foldunk es kornyezetunk - sulinet · 2010-06-16 · tanítás ideje: 2009. december 7., 3.óra...
TRANSCRIPT
Üvegházhatás
ÓRAVÁZLAT A három hetet meghaladó projekt részeként
9. osztály
Tanítás helye: Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta- és Bankforgalmi
Szakközépiskola. Tanítás ideje: 2009. december 3., 7. óra Tantárgy: Földünk és környezetünk Óra típusa: új ismereteket közlő óra Az óra célja
Ismerjék meg a tanulók a globális légköri problémákat. Szövegei a tanulók számára is könnyen érthetőek ezért alkalmas csoportmunkára is. Szemléltetéssel a tanulók számára is könnyebben érthető. Érdemes felhívni a figyelmet a gazdasági, társadalmi és környezeti vonatkozásaira is.
Időkeret
20 perc
Ajánlott megelőző és követő tananyag (előzetes és követő képességfejlesztő tevékeny- ség vagy ismeret)
Megelőző tananyag: Követő tananyag: Savas esők Megelőző tevékenységek: Követő tevékenységek: Tabló készítése
Modulkapcsolódási pontok
Tágabb környezetben: Fizika: A légnyomás Kémia: A szén. A kénsav. Történelem: A globalizáció kérdései, a 21. sz. gazdasági, természeti és társadalmi válsága.
Képességfejlesztés
Személyes kompetencia: kreativitás, figyelem Kognitív kompetencia: lényeglátás, gondolkodás, problémamegoldás Szociális kompetencia: együttműködő készség, tervezés, előrelátás
Eszközszükséglet
Projektor, számítógép, tollak, nyomtató papír, nyomtató, csomagolópapír,
Feldolgozás I. Ráhangolódás
Időkeret: 5 perc Módszertani eszközök: - összpontosító tanári kérdések - felidézést segítő hívószavak
Frontális osztálymunkában felelevenítjük az eddig tanultakat a témával kapcsolatban.
II. Új anyag feldolgozása
Felhasznált tankönyvek, segédanyagok:
• Kereszty Péter- Nagy Balázs- Nemerkényi Antal-
Sárfalvi Béla: Lakóhelyünk, a Föld. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2008.
• Kereszty- Nagy- Nemerkényi- Rugli: Lakóhelyünk, a Föld munkafüzet. Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp, 2008.
• Földrajzi atlasz • Internet
Időkeret: 10 perc Módszertani eszközök: - differenciált csoportmunka - frontális osztálymunka - tanári irányítás segítségével - vizuális úton való ismeret- szerzés kivetítő segítségével
• Fogalom magyarázata • Üvegház hatású gázok • Szemléltetése rajzzal (1. és 2. ábra) • Következményei (3. és 4. ábra) • A vékonyodó ózonernyő
Fogalmak: emisszió – leülepedés (immisszió) – savas esők – fokozódó üvegházhatás – az ózonréteg elvékonyodása – globális környezeti probléma Összefüggések: az emberi tevékenység és a légköri egyensúly megbomlása közötti kapcsolat – a légszennyezés kapcsolata a szomszédos területekkel és a többi gömbhéjjal: nemcsak a szennyeződést kibocsátó térség kerül veszélybe
Az óra végén
Időkeret: 5 perc Tanári kérdések Értékelés: tabló készítése
o Honnan származnak a légszennyező
anyagok? o Melyek a leggyakoribb és legártalmasabb
szennyező anyagok? o Mivel járulhatunk mi hozzá a kibocsátás
csökkentéséhez?
Az óra után
Az elmélyítést segítő feladatok kijelölése
Interneten kutatómunka, ebből tabló készítése.
Készítette: Plótár Edina, szaktanár Vasvár, 2009. december 1.
1. 2.
3. 4.
