elek.tesis proje örneği
TRANSCRIPT
İÇİNDEKİLER
Sıra No
Teslim Edilecek Proje Elemanı <KONTROL>
A-) Orta Gerilim Nakil Hattı Projesi 1 OG ENH Çizimi ve ilgili Tablo (Milimetrik kağıt)2 Direk seçimlerini gösteren hesaplamalar (A4) 3 Travers seçimlerini gösteren hesaplamalar (A4)
B-) Orta Gerilim Dağıtım Projesi (Halka Şebeke) 4 Halka Şebekenin Tek hat şeması,
mesafeler, güçler, güç faktörleri (A4-Yatay) 5 Açılmış Halka şebeke (çift taraftan beslenen hat) ,
Yüklerin görünür, aktif, reaktif güçleri ve akımları, hatYük akımları: Efektif değerleri, aktif ve reaktif bileşenleriHat akımları : Aktif ve reaktif bileşenleri, Efektif değerleri (A4-Yatay)
6 Hesaplar : (A4 )Aktif kayıba bağlı olarak kesit hesabı,Aktif, reaktif kayıp hesapları,Gerilim düşümü hesapları,Kısa Devre Hesapları
7 Koruma Tek hat şeması (Kesiciler, ayırıcılar) (A4-Yatay)8 Herhangi bir yük barası için tek hat bağlantı şeması (A4)
C-) Alçak Gerilim Dağıtım Projesi9 Sokak Dağıtım Planı (Trafo, direkler “ veya dağıtım kutuları”)
(A4-Yatay) 10 Trafo gücünün belirlenmesi, yük yoğunluğunun hesaplanması
(A4) 11 Gerilim Düşümü hesapları “genel dağıtım için” (A4)12 Gerilim Düşümü hesapları “sokak aydınlatması için” (A4)
A) ORTA GERİLİM NAKİL HATTI PROJESİ
DİREK SEÇİMLERİNİ GÖSTEREN HESAPLAMALAR
A (1.Direk-Nihayet direği) H=12m Nihayet direği için direk tipi 11 seçilir. Direk seçimi: N12.11
2.DirekH=12m aw=(148+118)/2=133 m → Tablodan Direk seçimi : T12.2
3.DirekH=12m aw=(118+94)/2=106 m → Tablodan Direk seçimi : T12.2
4.DirekH=12m aw=(100+94)/2=97 m → Tablodan Direk seçimi : T12.2
C (5.Direk-Köşe Direği) H=12m αs=28o>20o olduğundan Köşe Durdurucu Direğidir.
R=1027.62 → α=180o- 28o=152o (I.Varsayımı )
R=1027.62 = 809.818 kg → Olduğundan
Direk Tipi : 9 Direk seçimi: KD 12.96.DirekH=12m aw=(166+106)/2=136 m → Tablodan Direk seçimi : T12.2
7.DirekH=12m aw=(166+112)/2=139 m → Tablodan Direk seçimi : T12.2
8.DirekH=12m aw=(112+156)/2=134 m → Tablodan Direk seçimi : T12.2
B (9.Direk-Nihayet Direği) H=12m Nihayet direği için direk tipi 11 seçilir. Direk seçimi: N12.11
TRAVERS SEÇİMLERİNİ GÖSTEREN HESAPLAMALARTaşıyıcı Traverslerin Seçim Cetveli
A (1.Direk-Nihayet direği) Nihayet direği için maksimum menzil amax=148(m) ve 148 m için tablodan L=3(m) ‘dir. 3(m)<4(m) olduğundan N70 tipi travers seçilir.2.Direkamax=148(m) tablodan L=3(m)’dir. ag=7.7 cm*2000=154(m) ise tablodan T50 tipi travers seçilir.3.Direkamax=118(m) tablodan L=2.6(m)’dir. ag=6 cm*2000=120(m) ise tablodan T27 tipi travers seçilir.4.Direkamax=100(m) tablodan L=2.2(m)’dir. ag=6,3 cm*2000=126(m) ise tablodan T27 tipi travers seçilir.
