islamizimi i shkencave humane

Download Islamizimi i shkencave humane

Post on 21-Jul-2016

236 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

www.drhafezi.net

TRANSCRIPT

 • Doc.Dr.Hfz. Hajredin Hoxha

  Islamizimi i shkencave humane-sociale, perkufizimi i konceptit dhe synimet ne baze te shpalljes(Kuranit dhe Sunnetit) dhe intelektit

  (Simpoziumi shkencor nderkombetar n Universitetin Shafiit

  t shkencave islame n Xhakart, Indonezi: (20-23.07.2013)

  Prktheu nga arabishtja

  Doc. Dr. Muhamed Mustafa

  Recesent:Ajni Sinani

  Readaktore Gjuhesore:Mimoza Sinani

  Tetov, mars 2013

 • 2 | P a g e

  Parathenje Askush nuk mund t kontestoj se ummeti islamik jeton n nj gjendje t prar e

  kontroverse. Mjer pr ta! Edhe pse ummeti islamik posedon elementet m t forta dhe m t mdha njerzore, natyrore dhe fetare, prsri vrejm dekadenc ekonomike, politike, shoqrore e intelektuale. E gjith kjo ndodh pr shkak t largimit t muslimanve nga msimet e Kuranit Fisnik dhe hadithit t pastr pejgamberik. Dnimi i till vjen si rezultat i veprave, dhe me plot t drejt Zoti i Madhruar thot: Kush largohet nga dhikri im, do t ket jet t tmerrshme!

  A ka rrugdalje nga kjo kriz? Dijetart dhe mendimtart musliman kan mendime t ndryshme rreth shqyrtimit, zbrthimit dhe daljes nga kjo kriz. Disa prej tyre mendojn se shkaku i dekadencs dhe prarjes s ummetit sht dobsimi i fes dhe i kapjes s tyre n librin e Zotit dhe n sunnetin e Pejgamberit t Tij.

  Sipas disa t tjerve, n esenc shkaku i dekadencs s tyre n sistematizimin ideologjik e metodologjik, duke theksuar kundrshtimin dhe kontradiktat n mes shkencave islame q dalin nga Shpallja hyjnore - Kurani dhe sunneti i vrtet, dhe shkencave humane, sociale q mbshteten n vlera dhe parime perndimore, sepse nuk mund t bhet ndonj harmonizim n mes tyre. Sipas tyre, teoria e islamizimit t njohurive ose islamizimi i shkencave mund t jet vetm nj iluzion dhe absurditet. Sipas meje, shrimi i vrtet i gjendjes s ummetit islamik duhet t filloj nga aspekti i besimit pr t prforcuar ann fetare dhe aplikimin e parimeve fetare si dhe duhet t rishqyrtohet aspekti ideologjik dhe metodologjik duke i shqyrtuar urtsit dhe horizontet e parimeve fetare islame q jan t prshtatshme pr do koh dhe pr do vend.

  Derisa t rikthehet ummeti islamik n rrugn e drejt dhe autoritare mendoj se ne, dijetar e thirrs n fe, duhet q t fillojm me shrimin e smundjeve t tilla q e kan kapluar ummetin islamik, edhe at duke filluar s pari nga prmirsimi i rrugs s besimit dhe s dyti nga prmirsimi i t menduarit n baz t prvojave t t tjerve dhe shkencave t tyre t ndryshme. Dijetart e kan definuar kt proces riprtrirs t besimit e mendjes si: proces islamik ose islamizimi i shkencave humane-sociale, dhe e gjith kjo nnkupton aktivitetin e njohurive pr t zbuluar, harmonizuar, botuar, arritur e bazuar konceptin i gjithsis, jets e njeriut nga aspekti islamik si dhe pr t prishur at q e ka ndrtuar ideologjia perndimore qytetruese materialiste, kulturore e konceptuale brenda koncepteve filozofike, materialiste e ateiste. Nj vepr e till duhet ti rikthej brenda vlerave islame, sepse nse prmirsohet besimi do t prmirsohet mendja dhe metoda, dhe n kt mnyr do t prmirsohet gjendja aktuale e ummetit islamik dhe ardhmria e tyre.

