hari raya aidilfitri
TRANSCRIPT
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
PERSEDIAAN MENGAJAR BAHASA MELAYUPERSEDIAAN MENGAJAR BAHASA MELAYU
20092009
TarikhTarikh : 14 September 2009: 14 September 2009TahunTahun : 2A1: 2A1MasaMasa : 8.40-9.40 pagi (60 minit): 8.40-9.40 pagi (60 minit)Bilangan MuridBilangan Murid : 31 orang: 31 orangMata PelajaranMata Pelajaran : Bahasa Melayu: Bahasa MelayuTajukTajuk : Hari Raya Aidilfitri: Hari Raya Aidilfitri
Hasil Pembelajaran Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :Fokus Utama :
5.25.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan betul dan
lancar serta memahami perkara yang dibaca. lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2Aras 2
i.i. Membaca teks bukan sastera danMembaca teks bukan sastera dan bukan sastera dengan sebutan,bukan sastera dengan sebutan, dandan
intonasi yang betul serta gaya penyampaian yang sesuai. intonasi yang betul serta gaya penyampaian yang sesuai.
Fokus Sampingan:Fokus Sampingan:
2.22.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.dan tepat.
Aras 2Aras 2
i.i. Menyatakan sesuatu perkara denganMenyatakan sesuatu perkara dengan menggunakan ayat yang betul.menggunakan ayat yang betul.
8.18.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.
Aras 2Aras 2
ii.ii. Menyusun perkataan untuk membina ayat tunggal dan ayat Menyusun perkataan untuk membina ayat tunggal dan ayat majmuk.majmuk.
Objektif Pelajaran :Objektif Pelajaran :
Pada akhir pengajaran, murid dapat :Pada akhir pengajaran, murid dapat :
1.1. Membaca teks “Membaca teks “Hari Raya AidilfitriHari Raya Aidilfitri” dengan sebutan dan intonasi yang betul ” dengan sebutan dan intonasi yang betul sertaserta gaya penyampaian yang sesuai.gaya penyampaian yang sesuai.
1
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
2.2. Menyatakan lima jenis juadah hari raya berdasarkan tugasan yang diberikan iaituMenyatakan lima jenis juadah hari raya berdasarkan tugasan yang diberikan iaitu menampal kad gambar dan kad perkataan dengan betul.menampal kad gambar dan kad perkataan dengan betul.
3.3. MMenyusun perkataan untuk membina sekurang-kurangnya dua ayat tunggal dan duaenyusun perkataan untuk membina sekurang-kurangnya dua ayat tunggal dan dua ayat majmuk dengan betul.ayat majmuk dengan betul.
Sistem Bahasa:Sistem Bahasa:
TatabahasaTatabahasa ::
Morfologi : Kata Kerja Morfologi : Kata Kerja Sintaksis Sintaksis : Ayat tunggal dan ayat majmuk: Ayat tunggal dan ayat majmuk
Kosa KataKosa Kata : ketupat, rendang, dodol, lemang, biskut, pelita dan bunga api.: ketupat, rendang, dodol, lemang, biskut, pelita dan bunga api.
Pengisian Kurikulum :Pengisian Kurikulum :
IlmuIlmu : Muzik, Pendidikan Islam, Pendidikan Sivik dan : Muzik, Pendidikan Islam, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Kajian Tempatan Kewarganegaraan dan Kajian Tempatan
NilaiNilai : Kerjasama, keyakinan, keberanian, kesyukuran, : Kerjasama, keyakinan, keberanian, kesyukuran, tolong-menolong, hormat-menghormati, kasih tolong-menolong, hormat-menghormati, kasih
sayang, ziarah-menziarahi, bermaaf-maafan, sayang, ziarah-menziarahi, bermaaf-maafan, mengingati dan kejujuran. mengingati dan kejujuran.
