matematica proiect
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECȚIE
MATEMATICĂ
Data:
Şcoala
Clasa: a III- a
Aria curriculară: Matematicã şi ştiințe
Disciplina: Matematicã
Unitatea de învãțare: Înmulțirea şi împãrțirea în intervalul 0-1000
Tema: Înmulțirea şi împãrțirea în intervalul 0-1000 (Recapitulare)
Tipul lecţiei: Mixtã
Obiective de referinţă:
O.R.1: Sa efectueze operații de înmulțire şi împãrțire cu numere naturale mai mici decat 1000O.R.2: Sã exprime clar şi concis semnificația calculelor fãcute în rezolvarea unor probleme.
Obiective operaţionale:
O1- să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale, în concentrul 0-1000;
O2- să folosească terminologia celor patru operaţii în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O3- să afle termenul necunoscut dintr-o înmulţire sau împărţire;
O4- să cunoască ordinea efectuării operaţiilor;
O5- să rezolve probleme cu cele patru operaţii;
O6- să alcătuiască o problemă după un exerciţiu dat.
Obiectiv afectiv:
Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul matematicii în contexte variate.
Resurse procedurale:
Conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, jocul didactic
Resurse materiale: Fişe de lucru, CD, calculator, video proiector, manualul,caiete,bilețele,baloane.
Resurse umane: 19 elevi
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spațiale: sala de clasă
Forme de organizare: frontal
individual
pe grupe
Bibliografie:
M.E.C.T, C.N.F.- „ Programa scolara pentru clasa a III-a- Matematica”, Bucuresti, 2003;
Birgean, Simona & Lăutaş, Rodica – „În ţara matematicii“- Exerciţii şi probleme pe nivele de dificultate, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007;
Dimulescu, Maria & Dimulescu, Raluca – Culegere de exerciţii şi probleme – Clasa a III-a, Editura ErcPress Educativ, Bucureşti, 2006;
Neagu, Mihaela & Mocanu, Mioara – „Metodica predarii matematicii in ciclul primar”, Editura Polirom, Iasi, 2007.
Momentele lecţieiConţinutul lecţiei
Strategii didacticeEvaluareOb.
op.Metode şi procedee
Mijloace Forme de organizare
Moment organizatoric
1’Asigură condiţiile
optime pentru buna desfăşurare a
lecţiei: aerisirea sălii de clasă,
pregătirea materialului didactic
şi stabilirea liniştii.
conversaţia Frontal
Verificarea temei3’
Verific calitativ şi
cantitativ tema corectând eventualele greşeli.
explicaţia caiete Frontal Evaluare orală
Captarea atenției3’
O5
Le citesc copiilor
urmatoarea problemã, pe care o
vor rezolva individual pe câte o
fişã(Anexa1):
A fost o dată un împărat
care avea un fiu, pe nume Harap
conversaţia
explicația
fişaIndividual
Individualã
Alb. Când a împlinit vârsta de
4x5 ani a plecat în lume să-şi
caute norocul. A umblat mult şi a
trecut peste 3x3 mări şi tot atâtea
ţări până a ajuns la împăratul
Roşu. Acesta avea 30:10
fete.Rescrie problema fãrã a
folosi exercițiile matematice.
Anunțarea temei şi a obiectivelor
2’ Elevii sunt anunţaţi că în
această oră vor continua să
călătorească în Lumea lui Mate
efectuând exerciţii de înmulţire şi
împărţire cu numere de la 0-
1000,rezolvând şi compunând
probleme.
Se scrie data şi titlul la
tablă, iar elevii vor scrie în caiete.
Conversaţia
Explicaţia
Frontal
Frontal
Observareasistematicăa comporta-
mentuluielevilor
Dirijarea învãțãrii24’
O1
O2
O3
O4
Scaunul intervievatului
( exerciții şi probleme de calcul
mintal)
Vor veni pe rând în fațã câțiva copii. Aceştia vor trebui să se aşeze pe un scaun şi să răspundă la întrebãrile de pe bilețele.(Anexa 2)
Se împarte clasa în 5
grupe.(Grupa Narciselor, Grupa
Lalelelor,GrupaZambilelor,Grupa
Toporaşilor şi Grupa Ghioceilor).
Fiecare echipaj va primi
câte o fişã ce conține aceleaşi
exerciții şi probleme. Vor rezolva
în echipã cerințele, iar liderii vor
ieşi la tablã pentru a scrie
rezultatele la care au ajuns.
