integrativna nastava sa primenom lutkarstva
TRANSCRIPT
OŠ''Dragoljub Ilić'' Dračić
TO JE NAŠE SELOIntegrativna nastava sa primenom lutkarstva
Lucija Tasić
OPŠTI PODACI O ČASU:
Naziv škole: OŠ''Dragoljub Ilić''Mesto: DračićPredmet: Srpski jezik, matematika, svet oko nas, likovna kultura sve u
korelaciji sa muzičom kulturomRazred: 2.Datum: 27. februar 2009.Saradnici –glumci na času:
1. Mira Stijepović Mihajlović –školski pedagog/psiholog2. Vesna Sirovljević –profesor razredne nastave3. Ana Stanojević –profesor razredne nastave4. Svetlana Janić –profesor razredne nastave
Saradnici u izradi lutaka: Učenici 2. razredaUčitelj: Lucija Tasić
STRUČNI PODACI O ČASU:
Nastavna jedinica i tip časa: Osnova časa je nastavna jedinica iz srpskog jezika Sedam prutova-Narodna pripovetka- Obrada (kroz primenu lutkarstva)Matematika -Množenje i deljenje brojem 7 – Utvrđivanje i vežbanjeSvet oko nas- Naselja-selo- Obnavljanje gradivaLikovna kultura- Moje selo – Obrada
Nastavna sredstva: čitanka, scenario za lutkarsku predstavu autora Lucije Tasić, audio CD, lutkarski paravan, lutke na štapu, nastavni listići za grupe, kolaž papir, tempere , makaze, karton
Tehnička pomagala: Računar
Nastavne metode: tekstualna, metoda pisanih radova, razgovor, demonstrativna, metoda usmenog izlaganja, ilustrativna, ambijentalna, kooperativna, radioničarska, metoda scenske igre
Oblici rada: individualni, u paru ( rad u paru bi u stvari trebao biti grupni rad, ali je neizvodljivo zbog malog broja dece u odeljenju), frontalni
Korelacija: Svi navedeni časovi su u korelaciji međusobno i u korelaciji sa muzičkom kulturom
Specijalni oblik nastave: Integrativno učenje sa primenom lutkarstva u redovnoj nastavi
Trajanje časa: 135 minuta – tri školska časaAktivnosti učenika: posmatra, sluša, govori, zaključuje, organizuje, sarađuje,
prezentuje, procenjujeAktivnosti učitelja: organizuje čas, glumi, upućuje, instruira, pomaže, podstiče,
uvodi inovacije u nastavni proces, kontroliše rad učenika
CILJ ČASA:Obrada novog gradiva iz srpskog jezika i utvrđivanje i obnavljanje savladanog gradiva iz matematike i sveta oko nas kroz integraciju srodnih sadržaja iz različitih nastavnih predmeta gde se svim predmetima posvećuje ista pažnja. Povezivanje integrativne nastave sa lutkarstvom.
ZADACI ČASA:
OBRAZOVNI: - savladavanje novog gradiva i utvrđivanje i obnavljanje starog kroz dobro osmišljene i vođene aktivnosti
- uvođenje inovacija u nastavni proces
-otvaranje prostora i stvaranje mogućnosti za raznovrsne aktivnosti učenika u nastavi
FUNKCIONALNI: - razvijanje i jačanje samopouzdanja i zadovoljstva u nastavi
- korišćenje postojećih dečijih interesovanja da bi se nastava približila učenicima i učinila smislenijom i zanimljivijom
- podržavanje aktivnosti i samostalnosti učenika i njihovo brižljivo usmeravanje
- razvijanje kreativnosti
-razvijanje sposobnosti za javno nastupanje pred razredom VASPITNI: - razvijanje ljubavi prema lutkarstvu i scenskom izvođenju
- vaspitavanje odgovornosti u radu
- vaspitavanje saradničkih odnosa
- izražavanje vlastitog mišljenjaESTETSKI: - razvijanje osećaja za lepo kroz scenu, glumu, lutke, likovne
radove- razvijanje estetskih stavova i kriterijuma
Prethodna situacija: Praksa u našoj školi postaje održavanje oglednih časova sa primenom inovativnih modela rada u nastavi. Imali smo više
VREMENSKA ARTIKULACIJA ČASA:Uvodni deo : 45 minuta Glavni deo: oko 45 minuta
Završni deo: oko 45 min
časova integrativnog učenja u ovoj školskoj godini, tako da su deca naučena na ovaj način rada. Tako smo radili čak i u 1. razredu. Takođe smo imali i više časova sa primenom lutkarstva u redovnoj nastavi, posebno na časovima srpskog jezika. Međutim, prvi je put, da spojim integrativno učenje sa lutkarstvom. Ovo je pravi izazov za učitelja, a biće verovatno i za decu. U pripremanju lutkarske predstave učestvuju učitelji i pedagog škole u dvostrukim ulogama. Sami učenici su učestvovali u izradi lutaka na štapu (od stiropora) na časovima slobodnih aktivnosti i likovne kulture.