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir : Menjana idea, merumus dan meringkas, membuat : Menjana idea, merumus dan meringkas, membuat kesimpulan, meramal, membanding dan membeza, kesimpulan, meramal, membanding dan membeza,
membuat kaitan dan perhubungan, menyusun membuat kaitan dan perhubungan, menyusun atur atur
Kemahiran Bernilai TambahKemahiran Bernilai Tambah ::
- Belajar Cara Belajar- Belajar Cara Belajar : Kemahiran membaca, pemerolehan maklumat,: Kemahiran membaca, pemerolehan maklumat, menulis, mendengar, mengingat, menilai, merancang, menulis, mendengar, mengingat, menilai, merancang, belajar dengan berkesan. belajar dengan berkesan.
- Teknologi Maklumat- Teknologi Maklumat : Mod Aplikasi / ICT: Mod Aplikasi / ICT dan Komunikasi dan Komunikasi
- Kecerdasan Pelbagai- Kecerdasan Pelbagai : Verbal-Linguistik, Kinenstatik, Interpersonal, Intrapersonal, : Verbal-Linguistik, Kinenstatik, Interpersonal, Intrapersonal, dan Muzik dan Muzik
Kemahiran BerbahasaKemahiran Berbahasa : Membaca, Lisan (mendengar dan bertutur) dan Menulis.: Membaca, Lisan (mendengar dan bertutur) dan Menulis.
PendekatanPendekatan : Berpusatkan Murid, penggabungjalinan, induktif, komunikatif: Berpusatkan Murid, penggabungjalinan, induktif, komunikatif dan berpusatkan bahan. dan berpusatkan bahan.
Strategi P&P: Strategi P&P: : Kolaboratif, Kontekstual dan Koperatif : Kolaboratif, Kontekstual dan Koperatif
TeknikTeknik : Soal jawab, perbincangan, latih tubi, kuiz.: Soal jawab, perbincangan, latih tubi, kuiz.
2
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
Bahan Bantu Mengajar:Bahan Bantu Mengajar:
Komputer ribaKomputer riba Pembesar suaraPembesar suara LCDLCD Patung Boneka Ketupat dan LemangPatung Boneka Ketupat dan Lemang Rumah Rumah Rakaman dialog “Ketupat dan Lemang”Rakaman dialog “Ketupat dan Lemang” Tajuk pelajaranTajuk pelajaran Lampu kelip-kelipLampu kelip-kelip Tudung Tudung Paparan power point petikan “Hari Raya Aidilfitri” dan gambar juadah hari raya.Paparan power point petikan “Hari Raya Aidilfitri” dan gambar juadah hari raya. Barang maujud seperti ketupat, lemang, dodol, kad hari raya, lampu pelita dan biskutBarang maujud seperti ketupat, lemang, dodol, kad hari raya, lampu pelita dan biskut
raya.raya. Model baju raya dan baju melayu.Model baju raya dan baju melayu. Lagu Satu Hari di Hari Raya dan Suasana di Hari Raya.Lagu Satu Hari di Hari Raya dan Suasana di Hari Raya. PolisterinPolisterin Kad gambarKad gambar Kad namaKad nama LidiLidi SelotipSelotip Beg KertasBeg Kertas Kad lembaran kerjaKad lembaran kerja Penyedut minumanPenyedut minuman Kad perkataan (gantung pada leher)Kad perkataan (gantung pada leher) Ketupat Ketupat Kad perkataan ( kata kerja )Kad perkataan ( kata kerja ) Papan MarkahPapan Markah Ketupat berwarna ( simbol markah )Ketupat berwarna ( simbol markah ) Pen MarkerPen Marker Nota TatabahasaNota Tatabahasa Sampul dan duit RayaSampul dan duit Raya Video “Video ““Suasana di Hari Raya”“Suasana di Hari Raya”
Pengetahuan Sedia Ada : Pengetahuan Sedia Ada :
Setiap tahun murid meraikan Hari Raya Aidilfitri bersama-sama dengan keluarga, Setiap tahun murid meraikan Hari Raya Aidilfitri bersama-sama dengan keluarga, sanak saudara serta sahabat handai.sanak saudara serta sahabat handai.