(Anexa 3)
Fiecare echipaj va
desemna, pe rând, câte un
reprezentant.Acesta va veni la
Explicaţia
Joc didactic
Exercițiul
Problematizarea
Exercițiul
Explicația
Problematizarea
Joc didactic
Bilețele
Fişã
Individual
pe grupe
Evaluare frontalã
Apreciere verbalã a rãspunsurilor
Evaluare globalã
tablã şi va rezolva câte o poezie-
problemã de pe bilețelele din
interiorul baloanelor colorate.
(Anexa 4)
Bilețele
Baloane
Obţinerea performanţei
5’
O4
Joc didactic:
„Scãrița”(Anexa 5)
Elevii vor primi o fişă de tip „scara”cu exerciţii în care primul număr al fiecărei operaţii este rezultatul obţinut anterior.
Joc didactic Fişã individualã
IndividualApreciere verbalã a rãspunsurilor
Asigurarearetenţiei şi atransferului
5’
O5
Se va prezenta elevilor
pe videoproiector problema”
Vrabiuța”.
Copiii vor rezolva
problema pe caiete şi apoi la tablã.
Se va menţiona de către
învăţător exerciţiul şi pagina
Explicația
Dialog
Conversatia
Problematizarea
VideoproiectorFrontal
Evaluare globalã
Evaluare şi aprecieri finale
2’
temei pentru acasă.
Voi face aprecieri
individuale şi generale asupra
lectiei.Explicația
Manualul
Caiete
Individual
ANEXA 1
A fost o dată un împărat care avea un fiu, pe nume Harap Alb. Când a împlinit
vârsta de 4x5 ani a plecat în lume să-şi caute norocul. A umblat mult şi a trecut peste
3x3 mări şi tot atâtea ţări până a ajuns la împăratul Roşu. Acesta avea 30:10
fete.Rescrie problema fãrã a folosi exercițiile matematice.
Rezolvare:
A fost o dată un împărat care avea un fiu, pe nume Harap Alb. Când a împlinit
vârsta de ……. ani a plecat în lume să-şi caute norocul. A umblat mult şi a trecut peste
…… mări şi tot atâtea ţări până a ajuns la împăratul Roşu. Acesta avea ……. fete.
ANEXA 2
● Cum se numesc numerele care se înmulțesc ?
● Care este triplul lui 6?
● Cum se numeşte primul numãr la împărţire?
● Află sfertul lui 16.
● Cum se numeşte al doilea numãr la impãrțire?
● Care este rezultatul împărţirii lui 8 la 2 ?
● Aflã dublul numãrului 10.
●Cât obțin dacã îl înmulțesc pe 35 cu 100?
●Cât obțin dacã îl înmulțesc pe 89 cu 10?
ANEXA 3
1. Mama Potopului a plecat cu treburi prin alte ţinuturi. Pentru a elibera
Primăvara din „Castelul Întunericului”, trebuie să te confrunţi cu 42 de slujitori ai ei şi cu de 7 ori mai puţine jivine.
O Cu câte jivine trebuie să te confrunţi?
O Socoteşte câte pericole sunt în calea voastrã în total!
2.
4.Rezolvã împãrțirile:
245:5=
174:9=
Deîmpărţit 666 268
Împărţitor 6
Cât 2
3. Calculează:
O 40 + 40 : 4 =
O 3 x 8 – 28 : 7 =
O 3 x (41 – 32) + 54 : 9 =
Totul se obţine
prin voinţă,
cunoştinţe şi efort!
Succes!
Grupa:
ANEXA 4
Găinuşa Cotcodac
Face ouă într-un sac
Ziua face 10 ouă
Iar noaptea 9.
O săptămână ea a aşteptat
Şi s-a întrebat :
Câte ouă am ouat ?
3 x 4 , 4 x 3
Socoteşte şi Andrei
Cât să fie se întreabă
Am făcut-o cam în grabă
Că produsul e la fel!
Spune , a greşit Andrei
Socotind pe 4 x 3 ?
Pe crenguțã-s 11 flori
Frunze, cam de 2 ori
Mai multe şi mai verzui
Câte-s în total sã-mi spui?
Am mãncat 9 bomboane
De 3 ori mai mult, banane.
Acum mã gândesc umflat
Câte banane am mâncat?
ANEXA 5-Scãrița
….
…. x 3
…. : 7
…. - 21
….. x 7
….. - 139
….. x 2
222 : 3
18
6x3
42:7
63-21
9x7
148-139
74x2
222:3