la cirese proiect didactic
TRANSCRIPT
Proiect de lecţie
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr. ,
CLASA: a IV-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: „La cireşe”, Ion Creangă
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vara
TIPUL LECŢIEI: mixtă
DURATA: 45 minute
SCOP: -Formarea deprinderilor de lectură funcțională, prin exersarea calităților citirii:
corectă,fluentă, conștientă, expresivă;
-Exersarea vocabularului;
-Redarea prin cuvinte proprii , cu sprijin a unui paragraf/ fragment dintr-un text citit;
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
– să citească corect, conştient, expresiv;
– să utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării;
– să caracterizeze personaje după datele furnizate de text;
– să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
I. Resurse procedurale:
1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, povestirea, instructajul verbal,
conversaţia, discuţia colectivă,observaţia dirijată, jocul didactic, citirea
expresivă,Diagrama Venn,CiorchineleCubul,Harta povestirii
2. Forme de organizare: individual ,pe grupe,frontal
II. Resurse materiale:
laptop
videoproiector
coli A4, A3, markere, creioane colorate;
fişe,fișe adaptate Diagrama Venn
manualul
caietele
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura
română. Clasa a IV-a, Bucureşti, 2005
Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Limba şi literatura română – Manual pentru
clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006
Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm taina textelor literare – clasa a IV-a, Editura
Carminis, Piteşti, 2006
ETAPELE
LECŢIEI
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
DO
ZA
RE
RESURSE
I
RESURSE
II ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI
** adaptare pentru elevii cu CES
ACTIVITATEA ELEVILOR
1 2 2 4 5 6
Momentul
organizatoric
- se asigură condiţiile optime pentru buna
desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de
clasă, pregătirea materialului didactic şi
stabilirea liniştii
- se pregătesc pentru începerea orei de
limba română
- se organizează în grupe.
1’
-frontal -rechizitele,
materialele
pentru lecţie
Verificarea
cunoştinţelor
asimilate
anterior/verifi-
carea temei
pentru acasă
- efectuează controlul cantitativ şi
calitativ al temei;
- prezintă şi verifică tema
5’
-conversaţia
-frontal
Captarea
atenţiei/discuţii
pregătitoare
-captarea atenţiei elevilor se va realiza
printr-o ghicitoare:
„Bilişoare roşioare
Strălucesc frumos în soare ;
Cu codiţele perechi
Să le pui după urechi .
Ce-s ? „
-prezentarea copacului cu cireşe coapte
-„De care dintre poveştile lui Ion Creangă
vă aduce aminte acest copac?”
-vor răspunde la ghicitoarea ce le este
adresată: „Cireşele”
-analizează imaginea
-răspund întrebărilor adresate
- povestea „ La cireşe”
2’
-conversaţia
-frontal
-textul
ghicitorii
-proiecţie
Anunţarea
titlului lecţiei şi a
obiectivelor
-Astăzi vom redeschide Amintirile din
copilărie ale lui Ion Creangă. După cum
ştiţi această operă cuprinde diferite
povestioare, cum ar fi : „Şcoala din
Humuleşti”, „Caprele Irinucăi”, Casa
părintească”, „La cireşe”, „Pupăza din
tei”, „La scăldat;”
-
- scriu titlul lecţiei în caiete
- ascultă obiectivele lecţiei
2’
-frontal
-tabla
„Vom citi un fragment cunoscut,
întâmplarea La cireşe unde vom regăsi
un personaj îndrăgit de către noi, copiii:
Nică
- anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei: “La
cireşe”, după Ion Creangă
- enunţă obiectivele de atins ale lecţiei:
Astăzi vom efectua exerciţii pentru a
înţelege mai bine textul „Amintiri din
copilărie”, după Ion Creangă. Voi va
trebui să colaboraţi, să vă confruntaţi
opiniile personale cu cele ale colegilor, să
respectaţi opiniile celorlalţi, pentru a
rezolva cât mai corect exerciţiile
V. Dirijarea
învăţării
-se prezintă cu ajutorul retroproiectorului
fragmentul „La cireşe”
- se adresează elevilor întrebări asupra
conţinutului textului, mesajului şi a
semnificaţiei morale pornind de la
întrebările de pe colţurile stelei (Anexa
1):
Când?