3
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/Langkah/
MasaMasa
Isi PelajaranIsi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan PembelajaranAktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran CatatanCatatan
Set InduksiSet Induksi(5 minit)(5 minit)
Persembahan Persembahan Boneka “MenjelangBoneka “Menjelang Hari Raya”Hari Raya”
Soalan :Soalan :
a.a. Apakah Apakah persembahan persembahan yang kamu lihatyang kamu lihat sebentar tadi?sebentar tadi?
b.b. Ada berapa Ada berapa orang watak orang watak dalam cerita dalam cerita tadi?tadi?
c.c. Siapakah namaSiapakah nama watak tadi?watak tadi?
d.d. Kenapa merekaKenapa mereka bergaduh?bergaduh?
e.e. Siapakah yang Siapakah yang bersikap bersikap sombong dan sombong dan suka suka mengejek?mengejek?
f.f. Pada masa Pada masa bilakah bilakah terdapatnya terdapatnya banyak ketupat banyak ketupat dan lemang?dan lemang?
1.1. Dua orang murid dipilih untuk Dua orang murid dipilih untuk membuat persembahan boneka di membuat persembahan boneka di hadapan berpandukan rakaman hadapan berpandukan rakaman dialog yang diperdengarkan.dialog yang diperdengarkan.
2.2. Guru bersoal jawab dengan murid.Guru bersoal jawab dengan murid.
3.3. Guru mengaitkan jawapan murid Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Bahan Bantu Bahan Bantu MengajarMengajar : :LCDLCDLaptopLaptopPembesar SuaraPembesar SuaraPatung Boneka Patung Boneka Ketupat dan LemangKetupat dan LemangRumahRumah
Rakaman SuaraRakaman SuaraDialog “Ketupat dan Dialog “Ketupat dan LemangLemang
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir : :Menjana ideaMenjana idea
Belajar Cara Belajar Belajar Cara Belajar : : Pemerolehan Pemerolehan maklumat.maklumat.
Kemahiran Maklumat Kemahiran Maklumat dan Komunikasidan Komunikasi : :ICTICT
Kemahiran BerbahasaKemahiran Berbahasa : : Mendengar danMendengar danbertuturbertutur
Kecerdasan Kecerdasan Pelbagai:Pelbagai:Verbal LinguistikVerbal LinguistikInterpersonalInterpersonalIntrapersonalIntrapersonal
Teknik:Teknik:Soal jawabSoal jawab
Nilai:Nilai:
4
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
(Lampiran 1) (Lampiran 1)
KerjasamaKerjasamaKeyakinanKeyakinanKeberanianKeberanianKerajinanKerajinan
Strategi:Strategi:KoperatifKoperatif
Pendekatan:Pendekatan:Berpusatkan muridBerpusatkan muridKomunikatifKomunikatif
Langkah 1Langkah 1(20 minit)(20 minit)
Membaca petikan Membaca petikan ““Hari Raya AidilfitriHari Raya Aidilfitri””
(Lampiran 2)(Lampiran 2)
1.1. Murid melihat tayangan petikan pada Murid melihat tayangan petikan pada paparan skrin.paparan skrin.
2.2. Murid mendengar rakaman bacaan Murid mendengar rakaman bacaan petikan.petikan.
3.3. Murid membacakan petikan secara Murid membacakan petikan secara kelas.kelas.
4.4. Kemudian murid lelaki membaca Kemudian murid lelaki membaca petikan kemudian diikuti oleh murid petikan kemudian diikuti oleh murid perempuan.perempuan.
5.5. Beberapa kumpulan diminta Beberapa kumpulan diminta membacakan petikan.membacakan petikan.
6.6. Beberapa orang murid juga dipilih Beberapa orang murid juga dipilih untuk mambacakan petikan.untuk mambacakan petikan.
7.7. Guru bersoal jawab dengan Guru bersoal jawab dengan murid tentang maklumat yang terdapat murid tentang maklumat yang terdapat dalam petikan (Menguji pemahaman).dalam petikan (Menguji pemahaman).
8.8. Guru memperlihatkan kepada murid Guru memperlihatkan kepada murid barang-barang maujud dan model baju barang-barang maujud dan model baju kurung dan baju melayu.kurung dan baju melayu.