Savas esők
ÓRAVÁZLAT A három hetet meghaladó projekt részeként
9. osztály
Tanítás helye: Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta- és Bankforgalmi
Szakközépiskola. Tanítás ideje: 2009. december 10., 7. óra Tantárgy: Földünk és környezetünk Óra típusa: új ismereteket közlő óra
Az óra célja
A tananyag a globális légköri problémákat mutatja be. Szemléltetéssel a tanulók számára is könnyebben érthető. Érdemes felhívni a figyelmet a gazdasági, társadalmi és környezeti vonatkozásaira is.
Időkeret
20 perc
Ajánlott megelőző és követő tananyag (előzetes és követő képességfejlesztő tevékeny- ség vagy ismeret)
Megelőző tananyag: Globális környezeti problémák, Üvegházhatás Követő tananyag: Megelőző tevékenységek: Követő tevékenységek: Tabló készítése
Modulkapcsolódási pontok
Tágabb környezetben: Fizika: A légnyomás Kémia: A szén. A kénsav. Történelem: A globalizáció kérdései, a 21. sz. gazdasági, természeti és társadalmi válsága.
Képességfejlesztés
Személyes kompetencia: kreativitás, figyelem Kognitív kompetencia: lényeglátás, gondolkodás, problémamegoldás Szociális kompetencia: együttműködő készség, tervezés, előrelátás
Feldolgozás
I. Ráhangolódás
Időkeret: 5 perc Módszertani eszközök: - összpontosító tanári kérdések - felidézést segítő hívószavak
Frontális osztálymunkában felelevenítjük az eddig tanultakat a témával kapcsolatban, különös tekintettel az üvegházhatásra.
II. Új anyag feldolgozása
Felhasznált tankönyvek, segédanyagok:
• Kereszty Péter- Nagy Balázs- Nemerkényi Antal-
Sárfalvi Béla: Lakóhelyünk, a Föld. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2008.
• Kereszty- Nagy- Nemerkényi- Rugli: Lakóhelyünk, a Föld munkafüzet. Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp, 2008.
• Földrajti atlasz • Internet
Időkeret: 10 perc Módszertani eszközök: - differenciált csoportmunka - frontális osztálymunka - tanári irányítás segítségével - vizuális úton való ismeret- szerzés kivetítő segítségével
• Fogalmak magyarázata • Savas esők képződésének folyamata • Súlyos következményei • Védekezés lehetőségei • Megakadályozása • Képek az adott témában
Fogalmak: emisszió – leülepedés (immisszió) – savas esők – fokozódó üvegházhatás – az ózonréteg elvékonyodása – globális környezeti probléma Összefüggések: az emberi tevékenység és a légköri egyensúly megbomlása közötti kapcsolat – a légszennyezés kapcsolata a szomszédos területekkel és a többi gömbhéjjal: nemcsak a szennyeződést kibocsátó térség kerül veszélybe
Az óra végén
Időkeret: 5 perc Tanári kérdések Értékelés: tabló készítése
o Savas esők képződésének folyamata
o Védekezés lehetőségei?
Az óra után
Az elmélyítést segítő feladatok kijelölése
Interneten kutatómunka, ebből tabló készítése.
Készítette: Plótár Edina, szaktanár Vasvár, 2009. december 2.
GLOBÁLIS VILÁGPROBLÉMÁK
ÜVEGHÁZHATÁS ÉS SAVAS ESŐK
ÜVEGHÁZHATÁS KIALAKULÁSA
SAVAS ESŐ KIALAKULÁSA
SAVAS ESŐ HATÁSA A NÖVÉNYZETRE ÉS AZ ÉPÜLETTEKRE
Üvegházhatás
ÓRAVÁZLAT
A három hetet meghaladó projekt részeként 10. osztály
Tanítás helye: Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta- és Bankforgalmi
Szakközépiskola. Tanítás ideje: 2009. november 30., 3. óra Tantárgy: Földünk és környezetünk Óra típusa: új ismereteket közlő óra Az óra célja
A tananyag a globális légköri problémákat mutatja be. Szemléltetéssel a tanulók számára is könnyebben érthető. Érdemes felhívni a figyelmet a gazdasági, társadalmi és környezeti vonatkozásaira is. Fontos kitérni, hogy milyen intézkedések szükségesek a légköri szennyező folyamatok megállításához, mit tehetünk környezetünk megóvása érdekében.
