junitatea de ÎnvĂŢĂmÂnt: Şcoala cu clasele i-viii miresu mare€¦ · web viewse vor...
TRANSCRIPT
Proiect didactic
DATA: 29.03.2012UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CLASA: a III-a BPROF.ÎNV.PRIMAR: ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: MatematicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale de la 0 la 1 000 000SUBIECTUL LECŢIEI:Compararea şi ordonarea numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 TIPUL DE LECŢIE: mixtăOBIECTIVE DE REFERINŢĂ
1.1. să înţeleagă şi să utilizeze sistemul poziţional de formare a numerelor naturale mai mici decât 1 000 000
1.2. să scrie, să citească, să compare, să ordoneze, să facă estimări folosind numere naturale mai mici decât 1 000 000.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1- să citeasca numere naturale de la 0 la 1 000 000;
O2- să compare numerele date;O3 – să numească succesorul şi predecesorul unor numere;O4 – să scrie în ordine crescătoare/ descrescătoare numere de la 0 la 1 000 000;O5 – să identifice numerele pare şi pe cele impare dintr-un şir de numere;
OBIECTIVE PSIHO-MOTORII: OM1 - să scrie corect şi estetic pe caiete şi fişe ; OM2 - să –şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei;
OBIECTIVE AFECTIV-ATITUDINALE OA3 - să prezinte interes pentru activitate;
STRATEGIA DIDACTICĂ :
1. RESURSE PROCEDURALE :a) Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, , jocul didactic.
b) Forme de organizare : individual, frontal.
© Orizont didactic – revista educationala
2. RESURSE MATERIALE: manualul, caiete, creioane colorate, stilou, fişă de lucru, floricele, frunzuliţe, copăcel, fluturaşi.
3. RESURSE TEMPORALE : 45 minute
4. RESURSE UMANE : 15 elevi 5. RESURSE SPATIALE : sala de clasă
6. FORME ŞI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematică, probă scrisă, probă orală.
7. BIBLIOGRAFICE:
Curriculum National- Programa şcolară pentru clasa a III-a, 2005-2006; Ş. Pacearcă, M. Mogoş-„-“Matematica “,clasa a III-a, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2005; V. Paraiala,D. Paraiala,C. Balan,A. Vasilache, T.Tanasa-“Activităţi în completarea
programului din ciclul primar”, Ed. Euristica, Iasi, 2004 ; D.Agrigoroae - „Teste de inteligenţă, clasele I-IV”, Ed. Adan, Piatra- Neamţ, 2005 M.Neagu ,C.Petrovici – Aritmetica prin exerciţii şi probleme, ciclul primar”, Ed.
Gama.1992 Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Ed. Did. şi Ped., Bucureşti,1988;
© Orizont didactic – revista educationala
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei
ObiectiveConţinutul lecţiei Strategii didactice Forme de
evaluare
Activitatea propunătorului Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Mijloace de
învăţământ
Moduri de
organiza- re
1 2 3 4 5 6 71. Momentorganizatoric
2 min. OA3
Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii.
Îşi pregătesc manualele, caietele de notiţe şi de teme, instrumentele de scris.
conversaţia manuale, caiete
frontalobservarea sistematică
2.Verificarea temei si a cunostinţelor dobandite anterior 7 min
O1
Verific calitativ tema prin citirea orală de către elevi.Pornind de la ideea că în ultimele ore am învăţat să scriem , să formăm şi să comparăm nr. 0-100 000, voi formula câteva întrebări de reactualizare a acestor cunoştinţe . Care sunt clasele de numeraţie. învăţate ? Ce cuprinde fiecare clasă de numeraţie. ? Care sunt ordinele care alcătuiesc clasa unităţilor ? Dar a miilor?