Unde? Cine?
Ce? Cum?
-“Când se petrece acţiunea ?”
-“În ce moment al zilei ?”
-“Unde se petrece acţiunea ?”
-“Care sunt personajele ?”
-“Ce faptă săvârşeşte ?”
-“Cum se termină întâmplarea?
-vizionează filmul
-vor răspunde la întrebările ce le sunt
adresate.
“… vara, aproape de moşi”
“…ziua în amiaza-mare”
“…în curtea lui moş Vasile, fratele
tatei cel mare”
“…Nică (personaj şi povestitor) ,
mătuşa Mărioara, tatăl lui Nică”
“…se duce la furat de cireşe unde strică
şi cânepa mătuşii Mărioara”
“…tatăl lui Nică îl ceartă “
18’
-vizionarea/
ascultarea
integrală a
textului
literar
-conversaţia
-filmul „La
cireşe” de
Ion Creangă
-Posterul
Explozia
stelară
La cireşe
-coordonează citirea fragmentului din
manualul de limba română
- explică cuvintele/expresiile necunoscute
- exersarea deprinderii de a citi corect,
cursiv, conştient, expresiv se va face prin:
- citirea ştafetă;
- citirea titlului
- citirea aurorului
- citirea pe fragmente;
- citirea selectivă a textului din
manual;
- face aprecieri generale şi individuale
privind citirea expresivă formularea
întrebărilor, răspunsurilor şi povestirea
orală
- citesc corect, conştient, expresiv, după
regulile cerute de învăţător
-formulează întrebări, dau răspunsuri,
povestesc oral lecţia
-exerciţiul
-Fragmentul
literar „La
cireşe”din
„Amintiri
din
Copilărie”,
de Ion
Creangă
Asigurarea
conexiunii
inverse
- cu ajutorul unui cub cu feţele colorate şi
numerotate, li se vor împărţi fişele de
lucru; fişele sunt puse în şase plicuri
numerotate:
FIŞA 1
Descrie şi notează într-un ciorchine
însuşirile lui Nică, precizând şi faptele
din care reies aceste însuşiri (Anexa 2)
**Descrie oral imaginea prezentă pe fișa
nr.1
FIŞA 2
Compară însuşirile lui Nică cu însuşirile
mătuşii Mărioara, realizând o diagramă
(Anexa 3)
** Compară cele două imagini de pe fisă
FIŞA 3
Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu
sens asemănător: văratic, chelfăneală,
stricăciune, a îndesa. Alcătuiţi enunţuri
cu ajutorul cuvintelor găsite. (Anexa 4)
- elevii din fiecare echipă îşi împart
rolurile în realizarea produsului comun
Ex: văratic = timpuriu
În curtea bunicului domneşte un cireş
văratic.
S P C A
p v s a
S P C A
10’
-metoda
cubului
-ciorchinele
-diagrama
Venn
-conversaţia
-cub din
carton
-fişade
lucru
-fişe de
lucru
** Asociază cuvintele următoare:
neastâmpărat cireșe roșii
a fura neascultător
cireșe coapte a lua fără a cere voie
pagubă stricăciune
FIŞA 4
Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi
schemele propoziţiilor: (Anexa 5)
El mănâncă cireşe roşii.
Ei au alergat prin grădina cu cânepă.
** Aplicați: El manăncă cireșe rosii.
Câte cuvinte are propoziția?
Care este ultimul cuvânt?
FIŞA 5
Analizează pronumele personal din
enunţul: (Anexa 6)
Numai la dânsul şi la vreo două
locuri din sat erau cireşi văratici.
** Analizează: cuvintele prin stabilirea
nr. de silabe:
Nică, Cirese, Coapte, Roșii
FIŞA 6
Argumentează sentimentul de vină al
băiatului. (Anexa 7)
- Reaminteşte regulile de lucru în grup şi
monitorizează implicarea fiecărui elev
** Argumentează oral de ce a furat Nică
cireșe
-Se verifică oral activitatea grupelor,
raportorii fiecărei grupe prezentând
rezolvările
- Face aprecieri privind corectitudinea
formulării mesajelor
p v s s
-dânsul=pronume personal de politeţe,
persoana a III-a, nr. singular, genul
masculin, funcţia sintactică de
complement
- Celelalte echipe fac aprecieri asupra
răspunsurilor şi a lucrului în echipă.
-observaţia
sistematiza-
tă
Fixarea
cunoştinţelor
-se cere realizarea hărţii povestirii (Anexa
8)
- vor realiza harta povestirii, apoi se vor
prezenta în faţa clasei; 5’
-harta
povestirii -fişă de
lucru
Încheierea lecţiei
- Se va extrage învăţătura textului sub
forma unui proverb sau zicală.
-Recomandă elevilor să realizeze acasă
un portofoliu de proverbe şi zicători
selectate din opera „Amintiri din
Copilărie” sau din „Poveşti”, de Ion
Creangă
- Face aprecieri generale asupra lecţiei
- Evocă proverbe care se potrivesc
învăţăturii textului.
- Elevii îşi notează tema şi fac aprecieri
asupra impactului lecţiei.
2’
-prezentarea
-frontal
-aprecierea
ANEXA 3
FIŞA 2
Compară însuşirile lui Nică cu însuşirile mătuşii Mărioara,
realizând o diagramă.
ASEMĂNĂRI
ANEXA 4
FIŞA 3
Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu sens asemănător:
văratic, chelfăneală, stricăciune, a îndesa. Alcătuiţi enunţuri cu
ajutorul cuvintelor găsite.
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
ANEXA 5
FIŞA 4
Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi schemele
propoziţiilor:
El mănâncă cireşe roşii.
____________________________
____________________________
Ei au alergat prin grădina cu cânepă.
____________________________
________________________
ANEXA 6
FIŞA 5
Analizează cuvântul subliniat din enunţul următor:
Numai la dânsul şi la vreo două locuri din sat erau
cireşi văratici.
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
___________________________
ANEXA 7
FIŞA 6
Argumentează sentimentul de vină al băiatului.
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
ANEXA 1
Explozia stelară
Când?
Unde? Cine?
Ce? Cum?
La cireşe
ANEXA 8
HARTA POVESTIRII
TITLUL
AUTORUL
Personaje:
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
Locul desfăşurării:
____________________
____________________
____________________
____________________
Evenimentele ( în ordinea întâmplării lor):
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Încheierea
întâmplării:
_________________
_________________
_________________
_________________
_________________
_________________
_________________
_________________
Desen
Ce am învăţat din această
întâmplare?
______________________
______________________
______________________
______________________
______________________
______________________
______________________
ANEXA 2
FIŞA 1
Descrie şi notează într-un ciorchine
însuşirile lui Nică şi faptele din care reies
aceste însuşiri.
ŞIRET
S-a
prefăcut că are
de gând să se
ducă la scăldat
** Fișa de lucru 2
________________________________
________________________________________________________________________________________________
** Fișa de lucru 3
Asociază cuvintele următoare:
neastâmpărat cireșe roșii
a fura neascultător
cireșe coapte a lua fără a cere voie
pagubă stricăciune
**Fișă de lucru 4
Aplicați:
El manăncă cireșe rosii.
Câte cuvinte are propoziția?
Care este ultimul cuvânt?
__________________________________________________
__________________________________________________
Ei au alergat prin grădina cu cânepă.
Câte cuvinte are propoziția?
Care este al doilea cuvânt? Dar al șaselea?
** Fișa de lucru 5
Analizează: cuvintele prin stabilirea nr. de silabe:
Nică:__________
Cireșe ___________
Coapte____________
Roșii_____________
** Fișa de lucru 6
Argumentează oral de ce a furat Nică cireșe.