C (5.Direk-Köşe direği) amax=106(m) tablodan L=2,4(m)’dir. 2.4(m) < 4(m) olduğundan N 70 tipi durdurucu travers seçilir. 6.Direkamax=166(m) tablodan L=3.3(m)’dir. ag=6,8 cm*2000=136(m) ise tablodan T50 tipi travers seçilir.7.Direkamax=166(m) tablodan L=3.3(m)’dir. ag=4.7 cm*2000=94(m) ise tablodan T50 tipi travers seçilir.8.Direkamax=156(m) tablodan L=3.2(m)’dir. ag=6.1cm*2000=122(m) ise tablodan T50 tipi travers seçilir.
B ( 9.Direk-Nihayet Direği) Nihayet direği için maksimum menzil amax=156(m) ve 156 m için tablodan L=3.2(m) ‘dir. 3.2(m)<4(m) olduğundan N70 tipi travers seçilir.
B) ORTA GERİLİM DAĞITIM PROJESİ (HALKA ŞEBEKE)
Proje İçin Veriler
Malzeme = Cu Proje No:21
Cu/Al = 56 [m/ohm.mm2]
x (ohm/km) = 0,2 (ohm/km)
= 1000/(q x 56) (ohm/km)
U = 20 kV
S (kVA) 1600 1200 1800 1000 750Cos 0,8 0,95 0,95 0,95 0,9
A 3 B5421 1 km 3 km 2 km 3 km 2 km 1.5 km
Ipı
Iqı
S (kVA) 1600 1200 1800 1000 750
Cos 0,8 0,95 0,95 0,95 0,9
Sin 0.6 0.3123 0.3123 0.3123 0.436
P (kW) 1600*0.8=1280 1200*0.95=1140 1800*0.95=1710 1000*0.95=950 750*0.9=675
Q (kVAr) 1600*0.6=960 1200*0.3123=374.7 1800*0.3123=562.05 1000*0.3123=312.25 750*0.436=326.917
I =( ) 46.188 A 34.641 A 51.962 A 28.868 21.651
Ip = I.Cos 46.188*0.8=36.950 34.641*0.95=32.909 51.962*0.95=49.364 28.868*0.95=27.425 21.651*0.9=l9.486
Iq = I.Sin 46.188*0.6=27.713 34.641*0.312=10.817 51.962*0.312=16.225 28.868*0.3123=9.014 21.651*0.436=9.437
A 3 B5421
1 km 3 km 2 km 3 km 2 km 1.5 km Ipıı
Iqıı
Aktif ve Reaktif akımların dönme noktalarının bulunması
Ip’’ = =74.075
Iq’’ = =28.261
Ip’=Iptop- Ip’’=166.134-74.075=92.059 A Iq’=Iqtop-Iq’’ =73.206-28.261=44.945 A
Aktif akımların dönme noktası (α) ve reaktif akımların dönme noktası (β) 3 noktasıdır.
α U=20 kV β U=20 kV 1 km 1 3 km 2 2 km 3 3 km 4 2 km 5 1.5 km
Ip’ 92.059 A 55.109 A 22.2 A 27.164 A 54.589 A 74.075 A Ip”
Iq’ 44.945 A 17.232 A 6.415 A 9.81 A 18.824 A 28.261 A Iq”
IA-1=104.027 A I1-2=57.839 A I2-3=23.198 A I4-3=28.764 A I5-4=57.632 A IB-5=79.283 A
Ip1=36.950 A Ip2=32.909 A Ip3=49.364 A Ip4=27.425 A Ip5=19.486 A Iq1=27.713 A Iq2=10.817 A Iq3=16.225 A Iq4=9.014 A Iq5=21.651 A
KESİT TAYİNİ
3xPK_AB = 3.R.I2 < %5.PTOPLAM
PTOPLAM = P1 + P2 + P3+ P4+ P5=1280+1140+1710+950+675
PTOPLAM=5755 kW
3xPk_AB= [(1x104.0272)+(3x57.8392)+(2x23.1982)+(3x28.7642)+(2x57.6322)+(1.5x79.2832)]
3xPk_AB= x 40487.65 ise ≤ x5755000
q ≥7.538 mm2 ise qn = 10 mm2 seçilir.
