İlköğretime hazırlık ve İlköğretim programları...değerlendirme (ne kadar?) kaynaklar birey...
TRANSCRIPT
![Page 1: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/1.jpg)
İlköğretime Hazırlık ve
İlköğretim Programları
Temel Kavramlar & HazırbulunuşlukYrd.Doç.Dr. Gülçin TAN ŞİŞMAN
Eğitim Programları ve Öğretim
![Page 2: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/2.jpg)
![Page 3: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/3.jpg)
Eğitim
…bireyin davranışında kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlıolarak istendik değişme meydana getirme sürecidir.
…yaşantılar, deneyimler, gözlemler ve deneme-yanılma yoluyla bireyin kendi bilişsel şemalarını yapılandırma sürecidir.
yeni bir davranış kazanma biçiminde olabileceği gibi, önceden sahip olduğu istenmeyen davranışları terk etme şeklinde de olabilir.
![Page 4: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/4.jpg)
Eğitim
Formal Eğitim
Planlı, programlı
Örgün Eğitim
Belli yaş grupları, aşamalı ve kademeli okullarda
yapılır
İlköğretim Ortaöğretim Üniversite
Yaygın Eğitim
İlgi ve gereksinimlere kademeli değildir.
Hizmet içi eğitim
Halk eğitimi
Çıraklık
İnformal Eğitim
(Günlük yaşam deneyimleri)
![Page 5: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/5.jpg)
Eğitimin Özellikleri
Kapsamlı, karmaşık ve çok boyutludur.
Sürekli ve dinamiktir.
Yaşantı yoluyla davranıştaki istendik değişime odaklanır.
Hem kültürü etkiler hem de etkilenir.
Kültürü aktarır.
Bireyi sosyalleştirir.
Tutarlı, amaca yönelik ve bütünleyicidir.
Oldukça geniştir, zaman ve mekan yönünden
sınırlandırılamaz.
Değişime, kültürden daha az direnç gösterir.
![Page 6: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/6.jpg)
Öğretim
Eğitimin okulda ya da sınıf ortamında, planlı ve programlı
olarak yürütülen kısmıdır.” (Küçükahmet, 2002)
Belirli bir öğrenci grubu ve belirli bir içerik için belirli bir
ortamda öğrenmenin gerçekleşmesine rehberlik eden ve
planlı olarak gerçekleştirilen etkinliklerden oluşan bir
süreçtir. (Fer, 2009)
![Page 7: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/7.jpg)
Eğitim ve Öğretim
Eğitim Öğretim
Bireyin gerek okulda ki
gerekse okul dışındaki yaşam
boyu süren eğitiminin, planlı
olarak düzenlenen ve
uygulanan tarafı bireyin
öğretimini oluşturur.
Hem rastlantı eseri hem
planlanmış olarak yaşantılar
kazanmak mümkündür.
Öğretim süreci ister evde
ister okulda
gerçekleştirilsin, planlı olup
olumlu değişmeleri
hedefler.
Öğretim, öğrenmeyi
gerçekleştirdiği takdirde,
eğitimin bir değeri olur.
![Page 8: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/8.jpg)
Öğrenme
Yaşantı ürünü olarak davranışta meydana gelen nispeten kalıcı
izli değişme
Bireyin davranışlarındaki gözlemlenebilir değişimlerdir.
Dışsal uyarıcıların içsel ya da zihinsel süreçlerle işlenmesidir.
Öğrenenin duyu organları aracılığıyla algıladığı nesne, olay,
olgu ya da kavramlara ilişkin zihninde kendi gerçeğini
yapılandırması ya da önceki deneyimlerine dayalı olarak
gerçeği yorumlaması sürecidir.
![Page 9: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/9.jpg)
İstenilen davranışlar
İstediğimiz davranışlar;
Bilişsel
Duyuşsal
Devinişsel olabilir.
![Page 10: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/10.jpg)
Öğrenme İlkeleri
Duyduğumu unuturum.
Gördüğümü hatırlarım.
Yaptığımı anlarım.
Confucius
![Page 11: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/11.jpg)
Öğrenme İlkeleri
Duyduğumu unuturum.
Duyduğumu ve gördüğümü biraz hatırlarım.
Duyduğum, gördüğüm ve tartıştığım zaman anlamaya başlarım.
Duyduğum, gördüğüm, tartıştığım ve yaptığım zaman anlayış geliştiririm.