Copăcelul numerelor
Elevii rezolva sarcina
conversaţia, explicaţia,
caietele de tema
copacel,
frontal - aprecierea critică a conţinutului temelor
- verificarea orală
© Orizont didactic – revista educationala
Elevii împărţiţi în două grupe vor fi îndrumaţi să îmbrace pomişorul în haine de primavară, potrivind florile ce conţin numerele scrise cu cifre, cu frunzele ce conţin varianta în litere.
frunze si flori
3. Captarea atenţiei 5 min
OA3
Le citesc copiilor o scrisoare trimisă de Zâna Primăvara.Bună ziua, dragi copii!Sunt Zâna Primăvara.Sunt bucuroasă să vă revăd. Dar sunt putin speriată că Doamna Iarnă a pus stăpânire peste tara noastră şi nu vrea să mai plece curând. Am mare nevoie de ajutorul vostru. Mă veti putea face fericită, rezolvând corect exerciţiile şi problemele propuse de doamna învăţătoare.Pentru fiecare rezolvare corectă, veţi fi recompensaţi cu câte un ghiocel, vestitor al primăverii. Trebuie să adunaţi cât mai mulţi ca astfel să alungăm IARNA. Doriţi să mă ajutaţi?”
Ascultă cu atentie.
conversaţiaexplicaţia Scrisoarea
de la Zâna Primăvara
frontal
- stimularea interesului, şi curiozităţii în vederea participării tuturor la lecţie
4.Anunţarea temei şi a obiectivelor 2 min OA3
Voi comunica elevilor tema lecţiei şi obiectivele urmărite. (Vom vorbi despre compararea si ordonarea numerelor de la 0 la 1 000 000. Vom rezolva diferite exercitii).Anunţarea temei o voi face clar pentru a fi auzită de toţi elevii, după care voi scrie titlul pe tablă.
Ascultă cu atenţie, îşi notează titlul lecţiei.
explicaţia tablă, cretă, caiete, stilouri
frontal - stimularea interesului, şi curiozităţii în vederea participării tuturor la lecţie
© Orizont didactic – revista educationala
5. Dirijarea învăţării 20 min
O4
O5
O3
O2
Se vor rezolva exercitii diferite la tabla.1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe tablă (261 217 ,513 267, 145 350 , 361 725, 865 590 , 725 361, 235 018)
-precizaţi numerele care au cifra zecilor de mii 6-precizaţi numerele care au cifra sutelor 2-precizaţi numerele care au cifra unitaţilor de mii 5
○Plecând de la nr. scrise pe tablă propun scrierea lor în ordine crescătoare şi apoi citirea lor în ordine descrescătoare .○Solicit elevii să numească :-nr. pare / impare din şirul obţinut-,,predecesorul si succesorul” numerelor;. 2.Pune semnul de relaţie corespunzător :
9 561….. 7 661 ; 30 287 ……. 300 287 ; 127 632…… 172 632 ; 543 627 ……543 637 . Împart copiilor fluturaşi în 3 culori şi le explic că pe fluture apare scris câte un exerciţiu, iar ei trebuie să rezolve exerciţiile respective corect,astfel încât
Elevii noteaza numerele in caiete.
Elevii raspund la intrebari
Ordoneaza crescator si descrescator numerele date.
Numesc si subliniaza numerele pare si impare.
Elevii sunt
conversaţia, povestirea, explicaţia
explicaţia, conversaţia
problemati-zarea, explicaţia, conversaţia, exercitiul
frontal
frontal
frontal
- observarea sistematică
-aprecierea verbală a răspunsuri-lor formulate şi încurajarea la participare activă
© Orizont didactic – revista educationala
O4
OM1
O2
O5
fluturaşii pe care se află soluţiile corecte se vor alătura copacului primăverii.
Fluturaşul roşuOrdonaţi crescător şi descrescător numerele: 17 910; 266 728; 9 596; 18 071; 18 104; 227 903; 7 315; 68 309.
Fluturaşul verde Compară numerele şi pune semnul corespunzător: <, = , >;426 000 şi 72 495 4 032 şi 4 32027 501 şi 93 500609 315 şi 609 425
Fluturaşul portocaliu2. Subliniati cu o linie numerele pare si cu doua pe cele impare:2 750 13 469 205 007 53 406 1 105 9 992.
atenţi şi rezolvă la tablă exerciţiile.
