flash 10 garguulah

18
Flash program ” нэгж хичээл 1 Батлав: Сургалтын менежер ................................ / Ц.Цэрэндорж / Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв: flash программ түүний ашиглах Хамрах хүрээ:10-р анги Хэрэгцээ, шаардлага: Нийгмийн хөгжлийг дагаад мэдээлэл харилцааны технологи хурдтай хөгжиж буй өнөө үед flash програмыг ашиглан вэб хуудас хийх болон сургалтандаа тохиромжтой үед оновчтой ашиглах, хувиргах, боловсруулах, шаардлага хүн бүхний өмнө тавигдаж байна. Хичээлийн зорилго: Сурагчид Flash програмын талаар зохих хэмжээний мэдлэгтэй болж, сурагч бүтээлтэй болох Хичээлийн зорилт: Флаш програмын тухай ойлголттой болох Флаш програмыг хэрэглэж сурах Флаш програм дээр бүтээл хийх Цогц чадамж: Мэдлэг: үндсэн үйлдлүүд мэдлэг ба ойлголтууд : flash програм үндсэн дэлгэц ,хэрэгсэлүүд давхарга , зураг, хөдөлгөөн ,хугацаа ,clip зэргийг судлах мэдэх Чадвар :Бүтээх үйл ажиллагаа : Дүрс зурах , хэрэгсэлүүдийг ашиглах өнгө солих ,хөдөлгөөн оруулах ,давхарга ашиглах чадвартай болно Хэрэглээ: Харилцаа, бүтээлч шүүмжлэлт сэтгэлгээ, шийдвэр гаргах, асуудал шийдвэрлэх : Богино хэмжээний animation , banner хийж сурах

Upload: khishig-mb

Post on 18-Jul-2015

586 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

1

Батлав: Сургалтын менежер ................................ /Ц.Цэрэндорж /

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Сэдэв: flash программ түүний ашиглах

Хамрах хүрээ:10-р анги

Хэрэгцээ, шаардлага:

Нийгмийн хөгжлийг дагаад мэдээлэл харилцааны технологи хурдтай хөгжиж буй өнөө үед

flash програмыг ашиглан вэб хуудас хийх болон сургалтандаа тохиромжтой үед оновчтой

ашиглах, хувиргах, боловсруулах, шаардлага хүн бүхний өмнө тавигдаж байна.

Хичээлийн зорилго: Сурагчид Flash програмын талаар зохих хэмжээний мэдлэгтэй болж,

сурагч бүтээлтэй болох

Хичээлийн зорилт:

Флаш програмын тухай ойлголттой болох

Флаш програмыг хэрэглэж сурах

Флаш програм дээр бүтээл хийх

Цогц чадамж:

Мэдлэг: үндсэн үйлдлүүд мэдлэг ба ойлголтууд : flash програм үндсэн дэлгэц

,хэрэгсэлүүд давхарга , зураг, хөдөлгөөн ,хугацаа ,clip зэргийг судлах мэдэх

Чадвар:Бүтээх үйл ажиллагаа :Дүрс зурах , хэрэгсэлүүдийг ашиглах өнгө солих

,хөдөлгөөн оруулах ,давхарга ашиглах чадвартай болно

Хэрэглээ: Харилцаа, бүтээлч шүүмжлэлт сэтгэлгээ, шийдвэр гаргах, асуудал шийдвэрлэх:

Богино хэмжээний animation , banner хийж сурах

Page 2: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

2

Цаг төлөвлөлт :