Sadržaj rada
Uvodni deo: - Kratak razgovor o narodnim umotvorinama- Učitelj čita tekst Sedam prutova- Prvi utisci dece o tekstu- Usmereno čitanje teksta - Kratak razgovor o tekstu- Glasno čitanje teksta- Isticanje cilja časa- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije- Utisci dece- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka -Davanje instrukcija za rad
Glavni deo: - učenici rade svoje zadatke u parovima- učitelj pomaže i nadgleda rad- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj par će imati malo više posla od ostalih
Završni deo: - prezentacija učeničkih radova - pevanje narodne pesme Oj Moravo- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na nastavnom listiću-ako učenici izraze želju mogu probati da i oni izvedu predstavu čitajući scenario- utisci dece o času
TOK ČASA
DEO ČASA
SADRŽAJ RADA NAST.METODE
NAST.SREDSTVA
OBLICI RADA
U
V
O
D
N
I
D
E
O
- Kratak razgovor o narodnim umotvorinama
- Učitelj čita tekst Sedam prutova
- Prvi utisci dece o tekstu
Usmereno čitanje teksta
-Glasno čitanje teksta-Kratak razgovor o tekstu
- Isticanje cilja časa
- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije
- Utisci dece
- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka
-davanje instrukcija za rad
AM
BIJ
EN
TA
LN
A, T
EK
ST
UA
LN
A, R
AZ
GO
VO
R, M
ET
OD
A S
CE
NS
KE
IG
RE
LU
TK
AR
SK
I P
AR
AV
AN
,LU
TK
E N
A Š
TA
PU
, TE
KS
T-Č
ITA
NK
A, L
UT
KA
RS
KI
SC
EN
AR
IO,A
UD
IO C
D
FR
ON
TA
LN
I,IN
DIV
IDU
AL
NI
DEO ČASA
SADRŽAJ RADA NAST.METODE
NAST.SREDSTVA
OBLICI RADA
G
L
A
V
N
I
D
E
O
- učenici rade svoje zadatke u parovima
- učitelj pomaže i nadgleda rad
- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno
- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća
-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj par će imati malo više posla od ostalih
AM
BIJ
EN
TA
LN
A, T
EK
ST
UA
LN
A, M
ET
OD
A P
ISA
NIH
R
AD
OV
A, K
OO
PE
RA
TIV
NA
, RA
DIO
NIČ
AR
SK
A
NA
ST
AV
NI
LIS
TIĆ
I ,T
EK
ST
-ČIT
AN
KA
, AU
DIO
CD
, K
OL
AŽ
PA
PIR
, TE
MP
ER
E, M
AK
AZ
E, K
AR
TO
N
U P
AR
U
DEO ČASA
SADRŽAJ RADA NAST.METODE
NAST.SREDSTVA
OBLICI RADA
ZA
VR
ŠN
I D
EO
- prezentacija učeničkih radova
- pevanje narodne pesme Oj Moravo
- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na nastavnom listiću
-Deca mogu da pokušaju da izvedu predstavu
- utisci dece o času
ILU
ST
RA
TIV
NA
,DE
MO
NS
TR
AT
IVN
A,M
ET
OD
A
US
ME
NO
G I
ZL
AG
AN
JA, M
ET
OD
A P
ISA
NIH
RA
DO
VA
UČ
EN
IČK
I R
AD
OV
I,A
UD
IOB
CD
, NA
ST
AV
NI
LIS
TIĆ
I
U P
AR
U, F
RO
NT
AL
NI,
IN
DIV
IDU
AL
NI
Grupa za srpski jezik
1. Gde se dešava radnja narodne pripovetke Sedam prutova?_____________________________________________________
2. Ko su likovi narodne pripovetke Sedam prutova?_____________________________________________________
3. Koje osobine imaju sinovi?_____________________________________________________
4. Navedi koje osobine ima otac:_____________________________________________________
5. Kakve su komšije u pripovetki?_____________________________________________________
6. Kako je otac pokazao sinovima da ne treba da se svađaju?_____________________________________________________
7. Koja je poruka ove pripovetke?____________________________________________________
8. Pokušaj da izraziš poruku pripovetke odgovarajućom narodnom poslovicom: _______________________________________________
9. Podvuci narodnu poslovicu koja odgovara ovoj pripovetki:Prijatelj se u nevolji poznaje.Složna braća grade nove dvore, a nesložna i stare razore.Teško drugu bez druga i slavuju bez luga.
