labudovo jezero-p.i.cajkovski-priprema za cas

4

Click here to load reader

Upload: obrazovanje0plus

Post on 03-Mar-2015

2.610 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Labudovo Jezero-P.I.cajkovski-Priprema Za Cas

Школска 2010/2011 годинаПРИПРЕМА НАСТАВНИКА

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ-Музичка култураНаставна област-Слушање музикеНаставна јединица-Балет "Лабудово језеро“-П.И.ЧајковскиШкола-ОШ“Вук Караџић“-Шабац разред 4. , редни број часа 31 .Датум и време-19.04.2011.Наставник-Снежана Шалаи-Тибор

Циљ часа- - упознавање с музиком епохе романтизма

- усвајање и доживљај форме балета- упознавање музичке културе слушањем музике из градива четвртог разреда

Тип часа-Обрада Облик рада-индивидуални и групни,фронтални Наставне методе-аудио-визуелне презентације, дијалошка,монолошка,демонстративна. Наставна средства-аудитивна,текстуална,визуелна Наставни задаци-

Образовни: Усвојити темељна знања о балетуВаспитни: Развијати културне навике ученика и свест о естетској и етичкој вредности балетаФункционални: Препознати балетске нумере на основу слушаних примера

Корелација-Историја,балет. Иновација-мултимедијална настава и активна метода Активност наставника-Вербална-певање и свирање, повезивање са претходним знањима из овог и других предмета, демонстрирање, показивање, слушање музике, повезивање, могуће примене и употреба новог знања. Активност ученика-дијалошка-певање, постављање питања,ангажовано слушање,ангажовано гледање делова балета,закључивање ,повезивање. Начин праћења рада ученика- Вербална-певање и свирање. Примена претходно стечених знања, повезивање и упоређивање појмова,разговор и слушање. Очекивани ефекти-Повезивање и упоређивање појмова,стицање нових знања, да се повежу и примењују стечена знања из различитих области. Мотивација-Приближавање садржаја и форме балета, лакше разумевање дела спајањем аудио визуелног доживљаја. Главни кораци:

1. Причати са ученицима о бајкама2. Певање и свирање музичке теме главне јунакиње Одете3. Презентација4. Приказивање најкарактеристичнијих делова из балета(видео клипови)5. Резиме

Page 2: Labudovo Jezero-P.I.cajkovski-Priprema Za Cas

2. Коришћена литература-Уџбеник за 4. разред Муз.култура-Креативни центар,,компјутер,интернет,прављење презентације у Power Pointu,видео клипови са youtuba изабраних делова балета.

3. Сарадници у реализацији часа- ученици

4. Предвиђена временска артикулација часа:а) Уводни део-5 минута б) Главни део-35 минута в) Завршни део-5 минута

РАД НА ЧАСУ:

Уводни део-5 минута1. Корак-5 минута- Испричати бајку „Успавана лепотица“.Питати какав је крај и

шта побеђује?(добро)Причати о карактеристикама бајки.Рећи да су бајке садржаји балета.Балет је музичко сценско дело где се радња изражава покретима и да је у 19. веку доживео врхунац. Уметнике романтизма много више од свакодневног живота занимали су далеки егзотични крајеви, средњовековна историја и фантастичне приче и бајке.

Главни део-35-минута2.корак- 6 минута-Певање и свирање музичке теме главне јунакиње Одете.Ученици ће прво парлато прочитати тему,затим отпевати нотама.Почетни тон је си1 или х1,а има повисилица фис.Група напреднијих ученика ће тему да одсвира на блок флаутама(пре свирања показати како се изводи тон фис на блок флаути,прве три рупе поклопљене,празна рупа и две поклопљене).Тема ће бити написана на табли са прсторедом.Пример 1.:

3.Презентација-6-минута-Пустити презентацију на компјутеру који је

повезан са плазма телевизором или видео бимом.Питати да ли им је позна

та мелодија која се чује?Када препознају да је то тема главне јунакиње

Одете питати како мелодија звучи?(мелодично,нежно)Који инструмент је

изводи?(обоа) Како би замислили главну јунакињу на основу мелодије?(да

опишу).У презентацији су све појединости о балету,шта је и из чега се

састоји,садржај балета по чиновима,о композитору,као и питања.

4. Приказивање најкарактеристичнијих делова из балета-видо клипови. Пустити увод у други чин (видео клип број1.) у трајању од 5'25''. Гледати пажљиво како се покретима дочарава радња(принц Зигфрид среће Одету и заљубљује се у њу). Пустити видео клип број 2. у трајању од 2 минута.Задатак:Описати шта виде? Какви су покрети лабудова?То је један од најпопуларнијих делова из балета- Игра четири мала лабуда. Пустити видео клип број 3. у трајању од 5'50''.Ко су главни ликови?Да ли могу

Page 3: Labudovo Jezero-P.I.cajkovski-Priprema Za Cas

да препознају из ког чина је одломак?(из трећег чина).Кога представља црни лабуд?(ћерка злог чаробњака) Пустити видео клип број 4. у трајању од 5 минута.Питати –Какав је крај? (финале балета). Пустити видео клип број 5. у трајању од 4'30'' .У чему је разлика између прошлих извођења и новог извођења?Рећи да је овај део изведен акробатски, да зависи од кореографа како ће да осмисли кораке.(финале).

Завршни део-5-минута 5.корак- Резиме-Укратко се подсетити шта је балет.Колико има чинова балет „Лабудово језеро“ и садржај.У ком веку је живео Чајковски?Осмислити покрете на музику теме Одете.

Напомена-запажања

Снежана Шалаи-Тибор,проф.