Анги цаг 1-р хичээл2-цаг 2-р хичээл -2цаг 3-р хичээл 2-цаг

10-р анги 6 цаг

Flash програмын

үндсэн дэлгэц хэрэгсэлүүд кадр

Үндсэн ажиллагаа ба объектэй ажиллах

Хөдөлгөөнтэй реклам үүсгэх бүтээл хийх

Flash програм 10-р анги

Эзэмших

Анги Мэдлэг Чадвар

10-

ан

ги

flash програм үндсэн дэлгэц

кадр frame ,хэрэгсэлүүд давхарга

Flash програмыг нээх шинэ файл үүсгэх

үндсэн дэлгэцтэй танилцах

зураг, хөдөлгөөн ,хугацаа шугам Хэрэгсэлийн panel-ийг ашиглаад төрөл

бүрийн зураг зурах өнгийг

солих,давхаргатай ажиллах ,зураг ба видеог

өгөгдлийн санлуу унших кодлох ,импортлох

текст оруулах ,зургийн байрлал

Motion tween , shape tween ,

motion path motion editor график симбол

Publish setting

Хөдөлгөөн оруулах,Create motion tween –

insert keyframe, хугацааны шугамын

тохируулах ,давхарга бүрийн хөдөлгөөнийг

зохицуулах

Тохиргоотой ажиллаж сурах

Page 3: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

3

“Flash програм “ нэгж хичээлийн агуулгын зарчмууд

Сургалтын зарчим Хичээлийн цаг

I II III IV

Агуулга тодорхой байх

Агуулгын шинжлэх ухаанч чанар

Агуулга бүх талыг хамарсан байдал

Систем дэс дараалалтай байх

Онол практиктай холбосон байдал

Дэд сэдэв Flash програмын үндсэн ойлголтууд

Объектэй ажиллах Хөдөлгөөн үүсгэх

Агуулга

Flash програм үндсэн дэлгэцийн panel-тай танилцах хугацааны

шугамын бүтэц давхарга нэмэх устгах

кадрыг харуулах

Зураг видео өгөгдлийг

унших кодлох

импортлох давхаргын

зохион байгуулалт дүрс

зурах текст оруулах

зургийн байрлал publish

priveiw SWF

Хөдөлгөөнтэй реклам үүсгэх Motion tween , shape tween үүсгэж

хэрэглэх хөдөлгөөнийг засварлах текстийг

график симбол болгож бүртгэх текстийн хөдөлгөөн клип үүсгэх

Page 4: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

4

Агуулгын задаргаа /Цагаар/

Хичээлийн цаг

I II III

1 Flash програмын үндсэн ойлголтууд

2 цаг

Шинэ материал

судлах

х

2 Объектэй ажиллах

2 цаг Шинэ

материал судлах

3 Хөдөлгөөн үүсгэх 2цаг Шинэ

материал судлах

Сургалтанд хэрэглэсэн аргууд:

Сургалтын аргууд Цаг

I II III IV

1 Багаар ажиллах арга

2 Insert арга

3 KWL арга

4 Асуудал дэвшүүлэх арга

5 мэтгэлцээн

6 Эвлүүлгийн арга

7 Тайлбартай дасгалын арга

8 Самбарт гаргах арга

9 Рубрик аргаар үнэлэх

10 Тоглоом тоглуулах арга

11 Багаар үнэлэх арга

Page 5: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

5

Эзэмших

Арга зүй Хэрэглэг

дэхүүн Үнэлгээ

сэдэв

цаг

Агуулга

Мэдлэг Чадвар

Fla

sh п

рогр

амы

н

үн

дсэ

н о

йлго

лту

уд

2 ц

аг

flash

програм

үндсэн

дэлгэц кадр

frame

,хэрэгсэлүүд

давхарга

Flash програмыг нээх

шинэ файл үүсгэх

үндсэн дэлгэцтэй

танилцах Үзүүлэн

таниулах арга Бие даан хийх

Төм самбар

ашиглалт слайд (1.1)

