats
activitats
SESSIÓ 1
13
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
4/ DINÀMICA DESPRÉS DE LA REALITZACIÓ DEL QÜESTIONARIUn cop realitzat el qüestionari, el docent pot plantejar algunes preguntes per generar una reflexió conjunta sobre si els alumnes segueixen una alimentació equilibrada i practiquen hàbits de vida saludables.
SUGGERIMENTS PER AL PROFESSOR
> El qüestionari parla d’hàbits saludables. Què us sembla que són? A què creieu que fan referència?
> Són importants per a la nostra vida? Per què?
> Què passaria si no practiquéssim aquests hàbits?
> Els practiqueu? De quina manera? Els podríeu millorar? Com?
> Segur que heu sentit a parlar de la dieta mediterrània. En què consisteix? Quins aliments inclou?
> Us agrada menjar sols o acompanyats? Per què?
> Teniu prou temps per menjar a casa o a l’escola? Per què és important menjar tranquils?
> Us agrada el fast food (menjar ràpid)? Quins avantatges creieu que té? I quins inconvenients?
> Heu sentit a parlar de l’slow food (menjar lent)? En què deu consistir? Per què s’ha potenciat aquest estil d’alimentació?
SESSIÓ 1
14
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
En aquesta sessió, els alumnes han conegut els seus nous amics, el Tix i la Loy, i han vist quins són els seus hàbits alimentaris i esportius actuals. En la propera, el Tix i la Loy ens ensenyaran a portar una bona alimentació basada en la varietat i en l’equilibri nutricional, i ens marcaran unes
pautes que ens ajudaran a adquirir uns hàbits saludables per créixer sans.
Fins a la propera sessió!
Enerxía para medrar
SESSIÓ 1
15
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
Programa Educatiu sobre Alimentació
i Hàbits Saludables promogut per:
SESSIÓ 1
16
ESCOLA DE NUTRICIÓ Programa Educatiu sobre Alimentació i Hàbits Saludables
Programa Educatiu sobre Alimentació
i Hàbits Saludables promogut per:
per la t
eva sal
ut
Energia per créixer