9.9. Guru memberi komen dan penilaian Guru memberi komen dan penilaian hasil bacaan murid.hasil bacaan murid.
Bahan Bantu Bahan Bantu MengajarMengajar : :LCDLCDLaptopLaptopPembesar SuaraPembesar Suara Paparan power point Paparan power point Petikan Petikan ““Hari Raya Hari Raya AidilfitriAidilfitri””
Barang maujud :Barang maujud :KetupatKetupatLemangLemangDodolDodolKad RayaKad RayaBiskut RayaBiskut RayaModel baju melayu Model baju melayu dan baju kurungdan baju kurung
Rakaman VideoRakaman VideoBacaan petikanBacaan petikan
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir : :Mentafsir, menjana Mentafsir, menjana ideaidea
Belajar Cara Belajar Belajar Cara Belajar : : Belajar dengan Belajar dengan berkesan, berkesan, pemerolehan pemerolehan maklumat dan maklumat dan mengingatmengingat
Kemahiran Maklumat Kemahiran Maklumat dan Komunikasidan Komunikasi : :
5
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
ICTICT
Kemahiran BerbahasaKemahiran Berbahasa : : Membaca, mendengar Membaca, mendengar dan bertuturdan bertutur
Kecerdasan Kecerdasan Pelbagai:Pelbagai:MuzikMuzikVerbal LinguistikVerbal LinguistikInterpersonalInterpersonalIntrapersonalIntrapersonal
Teknik:Teknik:Soal jawabSoal jawab Nilai:Nilai:KerjasamaKerjasamaKeberanianKeberanianKeyakinanKeyakinanKesyukuranKesyukuranHormat-menghormatiHormat-menghormatiTolong-menolongTolong-menolongKasih SayangKasih SayangMegingatiMegingatiZiarah-menziarahiZiarah-menziarahi
Strategi:Strategi:KolaboratifKolaboratifKoperatifKoperatif
Pendekatan:Pendekatan:Berpusatkan MuridBerpusatkan MuridInduktifInduktifPenggabungjalinanPenggabungjalinan
Langkah 2Langkah 2(10 minit)(10 minit)
Berbual dan Berbual dan menyampaikan menyampaikan maklumat maklumat berdasarkan berdasarkan tugasan yang telahtugasan yang telah disiapkan.disiapkan.
Aktiviti KumpulanAktiviti Kumpulan : :
Melabel dan Melabel dan menampal tajuk menampal tajuk dan kad gambar dan kad gambar
1.1. Murid dibahagikan kepada empat Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.kumpulan.
2.2. Murid mendengar penerangan Murid mendengar penerangan tentang tugasan yang akan diberikan.tentang tugasan yang akan diberikan.
3.3. Wakil kumpulan datang ke hadapan Wakil kumpulan datang ke hadapan untuk mengambil beg kertas yang untuk mengambil beg kertas yang berisi peralatan yang diperlukan.berisi peralatan yang diperlukan.
4.4. Setiap kumpulan menyiapkan tugasanSetiap kumpulan menyiapkan tugasan
Bahan Bantu Bahan Bantu Mengajar:Mengajar:LCDLCDLaptopLaptopPembesar Suara Pembesar Suara Beg kertasBeg kertasPolisterinPolisterinKad GambarKad GambarKad PerkataanKad PerkataanLidiLidiSelotipSelotip
6
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
yang berkaitan yang berkaitan serta melabel serta melabel gambar pada gambar pada polisterin yang polisterin yang disediakan.disediakan.
(Lampiran 3) (Lampiran 3)
sambil diiringi lagu sambil diiringi lagu “Satu Hari Di Hari “Satu Hari Di Hari Raya” dan Suasana di Hari Raya.Raya” dan Suasana di Hari Raya.
5.5. Hasil tugasan dipamerkan di Hasil tugasan dipamerkan di hadapan. hadapan.
6.6. Setiap kumpulan dikehendaki Setiap kumpulan dikehendaki membentangkan hasil tugasan.membentangkan hasil tugasan.
7.7. Guru memberi komen dan penilaian.Guru memberi komen dan penilaian.
Rakaman LaguRakaman Lagu : :“Satu Hari Di Hari “Satu Hari Di Hari Raya” dan Suasana di Raya” dan Suasana di Hari Raya.Hari Raya.