Időkeret
45 perc
Ajánlott megelőző és követő tananyag (előzetes és követő képességfejlesztő tevékeny- ség vagy ismeret)
Megelőző tananyag: Időjárási elemek Követő tananyag: Savas esők Megelőző tevékenységek: Hőmérsékleti számítások Követő tevékenységek: Tabló készítése
Modulkapcsolódási pontok
Tágabb környezetben: Fizika: A légnyomás Kémia: A szén. A kén, a kénsav. Történelem: A globalizáció kérdései, a 21. sz. gazdasági, természeti és társadalmi válsága.
Képességfejlesztés
Személyes kompetencia: kreativitás, figyelem Kognitív kompetencia: lényeglátás, gondolkodás, gondolkodási képességek fejlesztése, problémamegoldás Szociális kompetencia: együttműködő készség, tervezés, előrelátás
Eszközszükséglet Internet, projektor, számítógép
Feldolgozás
I. Ráhangolódás
Időkeret: 5 perc Módszertani eszközök: - összpontosító tanári kérdések - felidézést segítő hívószavak
Frontális osztálymunkában felelevenítjük az eddig tanultakat a témával kapcsolatban.
II. Új anyag feldolgozása
Felhasznált tankönyvek, segédanyagok:
• Kereszty Péter- Nagy Balázs- Nemerkényi Antal- Sárfalvi
Béla: Lakóhelyünk, a Föld. Nemzeti Tankönyvkiadó,
Budapest, 2008.
• Lakóhelyünk, a Föld munkafüzet
• Internet
Internet: hu.wikipedia.org/wiki/Globális_felmelegedés –
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm -
www.zoldtech.hu/.../globalis_felmelegedes
www.standardteam.hu/felmelegedes.html
www.energiaonline.hu/Az_eghajlatvaltozas_okai_es_kovetkezmenyei
www.zoldtech.hu/lexikon/.../uveghazhatas
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm
Időkeret: 30 perc Módszertani eszközök: - differenciált csoportmunka - frontális osztálymunka - tanári irányítás segítségével - vizuális úton való ismeret-
• Fogalom magyarázata • Üvegház hatású gázok • Szemléltető ábra keresése az Interneten (1. és 2. ábra) • Következményei • A vékonyodó ózonernyő • Globális felmelegedés és következményei (3. és 4. ábra)
Fogalmak: légkör, ózon, savas eső, szén-dioxid, felmelegedés, ózonpajzs, üvegházhatás, szennyező anyag, globális problémák, olvadás, sivatagosodás, ózonritkulás, klór–fluor–karbon (CFC), ultraibolya sugárzás (UV), savas eső, kén–dioxid, Összefüggések: az emberi tevékenység és a légköri egyensúly megbomlása közötti kapcsolat – a légszennyezés kapcsolata a
szerzés kivetítő segítségével
szomszédos területekkel és a többi gömbhéjjal: nemcsak a szennyeződést kibocsátó térség kerül veszélybe
Az óra végén
Időkeret: 10 perc Tanári kérdések A csoportok értékelik egymás munkáját, tanári értékelés
o Melyek a leggyakoribb és legártalmasabb szennyező anyagok?
o Mivel járulhatunk mi hozzá a kibocsátás csökkentéséhez?
o Honnan származnak a légszennyező anyagok? o Hogyan járulhat hozzá a klímaváltozáshoz az
üvegházhatás? o Mi a savas eső és miért veszélyes? (Bemelegítés a
következő témára)
Az óra után
Az elmélyítést segítő feladatok kijelölése
Témával kapcsolatos cikkek és képek keresése az Interneten, ebből tabló készítése.