Öğrettiğim zaman uzmanlaşırım.
Mel Silberman
![Page 12: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/12.jpg)
Öğrenme İlkeleri
Daha çok duyu organını işe koşma
Okuma becerisini geliştirme
Öğrenme sürecinde etkin olma
Öğrenmeye istekli olma
Sonuçtan haberdar olma
Öğrenilenleri tekrarlama
Bütün ve parça olarak öğrenme
Öğrenme materyalinin anlamlı olması
![Page 13: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/13.jpg)
Öğretim İlkeleri
Açıklık
Çocuğa görelik
Hayatilik
Güncellik
Tasarruf (Ekonomiklik)
Somuttan – Soyuta
Bilinenden -Bilinmeyene
Yakından – Uzağa
Uygulanabilirlik (İş-aktivite, Yaparak –
yaşayarak öğrenme)
![Page 14: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/14.jpg)
Eğitim Programı
Okulda ve okul dışında planlanmış etkinlikler
yoluyla sağlanan öğrenme yaşantıları düzeneğidir.
Bireylerin milli eğitimin amaçları doğrultusunda
eğitmek amacı ile oluşturulmuş olan plan..
Okul içinde ve dışında yapılabilecek tüm
uygulamalar
![Page 15: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/15.jpg)
Posner`in Eğitim Programı Sınıflaması
Resmi program
İşlevsel program
İhmal edilen program
Örtük program
Ekstra program
![Page 16: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/16.jpg)
Posner`in Eğitim Programı Sınıflaması
Resmi (Kuramsal, Açık, Yazılı) Program
Yazılı bir dokuman haline getirilerek eğitim otoritelerince onaylanmış ve
okullara gönderilmiştir.
Eğitim felsefesini ve politikalarını yansıtır, resmidir, teoriktir, açık ve ilan
edilmiştir.
Tasarıdır, varsayımsal olarak olması gerekeni ortaya koyar.
İşlevsel (Gözlenen, Gerçekleşen, Uygulanan) Program
Okulda öğretmenler aracılığıyla uygulamaya konulan programdır.
Okuldan okula farklılık gösterir.
Kuramın uygulamaya dönüşmesidir.
Resmi programın okula, çevreye ve öğretmene göre farklılaşmasıdır.
Resmi programın uygulamada yaşama geçirilmiş biçimidir.
Daha somuttur.
![Page 17: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/17.jpg)
Posner`in Eğitim Programı Sınıflaması
İhmal Edilen (Geçersiz, Görmezden Gelinen) Program
Resmi programın atlanan, eksik bırakılan, üstünkörü geçiştirilen yanlarını oluşturur.
Okulun sahip olduğu olanaklardan ya da öğretmen yeterlik, tutum ve davranışlarından da
kaynaklanabilir.
Örtük (Gizli, Yazılı Olmayan) Program
İlk olarak Jackson tarafından ortaya atılmıştır.
Resmi programda yazılı olarak yer almayan, kasıtlı olarak düzenlenmemiş ve
planlanmamış öğrenmeleri içeren programdır.
Resmi programı destekleyen ya da engelleyen daha çok okul kültürü ve ikliminden
kaynaklanan, kurumdaki bireylerin sahip olduğu inanç, değer, tutum ve
yaklaşımlardan doğan program türünü yansıtır.
Ekstra Program
Yazılıdır.
Sportif, sanatsal, kültürel etkinlikleri kapsar.
Okul korosu, öğrenci toplulukları
![Page 18: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/18.jpg)
Öğretim Programı
Eğitim programının amaçlarına hizmet edecek biçimde, belli
bir öğretim kademesinin çeşitli sınıflarında bireye belli bilgi
kategorileriyle ilişkili olarak okul içinde ya da dışında ne tür
yaşantıların sağlanacağını gösteren düzenektir.
Okulda ya da okul dışında bireye kazandırılması planlanan
bir dersin öğretimiyle ilgili tüm etkinlikleri kapsayan
yaşantılar düzeneğidir.
![Page 19: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/19.jpg)
Amaçlar(NİÇİN?)
İçerik(NE?)
ÖğretimSüreçleri (NASIL)
Değerlendirme (NE KADAR?)
