gradinita cu p · web view„ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice...
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
Profesor înv. Preșc. Atanasiu Florentina Simona
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 21.02.2020
Nivelul I
Tema anuală de studiu: “Cum este , a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema de proiect: „ Animale din pădure”
Tema activității: „Petrecerea ursulețului Martinel”
Mijloc de realizare: Activitate integrată –ADE: (DȘ+DOS) +ALA II
Tipul de activitate: Consolidarea și verificarea cunoștințelor
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Durată: 90 minute
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
I. A.D.P.( ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)
Întâlnirea de dimineață: “Ne pregătim pentru petrecerea ursulețului Martinel”
Salutul „Bună dimineața ursuleții”
Prezența;
Calendarul naturii;
Împărtășirea cu ceilalți;
Activitatea de grup;
Noutatea zilei;
TRANZIȚII:
“Câte unul pe cărare”
“Ursuleții s-au trezit”
RUTINE : „Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);
II. A.D.E.( ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE)
1.DȘ (Activitate matematică)”Ajută-mă dacă vrei” - joc didactic
2.DOS (Activitate practică)’’Surprize pentru Martinel’’- aplicație
ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:
Știință:” Colorează cum îți spun” –fișă de lucru
Artă “Surprize pentru Martinel” - aplicație
Joc de masă: “Cadouri colorate” – puzzle
III. JOCURI SI ACTIVITĂȚI DIDACTICE(ALA II)
“Mulți ani trăiască!” – joc cu text și cânt
“Ursul doarme”- joc de mișcare
“La cine s-a oprit ursulețul? ”- joc liniștitor
A.D.E. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
1. D Ș - (Activitate matematică)
TEMA ACTIVITĂȚII: “ Ajută-mă dacă vrei!”
MIJLOC DE REALIZARE: - Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și verificarea cunoștințelor
Competențe:
Familiarizarea cu informații despre mărime și culoare;
Efectuarea operațiilor de seriere, grupare, clasificare a obiectelor.
Obiective operaționale\comportamente urmărite :
O1 – să sorteze cadourile după mărime (mare/mic);
O2– să așeze cadourile în șir după criteriul dat (unul mare, unul mic);
O3- să grupeze cadourile după culoare (roșii și galbene);
O4- să sesizeze greșeala făcută;
O5- să verbalizeze acțiunea făcută, folosind un limbaj matematic.
Sarcina didactica: Rezolvarea diverselor sarcini legate de gruparea, sortarea și serierea
obiectelor după criteriul mărimii (mare/mic) și al culorii (roșu/galben);
Regulile de joc:
- Să asculte cu atenție sarcinile formulate;
- Sarcinile primite se vor rezolva pe rând de câte un copil numit, respectând integral
cerințele formulate;
- Să aplaude răspunsurile corecte.
Elemente de joc: surpriza, ursulețul magic, mânuirea materialelor, bătaia din palme,
închiderea și deschiderea ochilor, aplauze;
RESURSE
Procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, aprecierea verbală.
Materiale: urs mare, cadouri mici, cadouri mari, cutie mică, cutie mare, ursulețul magic.
Forma de organizare: frontal, individual.
2. D.O.S. (Activitate practică) se va realiza la centrul Artă
TEMA ACTIVITĂȚII: „Surprize pentru Martinel”
MIJLOC DE REALIZARE: aplicaţie
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi şi deprinderi
Competențe:
Să-şi cultive sensibilităţi artistice, formarea gustului estetic.
Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei
activităţi practice;
Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii pentru
realizarea temei propuse în cadrul activităţilor practice .
Obiective operaționale/comportamente urmărite:
O1.Să denumească materialele de lucru;
O2.Să execute corect tehnicile de lucru învățate;
O3.Să finalizeze lucrările respectând criteriile date;
O4.Să aprecieze lucrările colegilor, dar și propria lucrare;
RESURSE:
Procedurale: exercițiu, observația, conversația, explicația, demonstrația, munca
independentă, aprecierea verbală.
Materiale: cadouri mari, cadouri mici, fundițe mari, fundițe mici, lipici,
Formă de organizare: individual.
ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
STIINȚĂ: „Colorează cum îți spun” – fișă de lucru individuală;
Obiective operaționale:
O1.Să coloreze cadourile mari cu roșu;
O2.Să lipească o fundiță pe cadourile mici .