Készítette: Plótár Edina, szaktanár Vasvár, 2009. november 28. Ábrák
1. 2.
3. 4.
Cikkek:
hu.wikipedia.org/wiki/Globális_felmelegedés –
www.globalisfelmelegedes.info/
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm -
www.zoldtech.hu/.../globalis_felmelegedes
www.standardteam.hu/felmelegedes.html
www.energiaonline.hu/Az_eghajlatvaltozas_okai_es_kovetkezmenyei
www.zoldtech.hu/lexikon/.../uveghazhatas
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm
greenpeace.hu/.../mit_jelent_az_uveghazhatas -
Savas esők
ÓRAVÁZLAT A három hetet meghaladó projekt részeként
10. osztály
Tanítás helye: Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta- és Bankforgalmi
Szakközépiskola. Tanítás ideje: 2009. december 7., 3.óra Tantárgy: Földünk és környezetünk Óra típusa: új ismereteket közlő óra
Az óra célja
A tananyag a globális légköri problémákat mutatja be. Szemléltetéssel a tanulók számára is könnyebben érthető. Érdemes felhívni a figyelmet a gazdasági, társadalmi és környezeti vonatkozásaira is. Fontos kitérni, hogy milyen intézkedések szükségesek a légköri szennyező folyamatok megállításához, mit tehetünk környezetünk megóvása érdekében.
Időkeret
45 perc
Ajánlott megelőző és követő tananyag (előzetes és követő képességfejlesztő tevékeny- ség vagy ismeret)
Megelőző tananyag: Globális környezeti problémák, Üvegházhatás Követő tananyag: Összefoglalás Megelőző tevékenységek: A globális környezeti problémákon belül az üvegházhatás feldolgozása. Követő tevékenységek: Tabló készítése
Modulkapcsolódási pontok
Tágabb környezetben: Fizika: A légnyomás Kémia: A szén. A kénsav. Történelem: A globalizáció kérdései, a 21. sz. gazdasági, természeti és társadalmi válsága.
Képességfejlesztés
Személyes kompetencia: kreativitás, figyelem Kognitív kompetencia: lényeglátás, gondolkodás, problémamegoldás Szociális kompetencia: együttműködő készség, tervezés, előrelátás
Feldolgozás
I. Ráhangolódás
Időkeret: 5 perc Módszertani eszközök: - összpontosító tanári kérdések - felidézést segítő hívószavak
Frontális osztálymunkában felelevenítjük az eddig tanultakat a témával kapcsolatban, különös tekintettel az üvegházhatásra.
II. Új anyag feldolgozása
Felhasznált tankönyvek, segédanyagok:
• Kereszty Péter- Nagy Balázs- Nemerkényi Antal-
Sárfalvi Béla: Lakóhelyünk, a Föld. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2008.
• Lakóhelyünk, a Föld munkafüzet • Földrajzi atlasz • Internet
Időkeret: 30 perc Módszertani eszközök: - differenciált csoportmunka - frontális osztálymunka - tanári irányítás segítségével - vizuális úton való ismeret- szerzés kivetítő segítségével
• Fogalmak magyarázata • Savas esők képződésének folyamata • Súlyos következményei • Védekezés lehetőségei • Megakadályozása • Képek az adott témában
Fogalmak: légkör, ózon, savas eső, szén-dioxid, felmelegedés, ózonpajzs, üvegházhatás, szennyező anyag, globális problémák, olvadás, sivatagosodás, ózonritkulás, klór–fluor–karbon (CFC), ultraibolya sugárzás (UV), savas eső, kén–dioxid, Összefüggések: az emberi tevékenység és a légköri egyensúly megbomlása közötti kapcsolat – a légszennyezés kapcsolata a szomszédos területekkel és a többi gömbhéjjal: nemcsak a szennyeződést kibocsátó térség kerül veszélybe
Az óra végén
Időkeret: 10 perc Tanári kérdések Értékelés: tabló készítése
o Savas esők képződésének folyamata?
o Védekezés lehetőségei?
o Hogyan járulhat hozzá a klímaváltozáshoz az
üvegházhatás?