KaynaklarBireyToplum
Konu Alanı
AlanlarBilişsel
DuyuşsalPsikomotor
Ders planıÖğretim Yöntemleri
Öğretim İlkeleriGörsel-İşitsel Araçlar
Sınıf içi İletişimDisiplin
PROGRAM GELİŞTİRME
Eğitim programlarının hedef,
içerik, öğretme-öğrenme
süreci ve değerlendirme
öğeleri arasındaki dinamik
ilişkiler bütünü.
![Page 20: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/20.jpg)
Eğitim Programının Ögeleri
Öğrenme-öğretme süreci
Ölçme ve Değerlendirme
Hedefler
İçerik
![Page 21: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/21.jpg)
Okul Öncesi Eğitim
Eğitim sürecinin doğumdan başlayarak zorunlu öğrenim
çağına kadar olan dönem
Doğumdan başlayarak çocuğun bedensel, zihinsel
duygusal ve toplumsal gelişimini sağlamak
(Üstünoğlu, 1990).
0-6 yaşları arasındaki çocuğun, bireysel özelliklerini ve
gelişim düzeylerini göz önüne alarak ve onun
zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal yönden gelişimini
destekleyerek erişebileceği en üst düzeye çıkaran ve
çocuğu ilköğretime ve yaşama hazırlayan planlı ve
sistemli bir eğitimdir. (Çoker, 1994).
![Page 22: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/22.jpg)
Okul Öncesi Eğitim
Çocuk gelişiminin en kritik, en önemli ve en çok
dikkat gerektiren dönemidir.
Evrensel Amaçlar
Toplumsal amaçlar
Eğitsel amaçlar
Gelişimsel amaçlar
![Page 23: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/23.jpg)
Türkiye’de Okul Öncesi Eğitim
İsteğe bağlı olarak zorunlu ilköğretim çağına gelmemiş
36-72 ay arasındaki çocukların eğitimini kapsar.
“Okul öncesi eğitimi 81 ilde zorunlu hale getirmek için
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan projeye göre
2013'te 5 yaşındaki tüm çocuklar zorunlu okul öncesi
eğitime başlayacak.”
12 yıllık kademeli kesintili eğitim – 2012-2013 EÖY
Okulöncesi eğitimin zorunlu eğitimin kapsamı dışında
İlköğretime başlama alt sınırı 60 aya çekilirken, üst sınır 72 ay
![Page 24: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/24.jpg)
Türkiye’de Okul Öncesi Eğitim
Programları
1989 – Okul Öncesi Eğitim Programı (4-5 yaş)
1992 - Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürlüğü (Program
geliştirme çalışmaları hızlanmıştır. )
1994 Programı - 2002 Programı
2006 Programı
36-72 Aylık Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim Programı
Gelişim temelli, bütüncül anlayış ve sarmal program yaklaşımı
Amaç – Kazanım
![Page 25: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/25.jpg)
Türkiye’de Okul Öncesi Eğitim
Programları
8 Ocak 2012 tarihinde MEB Teşkilat Kanunu’nun
değişmesiyle Temel Eğitim Genel Müdürlüğü
2012 Programı
10 farklı ilde pilot uygulama
36-72 Aylık Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim Programı
Gelişimsel, sarmal yaklaşım ve eklektik model
Kazanım ve göstergeler
![Page 26: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/26.jpg)
Türkiye’de İlköğretim
6-13 yaş grubundaki çocukların eğitim ve öğretimini
kapsar.
İlköğretim yaşı çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı
İlk 4 yıl öğrenciye bilgi vermekten çok okuma, yazma,
kavrama ve oyuna dayalı bir sistem
Öğrencilere diploma 12 yılın sonunda verilecek ve
tek diploma olacaktır.
Öğrencinin 4 yıl veya 8 yıl okumasının bir anlamı
olmayacak ve öğrenci okulu yarıda bıraktığı takdirde
eğitimsiz sayılacaktır. (Sertifika verilecek)
![Page 27: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/27.jpg)
Türkiye’de İlköğretim Programları
Milli Eğitim Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı
Alan eğitimcileri/uzmanları, Program geliştirme uzmanları,
Ölçme ve değerlendirme uzmanları, Öğretmenler
2005-2006 yılında uygulamaya konulan Öğretim
Programları
Yapılandırmacı yaklaşım, Öğrenci-merkezli eğitim
Kazanım - Bilgi, beceri ve tutumlar
Her derse özgü öğrenme alanları – içerik
2012-2013 Güncellenen Öğretim Programları
İlköğretim Kurumları Fen Bilimleri Dersi (3, 4, 5, 6, 7 ve 8.
Sınıflar)
İlköğretim Kurumları İngilizce Dersi (2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8.
Sınıflar)
![Page 28: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/28.jpg)
İlköğretim Programları
Türkçe’ye duyarlılık tüm dersler için ANA BECERİ olarak ele
alınmıştır.
Her dersin öğretim programında ortak temel beceriler ile o ders
alanına özgü beceriler yer almaktadır.
Ortak temel beceriler
Türkçe’yi doğru, etkili ve güzel kullanma,
Eleştirel düşünme,
Yaratıcı düşünme,
İletişim,
Araştırma sorgulama,
Problem çözme,
Bilgi teknolojilerini kullanma ve
Girişimcilik
![Page 29: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/29.jpg)
İlköğretim Programları
Türkçe Dersi İlköğretim Programı
Matematik Dersi İlköğretim Programı
Hayat Bilgisi Dersi İlköğretim Programı
Görsel Sanatlar Dersi İlköğretim Programı
Müzik Dersi İlköğretim Programı
Beden Eğitimi Dersi İlköğretim Programı
Fen Bilimleri Dersi İlköğretim Programı
Sosyal Bilgiler Dersi İlköğretim Programı
Trafik ve İlkyardım Dersi İlköğretim Programı
Bilişim Teknolojileri Dersi İlköğretim Programı
İngilizce Dersi İlköğretim Programı
![Page 30: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/30.jpg)
İlköğretime Hazır Bulunuşluk –Tanımı, Önemi, Kapsamı, Faktörler
![Page 31: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/31.jpg)
• «Okula başlama» çocuğun yaşamında son derece kritik ve önemli bir olaydır.
• 6 yaşlarında ilk kez ailesinin dışında, yaşamının büyük bir bölümünü geçireceği yeni bir ortama girmek uyum sağlamakla karşı karşıya kalır.
• İlköğretim kurumu
• Doğumdan sonra çocuğun anneden ikinci kez ayrılışı ya da kopuşu
İlköğretime İlk adım...
![Page 32: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/32.jpg)
Anneden, aileden ayrılış
Bazı çocuklar kolaylıkla severek herhangi bir sorun çıkarmadan sürece adapte olurlar.
Okul öncesi eğitim kurumuna devam –üstünlük
Bazıları ise ilk günden başlayarak anneden ayrılma, sınıfa tek başına girme, sınıfta söylenenleri yerine getirme, arkadaşlarına ve öğretmenine alışma konularında zorluk çekerler.
![Page 33: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/33.jpg)
İlköğretim
temel bilgi ve becerilerin kazanılması
İleriki yaşantılara öncülük etme
Sorumluluk ve görev paylaşımı bilinci
Kişilik oluşumunun temellerinin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.
Birinci sınıftaki yaşantılar diğer sınıflara göre daha da önem taşımaktadır.
İlköğretime başlama
![Page 34: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/34.jpg)
Thordike tarafından ilk defa kullanılmıştır.
“İnsanın Orijinal Doğası” adlı kitabında «sinir sisteminin öğrenmeye hazır hale gelmesi» olarak betimlemiştir.
6-7 yaşında bir çocuk sinir sistemi açısından bakıldığında, okula gitmeye ve başarılı olmaya hazırdır.
Sinirsel olarak okula hazır olmak yeterli midir?
Hazır Bulunuşluk
![Page 35: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/35.jpg)
Çocuğun tüm gelişim alanlarındaki temel bilgi ve becerilerle donanmış, kendine güvenen, kendisi ve çevresiyle barışık bir biçimde duygusal karışıklığa uğramadan ilköğretime başlaması ve buradaki etkinliklere ilgi ve istekle katılabilmesidir (AOF,2008). “öğretilebilen an”
Zihinsel
Bedensel
Duygusal
Sosyal açıdan hazırlıklı oluş
Okula Hazır Bulunuşluk
![Page 36: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/36.jpg)
En kritik ve en önemli süreçlerden biri
Uyum sürecini kolaylaştırır.
Duygusal sorunları en aza indirir.
İlk kez ÖĞRETİMLE karşı karşıyadır.
Etkinliklere katılmak
Belirli bir disiplin planı dahilinde davranmak
Öğretmenin yönergelerini yerine getirmek
Okula Hazır Bulunuşluk Önemi
![Page 37: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/37.jpg)
İlköğretimin gerektirdiği temel bilgi ve becerilerle okula başlamak
Okula Hazır Bulunuşluk Önemi
Kendine
güven
Kolay etkili iletişim
Kabul görme, öne çıkma
Daha başarılı olmak için
İçten uyarım
Merak araştırma,
inceleme ve problem çözme
becerileri
Yaşam boyu öğrenme
yaşam boyu başarı
![Page 38: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/38.jpg)
Sorunlar?
Evden, anneden ayrılma
Yeni bir ortama uyum sağlama
Yeni arkadaşlar ve öğretmenlerle iletişim kurma
Öğretmenin yönergelerine uyma
Dikkatini uzun süre belli bir konu/etkinlik üzerine yoğunlaştıramama
Okuma, yazma ve aritmetik gibi derslerde öğrenme
Öğrendiklerini pekiştirme ve geliştirme
Okula hazır olmayan ya da eksik hazır bulunuşluk
![Page 39: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/39.jpg)
El, göz eş güdümü gelişmiş, küçük kasları güçlenmiş olmak hazır bulunuşluk için yeterli midir?
60-72 aylıkken okula başlamak yerine daha büyükken okula başlamış olmaları çocuğun okula hazır olduğunu gösterir mi?
Kız ve erkek çocuklar arasında hazır bulunuşluk açısından bir fark var mıdır?
Kız çocukları daha duygusal erkek çocukları daha hazır
Daha uzun boylu ya da kilolu ; görme ya da işitme algısının yaşıtlarından daha güçlü olması okula hazır olduğu anlamına gelir mi?
Kendi yaşıtlarıyla dostça ilişkiler kuran her çocuk okula hazır mıdır?
Yalnızca bir alanda hazır olmak yeterli DEĞİLDİR!
Tüm gelişim alanlarını kapsar.
Okula Hazır Bulunuşluğun Kapsamı
![Page 40: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/40.jpg)
Bedensel
Zihinsel
Duygusal
Sosyal
Dil gelişim alanlarında sahip oldukları bilgi ve beceriler
Öz bakım becerilerinin hepsini kapsayan geniş bir kavramdır.
Okula Hazır Bulunuşluğun Kapsamı
![Page 41: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/41.jpg)
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
Zihinsel
Fiziksel
Duygusal
Sosyal veÇevresel
![Page 42: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/42.jpg)
FİZİKSEL ETMENLER
Okula başlama konusunda en yaygın olarak kullanılan ÖLÇÜT nedir?
Takvim yaşı
Türkiye’de yaş sınırı 72 aydır.
Okula başlama yaşının düşük ya da yüksek olması okula hazır bulunuşluğu garanti altına alır mı?
YAŞ fiziki etmenlerden yalnızca biridir.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 43: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/43.jpg)
FİZİKSEL ETMENLER
Sağlıklı ve normal bir fiziksel gelişimine sahip olması
Görme
İşitme
Beyin gelişimi
Kalem tutmak – Küçük kas gelişimi
Vücudunu kontrol edebilmesi
Dengeli hareket edebilmesi
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 44: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/44.jpg)
ZİHİNSEL ETMENLER
Bilgi, beceri ve kapasite kullanma eğilimini içerir.
Zeka
Öğrenme yeteneğini etkileyen en önemli özelliklerden biridir.
Zeka tek boyutlu değildir.
Howard Gardner
Kişileri farklı kılan, yaşamda karşılaştıkları sorunları çözmeye ya da kendileri ve toplum için yararlı, değerli bir şeyler ortaya koymalarına yarayan ve toplum içinde bir değeri olan değişik yetenekler
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 45: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/45.jpg)
ZİHİNSEL ETMENLER
Zeka boyutlarının gelişmesinde
gelişmesinde başta kalıtım, çevresel koşullar, toplumsal özellikler, değerler , yaşam deneyimleri vb. faktörler etkilidir.
gelişebilmesi için uygun çevresel koşullar ve fırsatlar gerekir.
Uygun olmayan koşullar çocugun hazır bulunuşluğunu olumsuz yönde etkiler.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 46: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/46.jpg)
ZİHİNSEL ETMENLER
Dil gelişimi
Zihinsel yeteneklerin en önemlilerindendir.
