ionela buturache - proiect de lectie - 1 - plan de afaceri

7
COLEGIUL NATIONAL “SPIRU HARET” BUCURESTI PROFESOR: GEORGETA GEORGESCU PRACTICANT: IONELA ELENA BUTURACHE DISCIPLINA: EDUCATIE ANRTEPRENORIALA CLASA aXa – B DATA: 03.11.2015 UNITATEA DE INVATARE: INITIEREA SI DERULAREA UNEI AFACERI – PLANUL DE AFACERI TIPUL LECTIEI: DE PREDARE PLAN DE LECTIE Competente specifice: 1.2. Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenorului. 5.1. Evaluarea posibilitatilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luand in considerare interesele comunitatii. Obiective operationale: La sfarsitul activitatii de instruire, elevii vor fi capabili: 1. Sa defineasca planul de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa formuleze corect definitia planului de afaceri. 2. Sa identifice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri. 3. Sa identifice pilonii unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice toti pilonii unui plan de afaceri. 4. Sa identifice etapele unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice toate etapele unui plan de afaceri. Strategii didactice: - metode si procedee: expunerea, explicatia didactica, conversatia, problematizarea, studiu de caz, conversatia euristica; - mijloace si materiale: dialogare sistematica, fise de lucru, tabla, creta.

Upload: ionella-buturache

Post on 10-Jul-2016

94 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect de lectie - planul de afaceri - educatie antreprenoriala clasa a Xa

TRANSCRIPT

Page 1: Ionela Buturache - Proiect de Lectie - 1 - Plan de Afaceri

COLEGIUL NATIONAL “SPIRU HARET” BUCURESTIPROFESOR: GEORGETA GEORGESCUPRACTICANT: IONELA ELENA BUTURACHEDISCIPLINA: EDUCATIE ANRTEPRENORIALACLASA aXa – BDATA: 03.11.2015UNITATEA DE INVATARE: INITIEREA SI DERULAREA UNEI AFACERI – PLANUL DE AFACERITIPUL LECTIEI: DE PREDARE

PLAN DE LECTIE

Competente specifice: 1.2. Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenorului. 5.1. Evaluarea posibilitatilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luand in considerare interesele comunitatii.

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii de instruire, elevii vor fi capabili:1. Sa defineasca planul de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor

reusi sa formuleze corect definitia planului de afaceri.2. Sa identifice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri.

Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri.

3. Sa identifice pilonii unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice toti pilonii unui plan de afaceri.

4. Sa identifice etapele unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice toate etapele unui plan de afaceri.

Strategii didactice: - metode si procedee: expunerea, explicatia didactica, conversatia, problematizarea, studiu de caz, conversatia euristica;

- mijloace si materiale: dialogare sistematica, fise de lucru, tabla, creta.

Capacitatea care se urmareste a se forma la elevi prin invatare

Comportamentul prin care elevii vor proba capacitatea respectiva

Conditiile in care vor lucra elevii pentru a realiza comportamentul

Criterii deRealizare

(limita min. admisa)

O1- sa defineasca planul de afaceri

Prin definirea acestuia Elevii identifica ce este un plan de afaceri

80%

O2- sa explice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri

Prin enumerarea acestora

Elevii identifica pentru ce se executa planul de afaceri 80%

O3- sa explice care sunt pilonii de baza ai planului de afaceri

Prin enumerarea acestora

Elevii identifica pilonii de baza ai planului de afaceri 70%

O4- sa prezinte etapele elaborarii planului de afaceri

Prin enumerarea lor Elevii identifica etapele elaborarii planului de afaceri 70%

Page 2: Ionela Buturache - Proiect de Lectie - 1 - Plan de Afaceri

Desfasurarea lectiei:

Nr. Crt.

Secventele instruirii

Obiec-tive

Activitati desfasurate Arii de continut

Timp (min.)

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Obser-vatii

De profesor De elevi

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Secventa introductiva

Saluta elevii, verifica prezenta, cere elevilor sa aibe pe banca cele necesare lectiei.