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir : :Menyusun aturMenyusun atur
Belajar Cara Belajar Belajar Cara Belajar : : Menilai dan Menilai dan Merancang.Merancang.
Kemahiran BerbahasaKemahiran Berbahasa : : Mendengar dan Mendengar dan bertuturbertutur
Kecerdasan Kecerdasan Pelbagai:Pelbagai:MuzikMuzikIntrapersonalIntrapersonalInterpersonalInterpersonalVerbal LinguistikVerbal Linguistik
Teknik:Teknik:TunjukcaraTunjukcaraPerbincanganPerbincanganSoal jawabSoal jawab
Nilai:Nilai:KerjasamaKerjasamaTolong menolongTolong menolongKesyukuranKesyukuran
Strategi:Strategi:KoperatifKoperatifKolaboratifKolaboratif
Pendekatan:Pendekatan:Berpusatkan MuridBerpusatkan MuridInduktifInduktifBerpusatkan bahanBerpusatkan bahanPenggabungjalinanPenggabungjalinan
Langkah 3Langkah 3(10 minit)(10 minit)
Menyusun ayat Menyusun ayat tunggal dan ayat tunggal dan ayat majmuk.majmuk.
(Lampiran 4)(Lampiran 4)
1.1. Murid mendengar penerangan dan Murid mendengar penerangan dan arahan daripada guru.arahan daripada guru.
2.2. Guru mengedarkan lembaran kerja.Guru mengedarkan lembaran kerja.
Bahan Bantu Bahan Bantu Mengajar:Mengajar:Lembaran kerjaLembaran kerjaKad perkataan Kad perkataan (gantung pada leher)(gantung pada leher)
7
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
AktivitiAktiviti : :
Kad perkataan Kad perkataan digantung pada digantung pada leher murid untuk leher murid untuk membentuk satu membentuk satu ayat yang betul.ayat yang betul.
3.3. Murid menjawab soalan yang diberikanMurid menjawab soalan yang diberikan pada masa yang ditetapkan.pada masa yang ditetapkan.
4.4. Murid-murid diberikan tunjuk ajar oleh Murid-murid diberikan tunjuk ajar oleh guru.guru.
5.5. Setiap kumpulan menghantar Setiap kumpulan menghantar beberapa orang wakil ke hadapan.beberapa orang wakil ke hadapan.
6.6. Guru menggantungkan kad perkataan Guru menggantungkan kad perkataan pada leher mereka. Kemudian ahli pada leher mereka. Kemudian ahli kumpulan lain dikehendaki menyusun kumpulan lain dikehendaki menyusun kad tersebut menjadi satu ayat yang kad tersebut menjadi satu ayat yang betul.betul.
7.7. Guru memberikan komen dan Guru memberikan komen dan peneguhan.peneguhan.
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir : :Berfikir,Berfikir,Menjana idea dan Menjana idea dan menyusun aturmenyusun atur
Belajar Cara Belajar Belajar Cara Belajar : : Menulis dan belajar Menulis dan belajar dengan berkesan.dengan berkesan.
Kemahiran BerbahasaKemahiran Berbahasa : : Membaca, mendengar Membaca, mendengar dan menulisdan menulis
Kecerdasan Kecerdasan Pelbagai:Pelbagai:IntrapersonalIntrapersonalInterpersonalInterpersonalVerbal LinguistikVerbal Linguistik
Teknik:Teknik:Tunjuk ajarTunjuk ajarSoal jawabSoal jawab
Nilai:Nilai:KerjasamaKerjasamaKeyakinanKeyakinanKeberanianKeberanian
Strategi:Strategi:KoperatifKoperatif
Pendekatan:Pendekatan:Berpusatkan MuridBerpusatkan MuridInduktifInduktif
Langkah 4Langkah 4( 10 minit)( 10 minit)
TatabahasaTatabahasa
Kata KerjaKata Kerja
a.a. menyambutmenyambutb.b. menunaikanmenunaikanc.c. sembahyangsembahyangd.d. menciummenciume.e. berziarahberziarahf.f. membantumembantug.g. menghidangkanmenghidangkan