ARTĂ: „ Surprize pentru Martinel”- aplicație
Obiective operaționale:
O1. Să denumească materialele de lucru specifice activităților practice;
O2. Să lipească fundițe (roșii/galbene, mici/mari) pe cadouri ;
O3. Să finalizeze lucrările respectând criteriile date.
JOC DE MASĂ: „Cadouri colorate” - puzzle (din jumătăți – întregul)
Obiective operaționale:
O1. Să observe materialul pus la dispoziție;
O2. Să unească jumătățile puzzle-ului pentru a obține întregul;
O3. Să lipească jumătățile cu patafix.
RESURSE:
-Procedurale: observația, demonstrația, exercițiul, instructajul verbal, explicația,
expunerea, munca independentă,aprecierea verbală.
- Materiale: - Stiință: fișă de lucru individuală, creioane colorate, fundițe perforate,
lipici, stimulente.
- Artă: cadouri mari și mici, lipici, fundițe mari și mici (roșii și galbene),
stimulente.
- Joc de masă: carton, jumătăți puzzle, cutie suport, stimulente, patafix.
-Formă de organizare: individual.
EVALUARE: continuă (observarea comportamentului copiilor, analiza
răspunsurilor, observarea modului de lucru, observarea capacității de a duce lucrul la bun
sfârșit), finală (analiza lucrărilor realizate printr-o expoziție)
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani” , București, 2008;
-“Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii”, Editura Didactică şi Pedagogică
Bucureşti, 2010;
- “Jocuri didactice pentru însușirea corectă a limbii romane de către preșcolari”,
E.D.P. 2004;
- “ Revista pentru învățământul preșcolar și primar 3-4/2013, editura Arlequin.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ în care copiii au
posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit, de bună
dispoziție. La semnalul dat, copiii se adună în cerc cu educatoarea pentru a SALUTA:
,, - Bună dimineața, dragi ursuleți! ”
După salutul oaspeților, copiii se vor așeza pe scăunele după care se va
completa CALENDARUL NATURII, astfel: copiii sunt rugați să privească pe fereastră,
să spună ce fel de vreme e afară, se stabilește ziua, luna, anul, anotimpul.
TRANZITII: „ Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior.
Mă opresc, respir ușor.
Întind brațele să zbor.
Toată lumea e a mea,
Când mă las jos la podea.
Asta e doar un început.
Ați vazut cât am crescut! ”
SURPRIZA ZILEI. La un moment dat copiii vor fi îndrumați să-și îndrepte
privirea către un colț al sălii unde se află invitatul surpriză. Educatoarea împreună cu
copiii descoperă că este un urs mare, dar supărat. Astfel, copiii află că ursul , este
supărat pentru că este ziua lui și a încurcat cadourile. Educatoarea dă citire unei
scrisori aduse de către invitatul surpriză.Copiii se hotărăsc împreună cu educatoarea
să-l ajute și să-i organizeze o petrecere surpriză, iar cu acest prilej se anunță tema zilei
„Petrecerea ursulețului Martinel.”
Evenimente
didactice Conținut științific
Strategii didactice Evaluare/
instrumente și
indicatoriResurse
procedurale
Resurse
material
e
Forme de
organizare
1. Moment
Organizatoric
Asigurarea condițiilor psiho-pedagogice necesare
desfășurării activității în bune condiţii:
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialelor didactice.
Introducerea copiilor în sala de grupă.
Frontal
2 .Captarea
atenției
(Introducerea
în joc)
Se realizează prin elementul surpriză și anume găsirea
ursului Martinel și scrisoarea acestuia. Acesta le transmite
copiilor, că le-a pregătit multe suprize pe care le vor descoperi
pe parcursul activității.
Conversația Ursulețul
Martinel,
Scrisoare
Frontal Observarea
comportamentului
3.Anunțarea
temei și a
obiectivelor
Educatoarea le spune copiilor că astăzi la activitate vor
avea de rezolvat sarcinile unui joc didactic matematic
denumit: ,,Ajută-mă dacă poti! ”
Ca sarcini didactice, vor avea:
-să sorteze cadourile după mărime (mare/mic)
-să așeze cadourile în șir după criteriul dat (unul mare, unul
Conversația Urs
Cadouri
mari
/mici
Frontal Observarea
comportamentului
Interesul pentru
personajul surpriză
mic)
-să grupeze cadourile după culoare (roșii și galbene)
-să sesizeze greșeală făcută.