GERİLİM DÜŞÜMÜ
UA3 = UA1 + U12 + U23 = U34+U45+U5B = U3B Boyuna Gerilim Düşümü
UA3 = UA1 + U12 +U23 = U34+U45+U5B = U3B Enine Gerilim Düşümü
dU = U+j. U = 560.798 – j.135.127 VMutlak Gerilim DüşümüBağıl Gerilim Düşümü
Kesit =%4.996 < %5 olduğundan uygundur
Hat Kayıpları : Aktif Kayıp :
3xPK-AB = 3x(PK-A1 + PK-12 +PK-23 + PK-34 +PK-45 +PK-5B) Toplam Aktif Kayıp
3xPK-AB = 216.898 kW Toplam Aktif KayıpP1+P2+P3+P4+P5 = 5755 kW Toplam Aktif Güç
(Toplam % Aktif kayıp)
Reaktif Kayıp :
3xQK-AB = 3.x.(QK-A1 + QK-12 +QK-23 + QK-34 +QK-45 +QK-5B) Toplam Reaktif Kayıp
3xQK-AB = 24.293 kVAr Toplam Reaktif Kayıp
QT =960+ 374.7 +562.05+312.25+326.917 = 2535.92
kVArToplam Reaktif Güç
(Toplam % Reaktif kayıp)
Trafo Seçimi
PAB = 5755 kW Toplam Aktif GüçPK_AB = 216.898 kW Toplam Aktif KayıpPTRF = 5971.9 kW Trafo Aktif Gücü
QAB = 2535.92 kVAr Toplam Reaktif GüçQK_AB = 24.293 kVAr Toplam Reaktif KayıpQTRF = 2560.21 kVAr Trafo Reaktif Gücü
STRF = 5971.9 + j . 2560.21 kVA Trafo Görünür Gücü STRF = 6497.56 kVA Trafo Görünür Gücü
STRF-N = 8000 kVA Trafo Anma Gücü
KISA DEVRE HESAPLARI
1.
Uc = 10 kV ARIZANIN C NOKTASINDA OLMASI DURUMU
Şebeke Empedansı (20 kV tarafı)
veya
Hat Empedansı (20 kV tarafı)
Trafo Empedansları (20 kV Tarafı)
Toplam Empedans X = XŞ+XH+XT
X = 0,16 + 0,0653 + 2 = 2.2253
Kısa Devre Akımı c = 1
Kısa Devre Gücü
Kesici Gücü Sac S“kc , Sac = 250 MVA
UA=UB=Uş= 35 kV Sk” = 2500 MVA
UB / UC = 35 / 20 kV / kV%uk = % 10Strf = 10 MVA
AWG 3A B C
Ik”
Xş = 0,16 Xh=0,0653
XT1=4
XT2=4
ARIZANIN B NOKTASINDA OLMASI DURUMU
Toplam Reaktans X = XŞ + XH = 0,49 + 0,2 = 0,69
Kısa Devre Akımı
Kısa Devre Gücü
Kesici Gücü SaB S“kB , SaB = 2000 MVA
ARIZANIN A NOKTASINDA OLMASI DURUMU
Toplam Reaktans X = XŞ = 0,49
Kısa Devre Akımı
Kısa Devre Gücü
Kesici Gücü SaA S“kA , SaA = 3500 MVA
Xş = 0,49 Xh=0,2
A B
Ik”
Xş = 0,49
A
Ik”
ARIZANIN 1 NOLU BARADA OLMASI DURUMU
Şebeke Empedansı (20 kV tarafı):
Hat Empedansı (20 kV tarafı):
Trafo Empedansları (20 kV Tarafı):
D noktasından sonraki hat empedansları: XA1=0,2x1=0,2 X12=0,2x3=0,6
X23=0,2x2=0.4 X34=0,2x3=0,6 X45=0,2x2=0,4
XB5=0,2x1.5=0,3
Toplam Empedans: X= XŞ+XH+XTeş+Xeş=0,16 + 0,0653 + 2+0,184=2.4093