1.1. Guru bertanya kepada murid tentang Guru bertanya kepada murid tentang maksud kata kerja.maksud kata kerja.
2.2. Murid mendengar penerangan tentang Murid mendengar penerangan tentang maksud kata kerja berpandukan baju maksud kata kerja berpandukan baju yang dipakai oleh seorang murid yang yang dipakai oleh seorang murid yang tertera maksud kata kerja.tertera maksud kata kerja.
3.3. Murid diminta menyebut perkataan Murid diminta menyebut perkataan yang berwarna merah pada paparan yang berwarna merah pada paparan skrin.skrin.
Bahan Bantu Bahan Bantu Mengajar:Mengajar:Baju maklumatBaju maklumatPen MarkerPen MarkerKetupatKetupatKad perkataanKad perkataanNota TatabahasaNota TatabahasaPapan Markah Papan Markah Penyedut minuman.Penyedut minuman.
Rakaman LaguRakaman Lagu : :“Puasa dan raya”“Puasa dan raya”
8
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
h.h. menziarahimenziarahii.i. memohonmemohon
AktivitiAktiviti : :
Permainan Permainan KetupatKetupat
(Lampiran 5)(Lampiran 5)
4.4. Guru menyalin kata kerja pada papan Guru menyalin kata kerja pada papan tulis.tulis.
5.5. Murid duduk dalam kumpulan masing-Murid duduk dalam kumpulan masing-masing. masing.
6.6. Setiap kumpulan diberikan ketupat Setiap kumpulan diberikan ketupat yang tersemat kad perkataan di yang tersemat kad perkataan di dalamnya. Apabila muzik dimainkan, dalamnya. Apabila muzik dimainkan, ketupat tersebut haruslah diberikan ketupat tersebut haruslah diberikan
kepada rakan sebelah dengan kepada rakan sebelah dengan menggunakan penyedut minuman. menggunakan penyedut minuman.
7.7. Apabila muzik diberhentikan, murid Apabila muzik diberhentikan, murid yang mendapat ketupat, dikehendaki yang mendapat ketupat, dikehendaki mengambil salah satu perkataan pada mengambil salah satu perkataan pada ketupat dan membina ayat.ketupat dan membina ayat.
8.8. Kumpulan yang berjaya membina ayat Kumpulan yang berjaya membina ayat akan mendapat markah.akan mendapat markah.
9.9. Guru menilai dan memberi peneguhan Guru menilai dan memberi peneguhan penguasaan sistem bahasa murid dan penguasaan sistem bahasa murid dan membuat refleksi.membuat refleksi.
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir : :MemahamiMemahami
Belajar Cara Belajar Belajar Cara Belajar : : Belajar dengan Belajar dengan berkesanberkesan
Kemahiran BerbahasaKemahiran Berbahasa : :Mendengar dan Mendengar dan bertuturbertutur
Kecerdasan Kecerdasan Pelbagai:Pelbagai:IntrapersonalIntrapersonalInterpersonalInterpersonalVerbal LinguistikVerbal LinguistikMuzikMuzik
Teknik:Teknik:Soal jawabSoal jawabKuizKuiz
Nilai:Nilai:KerjasamaKerjasamaKeyakinanKeyakinanKeberanianKeberanianKejujuranKejujuran
Strategi:Strategi:KoperatifKoperatif
Pendekatan:Pendekatan:Berpusatkan MuridBerpusatkan MuridBerpusatkan bahanBerpusatkan bahanInduktifInduktif
Penutup Penutup (5 Minit)(5 Minit)
Nyanyian lagu “Hai Nyanyian lagu “Hai Selamat Hari Raya”Selamat Hari Raya”
(Lampiran 6)(Lampiran 6)
Penutup SosialPenutup Sosial
1.1. Murid menyanyikan lagu yang Murid menyanyikan lagu yang dimainkan oleh guru (Video pada dimainkan oleh guru (Video pada paparan skrin.paparan skrin.