Сурагч тус бүрийг

юмаа хэрхэн

яаж гүйцэтгэсэн

байдлаас үнэлгээ өгнө

Объ

ектэй

аж

ил

лах

2 ц

аг

зураг,

хөдөлгөөн

,хугацаа

шугам

Хэрэгсэлийн panel-

ийг ашиглаад төрөл

бүрийн зураг зурах

өнгийг солих,

давхаргатай ажиллах

,зураг ба видеог

өгөгдлийн санлуу

унших кодлох

,импортлох текст

оруулах ,зургийн

байрлал

Үзүүлэн таниулах арга Бие даан хийх

Асуудал дэвшүүлэх

Слайд бэлдэх, Самбар ашиглалт ,

Проектор , сурах бичиг

ТӨМ

Сурагч хийснээ бусаддаа

үзүүлж тайлбарлаж

өөрсдөө үнэлгээ өгнө

Хөдөлгө

өн

үүсг

эх

2 ц

аг

Motion tween , shape

tween , motion path

motion editor график симбол

Publish setting

Хөдөлгөөн

оруулах,Create motion

tween –insert

keyframe, хугацааны

шугамын тохируулах

,давхарга бүрийн

хөдөлгөөнийг

зохицуулах

Тохиргоотой

ажиллаж сурах

Асуудал дэвшүүлэх

Тайлбарлан таниулах арга

Багаар ажиллах

ТӨМ Самбар

ашиглалт Presentation

бэлдэх , сурах бичиг

Баг бүрээс 1 сурагч гарч

проектер дээр

бүтээлээ үзүүлж тайлбарлана

Багш сурагчид

хамтран үнэлэнэ .

Page 6: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

6

1-р хичээл 2-р хичээл 3-р хичээл 4-р хичээл

сл

ай

д

ТӨ

М

бу

сад

сл

ай

д

ТӨ

М

бу

сад

сл

ай

д

ТӨ

М

бу

сад

сл

ай

д

ТӨ

М

бу

сад

Агуулга арга зүйтэй нягт уялдсан байдал

+ + + + + + + +

Агуулгыг тод томруун харуулсан энгийн хялбар

Нас сэтгэхүйд тохирсон

Сонирхол татаруйц

Бие даан суралцаж болохуйц

Үнэлгээний судалгаа

1-р хичээл 2-р хичээл 3-р хичээл 4-р хичээл

Зорилгоо үнэлэх

Арга зүйгээ үнэлэх

Төлөвлөлтөө үнэлэх

Сэдэлжүүлэлтээ үнэлэх

Мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаагаа үнэлэх

Хэрэглэгдэхүүнээ үнэлэх

Удирдан чиглүүлэх ажиллагааг үнэлэх

Page 7: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

7

Бүтээлийн Үнэлгээ-шинжилгээ

Хэлбэр Арга Шалгуур Жишиг

Стандарт бус үнэлгээ

- Хэлэлцүүлэг

- Тайлбарлах

Давхарга үүсгэсэн байдал хугацаагаа яаж тохируулсан Хөдөлгөөнө оруулсан байдал Хэлбэр дүрс агуулгаа гаргасан байдал

0-100 рейтинг

Дасгал даалгавар 0-100 рейтинг

Сурагчдаар мэдлэг бүтээлгэх

- Багаар ажиллах

0-100 йтинг

Хөтөлбөрийн үнэлгээ

Зохистой болсон зүйл Эргэлзээтэй байсан зүйл Засч сайжруулах зүйл

Page 8: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

8

Багаар ажиллуулах ТӨМ (1.3)

№ Үлгэрийн сэдвээр flash програм дээр animation хийх

1 Хулст нуурт хун галуу олон гэнэм хуруугаа чилтэл намнахаа эзэн минь та мэднэм зэ

2 Өүлэн эх онон мөрийг өөд уруудан гүйж олирс мойлс түүж олон хөвгүүдээ тэжээж өсгөв

3 Тэмүүжин дүү Хасартайгаа нийлэн эцэг нэгт Бэгтэрийг хойно урдаас нь харваж зугтав

4 Алунгоо эх 5 хүүгээ зэрэгцүүлэн суулгаад нижгээд нижгээд сум өгч хугалантун гэвэл хугалж орхив 5 сумыг багцалж хугалантун гэж өгвөл 5-уулаа хугалж ядав

5 Өөрийн амьдралд тохиолдож байсан бодит зүйлтэй уялдуулан зохиомж хийх

Зөвөлгөө

Дүрс бүрийг өөр өөр давхарга дээр зурна

Хөдөлгөөн оруулахдаа давхарга сонгоод хугацааны шугам дээр Mouse2 дараад create motion tween