5.Complicarea
jocului
Varianta I:
Să sorteze cadouri după criteriul mărimii (mare/mic).
,,-În cutia mică vom așeza cadourile mici, iar în cutia mare
vom așeza cadourile mari.”
Exemplu:
- Eu am ales un cadou mare.
- Unde îl vei așeza?
- Voi așeza cadoul mare în cutia mare.
Să serieze cadourile după modelul dat (Ex: unul mare,
unul mic, etc.)
Exemplu:
- Am așezat un cadou mare și un cadou mic. Continuă
șirul!
- Voi așeza în continuare un cadou mare și un cadou
mic.
Varianta II :
Să grupeze cadouri după criteriul culorii (roșu și
galben).
Ursulețul Martinel va ridica o lăbuță și în funcție de
culoarea de pe lăbuță, copilul ales va alege cadoul (roșu sau
galben), va grupa cadourile în funcție de culoare, cele roșii
vor fi așezate la culoarea roșie, iar cele galbene la culoarea
galbenă.
Exemplu:
- Martinel a ridicat o lăbuță. Ce culoare are aceasta?
- Lăbuța are culoarea roșie.
- Alege un cadou care sa aibă această culoarea și așază-l în
funcție de culoarea sa.
- Am așezat cadoul roșu la culoarea roșie!
Copiii vor trebui să închidă ochii și educatoarea va
amesteca cadourile colorate între ele. La bătaia din
palme a educatoarei, vor deschide ochii și vor depista
greșeala.
Exemplu:
- Deschideți ochii! Ce observați?
- Un cadou roșu a fost așezat din greșeală la mulțimea
cadourilor galbene!
Un alt copil ales va veni și va corecta greșeala intenționată a
educatoarei.
Variantă III o vom realiza la centrul STIINȚĂ.
7. Obținerea
performanței
Se concretizează în activități desfășurate de copii pe
centre de interes, fiecare dovedindu-și aici abilitățile
dobândite, colaborarea cu ceilalți, îndemânarea și
creativitatea.
DOS se va desfășura la centrul ARTĂ, unde vom lipi
fundițe mari pe cadourile mari, respectiv fundițe mici pe
cadourile mici.
- Explicarea și demonstrarea modului de lucru;
- Exerciții pentru încălzirea articulației mâinilor;
La centrul JOC DE MASĂ copii vor reface imaginile
date - Din jumătăți - întregul (puzzle) ,,Cadouri colorate”.
DȘ se va desfășura la centru ȘTIINȚĂ unde vor avea o
fișă de lucru: ,,Colorează cum îți spun”:
- să coloreze cadourile mari cu roșu;
-să lipească o fundiță pe cadourile mici;
Observația
Conversația
Explicația
Demonstra-
ția
Exercițiul
Aprecierea
verbală
Cadouri
mari/mici
Cadouri
roșii și
galbene
Fundițe
mari/mici
Roșii și
galbene
Lipici
Stimulen
te
Puzzle
Din
jumătăți-
întreg
Cutie
suport
Fișă de
lucru
Individual Observarea
comportamentului
Fundițe
perforate
8 Evaluarea
performanțelo
r
Aprecierea lucrărilor se va face prin metoda Turul
galeriei. Se fac aprecieri atât în ceea ce privește realizarea
sarcinilor, implicarea în activitate cât și comportamentul
copiilor și respectarea regulilor grupei.
Aprecierea
verbală
Frontal Ascultarea cu
atenție si
interes a
aprecierilor
verbale
9 Încheierea
activității
Se va desfășura în cadrul ALA II, unde vor juca:
“Mulți ani trăiască” – joc cu text și cânt
“Ursul doarme”- joc de mișcare
“La cine s-a oprit ursulețul.... ”- joc liniștitor
Explicația
Demonstra
ția
Exercițiul
Mijloace
audio
Urs
Banner
Stimulen
te
(ursuleți
jeleu)
Frontal
Individual