  Nse prishte rrjedha e besimit, ather prishet edhe rrjedha e besimit dhe e metods, dhe n kt mnyr, prishet gjendja e ummetit islamik si n t tashmen, ashtu edhe n t ardhmen.

  Ky hulumtim do ti zbrthej shtjet e tilla ideologjike dhe metodologjike nga aspekti i konceptit t shpalljes hyjnore dhe i funksionit t saj.

  Lus Zotin e Madhruar pr sukses! HYRJE

 • 3 | P a g e

  Falnderoj All-llahun, Zotin e botve, i cili e ka br kt bot vend t sprovave e jo t lumturis, vend t puns e jo t prtacis, vend t prkohshm e jo t prhershm, vend t tregtis e t ndrtimtaris q dallohet me devotshmrin si artikulli dhe me prfitimin e ngadhnjimit n Ditn e gjykimit. Salavatet dhe selami m i pastr i takofshin prgzuesit dhe krcnuesit para n prag t gjykimit, Muhammedit, t birit t Abdullahut q sht ndrmjetsues, si dhe t pastrve mirbrs dhe t devotshm si dhe, atyre q ecin rrugs s tyre dhe vazhdojn pas gjurmve t tyre deri n Ditn e gjykimit.

  Kt punim e prgatita pr ta paraqitur me lejen e Zotit n simpoziumin ndrkombtar rreth islamizimit t shkencave humane dhe sociale nga disa aspekte nn patronazhin e Qendrs s studimeve arabe islame n Universitetin shafiit n Xhakart, Indonezi. Lus Zotin e Madhruar q t m ndihmoj n prfundimin e tij pr shkak t strngarkess akademike q e prjetoj n Universitetin e Katarit. Zoti sht i Madhruar, i Gjithfuqishm, i Afrt dhe Plotsues i prgjigjeve!

  Projekti i till, gjegjsisht projekti i islamizimit ose islamizimi i shkencave dhe i njohurive humane e sociale ose projekti i udhzimit kuranor dhe projekte t shkencave humane e sociale, ka pr qllim prforcimin e fuqis s intelektit, mendjes, metods s shndosh, nevojs s ummetit dhe sfidave me t cilat ballafaqohet ummeti, si dhe pr t ofruar potencialin ideologjik, vizion dhe metodat e nevojshme intelektuale e qytetruese.

  Ky projekt n asnj mnyr nuk nnkupton kontradiktn ose simulimin e arritjeve t t gjith t sinqertve nga bijt e ummetit islamik n t gjitha poret e jets, por nnkupton harmonizim dhe prputhje me orvatjet e tilla t tyre.

  Realiteti i projektit t islamizimit t shkencave humane ka t bj me punn ose ixhtihadin themeltar universal metodologjik e objektiv brenda suazave t konceptit islamik ndaj gjithsis, njeriut e jets duke br pastrimin, seleksionimin, prmirsimin, zbrthimin, kontrollimin dhe spastrimin e shkencave humane e sociale nga mendimet dhe doktrinat ideologjike, idhujtarie, ateiste, laike, komuniste, marksiste, leniniste, demokratike ose perndimore bashkkohore e q kundrshtojn parimet e fes son t pastr prgjithsisht ose pjesrisht. Pas nj spastrimi dhe zbrthimi t till, iu jepet fryma islame duke nxjerr zbrthim t ri q sht i knaqshm pr mendimtart dhe besimtart si dhe pr All-llahun, Zotin e botve.

  Shkaku i zgjedhjes s tems Kt tem e kam zgjedhur pr shkak se jam takuar me intelektual e mendimtar

  bashkkohor q dyshojn n shtjen apo n projektin e islamizimit t shkencave humane dhe sociale nga aspekti i formimit t ksaj ideje t re dhe cakut q tenton t arrij. Gjat leximit dhe studimit u binda n t kundrtn e asaj q mendonin ata dhe pr kt shkak vendosa q n kto faqe t vrtetoj e sqaroj se nuk ka as kundrshtim e as kontradikt n mes shpalljes hyjnore q prfaqsohet prmes Kuranit e sunnetit t vrtet dhe n mes intelektit t shndosh q prfaqsohet prmes zbulimeve dhe t vrtetave shkencore e njohurive njerzore.

