klasa iprzedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. szukanie przez dzieci informacji co to...
TRANSCRIPT
Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej
KlaSa I
Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym
2
Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym
Opracowanie Bożena Gołębiowska, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dargobądzu
Konsultacja i redakcjaAndrzej Biderman – Fundacja Edukacji Naturalnej
Szata graficznaSkład Liter Dariusz Grochal
Wydawca Fundacja „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund”
Warszawa – Grodno, 2018
3
Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym
Bożena Gołębiowska
WSTĘP
WprowadzenieBuk jest podstawowym gatunkiem lasów liściastych na wyspie Wolin. W wielu miejscach tworzy lasy
zwane buczynami. Z uwagi na wielką rolę lasotwórczą tego drzewa chcielibyśmy, by było one dobrze
znane dzieciom mieszkającym w okolicach Wolińskiego Parku Narodowego.
Cele ogólne1. Poznanie najpowszechniejszych gatunków drzew.
2. Rozwój umiejętności opisu, porównywania.
3. Rozwój umiejętności wykonywania prac plastycznych z naturalnych materiałów.
4. Utrwalenie zasad zachowania w lesie.
Cele szczegółowe 1. Będziemy rozpoznawać i nazywać drzewa w Wolińskim Parku Narodowym.
2. Zrobimy odciski kory drzew.
3. Zrobimy pracę plastyczną z wykorzystaniem materiałów plastycznych zebranych w lesie.
Odniesienie do Podstawy Programowej I. Edukacja polonistyczna
I. 1.1) Słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych,
wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie;
I. 1.2) wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia
lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi;
4
I.6.2) korzysta z różnych źródeł informacji, np. atlasów, /…/ encyklopedii czy zasobów Internetu
i rozwija swoje zainteresowania,
I. 6.3) wykorzystuje nabyte umiejętności do rozwiązywania problemów i eksploracji świata /…/,
IV. Edukacja przyrodnicza
IV.1.1) rozpoznaje w swoim otoczeniu popularne gatunki roślin /…/, a także gatunki objęte ochroną,
IV.1.4) odszukuje w różnych dostępnych zasobach, w tym Internetowych, informacje dotyczące
środowiska przyrodniczego , potrzebne do wykonania zadania, ćwiczenia,
IV.1.6) planuje, wykonuje proste obserwacje, doświadczenia i eksperymenty dotyczące obiektów
i zjawisk przyrodniczych, tworzy notatki z obserwacji, wyjaśnia istotę obserwowanych zjawisk
według procesu przyczynowo-skutkowego i czasowego,
V. Edukacja plastyczna
V. 2.6) wykonuje prace, modele, rekwizyty, impresje plastyczne potrzebne do
aktywności artystycznej i naukowej.
Metody pracy Praktyczne, problemowe, podające.
Środki• Atlas popularnych drzew rosnących w polskich lasach (2–3 szt.) – Załącznik nr 1
• kartki A 4 oraz kredki świecowe
• materiały przyrodnicze zebrane podczas spaceru po lesie
• kleje, duża kartka brystolu
• koszyki
• karty pracy – drzewa (5) i ich liście oraz owoce
• zbierane jesienią owoce buku
Miejsce zajęćZajęcia wstępne prowadzimy w klasie. Zajęcia terenowe prowadzimy w lesie liściastym. Z uwagi na
cele tego projektu wymagane jest, by występowały tam buki.
Czas trwania zajęćOk. 2 godz.
5
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Wprowadzenie w klasie1. Czym różnią się między sobą drzewa?
Szukanie odpowiedzi na pytanie: Czym różnią się między sobą drzewa?
2. Zagadki o buku.
1. O jakim drzewie jest zagadka?
Przedstawienie dzieciom zbieranych jesienią bukwi. Szukanie przez dzieci informacji co to jest?
(mają do dyspozycji atlasy drzew, karty z drzewami, ich liśćmi i owocami).
2. Co łączy wiewiórkę i dzika?
Dzieci otrzymują obrazek dzika oraz obrazek wiewiórki (załącznik nr 2).
3. Wprowadzenie do zajęć terenowych
Zadajemy pytanie kluczowe dla dalszej części zajęć:
Czym różni się buk od pozostałych drzew w lesie?