Az óra után
Az elmélyítést segítő
Témával kapcsolatos cikkek és képek keresése az Interneten Internetes kutatómunka, ebből tabló készítése.
feladatok kijelölése
Készítette: Plótár Edina, szaktanár Vasvár, 2009. november 28.
A savas esők hatása a természetes környezetre
A savas esők a környezet minden elemét befolyásolják, úgy mint a felszíni vizeket, a talajvizet, talajt és a
növényzetet. Akadályozzák a táplálékláncot és veszélyeztetik a biodiverzitást. Lerontják a mi világunkat.
A legtöbb szennyező anyagot korunkban a légtérbe bocsátják ki, elsősorban gázokat és aeroszolokat. A
kibocsátott gázok között vannak különféle betegségek előidézői, az üvegházhatás fokozását elősegítők (pl. CO2,
CH4), ózoncsökkentők (pl. CFC-k, NO2), savas esőt okozók (pl. NOx, SO2) és katasztrófáknál a levegőbe kerülő
mérgek (pl. Hg-tartalmú anyagok). A legnagyobb légszennyező az energetika és a közlekedés.
A légkörbe került szennyező anyagok sorsa a méretüktől függ. A nagy szemcsék a gravitáció hatására
fokozatosan leülepednek (száraz ülepedés), és nem jutnak messzire a kibocsátás helyétől. A csapadék is kimossa
a levegőből a szennyező részecskéket. A kén-dioxid és a nitrogén-dioxid a csapadékvízzel savas oldatot képez,
savas eső keletkezik. A kibocsátás helyétől akár több száz, vagy több ezer kilométerre is kialakulhat savas eső.
A vizek savassága
Ha a savas eső belekerül a folyókba, vagy a tavakba, csökkenti a víz pH-ját, ami nagyon veszélyes, például a
halak számára. Amikor a víz pH-értéke 5,5-nél kisebb lesz, akkor a halak elpusztulnak, vagy nagyon betegekké
válnak. Az 50-es évek végén felfedezték, hogy a halak eltűnnek Dél-Skandinávia tavaiból és vízi útjaiból.
Ma mintegy 14000 svéd tó érintett a savasodásban, ennek következtében széles skálán károsodnak a növények és
az állatok. A károk Skandinávia nagy részét érintik, de előfordulnak az Egyesült Királyságban és az Alpokban is.
Skandináviában a tavak és folyók különösen érzékenyek a savasodásra, mivel kristályos kőzeteken találhatóak,
melyek szintén savasak. Ennek következtében a savas esők növelik a természetes savasságot, ami más
területekhez képest már eleve magasabb. A savas esők a talajvíz savasodását is okozzák; ez aztán hatással van az
emberekre és a növényekre. Egy másik terület, ami szintén erősen érzékeny a víz savasodására, az Észak-
Amerika. Kanadában 1981 óta 202 tavon végeznek méréseket Ontario, Quebec és az Atlanti-óceán környéki
tartományokban. 1994-ben 33 % mutatott javulást a savasodásban, míg 11 % rosszabbodott. A fennmaradó 56
%-ban a savassági szintek nem változtak.
Mivel az európai SO2 és NOx kibocsátás fokozatosan csökken, a 90-es években évi 1-6 %-os kéntartalom
csökkenés volt megfigyelhető számos nyugat- és észak-európai tóban és vízfolyásban; ezáltal több helyen a
vizek regenerálódtak, míg másutt ez a hatás várható. A regenerálódást úgy határozták meg, hogy az visszatérés
az iparosodás előtti savassági szintre, illetve más tényezők, amelyek ellensúlyozzák a savasodást, szintén ezen a
szinten vannak. Nagy-Britannia volt az egyetlen terület, ahol nem figyelték meg a szulfát koncentráció
csökkenését. A csökkentett kibocsátás nem jelenti azonnal a vízfolyások, tavak és folyók minőségének javulását.