Хугацааны төгсгөл дээрээ очоод Insert keyframe

Page 9: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

9

Батлав:Сургалтын менежер...................................../Ц.Цэрэндорж /

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв: “Flash программтай танилцацгаая”

Хамрах хүрээ: 10-р анги

Хугацаа: 80 мин

Хичээлийн зорилго: Flash программтай танилцаж, ажиллаж сурах Хичээлийн зорилт: Flash программ ашиглан зураг бичвэр оруулж мэдээлэл

бэлтгэх.

Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, компьютер, macromedia flash программ, ээлжит

хичээлийн хөтөлбөр,Слайд

Заах арга зүй: Тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах,мэдлэг бүтээх, чөлөөт

ярилцлага

Хичээлийн хэлбэр: Шинэ мэдлэг олгох

Хичээлийн бүтэц:

Д/д

Цаг

төлөвлөлт

Багшийн үйл ажиллагаа/Б/

Сурагчийн үйл ажиллагаа/С/

Үнэлгээ

Багшийн санал

Анхаарах зүйл

Нэмэлт

мэдээлэл

1

Анги

зохион

байгуулалт

/3мин/

Б Сурагчиддтай мэндлэх, сурагчдын ирцийг авах, С: Багшаа та сайн байна уу? Б:

Өнөөдрийн хичээл дээр Flash Player программын ашигласны ач тус, сайн

талыг ярьж сурагчдыг сэдэлжүүлнэ.

Сурагчдыг хичээлдээ

анхааралтай оролцохыг уриална.

2

Сэргээн

санах

/3 мин/

Б: Өмнө нь ямар программ үзэж судалж байсан бэ?

С1:WordPad С2:PowerPoint

Асуултанд хариулт өгсөн сурагчдад аман

бус үнэлгээ өгнө. /урамшуулна ./

3

Шинэ

мэдлэг

эзэмшүүлэх

үе шат

/12мин/

Б: Macromedia Flash программыг ашиглан жижиг хэмжээний кино,

Вэб хуудсанд тавигдах хөдөлгөөн, тоглоом зэргийг 3 хэмжээст бvхий

(3D) байдлаар, бусад хөдөлгөөнт дvрсний программтай харьцуулахад илvv олон боломжит (хvссэнээрээ)

нөхцөлөөр, тухайлбал амьд хөдөлгөөн хийж болно.

Б:Сурагчдад үзүүлэнгээ проектороор үзүүлнэ. Тайлбарлан, хамтран ярилцан бичүүлнэ.

С: Багшийн хэлж буйг анхааралтай

Presentation-с харж

тэмдэглэгээ хийхийг зөвлөнө.

Сурагчид ямар 1

мэдээлэлд өөрчлөлт хийхдээ сайн ойлгож

хийх Flash программын давуу талуудыг

сурагчид ярьж өгнө.

Page 10: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

10

сонсож дэвтэртээ тэмдэглэн үзүүлэнгээс хэрэгцээт мэдээллээ тэмдэглэж авна.

4

Бататгах

хэсэг /17

мин/

Б:Сурагчдад дасгал-1-г ажиллахыг

санал болгоно. С: Сурагчид дасгалыг хийх.

Сурагчид дасгал

ажлыг хийх явцад хүндрэл учирвал багш

нэмэлт зөвлөгөө өгнө. Сурагчидад мэдэхгүй

байгаа зүйлээ багшаас

лавлахыг анхааруулах

5

Гэрийн

даалгавар

/1мин/

Б:Цэсүүдийн үүргийг ТӨМ-1 хэлбэрээр гэрийн даалгаварт өгч

цээжлүүлэх.