2.2. Guru bersalaman dan memberikan duitGuru bersalaman dan memberikan duit raya kepada semua murid.raya kepada semua murid.
Penutup KognitifPenutup Kognitif
Bahan Bantu Bahan Bantu Mengajar:Mengajar:LCDLCDKomputer RibaKomputer RibaPembesar suaraPembesar suaraVideo “Hai Selamat Video “Hai Selamat Hari Raya”Hari Raya”Angpau rayaAngpau raya
Kecerdasan PelbagaiKecerdasan Pelbagai : :MuzikMuzik
9
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
1.1. Guru menyoal murid tentang pelajaran Guru menyoal murid tentang pelajaran hari ini.hari ini.
2.2. Guru merumuskan pelajaran pada hari Guru merumuskan pelajaran pada hari ini.ini.
Verbal LinguistikVerbal LinguistikInterpersonalInterpersonalIntrapersonalIntrapersonalKinestatikKinestatik
NilaiNilai : :KeberanianKeberanianKeyakinanKeyakinanKesyukuranKesyukuranZiarah-menziarahiZiarah-menziarahiBermaaf-maafanBermaaf-maafanMengingatiMengingatiHormat-menghomatiHormat-menghomati
Refleksi : Refleksi :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing :Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Guru Pembimbing / Guru Besar,Guru Pembimbing / Guru Besar, Tandatangan PensyarahTandatangan Pensyarah
10
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
________________________________ ______________________________________________________________ ______________________________
( )( ) ( ) ( )
Tarikh : __________________Tarikh : __________________ Tarikh : ____________________ Tarikh : ____________________
Lampiran 1
Dialog Persembahan boneka bertajuk Ketupat dan Lemang.
Ketupat : Hai kawan-kawan. Nama saya Ketupat. Badan saya berbentuk
segi empat dan kulit saya berwarna hijau. Saya diperbuat
daripada daun kelapa dan beras.
Lemang : Saya Lemang. Saya diperbuat daripada buluh, beras pulut dan
santan. Orang kata saya ni tinggi. Itu orang yang kata. Saya tak
kata apa pun. Tidak seperti ketupat ni. Sudahlah pendek, gemuk
pula tu. (Ketawa)
Ketupat : Lemang! Di hari baik dan bulan baik ni, berani awak mengejek
saya. Kamu tidak sedarkah dengan kulit kamu yang hitam legam
itu.
Lemang : Tidak mengapa. Hitam bukan sebarang hitam. Ini hitam tapi lazat.
Lemak berkrim disukai ramai.
Ketupat : Perasannya. Isi saya lebih enak. Awak tu menyusahkan tuan
awak. Kena parut kelapalah, perah santanlah dan ada sesi
11
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
bakar membakar pula. Lecehnya. Lihatlah saya ni. Tidak perlu
gunakan santan dan hanya direbus sahaja.
Lemang : Tidak mengapa. Tuan saya rajin orangnya. Orang yang rajin akan
mendapat banyak faedah. Sebaliknya orang yang malas dan
sombong akan mendapat balasannya. (Gembira)
Ketupat : Menyampahnya.
SET INDUKSI – RUMAH DAN PATUNG BONEKA KETUPAT DAN LEMANG
PERSEMBAHAN BONEKA
12
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
Lampiran 2
HARI RAYA AIDILFITRI
Pada pagi yang mulia ini, semua umat islam akan menyambut Hari
Raya Aidilfitri. Alif dan keluarganya bangun seawal jam 5 pagi lagi.
13
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
Mereka bersiap sedia untuk pergi menunaikan solat sunat aildilfitri di
Masjid Al-Bukhari. Mereka kelihatan segak dan bergaya dengan baju
baru berwarna biru.
Selesai sembahyang, Alif dan keluarga kembali ke rumah. Alif
dan adiknya segera memohon ampun dan maaf. Alif mencium
tangan kedua-dua orang tuanya kemudian diikuti oleh adiknya.