10. Nastavi priču da vidimo šta je dalje bilo sa braćom:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
11. Podvuci crvenom bojom imenice, a plavom glagole:
Imao otac sedam sinova, sedam svađalica.Bilo je sebičnih i rđavih suseda koji su se radovali njihovom svađanju i njihov nazadak skretali su na svoju korist.
12. Zaokruži ono što misliš da je potrebno da bi ljudi bili složni:
a) Ne vređati druge.b) Ćutati o problemu.v) Uvek da bude kako ti kažeš.g) Slušati predloge drugih.d) Otvoreno reći kad ti nešto smeta.đ)Biti oštar i drzak prema drugima.e) Biti miroljubiv.ž) Slušati druge a ćutati o svojim željama.z) Razumeti druge.
i) Pokazati drugu da ti je važan.Grupa za matematiku
1. Na livadi je bilo 49 leptira, a na jednom bokoru cveća 7 puta manje. Koliko je leptira bilo na cveću?_________________________________________________________________________________
2. Otac je imao 7 sinova. Svaki od njih je imao po troje dece. Koliko je ukupno deda imao unučadi?_______________________________________________________________________________
3. Otac je napravio 7 snopova od pruća. Svaki snop je imao po 5 prutova. Koliko je ukupno pruća potrošeno za pravljenje snopova?_______________________________________________________________________________
4. Baka je ubrala 28 jabuka za svojih 7 unučića. Svako unuče je dobilo isti broj jabuka. Po koliko su dobili?________________________________________________________________________________
5. 7 sinova kupilo je seno. Svaki je napravio po 2 plasta. Koliko je ukupno plastova?_______________________________________________________________________________
6. Baka je imala 6 krava. Svaka krava daje u proseku 7 litara mleka. Koliko ukupno mleka daju krave?_____________________________________________________________________________
7. Na livadi pase 56 ovaca. Jaganjaca je 7 puta manje. Koliko ima ukupno ovaca i jaganjaca?_____________________________________________________________________________________________
8. 7 krmača oprasilo je po 9 prasadi. Koliko je ukupno prasadi?_______________________________________________________________________
9. U kanti je 70 kilograma meda, a u teglama 7 puta manje. Koliko ukupno ima meda u teglama i kanti?_______________________________________________________________________________________________
10. Sastavi jedan tekstualni zadatak sa množenjem ili deljenjem brojem 7 i izračunaj:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
Grupa za likovnu kulturu
Materijal: kolaž papir, karton, makaze,tempere, četke za bojenje,mahovina, tutkalo
Od dobijenog materijala napravite sliku brdsko-planinskog sela.
Nastavni listić
Zaokruži tačan odgovor:
1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:a) narodna pesma a) svađaliceb) narodna pripovetka b) rugalicev) narodna priča v) tužibabe
2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:a) sedam sinova a) Sloga kuću gradib) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavomv) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje
Nastavni listić
Zaokruži tačan odgovor:
1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:a) narodna pesma a) svađaliceb) narodna pripovetka b) rugalicev) narodna priča v) tužibabe
2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:a) sedam sinova a) Sloga kuću gradib) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavomv) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje