lesson my house 4 form
TRANSCRIPT
Урок-узагальнення
з використанням ІКТ
4 клас
Тип уроку: урок узагальнення і контролю з використанням ІКТ.
Навчальна мета:
активізувати пізнавальну діяльність учнів;
перевірити рівень засвоєння вивченого матеріалу;
скласти опис своєї кімнати.
Виховна мета:
практикувати учнів у роботі в групах;
уміння проявляти відповідальність і взаємопідтримку.
Розвиваюча мета:
активізувати вміння знаходити необхідну інформацію в тексті;
робити вибір і узагальнення;
складати логічний опис квартир/кімнат;
складати власні розповіді за зразком;
розвивати творче мислення;
розвивати уяву.
Цілі уроку:
активізувати раніше вивчену лексику;
провести контроль засвоєння учнями вивченої лексики;
активізувати використання прийменників місця;
перевірити рівень засвоєння учнями структури there is/there are;
активізувати усну комунікацію через монолог і діалог описуючи малюнки з
зображенням кімнат;
організувати роботу в групах для складання розповіді - опису кімнати.
Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайд №1)
- Good morning! Glad to see you! How are you?
Are you ready for the lesson? It’s wonderful! Let’s start our lesson.
Today we have the final lesson on the topic «My house». We’ll speak about our houses
and homes, repeat words, and then describe rooms and houses. We ‘ll remember the
prepositions of place and the grammar construction «there is/there are». During the
lesson you will be writing the test.
Look at the screen and read the proverb «East or West: home is best». Can you translate
it? (слайд № 2)
(Учні перекладають прислів’я «В гостях гарно, а дома краще»)
ІІ. Повторення лексики. (Робота в режимі T - P1, P2, P3…)
-Now, look at the pictures and name
the buildings (слайд № 3)
the rooms (слайд № 4)
objects of furniture (слайд № 5)
На екрані з’являються малюнки, учні називають предмети, а потім з’являються
слова:
cottage, castle, flat, palace, log cabin, house-boat;
bathroom, hall, kitchen, study, living-room, bedroom, children’s room;
fire-place, arm-chair, sofa, table, wardrobe, book-case.
ІІІ. Контроль засвоєння учнями вивченої лексики
-So, we have repeated all the words. Please, open your copy-books and write the
words into 3groups. (слайд №6)
Вathroom, arm-chair, cottage, hall, sofa, kitchen, table, castle, flat, wardrobe, living-
room, book-case, palace, log cabin, bedroom, house-boat, fire-place, children’s room
HOUSES ROOMS FURNITURE
IV. Гра «Зайве слово»
Next task is to name the odd word. (слайд №7)
V. Граматика. Використання прийменників місця
- Now, my dear children, we’ll remember Prepositions of places. Look at the screen and
tell me, please, where the cat is. (слайд №8)
VI. Граматика. Вживання структури there is/there are
- It’s time to remember our grammar material. What structure can we use to describe
the room, flat, house? Of course, we use there is/there are. But when do we use
there is and when do we use there are?
Дивлячись на екран учні відповідають: there is – в однині; there are – у множині
(слайд №9)
VII. Активізація лексики через діалог. Опис кімнати
- So, you know all the words and structures for describing a room or a flat. Now,
look at the picture and describe the room.
P1 : - What room is it?
P2: - This is a children’s room.
P3: - Is it small or big?
P4: - It is not very big.
P5: - Is the room cosy and comfortable?
P6: - Yes, it is. It is cosy and comfortable.
P7: - What is there in the room?
P8: - There is a desk near the window.
P9: - What are there on the desk?
P10: - There are flowers in the vase and the computer.
P11: - What is above the bed?
P12: - There is a picture above the bed. /etc
VIII. Розповідь-опис кімнати. Робота в групах (слайд №11)
- Now, pupils, you’ll get a card with a sentence. Split into three groups according
to the colour of your card. Your task will be the next:
find your group
read all the sentences
make up the right story
find the right picture
present your story
(слайд №12, 13, 14)
(Презентація розповідей.)
IX. Тестові завдання. Письмо
1. Вживання структури there is/there are
- Now, look at the screen and сhoose the right verb. (слайд №15)
1. There is/are a bookcase in the room.
2. There is/are two tables in the room.
3. There is/are ten books on the desk.
4. There is/are a bag under the desk.
5. There is/are a clock near the sofa.
6. There is/are three roses in the vase.
- Now, let’s check. (слайд №16)
2. Cклаcти речення із поданих слів
- Write sentences out of these words: (слайд №17)
1. big / very / room / is / My / not.
2. the desk / on / is / There /a computer.
3. above /2 pictures /are/ the sofa/There.
- Now, let’s check. (слайд №18)
X. Презентація проектних робіт учнів з теми «Будинок моєї мрії»
- Some pupils prepared a slide presentation and a poster “A House of My Dream”.
Let’s have a look. (Перегляд робіт)
- And now, pupils, it’s time to put your marks. Thank you very much for your work at
the lesson.
XI. Підведення підсумків уроку (слайд №19)
- What have we done at our lesson?
- Did you learn anything new?
- Did you like the lesson?
Put your marks for our lesson!
Draw the face
if you like this if you don’t if it was
lesson like it so…so
Thank you.
The lesson is over.
Good - bye.