Następnie przedstawiamy dzieciom cel spaceru do lasu:
• będziemy musieli znaleźć i rozpoznać buki pośród drzew w lesie
• sprawdzimy czym różni się kora buku od innych kor drzew
4. Wspólne ustalenie zasad bezpieczeństwa
Uzgadniamy z dziećmi zasady bezpieczeństwa w czasie dojścia do lasu i w czasie pracy, np.:
• Nie oddalamy się od grupy, poruszamy się po wyznaczonym do obserwacji terenie
• Stosujemy się do poleceń nauczyciela
• Nie hałasujemy i nie rozmawiamy zbyt głośno
• Nie zaśmiecamy terenu, opakowania np. po prowiancie zabieramy ze sobą
• Nie niszczymy przyrody. Nie wyrywamy roślin
• Każdą niebezpieczną sytuację zgłaszamy nauczycielowi
Zajęcia terenowe5. Wyjście do lasu
Bezpieczne przejście ze szkoły do lasu.
6. Zapoznanie uczniów z terenem do obserwacji
Teren obserwacji prowadzonej w lesie jest ograniczony do wybranej przez nas powierzchni. Jego
granice oznaczamy za pomocą kolorowych taśm powieszonych na drzewach. Umawiamy się
z dziećmi, że nie będą przekraczać tych granic. Prosimy dzieci, by samodzielnie oceniły, czy na
terenie przeznaczonym do obserwacji nie ma miejsc, lub obiektów stwarzających dla nich jakieś
zagrożenie.
6
7. Prowadzenie obserwacji
Na wybranym terenie uczniowie wykonują kolejno powierzane im zadania:
1. Znalezienie buka wśród drzew leśnych (załącznik nr 1).
2. Krótka charakterystyka buka (załącznik nr 3).
3. Odrysowanie kory buka i innych drzew (załącznik nr 4).
4. Odrysowanie liścia buka i innych drzew (załącznik nr 5).
5. Zbieranie do koszyczka materiałów przyrodniczych potrzebnych na wykonanie pracy plastycznej.
8. Powrót do klasy
Bezpieczne przejście z lasu do szkoły.
POdSuMOWANIE
9. Prezentacja wyników obserwacji przez grupy i podsumowanie zajęć.
1. Uczniowie prezentują swoje wyniki. Rozpoznawanie kory buka – analiza rysunków przyniesio-
nych z lasu.
2. Rekapitulacja: czym różni się buk od innych drzew leśnych.
10. Utrwalenie zebranej wiedzy i doświadczeń
Łączenie ze sobą drzewa z liściem i owocem danego drzewa – Załącznik nr 6.
11. Praca plastyczna
Praca zbiorowa – kolaż wykonany z materiałów przyrodniczych.
7
8
Atlas popularnych drzew – Załącznik nr 1
Sosna
Świerk
Dąb Lipa
9
Klon Jawor
BrzozaBuk
10
Co łączy dzika z wiewiórką – Załącznik nr 2
Popatrz na poniższy obrazem i powiedz, co łączy dzika i wiewiórkę.
11
Wizytówka buka – Załącznik nr 3
BUK
Jakie są jego LIŚCIE? Zaznacz wybrane określenie
Długie Krótkie
Szerokie Wąskie
Brzeg gładki Brzeg ząbkowany
Brzeg wcięty
Liść pierzasty
Jaka jest kora drzewa?Zaznacz wybrane określeniePrzekalkuj korę
Szorstka Gładka
Brązowa Szara Biała
Matowa Błyszcząca
Czy?
Czy?
Czy?
Czy?
Czy?
Czy?
Czy? Czy?
Czy?
12
Zbieramy odciski kory drzew – Załącznik nr 4
Przyłóż kartkę do drzewa; Pocieraj kartkę bokiem kredki świecowej
(nie zapomnij usunąć papierowej osłonki z kredki).
BUK
Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..
Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..
13
Wzór liścia – Załącznik nr 5
Przyłóż liść na czymś twardym i równym; Połóż na nim tę kartkę;
Pocieraj kartkę bokiem kredki świecowej aż uzyskasz odbicie
całego liścia. (nie zapomnij usunąć papierowej osłonki z kredki).
BUK
Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..
Inne drzewo. Jakie? ……………………………………………………………..
14
Czyj ten owoc? – Załącznik nr 6
Sosna
Świerk
Dąb
Lipa
15
Klon
Jawor
Brzoza
Buk