  Rndsia e punimit Duhet ta kemi t qart n mendjen ton, si dijetar e thirrs, se shtjen e islamizimit

  t shkencave ose e origjinalitetit islamik t shkencave ka rndsi shum t madhe dhe

 • 4 | P a g e

  prgjegjsi t gjer, sepse konsiderohet obligim i madh fetar i yni pr ta shptuar ummetin muhamedan nga dekadenca shkencore, ekonomike, sociale e politike.

  Rndsia e ktij projekti vrehet n pikat vijuese: 1. Prqndrohet parimisht n forcimin e ummetit islamik n baz t ides dhe

  konceptit t vlefshm filozofik human. 2. Synon metodologjin e shndosh islame q mbshtetet n shpalljen pa anuluar

  rolin e intelektit, sepse shpallja sht udhrrfyese e trurit, individit dhe shoqris njerzore.

  3. Mbshtetet n njohurit q dalin nga vlerat e shpalljes, synimet e mesazhet dhe nga do urtsi dhe gj e mueshme q dalin nga trashgimia e ummetit, dijetarve dhe mendimtarve me kalimin e kohs dhe periudhave t ndryshme.

  4. Z vendin m t lart n grumbullimin e prioriteteve t ummetit pr t zhvilluar metodologjin e mendimit islamik dhe pr ta pastruar nga pluhuri q e ka kapluar deri n ditt tona.

  Zoti i Madhruar na bft prej atyre q mbajn fen e Tij t pastr me fjal e mendime t vrteta si dhe na bft prej atyre q jan t sinqert!

  Ai sht i Madhruar, Shpresdhnsi m i mir dhe m fisniku n plotsimin e krkesave!

 • 5 | P a g e

  Kreu i par

  DEFINICIONI I NOCIONIT ISLAMIZIMI I SHKENCAVE OSE ISLAMIZIMI I DITURIS

  A. Definicionet dhe prkufizimet Nj numr i madh i dijetarve dhe hulumtuesve bashkkohor kan ofruar

  definicione dhe prkufizime t ndryshme t konceptit t islamizimit t shkencave, duke u bashkuar n disa aspekte, por t ndar n disa aspekte tjera pr shkak t bagazhit shkencor dhe qndrimeve t tyre fetare. Mendimtari musliman turk, profesori i nderuar dr. Mikdad Jalxhin e ka prekur kt shtje n mnyr t hollsishme duke theksuar se ekzistojn disa definicione e prkufizime q kan raport t drejtprdrejt e t fort me projektin e islamizimit t shkencave. Gjat studimit dhe analizimit t definicioneve t tilla, pash se ekziston nj nj lidhje e afrt me synimin e ktij projekti, por jo me t gjitha sosh, dhe n vazhdim do ti theksoj definicionet dhe prkufizimet q i ka prmendur dr. Mikdad Jalxhini:

  1. Islamizimi i shkencave ose islamizimi i dituris, 2. Udhzimi islamik i shkencave, 3. Udhzimi i shkencave humane ose udhzimi islamik, 4. Formimi i shkencave me form islame, 5. Mbshtetja e shkencs n dituri islame, 6. Zbulimi i formave islame mbi t cilat mbshteten shkencat humane, 7. Formimi i shkencave sociale n parime islame, 8. Rikthimi i shkencave n bazat e sheriatit islam, 9. Formimi i shkencave sociale n metodn islame,1 10. Pastrimi dhe kristalizimi i shkencave humane e sociale nga parimet q

  kundrshtojn Islamin. Definicioni i fundit sht i imi dhe besoj se shum prputhet me projektin e

  islamizimit, gjegjsisht me synimin dhe cakun q tenton t arrij. N punimin tim do t prdori definicionin Eslemetul-ulum ose Islamijjetul-ulum

  n kuptim t pastrimit, zgjedhjes, seleksionimit, spastrimit dhe shoshitjes, ndrsa pr sa u prket definicioneve t theksuara, do t shqyrtoj disa prej tyre q jan m t njohur e q iu takojn dijetarve dhe krerve m t njohur t ktij projekti, duke sqaruar at q sht m e kapshme, dhe e gjith kjo t realizohet me lejen e Zotit t Madhruar.

  Def