Például Maine-ben (USA) néhány felszíni víz a 90-es években folyamatosan savasodott, pedig az eső kénsav
tartalma csökkent. Több tényező járult hozzá a tó folytatódó savasodásához: változás az éghajlatban, növekvő
nitrogén összetevők szintje a csapadékban, például a salétromsavé és a vízgyűjtő terület savsemlegesítő
képességének csökkenése.
Talajok
Amikor a talaj savassá válik, az alapvető kalcium- és magnézium-tartalmú ásványok kioldódnak, mielőtt a fák és
más növények növekedésükhöz fel tudnák használni, ez csökkenti a talajok termékenységét. Továbbá, a nagyon
veszélyes és mérgező anyagokat, mint bizonyos alumínium-vegyületeket, kioldja és ezek felhalmozódnak a
talajban, ami a talajok leromlásához vezet. Alumínium bőségesen található a talajokban ártalmatlan szerves
formában, ha viszont kioldódik, akkor a szerves formája átalakul szervetlen alumínium-vegyületté, ami mérgező
az élő szervezetekre. Az alumínium kioldódik az alumínium szilikátokból, amikor a víz pH-ja eléri a 4-es
értéket. Károsítja a hajszálgyökereket és csökkenti a foszfor és más tápanyagok felvételét. A fának csökken az
ellenállóképessége, és később tápanyaghiányban és az ellenállóképesség lecsökkenése miatt elpusztul. A tudósok
úgy gondolják, hogy a talajban levő tápanyagok elvesztése összekapcsolva a mérgező alumínium mennyiségének
növekedésével a talajban, egy lehetőség lehet arra, hogy a savas esők hogyan károsítják a fákat. Ilyen kémiai
anyagok kimosódhatnak a lefolyás során is, és elszállítódnak a vízfolyásokba, folyókba és tavakba.
Nem minden talaj egyformán érzékeny a savas eső hatásaira. A leginkább veszélyeztetett talaj az, ami savas
sziklán alakult ki, azaz gránit és más magas szilícium tartalmú glaciális területen levő alapkőzeten (gránit,
bizonyos gneiszek, kvarcit és kvarctartalmú homokkő), vagy vastag rétegben felhalmozott szilíciumtartalmú
homokon (ilyen például a dán és a holland homoksíkság), vagy öreg és mállott talajon. A mészben gazdag
talajok sokkal ellenállóbbak a savasodásnak.
Forrás: Swedish Environmental Protection Agency
Megoldás lehet: Cikkek:
hu.wikipedia.org/wiki/Globális_felmelegedés –
www.globalisfelmelegedes.info/
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm -
www.zoldtech.hu/.../globalis_felmelegedes
www.standardteam.hu/felmelegedes.html
www.energiaonline.hu/Az_eghajlatvaltozas_okai_es_kovetkezmenyei
www.zoldtech.hu/lexikon/.../uveghazhatas
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm
greenpeace.hu/.../mit_jelent_az_uveghazhatas -
CIKKEK:
hu.wikipedia.org/wiki/Globális_felmelegedés –
www.globalisfelmelegedes.info/
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm -
www.zoldtech.hu/.../globalis_felmelegedes
www.standardteam.hu/felmelegedes.html
www.energiaonline.hu/Az_eghajlatvaltozas_okai_es_kovetkezmenyei
www.zoldtech.hu/lexikon/.../uveghazhatas
www.sulinet.hu/tart/ncikk/.../gfelmelegedes.htm
greenpeace.hu/.../mit_jelent_az_uveghazhatas -
Szennyezőanyag kibocsátása
Elszállítása Hatása
A savas talajból kioldódhat pl. az Al3+-ion
A savas víz károsan hat az élővilágra
Szennyező gázok