lectia europa crestina si imp otoman
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul de arte Balasa Doamna, TargovistePROPUNATOR: Musat Madalina-AlinaDATA: 13.01.2009CLASA: a VI-a AUNITATEA DE INVATARE: Lumea MedievalaSUBIECTUL: Europa cretin i Imperiul Otoman
TIPUL LECTIEI: lectie de predare-invatare-evaluareTIMP: 50 minute
OBIECTIVUL GENERAL AL LECTIEI: insusirea de cunostinte privind expansiunea otomanilor in Europa
ORGANIZAREA SPATIULUI DE INSTRUIRE SI A RESURSELOR:a)Locul de desfasurare: sala de clasa;b)Clasa: omogena, cu potential intelectual normal;c)Material didactic:- mape de lucru (fise, documente istorice); -manual clasa a VI-a, ed. Teora;d)Material bibliografic: Minodora Perovici, Istoria universala in texte, ed Corint, Bucuresti 2003;METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, observatia, explicatia.OBIECTIVE DE REFERINTA:3.3- sa identifice multitudinea cauzelor unui eveniment istoric;4.1- sa redea prin cuvinte proprii intelesul termenilor.OBIECTIVE OPERATIONALE:1. informationale:O1- s defineasca termenul de sultan, cruciade tarzii, tribut;O2- sa identifice principalele etape in constituirea Statului Otoman;O3- sa precizeze unde a avut loc batalia dinte otomani si mongoli;O4- sa identifice cauzele care au determinat cucerirea Constantinopolului.1. formativ-educative:O1-sa interpreteze diferite surse istorice Desfaurarea leciei
SECVENTELE INSTRUIRII ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILORSTRATEGIIDIDACTICE; METODE FORME SI INSTRUMENTE DE EVALUARE
1. ORGANIZAREA CLASEI SI REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR Asigur/pregatesc materialul didactic necesar pentru inceperea orei de istorie. Ma prezint. Consemnez absentele.
-Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi la istorie?
Elevii se pregatesc pentru inceperea orei de istorie.
Elevul de serviciu comunica elevii absenti. -Am avut de pregatit lectia "Formarea statelor Medievale Romanesti"
Conversatia
Activitate frontalaConversatia
Evaluarea predictiva
2.PREZENTAREA MATERIALULUI STIMUL
Afisez harta Imperiului Otoman. Solicit elevilor sa-mi spuna vecinii acestui imperiu, iar daca asestia nu se descurca vom descoperi impreuna care sunt acestia. Elevii observa harta Imperiului Otoman. spun care sunt vecinii Imperiului Otoman.
observatiaconversatia
Evaluare continua
3.COMUNICAREA SI ARGUMENTAREA SUBIECTULUI Lectia de astazi se numeste:"Europa Crestina si Imperiul Otoman" Scriu pe tabla primul subtitlu al lectiei de astazi: Formarea statului otoman Solicit elevilor sa citeasca primul paragraf din manual si sa identifice cine erau turcii, iar impreuna cu mine sa realizam schema lectiei.
Intreb elevii daca stiu intelesul termenului de sultan, daca elevii nu il cunosc le explic termenul. "sultan"- om puternic, conducator, o demnitate care o inlocuia pe cea a calfului de la arabi. Vom continua schema lectiei.
Scriu pe tabla cel de-al doilea subtitlu al lectiei si vom realiza in continuare schema lectiei. Expansiunea otomana in Balcani
Ii dirijez pe elevi astfel incat sa tremine de realizat schema lectiei.
Ii dirijez pe elevi astfel incat sa tremine de realizat schema lectiei. Noteaza in caiete titlul lectiei.
-La origine turcii sunt o populatie traitoare in Asia Centrala , in zona Muntilor Altai. Elevii citesc fragmentul si extrag informatii despre turci. - Inca din sec VI sunt pomeniti in izvoarele chineze ca fiind o populatie care prin contactul cu negustorii arabi s-a islamizat dupa sec VII Cateva triburi turcice , cele ale selgiucizilor s-au afirmat ca razboinici de temut , in sec X, cand au cucerit Bagdadul. conducatorul lor fiind recunoscut drept sultan.
Dup trei secole de dominatie asupra Asiei Mici, imperiul turcilor selgiucizi s-a dezmenbrat in mai multe state. Astfel in unul dintre ele in Nordul- Vestul Asiei Mici a fost ales emir OSTMAN I sau OTMAN I (1299-1327). Acesta a cucerit mai multe teritorii de la Bizant, inclusiv orasul Bursa, care a devenit resedinta statului. De la numele lui Ostman, supusii sai au luat numele de "ostmanlai" sau "otomani", iar statul a fost numit OTOMAN. Toti urmasii lui Ostman si-au luat numele de sultan. Initial termenul de otoman s-a referit la descendentii lui Ostman, insa mai tarziu el a capatat o seminificatie oficiala desemnand elita societatii. Asfel otomanii erau membrii ai clasei feudale conducatoare cu atributii militare si administrative.
Fiind chemati de bizantini pentu a le da ajutor in luptele pentru tron , otomanii s-au instalat in Peninsula Balcanica in 1352. Profitand de liupsa de unitate politica si de conflictele intre statele balcanice, ei au cucerit numeroase teritorii transformand Basarabia in Pasalac. nsa in 1402, otomanii condusi de sultanul BAIAZID au suferit o grea infrangere din partea mongolilor lui Timur Lenk, la Ankara.Acest fapt a oprit pentru scurt timp expansiunea lor. Ea fiin reluata sub domnia lui MAHOMED I (1413-1421). In urma expansiunilor militare otomane, unele tari si-au piedut complet independenta, iar altele cum ar fii Tarile Romane au fost nevoite sa accepte suzeranitatea otomana, pastrandu-si autonomia interna. n timpul lui MAHOMED al II-lea (1421-1461) a fost cucerit la 29 mai 1453 orasul CONSTANTINOPOL, numit de atunci INSTAMBUL si care a decenit capitala Imperiului Otoman. Dupa cucerirea Constantinopolului Imperiul Otoman a continuat sa se extinda spre Europa in doua directii principale:-Europa Centralaprin supunerea intregii Peninsule Balcanice;-bazinul Marii Negre prin ocuparea in totalitate a Asiei Mici si a Hanatului Tatar din Crimeea. Explicatia; Conversatia; Activitate frontala
Explicatia Lectura
Activitate frontala
Explicatia
Lectura
Explicatia
Lectura
Explicatia
Explicatia
Lectura
Explicatia
Explicatia
Lectura
Explicatia
Explicatia Conversatia
Evaluare continua
Evaluare continua
Evaluare continua
Evaluare continua
Evaluare continua
4.REALIZAREA FEED-BACK-ULUI Distribui elevilor fise de evaluare. Explic sarcinile fisei de evaluare. Rezolva fisele de evaluare.Explicatia Munca independentaFise de evaluare
5. APRECIERI.TEMA PENTRU ACASA Fac aprecieri cu privire la modul in care au participat elevii la ora de istorie. Daca este cazul dau note. Tema pentru acasa. Asculta explicatiile propunatorului.Explicatia Activitate frontala
Nume: Clasa:
Fi de evaluare
1. Ce origine aveau turcii?2. Cnd sunt prima dat mentionai acetia i n ce documente?3. Definii termenul sultan.4. Care a fost primul sultan? n ce periad a domnit?5. Unde a avut loc batalia dintre otomani i mongali?6. Cnd au cucerit otomanii Constantinopolul?7. Care au fost direciile n care s-au extins otomanii? 7