Kısa Devre Akımı: Ik”= =4.793 kA
IkE”=4793x(1/12.5)=383.44 A
IkD”=4793-383.44=4409.56 A
D 1 km 1 3 km 2 2 km 3 3 km 4 2 km 5 1.5 km E ID1=4409.56 A I21= 383.44 A I32= 383.44 A I43= 383.44 A I54=383.44 A IE5=383.44 A
Ik1”=4793 A IYÜK2=0 A IYÜK3=0 A IYÜK4=0 A IYÜK5=0 A
ARIZANIN 2 NOLU BARADA OLMASI DURUMU
Şebeke Empedansı (20 kV tarafı):
Hat Empedansı (20 kV tarafı):
Trafo Empedansları (20 kV Tarafı):
D noktasından sonraki hat empedansları: XA1=0,2x1=0,2 X12=0,2x3=0,6
X23=0,2x2=0.4 X34=0,2x3=0,6 X45=0,2x2=0,4
XB5=0,2x1.5=0,3
Toplam Empedans: X= XŞ+XH+XTeş+Xeş=0,16 + 0,0653 + 2+0.544=2.77
Kısa Devre Akımı: Ik”= =4.169 kA
IkE”=4169x(4/12.5)=1334 A
IkD”=4169-1334=2835 A
D 1 km 1 3 km 2 2 km 3 3 km 4 2 km 5 1.5 km E ID1=2835 A I12=2835 A I32= 1334 A I43= 1334 A I54=1334 A IE5=1334 A
IYÜK1=0 A Ik2”=4169 A IYÜK3=0 A IYÜK4=0 A IYÜK5=0 A
ARIZANIN 3 NOLU BARADA OLMASI DURUMU
Şebeke Empedansı (20 kV tarafı):
Hat Empedansı (20 kV tarafı):
Trafo Empedansları (20 kV Tarafı):
D noktasından sonraki hat empedansları: XA1=0,2x1=0,2 X12=0,2x3=0,6
X23=0,2x2=0.4 X34=0,2x3=0,6 X45=0,2x2=0,4
XB5=0,2x1.5=0,3
Toplam Empedans: X= XŞ+XH+XTeş+Xeş=0,16 + 0,0653 + 2+0.624=2.85
Kısa Devre Akımı: Ik”= =4.052 kA
IkE”=4052x(6/12.5)=1945 A
IkD”=4052-1945=2107 A
D 1 km 1 3 km 2 2 km 3 3 km 4 2 km 5 1.5 km E ID1=2107A I12= 2107A I23= 2107A I43= 1945A I54=1945A IE5=1945 A
IYÜK1=0 A IYÜK2=0 A Ik2”=4052 A IYÜK4=0 A IYÜK5=0 A
ARIZANIN 4 NOLU BARADA OLMASI DURUMU
Şebeke Empedansı (20 kV tarafı):
Hat Empedansı (20 kV tarafı):
Trafo Empedansları (20 kV Tarafı):
D noktasından sonraki hat empedansları: XA1=0,2x1=0,2 X12=0,2x3=0,6
X23=0,2x2=0.4 X34=0,2x3=0,6 X45=0,2x2=0,4
XB5=0,2x1.5=0,3
Toplam Empedans: X= XŞ+XH+XTeş+Xeş=0,16 + 0,0653 + 2+0.504=2.73
Kısa Devre Akımı: Ik”= =4.23 kA
IkE”=4230x(9/12.5)=3045.6 A
IkD”=4230-3045.6=1184.4 A
D 1 km 1 3 km 2 2 km 3 3 km 4 2 km 5 1.5 km E ID1=1184.4 A I12= 1184.4 A I23=1184.4 A I34= 1184.4 A I54=3045.6 A IE5=3045.6 A
IYÜK1=0 A IYÜK2=0 A IYÜK3=0 A Ik2”=4230 A IYÜK5=0 A
ARIZANIN 5 NOLU BARADA OLMASI DURUMU
Şebeke Empedansı (20 kV tarafı):
Hat Empedansı (20 kV tarafı):
Trafo Empedansları (20 kV Tarafı):