Mereka berasa seronok kerana mendapat duit raya daripada ayah
dan ibu.
Tidak lama kemudian, Alif membantu ibu menghidangkan
juadah dan biskut raya untuk hidangan sanak saudara dan para
tetamu. Ketupat, rendang, lemang dodol dan bermacam-macam lagi
sudah pun tersedia di atas meja. Alif sekeluarga pun menjamu
selera.
Selepas menikmati juadah tersebut, Alif dan keluarganya pergi
menziarahi kubur datuk dan nenek mereka. Setelah itu, barulah
mereka pergi berziarah ke rumah sanak saudara, jiran tetangga dan
sahabat handai.
LANGKAH 1 – MEMBACA
PAPARAN POWER POINT
14
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
Lampiran 3
JUADAH HARI RAYA
15
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
LANGKAH 2 – MELABEL DAN BERCERITA
Lampiran 4
Nama : ______________________ Tarikh : ______________
16
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
Susun perkataan-perkataan di bawah menjadi satu ayat yang betul.
1.
2.
17
memasak Ibu dapur ketupat di
sedang
Kakak berziarah
di
pergi rumahkawannya
Jawapan
Jawapan
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
3.
4.
Lampiran 5
18
baju
dan
Ayah ibu
berwarna hijau memakai
Jawapan
ketupat lemang Azman
menghidangkan
dan
Jawapan
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
NOTA TATABAHASA
Maksud Kata Kerja
Perkataan yang menunjukkan sesuatu perbuatan.
Contohperkataan :
menyambut menunaikan sembahyang memohon mencium membantu menghidangkan menikmati menziarahi
Contoh ayat
Shazali menyambut Hari Raya Aidilfitri di kampung.
19
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
PERMAINAN KETUPAT
20
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
Lampiran 6
Suasana Di Hari Raya A:
Berlalulah sudah ramadan sebulan berpuasaBerlalulah sudah ramadan sebulan berpuasaTiba syawal kita rayakan dengan rasa gembiraTiba syawal kita rayakan dengan rasa gembira
Anak muda di rantauan semuanya pulang ke desaAnak muda di rantauan semuanya pulang ke desaIbu dan ayah keriangan bersyukur tak terkiraIbu dan ayah keriangan bersyukur tak terkira
E:E:Bertukar senyuman dan salam ziarah-menziarahiBertukar senyuman dan salam ziarah-menziarahi
Tutur dan kata yang sopan saling memaafiTutur dan kata yang sopan saling memaafiSuasana hari raya walau di mana pun juaSuasana hari raya walau di mana pun jua
Memberikan ketenangan dan mententeramkan jiwaMemberikan ketenangan dan mententeramkan jiwa
( korus 1 )( korus 1 )A:A:
Kuih dan muih beranika macamKuih dan muih beranika macamMakanlah jangan hanya di pandangMakanlah jangan hanya di pandang
E:E:Ketupat rendang sila nikmati kawanKetupat rendang sila nikmati kawan
Penat memasak malam ke pagiPenat memasak malam ke pagi
( korus 2 )( korus 2 )A:A:
Wajik dan dodol jangan lupakanWajik dan dodol jangan lupakanPeninggalan nenek zaman berzamanPeninggalan nenek zaman berzaman
E:E:Asyik bersembang pakcik dan makcikAsyik bersembang pakcik dan makcik
Hai duit raya lupa nak di beriHai duit raya lupa nak di beri
A & E:A & E:Berlalulah sudah ramadan sebulan berpuasaBerlalulah sudah ramadan sebulan berpuasa
Tiba syawal kita rayakan dengan rasa gembiraTiba syawal kita rayakan dengan rasa gembiraAnak muda di rantauan semuanya pulang ke desaAnak muda di rantauan semuanya pulang ke desa
Ibu dan ayah keriangan bersyukur tak terkiraIbu dan ayah keriangan bersyukur tak terkira
21
RPH Bahasa Melayu (14.09.2009)Disediakan oleh Nurazmi Saipuddin
( ulang korus 1 & 2 )( ulang korus 1 & 2 )
PENUTUP – ANGPAU RAYA
22