Sözel zeka
Anlama ve problem çözme
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
Alıcı Dilİfade Edici
Dil
Öğretmeni dinlemek,Yönergeleri yerine getirmek vb.
Öğretmen ve arkadaşlarıyla düzgün bir biçimde konuşmaksözel iletişim kurma
![Page 47: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/47.jpg)
ZİHİNSEL ETMENLER
Dikkatini yoğunlaştırma,
Sayılara aşina olma, sayı sayma
Benzerlik ve farklılıkları ayırt edebilme
Basit sınıflama ve gruplama yapabilme,
Duyularını kullanma
Algısal becerilere ait ÖN DENEYİMLER
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 48: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/48.jpg)
DUYGUSAL ETMENLER
Çocuğun kendisini nasıl gördüğünü
Başkalarının duygularını anlama
Kendi hislerini yorumlayıp ifade etme yeteneği
Normal süreçte artan iletişim gücüyle çevreyle ilişki kurma artar ve anneye bağlılık yavaş yavaş azalır.
Temel güven duygusu gelişmeyen çocuklarda anneye bağımlılık azalmaz ve okul sürecinde problemlere neden olur.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 49: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/49.jpg)
DUYGUSAL ETMENLER
Duygular çocuğun davranışlarını yönlendirmede oldukça önemli rol oynar.
Küçük yaştaki çocuklar duygularını daha çok belli eder.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
Akıl ve Mantık
Duygular
![Page 50: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/50.jpg)
DUYGUSAL ETMENLER
Duygusal davranış modelleri ve buna uygun kişilik yapısı
Anne
Diğer yakın akrabalar
Çevre ile duygusal etkileşim
Okulun ilk günleri çok önemlidir.
Duygusal sorunları kişilik özellikleri yeni bir ortama aktarılıyor.
Anneden kopamama – sınıfta olup bitenlerin dışında kalma –diğerlerinden geri kalma – başarısızlık ve güvensizlikle sonuçlanabilir.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 51: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/51.jpg)
DUYGUSAL ETMENLER
Duygusal sorunlarla öğrenmedeki başarısızlık arasında sıkı bir ilişki vardır.
Duygusal olarak sağlıklı olamanın en belirgin işareti, çocuğun kendi yaşıtlarına ve diğer insanlara rahatça yaklaşması ve öğrenme konusunda gösterdiği isteklilik olarak açıklanmaktadır.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 52: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/52.jpg)
SOSYAL VE ÇEVRESEL ETMENLER Aile ve ailenin yaşadığı ortam
Ekonomik koşullar Gelir, evde yaşayan kişi sayısı, ev tipi, yeterli ve düzenli beslenme
olanağı vb.
Oyun ve sosyal deneyim için var olan mekan ve olanaklar Evdeki sözel iletişim ortamı
Anne ve babanın kullandığı dil, bu dilin niteliği, konuşma biçimi, çocuğa tanınan konuşma olanağı vb.
Okuma yazmaya karşı tutum Anne ve babanın okuma alışkanlığı, evde çeşitli kitapların
bulunması vb.
Okula karşı tutum Ailenin okula ve öğretmenlere duyduğu güven ve saygı, okumaya
verdiği önem, vb.
Çocuğun güven ve kişilik gelişimini etkileyen aile içi ilişkiler Aile yaşamının niteliği, bireyle arası sevgi ve saygı vb.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 53: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/53.jpg)
SOSYAL VE ÇEVRESEL ETMENLER
Kitle İletişim Araçları
Televizyon
Doğru seçilen programlar
Nitelikli programların aile tarafından bilinçli olarak seçilmesi
Okumaya karşı isteklilik
Dile olan duyarlılık vb.
Okula Hazır Bulunuşluğu Etkileyen Faktörler
![Page 54: İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları...Değerlendirme (NE KADAR?) Kaynaklar Birey Toplum Konu Alanı Alanlar Bilişsel Duyuşsal Psikomotor Ders planı Öğretim](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022013008/5e494db8436f3e7a9b1b1c49/html5/thumbnails/54.jpg)
Çocuğun gelişim alanlarıyla ilişkilendirilerek planlanmalıdır.
Dil (zihinsel beceri) ayrı bir boyut olarak nitelendirilmelidir.
Özbakım becerileri de ilköğretime hazır bulunuşluğu etkileyen becerilerdendir.
Aile desteği
İlköğretim Hazır Bulunuşluğa Yönelik Çalışmalar