D noktasından sonraki hat empedansları: XA1=0,2x1=0,2 X12=0,2x3=0,6
X23=0,2x2=0.4 X34=0,2x3=0,6 X45=0,2x2=0,4
XB5=0,2x1.5=0,3
Toplam Empedans: X= XŞ+XH+XTeş+Xeş=0,16 + 0,0653 + 2+0.264=2.489
Kısa Devre Akımı: Ik”= =4.639 kA
IkD”=4639x(1.5/12.5)=556.7 A
IkE”=4639-556.7=4082.3 A
D 1 km 1 3 km 2 2 km 3 3 km 4 2 km 5 1.5 km E ID1=556.7 A I12= 556.7 A I23= 556.7 A I34= 556.7 A I45=556.7 A IE5=4082.3 A
IYÜK1=0 A IYÜK2=0 A IYÜK3=0 A IYÜK4=0 A Ik5”=4639 A
Akacak en büyük arıza akımına göre kesit kontrolü:
Hattan akacak en büyük arıza akımı 4409.56 A olduğuna göre;
Ik=4409.56 A
tk= 100 ms için
tk= 1000 ms için
Kullanılan 10 mm2 lik kablomuz en büyük arıza akımına göre 1sn lik bir kısa devre süresi için yeterli değildir.
Sigorta ve Kesici tek hat şeması
C) ALÇAK GERİLİM DAĞITIM PROJESİ
Sokak Dağıtım Planı
Güç yoğunluğu: a= 250 W/kişi
Nüfus : N=400 kişi
Talep gücü: PT=a.N=250.400=100 kW
Kurulu güç: P=1,1.PT=1,1.100=110 kW
Cos=0,9
STR=P / (Cos.1000)= 110000 / (0,9.1000)=122.2 kVA
STRN=160 kVA STRN≥STR (Direk Tipi)
Özel Aydınlatma(Mesken Ayd.): PÖA=0,9.P=0,9.110=99 kW
Genel Aydınlatma (Sokak Ayd.): PSA=0,1.P=0,1.110=11 kW
Toplam Hat uzunluğu(B1+B2+B3): L=1000 m
Yük Yoğunluğu : W / m =110 W/m
qCU= 10 mm2
k = (100 / 56x10x3802) = 1,24x10-6 (3 Faz Dağıtım)
k = (200 / 56x10x2202) = 7,38x10-6 (Tek Faz Dağıtım – Sokak Aydınlatması)
SOKAK AYDINLATMASI (GENEL AYDINLATMA)
Direk No ve Hat Uzunluğu (m) B1 20m 1 40 m 2 40 m 3 50 m 5 40 m 7 40 m 8
TOPLAM HAT YÜKLERİ 2400W 2100 W 1800 W 1200 W 600 W 300 W
300W 300W 2x300W 2x300W 300W 300W
Gerilim Düşümü ( % =k.P.l ) 0.35 0.62 0.53 0.44 0.18 0.09
Toplam Gerilim Düşümü ( % ) % 2.21 < % 5
B1 1 2 3 5 7 8
4 6
B2
B3
Direk No ve Hat Uzunluğu (m) B2 20 1 40 2 40 3 50 5 40 7 40 8
Branşman Uzunluğu (m) 0 0 40 40 0 0
Yük Yoğunluğu (W/m) 0 110 110 110 110 110
Yükler a) Hat 0 4400 4400 5500 4400 4400
b) Branşman 0 0 4400 4400 0 0
1.İŞLEM 2200 2200 2750 2200 2200 -
2.İŞLEM - 2200 2200 2750 2200 2200
3.İŞLEM 29700 25300 15950 6600 2200 -
TOPLAM HAT YÜKLERİ 31900 29700 25300 15950 6600 2200
Gerilim Düşümü ( % =k.P.l ) 0.79 1.47 1.25 0.99 0.33 0.11
Toplam Gerilim Düşümü ( % ) % 4.94 < % 5
B2 1 2 3 5 7 8
4 6
B1
B3