Б:Интернетээс flash8 гэсэн 30

өдрийн лицензтэй үнэгүй програмыг суулгах

Цэсүүдийг сайн

цээжилж ирэхийг анхааруулна. Дараагийн хичээл дээр

бүх сурагчидаас асууна

6 Үнэлгээ

/2мин/

Б:Дасгал ажлыг идэвхитэй сайн хийсэн сурагчыг стандарт бус

үнэлгээгээр үнэлнэ. С: Гараа өргөн багшид өөрийн

хийсэн дасгалаа үзүүлж стандарт бус үнэлгээ авна.

Сурагчдыг үнэн бодит үнэлэх

Идэвхитэй оролцсон сурагч бүрийг

үнэлгээнд хамруулах.

7 Дүгнэлт

/2мин/

Б:Хуудасны тохиргоог хэрхэн хийдэг вэ?

С:Page Layout- цэснээс С:Size-аас

Хариултанд оролцохгүй байгаа

сурагчдаас лавлаж асуух.

Page 11: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

11

Батлав:Сургалтын менежер...................................../Ц.Цэрэндорж /

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв: “Flash программд бичвэр, зураг, дуу оруулах. Дүрс зурах”

Хамрах хүрээ: 10-р анги

Хугацаа: 80 мин

Хичээлийн зорилго: Сурагчдад Flash программ дээр бичвэр оруулах, дүрс зургийг зурах чавар дадлыг эзэмшүүлэх.

Хичээлийн зорилт:

Flash программд бичвэр оруулах.

Flash программд зураг, дүрс зурах.

Зураг, дүрс багтаасан мэдээлэл боловсруулж сурах.

Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, компьютер, macromedia flash программ, ээлжит

хичээлийн хөтөлбөр,слайд

Заах арга зүй: Тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах, мэдлэг бүтээх, чөлөөт ярилцлага

Хичээлийн бүтэц:

Д/

д

Цаг

төлөвлөлт

Багшийн үйл ажиллагаа/Б/

Сурагчийн үйл ажиллагаа/С/

Үнэлгээ

Багшийн санал

Анхаарах зүйл

Нэмэлт

мэдээлэ

л

1

Анги

зохион

байгуулалт

/3мин/

Б Сурагчиддтай мэндлэх, сурагчдын ирцийг авах.

С: Багшаа та сайн байна уу? Б: За сурагчдаа компьютероо эзлэн

суугаад программаа нээнэ үү.

Сурагчдыг хичээлдээ

анхааралтай оролцохыг уриална.

2

Сэргээн

санах

/3 мин/

Б: Шинэ хуудсыг хэрхэн нээдэг вэ? С1:File-New С2:Ctrl+N

Б:Үүсгэсэн файлаа хэрхэн хадгалах вэ?

С1:File-Save as С2:Ctrl+S

Асуултанд хариулт өгсөн сурагчдад аман үнэлгээ өгнө.

/Сайн байна./ Сурагчдаас нэр цохон

асуулт тавьна.

Page 12: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

12

3

Шинэ

мэдлэг

эзэмшүүлэх

үе шат

/12мин/

Б: [garchig] давхаргын 1-р кадрыг сонгоно. Б:Текстийн хэрэгслийг сонгож

тайзны зүүн дээд талд товшино.

Б:Фонтын төрөл:

С: Багшийн хэлж буйг анхааралтай

сонсож компьютерт дагаж хийнэ.

Б:Зураг оруулахдаа File-Import-Import to Stage

Б:Гараас Ctrl+R Б:Дүрс зурахдаа

Motion guide-г ашиглан

Үзүүлэнг харж хоцролгүй

дагаж хийхийг зөвлөнө. Сурагчид ямар 1 үйлдэл

хийхдээ зөв сонгож хийх Дэлгэцэнд хийх үйлдлээ харуулж сонирхолтой файл

үүсгэн сурагчдыг сэдэлжүүлэх.

Хэрэгцээт шинэ мэдээллийг дэвтэрт нь тэмдэглүүлэх.

4

Бататгах

хэсэг /17

мин/

Б:Дэлгэцэн дээрх үзүүлэнг харж

шинэ мэдлэгт тулгуурлан зураг, бичвэр, дүрс багтаасан мэдээлэл бэлтгэх

С: Багшаа юуны тухай мэдээлэл вэ? С: Motion guide-г хаанаас оруулах

билээ.