.
Fiecare elev vine şi îşi alege , apoi rezolvă exerciţiile în bancă.
problemati-zarea, explicaţia, conversaţia, exercitiul
fluturasi
manual, caiete, stilouri
frontal, individual
frontal, individual
- observarea sistematică a comporta-mentului elevilor
-aprecierea verbală a răspunsuri-lor formulate şi încurajarea la participare activă
- observarea sistematică a comporta-mentului elevilor
© Orizont didactic – revista educationala
6. Retenţia şi transferul 7 min
OM1 Elevii vor avea de rezolvat exercitiile de pe fisa de lucru
Rezolva cu atentie fisa de lucru.
exercitiul fise de evaluare
individual
proba scrisa
7. Concluzii şi aprecieri stimulative
2 min
OA3
Face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia.
Îşi apreciază colegii care s-au evidenţiat prin răspunsuri corecte şi participare activă pe tot parcursul lecţiei.
conversaţia, explicaţia
conversaţia, explicaţia
frontal
frontal
aprecieri verbale
8.Tema pentru acasă 2 min
OA3 Elevii primesc ca temă pentru acasă exercitiile 8 si n9 de la pagina 101.
Ascultă explicaţiile, notează.
explicaţia, conversaţia
frontal
© Orizont didactic – revista educationala
Bună ziua, dragi copii! Sunt Zâna Primăvara. Sunt bucuroasă să vă revăd. Dar sunt putin speriată că Doamna Iarnă a pus stăpânire peste tara noastră si nu vrea să mai plece curând. Am mare nevoie de ajutorul vostru. Mă veti putea face fericită, rezolvând corect exerciţiile şi problemele propuse de doamna învăţătoare.Pentru fiecare rezolvare corectă, veţi fi recompensaţi cu câte un ghiocel, vestitor al primăverii. Trebuie să adunaţi cât mai mulţi ca astfel să alungăm IARNA. Doriţi să mă ajutaţi?”
Nume _________________________________
Fişă de lucru
1. Scrie nr. din intervalul 1 250 ______________ 1 263
_________________________________________________________________________
2. Compară numerele 2 900 □ 9 200 345 345 □ 345 345 45 989 □ 456 765
5 600 □ 6 500 23 000 □ 10 320 783 520 □ 87 328
3.Scrie în ordine crescătoare , apoi descrescătoare numerele :
a) 1 000 ; 100 000 ; 100 ; 10 ; 10 000 ; 1 000 000 ;____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Găseşte nr. care pot fi scrise cu cifrele : 2 , 1 , 0 , 7
Exercitile
Se vor rezolva exercitii diferite la tabla.1. Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe tablă (261 217 ,513 267, 145 350 , 361 725, 865 590 , 725 361, 235 018)
- precizati numerele care au cifra zecilor de mii 6- precizati numerele care au cifra sutelor 2- precizati numerele care au cifra unitatilor de mii 5
○ Plecând de la nr. scrise pe tablă propun scrierea lor în ordine crescătoare şi apoi citirea lor în ordine descrescătoare .
○ Solicit elevii să numească :- nr. pare / impare din şirul obţinut- ,,predecesorul si succesorul numerelor;
2. Pune semnul de relaţie corespunzător : 9 561….. 7 661 ; 30 287 ……. 300 287 ; 127 632…… 172 632 ; 543 627 ……543 637 .
Fluturasul rosuOrdonaţi crescător şi descrescător numerele: 17 910; 266 728; 9 596; 18 071; 18 104; 227 903; 7 315; 68 309.
Fluturasul verde Compară numerele şi pune semnul corespunzător: <, = , >;426 000 şi 72 495 4 032 şi 4 32027 501 şi 93 500609 315 şi 609 425
Floricica portocaliu3. Subliniati cu o linie numerele pare si cu doua pe cele impare:2 750 13 469 205 007 53 406 1 105 9 992.