goran podunavac marijana kuna -...

31
Goran Podunavac Marijana Kuna

Upload: others

Post on 07-Jan-2020

10 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Goran Podunavac

Marijana Kuna

Provedba nastavnog sata Povod: Međunarodni dan sigurnog Interneta –

8. veljače 2011. godine

Nastavna jedinica: Sigurnost na Internetu

Cilj nastavnog sata: osvijestiti učenike o potrebi korištenja Interneta na siguran način

Ciljna skupina: svi učenici viših razreda osnovne škole kojima predajem

Vrijeme provedbe: dva školska sata

Nastavna metoda: debata

Artikulacija prvog nastavnog sata Upute učenicima za nastavni sat i podjela u skupine ili

parove – 5 minuta

Podjela pisanih uputa i web stranica – smjernice učenicima za rad – 5 minuta

Istraživanje i pretraživanje na Internetu te prikupljanje i bilježenje informacija – 25 minuta

Priprema za debatu – 10 minuta

Korištene web stranice

www.dijete.hr (preporuke pravobraniteljice za djecu) www.cert.hr (preporuke hrvatskog nacionalnog središta za

računalnu sigurnost Priručnik za računalnu sigurnost korisnika interneta -

popularno zvan „Borbeni komplet“ http://sigurnost.tvz.hr/ (zanimljive i poučne interaktivne priče

te priručnik o sigurnosti) http://www.saferinternet.org (sadržaji Europske mreže centara

osviještenosti koji promiču sigurnu i odgovornu upotrebu interneta i mobilnih uređaja među mladima)

http://www.skole.hr/ (u tražilicu se upiše „sigurnost na Internetu“ i dobiju se članci vezani uz temu)

Portal Nikole Tesle (pod online sadržajima Korištenje Internetanalazi se tema Osnove računalne sigurnosti na Internetu)

Smjernice učenicima za istraživanje

Mogućnost komunikacije s drugim ljudima

Dostupnost informacija na Internetu

Društvene mreže

Sloboda na Internetu

Nasilje na Internetu

Sigurnost djece i mladih na Internetu

Sigurnost računala

Sigurnost podataka na Internetu

Online kupovina

Istraživanje i pretraživanje weba te prikupljanje i bilježenje informacija

DEBATA

Debata je organiziran način razmjene mišljenja.

Teza: INTERNET JE SIGURAN MEDIJ

Sukobljavaju se afirmacijska i negacijska skupina glede teme (teze) koja je zadana.

Što je debata?

Cilj debate

• iznijeti što više argumenata i dokazati mišljenje skupine u kojoj se nalaziš bez obzira na osobno mišljenje o toj tezi

Afirmacijska skupina brani i argumentira zadanu tezu na racionalan način, potkrjepljuje logičkim razlozima i provjerenim informacijama.

Pravila komuniciranja u debati

Negacijska skupina brani i argumentira suprotno

mišljenje od zadane teze na racionalan način, potkrjepljuje logičkim razlozima i provjerenim

informacijama.

Vrijeme za repliku je ograničeno - 2 minute!

Sudionici ne upadaju drugima u riječ

Sudionici se javljaju

za riječ dizanjem

ruke!

Sudionici ne drže duge monologe!

Sudionici u debati ne

zastupaju nužno vlastiti stav!

Zabranjeno je vrijeđanje i nepoštovanje tuđeg

mišljenja!

Suci odlučuju tko je pobijedio ocjenjujudi način na koji su argumenti izneseni od strane pojedine skupine te daju obrazloženje zašto je proglašena skupina pobjednik.

Nastavnik je voditelj i daje riječ sudionicima tako da im u ruku preda dogovoreni predmet (loptu ili olovku).

Pitanja

Artikulacija drugog nastavnog sata

Upute učenicima o pravilima debate – 5 minuta

Odabir učenika (sudionici debate, suci, promatrači) –3 minute

Rasprava između afirmacijske i negacijske skupine –30 minuta

Suci donose odluku o pobjedniku i obrazlažu odluku

Zaključak i ocjenjivanje učenika, njihovi komentari i dojmovi - 7 minuta

Ozračje nastavnog sata

Uvodno izlaganje (1/2)

Replike i argumenti Replike i argumenti

Afirmacijska grupa obavezno treba provjeriti valjanost

informacija

roditelj treba brinuti o aktivnostima djece na Internetu (nadzirati dijete koje stranice posjećuje i koliko vremena je na Internetu)

korisnik društvenih mreža ima mogućnost privatnosti

pridržavati se pravila: ne otkrivati osobne podatke, ne razgovarati sa strancima, ne slati svoje fotografije

Negacijska grupa

sve informacije nisu istinite

Internet je izvor opasnosti za računala i njegove korisnike

moguće kriminalne aktivnosti (rasizam, droga terorizam, nasilje, osveta)

aktivnosti protiv osobne sigurnosti (zloba, osveta, pedofilija, pornografija, emocionalno i fizičko zlostavljanje djece)

narušena privatnost korisnika

Uvodno izlaganje (2/2)

Replike i argumenti Replike i argumenti

Afirmacijska grupa postoje stranice koje educiraju djecu i

roditelje o korištenju Interneta

postoje programi koji blokiraju neželjeni sadržaj ili ograničavaju vrijeme na Internetu

treba pravilno postupati s računalom (firewall, antivirus, antispam, ažuriranje, update, lozinke, šifrirani podatci)

stranice vezane uz financije posjeduju certifikat

Internet je siguran koliko ga korisnik učini sigurnim

Negacijska grupa

piratstvo

zlonamjerni programi: virusi, trojanci, crvi, adware, spam, spyware

zlouporaba kreditne kartice

Internet je napravljen da bude slobodan a ne siguran

Zaključak• Učenici sudionici su srčano i argumentirano

branili svoja stajališta• Učenici promatrači i suci su aktivno

sudjelovali postavljajući pitanja afirmacijskoj i negacijskoj skupini.

• Suci su imali tešku odluku proglasiti pobjednika

• Nastavni sat bio je ispunjen, većina učenika zadovoljna i motivirana za sljedeću debatu

• Cilj nastavnog sata je postignut• Učenici su u pokazali svoju zrelost, ozbiljnost i

kritičnost u promišljanju.

Napomene važna je dobra priprema sata

većina učenika nije imala na nastavi metodu debate

debatom učenici stječu nova znanja i sistematiziraju postojeće vještine i znanja (vještine vezane uz pretraživanje i prikupljanje informacija te komunikacijske i prezentacijske vještine)

ocjenjivanje učenika u skladu sa njihovim sudjelovanjem, argumentima i replikama

Mogude teme za debatu teme kojima potičemo odgoj djece, razmjenu mišljenja

teze koje mogu biti i potvrdne i negirane

teme kojima osvješćujemo djecu

Npr.

Facebook spaja ljude

Bolje je kupiti prijenosno računalo od stolnog

Obradom slika gubi na svojoj izvornosti

Windowsi su bolji od Linuxa

Web stranice će zamijeniti dnevni tisak