Сурагчид дасгал ажлыг хийх явцад хүндрэл учирвал багш нэмэлт зөвлөгөө өгнө.

Сурагчидад мэдэхгүй байгаа зүйлээ багшаас лавлахыг анхааруулах

5

Гэрийн

даалгавар

/1мин/

Б:Дараагийн хичээл дээр ТӨМ дагуу гэрийн гүйцэтгэж

[email protected] хаяглуу явуулж үнэлгээгээ авна

Шинээр үзсэн зүйлээ бүгдийг багтаасан болохыг анхааруулах.

Дараагийн хичээл дээр бүх сурагчидын хийснийг шалгаж стандарт үнэлгээгээр үнэлнэ.

6 Үнэлгээ

/2мин/

Б:Хичээлийн төгсгөлд шинэ

хичээлээс юу мэдэж авсан тухай асуух, хичээлийн явцыг сурагчдаар

үнэлүүлэх С:Зураг оруулах,дүрс зурах, бичвэр оруулахыг сурлаа.

С:Хичээл хөгжилтэй үр дүнтэй боллоо.

Сурагчдыг үнэн бодит үнэлэх

Идэвхитэй оролцсон сурагч бүрийг үнэлгээнд хамруулах.

7 Дүгнэлт

/2мин/

Б:Зураг оруулахдаа гараас ямар

товчыг дардаг вэ? С: Ctrl+R С: Ctrl+N

Б:Motion guide нь ямар үйлдэлийн команд вэ?

Хариултанд оролцохгүй

байгаа сурагчдаас лавлаж асуух.

Бүх сурагчдыг анхааралтай

оруулах.

Page 13: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

13

Батлав. Сургалтын менежер:……………………./Ц.Цэрэндорж/

Мэдээлэл зүйн ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Сэдэв Flash8 програм

Хэрэгцээ Орчин үед янз бүрийн дэвшилтэт технологиуд жил ирэх тусам хөгжиж улам боловсронгуй болсоор байгаа билээ. Flash8 програм дээр сайн юм хийж чаддаг мэргэжилтэнгүүд ихээхэн хэрэгцээтэй

байна. Иймээс сурагчдад өөрийгөө хөгжүүлэх болон чөлөөт цагаа үр бүтээлтэй өнгөрүүлэхэд нь тус дөхөм болохын тулд энэхүү

програмыг зааж байна.

Зорилго Flash8 програм дээр чөлөөтөй сэтгэн бодож анхан шатны түвшинд сонирхолтой зүйлс хийх чадвартай болгох.

Зорилт - Flash8 програмын дотоод бүтцийг ойлгуулах

- Frame, Keyframe, Blank keyframe-ийн ялгааг таниулах - Биетэд хөдөлгөөн оруулах чадвартай болгох

Хэрэглэг-дэхүүн

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр, проектор, Flash8 програм, сэдэлжүүлэх видео, хичээлд ашиглах зураг

Сургалтын орчин

Материаллаг Сэтгэл зүйн Үйлийн

Чөлөөтөй бодож сэтгэх саналаа

илэрхийлэхэд саад болохгүй анги

танхимтай байх

Багш сурагчид бие биенээ хүндэтгэн

харьцаж, чөлөөтөй сэтгэн бодох

нөхцөлийг бүрдүүлэх

Сурагч бүр компьютер дээр

ажиллах боломжтой. Flash8 програм

алдаагүй ажилладаг

байх. Үе шат Хуга

цаа

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэд

эл

тө

рүүл

эх

2 Сурагчидтай мэндэлж, ирцээ авна. Сурагчдын анхаарлыг

татна.

Багштайгаа мэндэлж суудлаа эзэлнэ.

3 Сурагчдыг сэдэлжүүлэх видео бичлэгээ үзүүлэх.

- ямар гоё юм бэ? - та хийсэн юмуу?

- youtube-д байдаг тэ - яаж хийдэг юм бэ? - өнөөдөр ийм юм хийх юм уу?