Pregatesc cele ce-rute.

5 Conversatia Frontal

2. Captarea atentiei

Stabileste titlul lectiei, adresand elevilor intre-barea: „Ce credeti ca are la baza o afacere ?”

Elevii raspund :

- de interventia omului

Planul de afaceri

7 Conversatia, problematizarea

Imagini

Planse

Frontal

3. Anuntarea titlului lec-tiei si a obiectivelor operationale

Noteaza pe tabla titlul lectiei si prezinta pe scurt scopul acesteia

Elevii noteaza in caiete titlul lectiei

Planul de afaceri

5 Expunerea Frontal

4. Organizarea situatiilor de invatare pentru realizarea obiectivelor O1- O4

O1

O2

O3

O4

Predarea informatiilor

Organizeaza clasa in grupe de cate 4 elevi

Imparte fisele de docu-mentare si explica metoda de lucru

Se grupeaza

Noteaza definitiile, precum si schemele de pe tabla

Asculta explicatiile profesorului

Planul de afaceri

20 Expunerea, conversatia

Conversatia

Fise de documen-tare

Pe grupe

5. Conexiunea inversa

Solicita elevilor completarea fiselor de lucru

Evalueaza activitatea elevilor

Prezinta fisele rezolvate.

Ofera lamuriri si trage concluzii.

Completeaza fisele de lucru

Asculta

Pun intrebari

Planul de afaceri

13

Conversatia

Conversatia

Fise de lu-cru

Frontal Studiu pe grupe

Page 3: Ionela Buturache - Proiect de Lectie - 1 - Plan de Afaceri

PLANUL DE AFACERIare la bază

PILONII

Fisa de lucru 1

I. Completeaza enunturile urmatoare cu informatia corecta:

1. Planul de afaceri este un instrument de .................. care se foloseste pentru .................................................. si care necesita resurse .........................., .................., ....................

2. Rolul planului de afaceri este de a ......................... ca afacerea merita finantata, dar si de a ......... intreprinzatorul incepand cu primul an de operare a afacerii.

3. Planul de afaceri este un scris. El trebuie redactat cat se poate de ................ si ..............., intrucat este primul document ce va fi citit de un potential investitor.

II. Saptamana trecuta am fost cu un prieten , in vizita, la firma tatalui sau, o firma mica, frumoasa, de patiserie. Tatal sau ne-a spus ca produsele de patiserie le distribuie la magazinele din tot orasul. Am vazut cum se face aluatul, cum se coace.

Mi-a venit o idee. Am gandit ca pot sa-mi deschid si eu o gogoserie. M-as descurca foarte bine, deoarece stau langa scoala si statia de autobuz. Este un mediu propice pentru gogoseria mea, am multi cumparatori.

AFACEREA – reprezinta intentia unei persoane de a desfasura o activitate aducatoare de profit.

Trece in schema de mai jos, pornind de la cele prezentate, care sunt elementele de baza necesare pentru a porni o afacere.

Page 4: Ionela Buturache - Proiect de Lectie - 1 - Plan de Afaceri

PLANUL DE AFACERISe intocmeşte pentru :

Fisa de lucru 2

Nu stiam nimic despre afaceri, despre ce reprezinta o firma. Am un prieten la Camera de comert si mi-a dat primele informatii. Am elaborat un Plan de afaceri si am initiat o firma. Am avut un buget mic si lucrurile nu au mers cum as fi vrut.

Am zis ca ar fi mai bine sa renunt, sa dezmembrez firma sau sa fac fuziune cu o alta firma.

Am fost nevoit sa obtin un fond de investitii de la o Banca, pentru dezvoltarea afacerii. Asa a inceput relansarea firmei.

1. Analizand textul, identificati situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri.

2. Completati schema de mai jos, pornind de la cele prezentate mai sus:

Page 5: Ionela Buturache - Proiect de Lectie - 1 - Plan de Afaceri