Page 14: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

14

Өнөөдрийн бидний үзэх програм бол Flash8 програм юм. Багшийнх нь үзүүлсэн

бичлэгийг Flash8 програм дээр хийсэн.

Одоо бүгдээрээ дэвтэрээ гаргаад онолоо бичиж авцгаая.

Багш сурагчидтайгаа ярилцаж бичүүлэх.

1. Top menu File, Edit, View, Insert, Modify, Text, Commands, Control,

Window, Help гэсэн цэснүүдээс бүтнэ.

2. Tools Tools цэсний багаж хэрэгслүүд нь photoshop болон paint

програмын хэрэгслүүдээс бүтсэн байдаг. Жишээлбэл:

selection tool, free transformers, hand, zoom, oval, text, paint, brush tool гэх мэт.

Сурагчид онолоо бичиж авах. Flash8 програм дээр юу юу хийж болох вэ?

-Вэб сайт -Баннер

-Хөдөлгөөнт дүрс (animation) -Реклам -Хүүхэлдэйн кино...

Flash8 програмын бүтэц 1.Top menu (Дээд цэс)

2. Tools(багаж хэрэгслүүд) 3. Time line(цагийн шугам) 4.Panels (хавтан)

5.Main stage(гол тайз) Frame гэж юу вэ?

Frame нь хөдөлгөөнийг бүтээх гол үндэс болдог ба киноны кадртай зүйрлэж болно.

Keyframe гэж юу вэ? Хамгийн эхний болон хамгийн

сүүлийн 2 кадрыг засварлах боломжтой. Blank keyframe?

Өөртөө ямар нэг объект агуулаагүй хоосон frame юм.

Create motion tween (хөдөлгөөн оруулах) Motion

-Байрлалыг өөрчилдөг Shape

-Биетийг дүрсээр өөрчилдөг Flash8 програмыг ажиллуулахын тулд CTRL+ENTER товчлуурыг

дардаг.

Page 15: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

15

Ши

нэ м

эд

лэг

ол

гох ү

е ш

ат

22 За одоо бүгдээрээ Flash8 програмаа нээцгээе. Start-> Macromedia flash8->

flash document

Одоо бүгдээрээ багшийгаа дагаад хийгээрэй.

1кадр дээр oval tool буюу дугуй дүрс зурдаг хэрэгсэлээ

сонгоод дугуй дүрс зураарай.

Зурсан бол 2кадр дээр mouse2-oo дараад Insert blank

keyframe –ийг сонгоод дахин нэг дугуй дүрсийг өөр газар

зураарай.

Одоо дахин 3кадр дээр mouse2-oo дараад Insert blank keyframe –ийг сонгоод дахин

нэг дугуй дүрсийг өөр газар зураарай.

Зурсан бол CTRL+ENTER ээ дараад ажиллуулаарай. \

Яаж байна?

Сурагчид Flash8 програмаа нээх.

-маш хурдан дарааллан гарч ирж байна

-ээлжилж гарч ирж байна -ээлжилж анивчаад байгаа юм

бишүү

Page 16: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

16

Зөв зөв. Одоо энэ дугуй дүрсийг илүү удаан гаргахын тулд яах вэ хүүхдүүдээ?

Тиймээ зөв. Мэдээж frame

буюу кадрыг нь хол хол зайтай сонгоно. Одоо кадрыг нь хол зайтай

болгож үзэцгээе. 2кадр дээрээ mouse1 ээ

дараад чирж хүссэн кадр дээрээ аваачаад тавина. 3кадраа мөн адил хийнэ.

Одоо CTRL+ENTER дараад үзэцгээе. Удааширсан байна

уу?

-дугуй дүрсээ хол хол зурах юм болов уу -кадрыг нь хол хол зайтай сонгоно

-тийм байна -удааширсан байна.

За одоо шинэ хуудас нээгээд нэг дугуй дүрс зурчих. Тэр дугуй дүрсээ бильярдны

шаариг шиг будаарай. Тэгэхийн тулд яах билээ?

Тиймээ зөв тэр өнгийг сонгож байгаад дугуй дүрсээ будчих.

Зурсан бол 30-р кадр дээр

mouse2-oo дараад Insert Keyframe -ээ сонгоно. Selection tool хэрэгсэлээ

сонгоод дугуй дүрсээ зөөж тавина.

Одоо 1-30кадрын аль ч кадр

дээр хамаагүй mouse2-oo дараад Create Motion Tween-

ийг сонгоно. Одоо болсон бол

CTRL+ENTER дарна уу.

За наад шаариг чинь яаж байна? Хөдөлгөөн орсон байна уу?

-будаг асгадаг fill color гэсэн хэрэгсэл дотор байна.

-тийм байна, хөдөлж байна. -нэг цэгээс нөгөө цэгрүү өнхөрч байна

-хөдөлгөөнтөй болсон байна.

Page 17: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

17

Тиймээ мэдээж хөдөлгөөн орсон байгаа. Create motion tween-ийг хөдөлгөөн оруулдаг

гэж бичсэн байгаа шүү дээ. Одоо бүгдээрээ shape tween-

ийг ашигласан жишээ хийцгээе. Шинээр нэг хуудас нээгээд

oval tool хэрэгсэлээ сонгоод дугуй дүрс зураарай. Зурсан

дугуй дүрсээ selection tool хэрэгсэлээ сонгож байгаад идэвхижүүлээд mouse2-oo

дараад Break apart-ыг сонгоорой. Тэгэхээр дугуй

дүрс чинь цэгүүдээс бүтсэн болж харагдана. За зурсан бол 30кадр дээр

mouse2-oo дараад Insert Blank Keyframe-ээ сонгоорой.

Тэгэхээр бидний зурсан дугуй дүрс байхгүй болно. Одоо rectangle tool хэрэгсэлээ

сонгож байгаад дөрвөлжин дүрсийг хажуу талынх нь

буланд зураарай. Зурчихаад дөрвөлжин дүрсээ идэвхижүүлж байгаад mouse2-

oo дараад Break apart-ыг сонгоорой. За одоо болсон

бол Create motion tween-ийг сонгоод хөдөлгөөн оруулна. Layer дээрээ дараад properties

тохиргооны tween-ийг shape болгоно.

Одоо дахин 60 кадр дээр mouse2-oo дараад Insert Blank Keyframe-ээ сонгоорой.

Сонгочихоод line tool хэрэгсэлээрээ зүүн доод

буланд нь гурвалжин дүрс зурна. Зурчихаад будаг асгадаг paint bucket tool

хэрэгсэлээрээ гурвалжин дүрсээ будна. Мөн адил break

apart болгоно. Тэгээд 90 кадр дээрээ мөн адил mouse2-oo дараад Insert Blank Keyframe-

Page 18: Flash 10 garguulah

Flash program ” нэгж хичээл

18

ээ сонгоорой. Сонгочихоод oval tool хэрэгсэлээ сонгоод баруун доод буланд нь дугуй

дүрс зураарай. Зурсан дугуй дүрсээ selection tool

хэрэгсэлээ сонгож байгаад идэвхижүүлээд mouse2-oo дараад Break apart-ыг

сонгоорой. За болсон бол CTRL+ENTER дараарай.

Ба

татг

ах ү

е ш

ат

бо

ло

н

гэр

ий

н д

аа

лга

ва

р

5 Та нарын компьютерийн дэлгэцэн дээр car.png гэсэн нэртэй машины зураг байгаа.

Үүнийг хөдөлгөөнд оруулж явдаг болгоно уу.

Сурагч бүр идэвхитэй оролцож дүн авах.

Гэрийн даалгаварт:

1.өнөөдрийн үзсэн Motion tween ,shape tween ашиглах хөдөлгөөн дүрс зохиож

[email protected] хаягруу явуулаарай.

Гэрийн даалгаварыг сурагч бүр

хийж багшдаа явуулж дүнгээ авах